Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Multinationala, noul bau bau al Romaniei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2067 replies to this topic

#2017
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 11 aprilie 2018 - 23:49, said:

1. Cum adica profit cu orice pret? Ai de ales intre citeva investitii. Faci aleerea cu Romania, speri sa-ti aduca 8%.

Poate si mai mult.
Multinationalele au in spate mari fonduri de investitii, fonduri de pensii private carora trebuie sa le aduci profit serios.
Nu sunt ca fondurile de pensii de stat-teapa.
In plus, HP, IBM, Oracle , SocGen si alti mamuti dau afara zeci de mii de angajati peste tot in lume daca scade profitul, dar domnul cu pricina nu vede asta :)

#2018
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmarius.bunu, on 11 aprilie 2018 - 15:52, said:

Da, cata vreme este legal.
Cu orice pret.
Nu e vorba doar de multinationala, e vorba de orice afacere din lumea asta.
De la buticul din coltul blocului pana la Apple, toti cauta profitul cu orice pret.
Rareori este complet legal cand se ajunge la profit CU ORICE PRET.

Asta "De la buticul din coltul blocului pana la Apple, toti cauta profitul cu orice pret." cand incluzi "cu orice pret" cred cei neinstruiti de obicei, dar se pare ca ma insel, in plus este, a fost si va fi "NOCIV". Posted Image

#2019
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2018 - 18:21, said:

Tara isi ia angajamente, firma isi ia angajamente. Nu e dificil de inteles


Posted Image Posted Image
Ce tara isi ia angajamente ca nu mareste salariul minim pe economie chiar si dupa ureche la o adica, sint tare curios sa o aflu, deci cu curaj ziceti-o.
Pt. ca tara si-a luat angajamentu' sa nu mareasca salariu minim pe economie si cu toate astea Nokia a plecat dupa 3 ani.

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2018 - 18:21, said:

Nu, nu e santaj.
Santajul este amenintarea cu pedepsirea unei parti pentru a acoperi ceva ILEGAL.
Tu cand mergi la interviu, santajezi firma cand spui: "Daca nu ma angajati cu øxxx nu vin la munca"?
Nope, e parte din negociere.
Tu crezi ca e santaj daca te "amenint" ca, "daca nu-mi dai banii imprumutati te dau in judecata"?
Nope.
Revizuieste termenii
Lasa ziarele ca te prostesc.

Conform codului penal Constrângerea unei persoane sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseste cu închisoarea de la unu la 5 ani..
Aia de la Antena 1 au fost condamnati pt. negociere, de la atita adulare opinia exprimata depaseste nivelu' de penibil, da' continuati sa va bazati pe ce visati noaptea.



View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2018 - 18:46, said:

Ba peste tot e la fel.


Dupa ce aflati definitia ipocriziei din dex, incercati din rasputeri sa va recititi opinia in care ziceati La fel si cu antreprenorii.
Vrei sa fii capitalist? E frumos, e tentant sa lucrezi direct cu clientul si sa faci ceea ce-ti place.
Sa vrei ajutor de la stat sa fii capitelist???
Pai ori esti capitalist, ori nu mai esti?
Adica statul (deci banii de taxe) te ajuta pe tine?
si cea Daca vine Bentley la guvern sa i se dea bani, poate pricepeti.

View Postmarius.bunu, on 12 aprilie 2018 - 08:58, said:

Poate si mai mult.
Multinationalele au in spate mari fonduri de investitii, fonduri de pensii private carora trebuie sa le aduci profit serios.
Nu sunt ca fondurile de pensii de stat-teapa.


Fiind evident atit de in tema poate imi puteti indica unde garanteaza un fond de investitii sau unul de pensii private profitul, daramite serios?
Intreb pt. ca statu' garanteaza pensia, in schimb la orice companie de brokeraj te duci cam din capu' locului iti zice ceva de genu' o investitie in instrumentele pietei de capital, inclusiv unitati de fond, reprezinta atat o oportunitate de castig cat si un risc. Performantele anterioare ale fondului nu reprezinta o garantie a realizarilor viitoare.

#2020
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2018 - 18:21, said:

Vreau sa fii un om destept si sa te gandesti din privinta celui care DA BANUL.
1. Tu nu te duci la CEC si depui banii si nu accepti ca peste un an sa ai mai putin. Altfel nu ai da banul.

2. Deci ala INVESTESTE la tine in tara, deci PLATESTE, DA BANUL in speranta ca, in conditiile stabilite in contract (da, exista contract cu guvernul la nivelul ala de investitie de 100 de milioane, adica €100M), el scoate profitul. ALtfel NU INVESTESTE.

3. Rezerve are, dar nici tu nu te-ai multumi sa-ti spuna cecul ca ai rezerve si deci iti permiti ca in loc sa ai o dobanda de 1000 de lei la banii depusi, o sa ai o lipsa de 100 de lei.

4. Tu nu ai da 1000 de lei din banii tai cecului, chiar daca-i ai

Tu ai cumparat vreodata o masina in viata ta?
Ei, actul ala de vanzare-cumparare e un CONTRACT, chiar daca tu nu esti firma.
5. Cand o firma vrea sa investeasca, are nevoie de SIGURANTA, pe care o stipuleaza intr-un CONTRACT.
Tara isi ia angajamente, firma isi ia angajamente. Nu e dificil de inteles

Nu, nu e santaj.
Santajul este amenintarea cu pedepsirea unei parti pentru a acoperi ceva ILEGAL.
6. Tu cand mergi la interviu, santajezi firma cand spui: "Daca nu ma angajati cu øxxx nu vin la munca"?
Nope, e parte din negociere.

7. Tu crezi ca e santaj daca te "amenint" ca, "daca nu-mi dai banii imprumutati te dau in judecata"?
Nope.
Revizuieste termenii

Lasa ziarele ca te prostesc. Nu vreau s-o iei pe urmele prostului care rade toata ziua


Cum o sa fie greu?
De ce sa fie greu sa le ceara banii?
Tu crezi ca IT-stii de la Microsoft din Romania castiga cat castigi tu? Sau cat e salariul minim pe economie?
Nu!
8. Ei castiga BANI! Daca ai avea dreptate ca multinationalele dau salarii mici si nu exista negociere, atunci toti IT-stii din Romania ar castiga cat un operator de surubelnita de la Pitesti
1. Comparatie nepotrivita cauza CEC este o banca, iar multinationala o afacere, chit ca amandoua sunt investitii gradul de risc si cel de eventual castig difera enorm si din cauza "PROFITULUI INVIZIBIL".

CEC - sanse foarte mari sa primesti castigul minuscul din "investitia" facuta, peste 90%;

Multinationala - sanse mari sa obtina castigul scontat si mult peste acesta, pana la 70%, dar in caz de diferite probleme mici sau mari fara ajutor mai ales din partea Statului de fapt a administratorilor Statului, administratori de obicei corupti sau coruptibili, dau cu usurinta faliment, evident, la sucursale ma refer, nicidecum la intreg.

2. Cati sunt cei care au investit 100 milioane de euro in Romania, mai ales fara sa-si scoata banii si profit cu mult mai mare decat in alte parti?  

3. Diferente imense intre cele 2 "investitii" (vezi mai jos de ce "investitii" mai ales pentru CEC)

4. Motivele sunt:

Depunerea de bani la CEC sau alta Banca eu o numesc ECONOMISIRE, doar nestiutorii o mai numesc INVESTITIE.

Cumpararea de actiuni la o multinationala poate fi numita INVESTITIE, daca cunosti domeniul, altfel este HAZARD.  

5. Daca la fel se intampla cu orice fel de FIRMA mica sau mare poate fi in regula, altfel se ascunde in spate Ajutorul de Stat mascat sub diferite forme mai mult sau mai putin legale.

6. Trebuie sa fii copil sa faci asa ceva: "Tu cand mergi la interviu, santajezi firma cand spui: "Daca nu ma angajati cu øxxx nu vin la munca"?"

Asa ceva nu face parte din nicio negociere.

Am facut-o deja, fara a santaja, am plecat atunci cand au refuzat sa RENEGOCIEZE salariul pentru ca lucram intr-un loc de munca unde era necesara prezenta a cel putin 2 persoane. Am anuntat pe cine era necesar pur si simplu ca plec si am plecat, motivul l-am trecut in clar SALARIUL.  

7. Nu. Aceasta este o AVERTIZARE = "daca nu-mi dai banii imprumutati te dau in judecata".

Cand ameninti ca "F***" viitorul altora, daca nu obtii ceea ce doresti fie ca este legal sau ilegal, de obicei este ilegal ce doresc "ei" si se numeste SANTAJ.

Sa dea Administratia Statului in judecata. De ce n-o fac? Au platit sau au primit spaga la inceputul afacerii nou infiintate, filiala sau nu ori se simt "Cu musca pe caciula"?

8. Fiindca IT-stii sunt putini la numar fata de necesar sau au salarii pe masura cunoasterii pe care o poseda demonstreaza ca exista NEGOCIERE a salariului in Romania?????

Edited by poadol, 12 April 2018 - 15:26.


#2021
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpoadol, on 12 aprilie 2018 - 13:51, said:

Rareori este complet legal cand se ajunge la profit CU ORICE PRET.


Cata vreme legea nu este incalcata, sintagma asta "cu orice pret" denota imaturitate din partea celui ce o foloseste Posted Image

View Postpoadol, on 12 aprilie 2018 - 15:20, said:

8. Fiindca IT-stii sunt putini la numar fata de necesar sau au salarii pe masura cunoasterii pe care o poseda demonstreaza ca exista NEGOCIERE a salariului in Romania?????

Negociaza cine are ce negocia Posted Image
Ai impresia ca IT-stii dintr-o firma au acelasi salariu, chiar daca fac aceeasi munca?

Edited by marius.bunu, 12 April 2018 - 16:37.


#2022
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
asa ar trebui, in mod normal

cine ia mai putin decat ceilalti e inselat

#2023
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 12 aprilie 2018 - 15:20, said:

8. Fiindca IT-stii sunt putini la numar fata de necesar sau au salarii pe masura cunoasterii pe care o poseda demonstreaza ca exista NEGOCIERE a salariului in Romania?????

Nu, demonstreaza ca nu exista. Tu nu vezi ce tampenii scrii?
Stii cum era fara negociere? Ca pe vremea lui ceausescu: $xxx. Asta e salariul

La rest n-ai spus nimic. Eu ti=am explicat sa intelegi si tu, din partea ta, te legi de tehnicalitati si faci zgomot.
Am inteles, fara multinationale Romania era mult mai departe. Cam unde-a fost in perioada 90-2000.
Rad si curcile de ceea ce spui

#2024
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpoadol, on 12 aprilie 2018 - 13:51, said:

Rareori este complet legal cand se ajunge la profit CU ORICE PRET.

Asta "De la buticul din coltul blocului pana la Apple, toti cauta profitul cu orice pret." cand incluzi "cu orice pret" cred cei neinstruiti de obicei, dar se pare ca ma insel, in plus este, a fost si va fi "NOCIV". Posted Image

Bai m-ai innebunit cu prostia asta "cu orice pret". Cum adica cu orice pret? cu siguranta pretul nu poate fi mai mare decit profitul! Adica nu cu pretul amenzilor daca sint substantiale, nu cu pretul inchisorii, nu cu pretul falimentului etc..

#2025
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2018 - 18:30, said:

Am inteles, fara multinationale Romania era mult mai departe. Cam unde-a fost in perioada 90-2000.
Eu ti-am mai zis ca aberezi aiurea si ca Romania a avut destule multinationale* intre 1990 si 2000. Te faci ca uiti, ca nu ma crezi sau ce "altceva"?
Ai tu un vis umed in care intre 1990 si 2000 nu fteau multinationalele angajatii, ci doar "patronii-locali chiaburi"?

*Cu nume, cu CUI, cu cifre de afaceri, cu draci-laci, nu cu rahaturi.

View PostFlat, on 12 aprilie 2018 - 16:56, said:

cine ia mai putin decat ceilalti e inselat
Compania care plateste mai mult decat cel mai putin pe acelasi palier de pregatire/responsabilitate este inselata... Ia, poti bobina si la ideea aceasta? Sau nu prea?

#2026
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu stiu ce inseamna "acelasi palier". ori e palier ori e identic
daca e palier pot exista variatii

intre firme diferite pot exista diferente, asa cum si produsele livrate sunt diferite si au preturi diversificate
mai conteaza si marimea companiei, si contractele sale, si pentru angajat siguranta sau posibilitatile de avansare, beneficiile, locatia, biroul, etc.

noi vorbeam de salariile in aceeasi companie, stii bine ca exista cazuri celebre prin ro unde angajatii vechi cu experienta au fost intrecuti la salariu de angajatii noi pentru ca asa a inteles multinationala sa atraga forta de munca, batandu-si joc de cei loiali

mi se pare de bun simt ca salariile pe functii identice sa fie intr-o grila. astfel, daca iei un nou angajat ii maresti si celui vechi pentru ca altfel apar frustrari. e practic o inselaciune
asemenea practici duc la o miscare continua browniana a angajatilor si pana la urma tot ele pierd
era oarecum neprofesionist sa pleci de la un loc de munca dupa cateva luni, acum e recomandat sa nu stai intr-un loc prea mult ca esti luat de prost

#2027
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFlat, on 12 aprilie 2018 - 16:56, said:

asa ar trebui, in mod normal

cine ia mai putin decat ceilalti e inselat

Poate la voi, la stat, ia aceeasi leafa si bibanul si veteranul , si ala care freaca duda si ala care chiar munceste :)
In mediul privat conteaza si experienta, conteaza si performanta Posted Image

Asa ca salariul se negociaza- in limita unor praguri, evident , pentru fiecare pozitie- tinand cont si de aceste mici "amanunte" care la stat sunt egale cu zero.

Edited by marius.bunu, 13 April 2018 - 10:06.


#2028
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
esti in eroare
la stat exista grile si peste acestea se aplica sporuri. de exemplu spor de vechime. deci bibanul si veteranul nu au acelasi salariu, evident
cu privire la frecat duda, toti facem asta. dar se face o diferentiere la evaluare. presupun ca si multinationalele au evaluari

in orice caz, discutia era ca multinationalele nu sunt corecte cu proprii angajati, folosind tehnici de mind control si presiune psihologica pentru a stoarce cat mai mult cu cat mai putine costuri
daca un HR destept imbrobodeste candidatul la post ca se angajeaza developer pe 2000 de lei si ala accepta, din punctul lor de vedere e perfect
desi salariul normal al unui developer la ei in firma poate e 10000 de lei
se stie ca ITstii sunt introvertiti si lipsiti de social skills deci e usor sa fie jucati de psihologi si manageri

#2029
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Sporurile denaturează salarizarea la stat. Io aș vrea să se scoată de tot și să publice nea Guvern grila de salarizare pt. toate sectoarele sale. Inclusiv comisii, comitete si regii autonome, societăți comerciale cu capital majoritar de stat.

#2030
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFlat, on 13 aprilie 2018 - 10:40, said:

daca un HR destept imbrobodeste candidatul la post ca se angajeaza developer pe 2000 de lei si ala accepta, din punctul lor de vedere e perfect
desi salariul normal al unui developer la ei in firma poate e 10000 de lei


Bro, la voi la stat lucreaza un IT-st-vorba vine, ca de fapt nu fac nimic- pe 2000 de bete Posted Image
In mediul privat , oamenii au pretentii Posted Image
Justificate, evident.

Edited by marius.bunu, 13 April 2018 - 11:21.


#2031
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 13 aprilie 2018 - 06:31, said:

Bai m-ai innebunit cu prostia asta "cu orice pret". Cum adica cu orice pret? cu siguranta pretul nu poate fi mai mare decit profitul! Adica nu cu pretul amenzilor daca sint substantiale, nu cu pretul inchisorii, nu cu pretul falimentului etc..
Pretul este intotdeauna mai mare decat profitul. Pretul inteles ca ceva cuantificabil in bani, cat si pretul care este imposibil sa fie cu usurinta cuantificabil in bani.

Pretul este cuantificabil numai in bani, dupa parerea unora, care se autolimiteaza in acest fel.

CUANTIFICA - 1. A determina cantitatea a ceva.

Edited by poadol, 13 April 2018 - 12:15.


#2032
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Postmarius.bunu, on 13 aprilie 2018 - 11:20, said:

Bro, la voi la stat lucreaza un IT-st-vorba vine, ca de fapt nu fac nimic- pe 2000 de bete Posted Image[...]
Ce cocos să facă dacă beneficiarul nu poate nici măcar articula cerințele în limba română? Iar aplicațiile mari am văzut cum au fost făcute de Siveco & co (până la HP, Microsoft).

Cred că v-am mai povestit p-aici că am avut acum ceva ani un tip la interviu ce lucra ca ITist la CASS. El mi-a zis că se plimbau din când în când cu hdd-ul la Finanțe, să-și actualizeze datele. D-aia s-a trezit CASS abia după vreo 4 ani că o  bună parte din PFA-urile cu profil IT nu plătiseră procentul de sănătate...

L.E.: Continuînd cu ideile revoluționare: io aș publica pe GitHub/GitLab/uatevăr codul sursă la toate aplicațiile folosite de instituțiile statului (fără parole și chestii de securitate, ăfcors). Garantat calitatea, utilitatea, siguranța si interoperabilitatea lor ar crește exponențial într-un timp extrem de scurt. Și cu 0 investiții.

Edited by shiva, 13 April 2018 - 12:20.


#2033
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2018 - 18:30, said:

Nu, demonstreaza ca nu exista. Tu nu vezi ce tampenii scrii?
Stii cum era fara negociere? Ca pe vremea lui ceausescu: $xxx. Asta e salariul

La rest n-ai spus nimic. Eu ti=am explicat sa intelegi si tu, din partea ta, te legi de tehnicalitati si faci zgomot.
Am inteles, fara multinationale Romania era mult mai departe. Cam unde-a fost in perioada 90-2000.
Rad si curcile de ceea ce spui
Negocierea exista la categorii extrem de limitate de lucratori, altfel la general "vorbind", NEGOCIEREA in Romania cam lipseste la apel.

Aberatiile pe care multi le iau deja ca normalitate le numesti tehnicalitati?

Ce sens are comparatia cu vremea lui Ceausescu cand pe teritoriul Romaniei multinationalele erau inexistente?

Intelegi ce vrei si cat te duce mintea, doar este "relativa libertate" in acest sens.

Cand ai sa vezi scris de catre mine ca "fara multinationale Romania era mult mai departe" (o generalizare fara cap si fara coada) atunci cu siguranta poti sa fii sigur de asta, altfel pui pe seama mea o intelegere total gresita a ceea ce am scris.

Ti-am mai aratat deja in cazul Conflictului de interese ca iti autolimitezi voit sau fara voie nivelul de intelegere a unor lucruri, facand o asociere directa cu Conflictul ceva care desi se aseamana este diferit.

Nu-mi fac probleme din cauza curcilor care rad = "Rad si curcile de ceea ce spui".

Sunt sigur ca acele curci au inteles ZERO sau ceva apropiat din ceea ce am scris.

#2034
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postshiva, on 13 aprilie 2018 - 12:16, said:

L.E.: Continuînd cu ideile revoluționare: io aș publica pe GitHub/GitLab/uatevăr codul sursă la toate aplicațiile folosite de instituțiile statului (fără parole și chestii de securitate, ăfcors). Garantat calitatea, utilitatea, siguranța si interoperabilitatea lor ar crește exponențial într-un timp extrem de scurt. Și cu 0 investiții.

asta e o idee foarte buna, din pacate nimeni nu va accepta asa ceva din motive evidente:
1. s-ar vedea codul bloated si in general foarte prost adaptat, s-ar putea merge pe fir cat a costat si s-ar vedea sifonarile, milioane de euro pe niste mizerii aruncate cu copy paste din altceva
2. contributiile de pe github ar putea avea cod malicios si cine ar sta sa le verifice/auditeze??? sunt chestiuni de securitate, nu pot fi lasate asa, la liber

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate