Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cine a profitat cel mai mult de pe urma programelor de tip "Rabla"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am o pasiune pentru ce vechi, dar bun  Posted Image
Sunt de acord că au ajuns la reciclare maşini care nu mai aveau cum să fie reparate sau erau pericol public, dar dacă programul era făcut strict pentru a proteja mediul şi siguranţa circulaţiei, atunci trebuia să accepte numai maşini care erau praf.

Edited by djl, 17 February 2017 - 16:46.


#20
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Traisca PSD, a elimintat taxa auto!
Cred ca sunt presiuni imense din partea francezilor sa dea jos guvernul asta.
N-a dat comunicat si ambasada Frantei cum ca este ingrijorata de gunernul plin de corupti?

View Postdjl, on 17 februarie 2017 - 16:46, said:

Am o pasiune pentru ce vechi, dar bun  Posted Image
Sunt de acord că au ajuns la reciclare maşini care nu mai aveau cum să fie reparate sau erau pericol public, dar dacă programul era făcut strict pentru a proteja mediul şi siguranţa circulaţiei, atunci trebuia să accepte numai maşini care erau praf.
Lasa tata, in tarile cu apa calda nu-si mai pun problema asta. Si-i plin de toroape si la ei.
Noi suntem mai catolici decat papa. Avem ITP, care-i buna de mers pe sosea, sa mearga, care nu, pe dreapta.

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e să o luăm cu taxa auto şi dat jos guvernul, şi A.P.I.A. l-ar vrea jos pt. că le încurcă socotelile.
Dar la electronice şi electrocasnice cine a profitat. Măcar majoritatea maşinilor vândute ca urmare a programului "Rabla" erau produse sau asamblate în Europa, dar la electronice şi electrocasnice nu a fost aşa.

#22
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Oamenii cu bani desigur.

Per a contrario, cei fara bani... nu.

Edited by Cris007, 17 February 2017 - 16:50.


#23
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Eu mi-am luat o mașină nouă cu reducerea asta. Nu era capăt de lume lipsa ei, dar, hei.

Problema până la urmă sunt toți grăbiții care stau înfipți în fundul tău și nu respectă limitele de viteză, nu mașina. Și aia veche era ok, chiar dacă mai înceată. Didn't bother me.

#24
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Programul „Rabla” 2016: Voucherele, folosite ca avans la „Prima maşină”. Peste 140 de milioane lei pentru finanţări noi şi „Rabla plus” pentru hibride
http://alba24.ro/pro...ide-477482.html

Uite aici bani pompati in afacerile altora!
Daca tot era o taxa de mediu, de ce nu se subventiona achizitionarea de panori solare sau plantarea de noi paduri, liziere s.a?!
Ntz, noi pompam bani in industrii poluante, industrii constructoare de masini sin consumatoare de materii prime.
Asta-i combuinatia, vinzi Loganul cu 8.000, primesti pleasca de la statul roman 3.000 si platesti cam in mod real 1% din cifra de afaceri impozit, adica vreo 80 de euro.
Trai, neneaca!
Traiasca Romanica!

Edited by ZorbaGrecu, 17 February 2017 - 16:59.


#25
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Vad ca am devenit sursa de inspiratie pt unii :)

#26
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 17 februarie 2017 - 14:27, said:

da, am scăpat de multe rable, dar au ajuns şi maşini vechi în stare bună, dar pe stradă au rămas "cazane"...  
Pana la urma, tu ce vrei de la viata noastra?
Ce te ne/multumeste pe tine CONCRET cu privire la efectele acestui tip de programe?
Ce-i cu aberatia aia subliniata de mine mai sus? Cat de "bune" puteau fi unele care au fost zburate din cadru? Ca au mai ramas cazane, da, probabil este vorba tot de nostalgici, ca si tine (aici chiar nu mai tine de saracie - sa renunti la un harb din unamienouasutetoamna).

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAstute, on 17 februarie 2017 - 17:17, said:

Vad ca am devenit sursa de inspiratie pt unii Posted Image
Va vezi si sa nu crezi... Sunt curios cum va suna urmatorul topic creat de djl...

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostJurasikMan, on 17 februarie 2017 - 15:15, said:



Adm , de obicei ai postari echilibrate dar la asta cred ca te-ai cam aruncat.  Masinile care s-au dat la rabla nu mai erau de mult pe sosele . Nu mai treceau RAR-ul . Programul a dus la adunarea de pe strazi a cotetelor si la imbuibarea samsarilor si a dealerilor auto . Aici se vad aceia care au rupt legatura cu realitatea . Un amarat care are o ruina buna de dat la rabla nu are bani sa-si cumpere masina noua . Aaaa ....ca unul care vinde o masina mai veche , cumpara doua - trei cupoane rabla si se duce la dealer inarmat cu o reducere substantiala este altceva . Eu nu am cunoscut pe nimeni care sa aiba masina de rabla ( adica sa valoreze mai putin decat suma oferita  de program ...ca daca valora ma mult o vindea pe piata ) si care sa isi permita diferenta . Acum vreo 4-5 ani am vrut sa cumpar un Nissan Navara si am mers la dealerul din Bv, pe Calea Bucuresti . Era valabila chestia cu trei cupoane. Intreb cum sta treaba si ala imi zice : " nene ...daca vrei cupoane ti le procuram noi  si daca faci rost de mai multe ...tu adu-le ca noi iti scadem din valoarea intreaga ca le redistribuim  dupa aceea pe masini vandute pe cash la altii.
Asa ca sa ma cam scuzati cu aburelile astea .cu programul pentru cetateni sarmani.  Cine are masina de rabla e "vai steaua lui" ...si cine are una mai valoroasa o vinde pe piata SH , nu o duce la REMAT .

Cam asta am spus si eu acum citiva ani pe un subiect mai vechi.
Dar reluăm subiectele, ca sa apară aceleași si aceleași concluzii, ca sa nu uitam.

Plus ca este... cum sa zic sa nu se simtă nimeni jignit, este ciudat, să tot vorbești de rable, cînd la fiecare doi ani ai I.T.P.
Aaaa, să anticipez, of, eu pot asta :D că o să zică unii ca trec unele pe manevră, da nene, trec 0,2 %, cit înseamnă asta la nivel național, ce relevanta are asta dacă oricum sint tzîganii aia cu ferul vechi care merg si fara acte, că aia nu stiu de frica la penal, ori puștii teribilisti care fac la fel.

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBlueKing-69, on 17 februarie 2017 - 17:22, said:

Pana la urma, tu ce vrei de la viata noastra?
Ce te ne/multumeste pe tine CONCRET cu privire la efectele acestui tip de programe?
Ce-i cu aberatia aia subliniata de mine mai sus? Cat de "bune" puteau fi unele care au fost zburate din cadru? Ca au mai ramas cazane, da, probabil este vorba tot de nostalgici, ca si tine (aici chiar nu mai tine de saracie - sa renunti la un harb din unamienouasutetoamna).

1) Că se distrug maşini care sunt bune;
2) Că pe stradă rămân maşini care sunt într-o stare tehnică proastă.
Dacă era bine întreţinută maşina, nu era rablă. Dacă era prost întreţinută, era rablă.

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdjl, on 17 februarie 2017 - 19:23, said:


2) Că pe stradă rămân maşini care sunt într-o stare tehnică proastă.

Pentru ca programul asta e facultativ, nu poti obliga pe cineva sa-si recicleze masina.

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar poţi opri maşinile în stare bună de la a fi distruse.  :)

#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Tu fabulezi cu ideea asta sau cunosti concret cazuri cu masini "in stare buna" duse la casat?



Si in extenso... nu sta nimeni sa pastreze / depoziteze / conserve vechituri (masini, televizoare, casetofoane, masini de spalat...) doar de amorul artei, fara vreo perspectiva de a le (re)valorifica ulterior la preturi - desigur - superioare.

Exista niste seriale de prin SUA unde unii cauta vechituri din astea si ajung pe la cate unii "colectionari" care au un domeniu intins pe care au tot strans (unii de fapt au mostenit) in decenii zeci de biciclete, motociclete, masini, maruntisuri, panouri cu reclame, frigidere, pompe de benzina, jucarii, componente diverse...). Dar aia's niste strangatori din aia psiho si presupun ca dupa moartea lor mostenitorii incearca sa valorifice ce si cat se poate din colectie iar restul ajunge tot la gunoi.

Edited by BlueKing-69, 17 February 2017 - 22:14.


#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Vezi 2 exemple chiar mai sus   :rolleyes:

#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, scuze deabea acuma am văzut că ai editat mesajul. La maşini (de mers cu ele şi de spălat) şi la televizoare o fi fost cum ai spus tu, dar la audio (chiar şi vreun radio din ăla mic de buzunar care nu avea F.M.) s-ar fi găsit doritori. Centrele de reciclare le puteau pune la vânzare la preţuri modice (10-50 lei bucata) şi şi-ar fi recuperat o parte din investiţii. Adică te duceai, alegeai, plăteai şi luai aparatul.
La maşini... ar fi putut face vânzare la modele clasice.
Anunţurile ar fi sunat de genul "Dacă doriţi nu ştiu ce produse duceţi-vă la maxim n zile după terminarea campaniilor".  Dacă tot se dădeau comunicate cu că sunt acţiuni din astea, puteau să insreze câteva rânduri în comunicate.

#35
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Treaba se si intampla in realitate doar ca nu cum crezi tu.
De pilda la Rorec unde dam noi chestiile noaatre nu stat nimeni de la ei sa verifice componente, sa le extraga, sa le completeze si sa le vanda. Poti veni oricand la ei si sa iti scormonesti tu dupa cine stie ce piese si daca ai gasit-o o iei pur si simplu. Radioamatorii mai procedeaza asa si cei care fac reparatii Dar pentru ultimii prezinta interes numai piese pentru chestii intr-adevar valoroase gen masinile de spalat industriale. Pentru genul asta de articole exista o piata a dezmembrarilor exact ca la masini dar daca vrei ceva nu stai sa astepti anuntul bati lumea sa iti faci contacte. Olandezul care ne tine noua in viata masinile de spalat la sase ani dupa ce ele ar fi trebuit sa fie casate asa si-a format reputatia si resursele necesare.

#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La alea de stat nu ai voie aşa   :no:

Edited by djl, 18 February 2017 - 10:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate