Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegere profil facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ShortG

ShortG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2017
Salut, anul acesta termin liceu, deci dau bacul si sunt nedumerit de profilul facultatii la care ma duc (automatica).

Doresc sa stiu si eu cateva amanunte de la cei care au terminat sau sunt la aceasta facultate si pe profilele astea.

Ceea ce doresc sa stiu:
1) Telecomunicatii:
-Cat de greu este? (ce necesita mai multa fizica sau matematica?)
-Ce rezulta din aceasta facultate, ma refer ca si job, ce am sa fac eu la telecomunicatii (ce rol o sa am?)
-Salariu de inceput si mediu (cat poate ajunge)
-Se gaseste usor loc de munca?
2) Multimedia
3) Programare (stiu ca se mananca matematica pe paine)

La multimedia si programare am aceleasi intrebari ca la telecomunicatii. Pe mine m-ar atrage mai mult telecomunicatiile.

#2
mysterion

mysterion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 11.02.2017
La toate trebuie sa stii chestii elementare de IT si matematica.  


La telecomunicatii trebuie sa stii si ceva mecanica si inginerie  electronica.

La Multimedia s-ar putea sa te trezesti dupa facultate ca toate posturile bune sunt ocupate.  E mare bataie pentru joburile din domeniul asta  

Mai bine mergi pe programare daca zici ca te descurci cu matematica. Se castiga si mai bine pe termen lung.

Edited by mysterion, 13 February 2017 - 16:14.


#3
ShortG

ShortG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2017
La programare nu am chef sa ma chinui toata facultatea cu matematica, eu sunt la liceu profil "tehnician operator tehnica de calcul" si fac mecanica si electronica.

#4
mysterion

mysterion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 11.02.2017
Atunci, e clar ca esti mai potrivit pentru telecomunicatii.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare. Al catelea care repeta acelaiasi intrebari, pt ca nu are chef sa citeasca.
BAFTA

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
1) e un profil greu
2) multimedia ???
3) programare... se mananca matematica o "duda"... n-are nici o treaba programarea cu matematica, banuiesc, ca o ecuatie de gradul 2 stie si unu de la filologie sa o rezolve pentru schema logica sau probleme logice, ca apoi e alta poveste.

La automatica si calculatoare (poli) e cel mai greu din cate am auzit. Telecomunicatiile sunt locul 2 la dificultate la poli.

 mysterion, on 13 februarie 2017 - 16:11, said:

La telecomunicatii trebuie sa stii si ceva mecanica si inginerie  electronica.


Nu chiar, te descurci daca tragi tare si inveti. Am prieten acolo care o terminat recent si in liceu nu avea habar de nimic, doar ca era un mare tocilar :))))))) , ca idee... nici acuma nu stie ce specificatii are laptopul lui Posted Image

#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Am terminat Automatica si Informatica Aplicata (Inginerie) si lucrez ca programator. Ce vrei sa stii mai exact ? Adica intreaba la modul concret ce vrei sa stii.
Nu ai nevoie de matematica pt programare. Ai nevoie de logica. Adica sa ai rabdare si sa mergi pe firul logic sa vezi de ce ai o eroare. Si sa ai creativitate si pui problema in algoritm.
Depinde ce vrei sa lucrezi. Programarea e frumoassa. Depinde ce vrei tu sa lucrezi mai exact.

#8
ShortG

ShortG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2017
Ma intereseaza mai mult profilul telecomunicatii, aia imi recomanda si profesorii dar nu imi explica ce am sa fac la job..

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 ShortG, on 13 februarie 2017 - 16:14, said:

La programare nu am chef sa ma chinui toata facultatea cu matematica
Las' ca la telecomunicatii o sa-ti scoata untul din matematica din tine. 4 ani.

Edited by neagu_laurentiu, 13 February 2017 - 16:34.


#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am senzatia ca am aparut ca rau si mistocar. Ok, sa fiu punctual.
Sti trigonometrie? Ia calculeza Y=y1*y2, unde y1=A*sin(omega *t) si y2=A*sin (omega*t+PI/2), A=o constanta, orice cifra, nu conteza, de ex 2 sau 4 sau 7, iar PI=3.1415, cifra celebra/ Mda, omega =2*PI*f, f= frecventa unui semnal, iarasi nu conteza valoarea, sa zicem 106, adica 1MHz. sau 100MHz. Nu conteaza..
Ma repet, constatantele si valorile nu conteza. Doar le plimbi prin calcule si gata.
Pui carnatul aici si comentezi formula finala care rezulta. Daca ti se pare greu, poti cere ajutorul unui prieten..
Dar in esenta e formula din liceu, Y=sin(alfla)*sin(alfa+beta).
De asa ceva te vei lovii in facultate, pt ca asta inseamna telecomunicatiile, adica procesari matematice ale semnalului..

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Prien, on 13 februarie 2017 - 16:50, said:

De asa ceva te vei lovii in facultate, pt ca asta inseamna telecomunicatiile, adica procesari matematice ale semnalului..
Cum, nu doar mufezi o sarma? Posted Image

#12
ShortG

ShortG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2017

 Prien, on 13 februarie 2017 - 16:50, said:

Am senzatia ca am aparut ca rau si mistocar. Ok, sa fiu punctual.
Sti trigonometrie? Ia calculeza Y=y1*y2, unde y1=A*sin(omega *t) si y2=A*sin (omega*t+PI/2), A=o constanta, orice cifra, nu conteza, de ex 2 sau 4 sau 7, iar PI=3.1415, cifra celebra/ Mda, omega =2*PI*f, f= frecventa unui semnal, iarasi nu conteza valoarea, sa zicem 106, adica 1MHz. sau 100MHz. Nu conteaza..
Ma repet, constatantele si valorile nu conteza. Doar le plimbi prin calcule si gata.
Pui carnatul aici si comentezi formula finala care rezulta. Daca ti se pare greu, poti cere ajutorul unui prieten..
Dar in esenta e formula din liceu, Y=sin(alfla)*sin(alfa+beta).
De asa ceva te vei lovii in facultate, pt ca asta inseamna telecomunicatiile, adica procesari matematice ale semnalului..

E ceva si ce ai zis tu de calculat, dar nu imposibil. Adica eu refuz sa plec cu gandul ca nu ma duc la automatica din cauza la matematica, never give up. Daca vrei pana la urma sa stai in tara pe un salariu bun sau foarte bun si iti doresti sa fii pe ceva din domeniu ai sa reusesti. Totusi ma intereseaza mai multe informatii despre telecomunicatii, nu doar exemple de probleme de matematica. Adica, eu cand termin facultatea pe telecomunicatii ce am sa lucrez? Inteleg ca la firmele de telefonie mobila/fixa, dar mai exact ce?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Unde vei lucra... soarta stie. Vezi prin site-urile cu joburi.
Facultatea insa te pregateste sa devii proiectant pentru tot ce inseamna comunicatii electronice (telefonie, radio, tv, satelit, retelistica PC etc). Adica tu proiectezi, calculezi, executi si garantezi. Cu matematica si fizica de la purtator. Si cu diploma la subsuoara iti cauti de lucru dupa cate cunostinte profesionale poti oferi celui cu bani.

Edited by neagu_laurentiu, 13 February 2017 - 17:38.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Stii care-i diferenta dintre automatica si calculatoare? E o asociere foarte nefericita in nume. Cand aud pe cineva zicand ca merge la automatica, mi-e 99% clar ca nici nu realizeaza.

Presupune programarea matematica? Spre deloc. Informatica (Computer Science) presupune matematica, programarea o poate practica si unul cu 8 clase, daca nu conteaza sa obtina un produs de calitate.

Multimedia ... unde? Cine deseneaza in paint poate zice ca lucreaza in multimedia, la fel ca unul care proiecteaza difuzoare. Nu-i tot aia.

Ingineria presupune sa poti crea chestii, intelegand fenomenele. Nu urmezi facultatea pentru a vinde telefoane sau a trage cabluri, aspiri la a avea o contributie la vreo decizie tehnica luata pt construirea acelui echipament.

#15
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

 ShortG, on 13 februarie 2017 - 16:14, said:

La programare nu am chef sa ma chinui toata facultatea cu matematica, eu sunt la liceu profil "tehnician operator tehnica de calcul" si fac mecanica si electronica.
Pai atunci ... "Fa-te avocat, ShortG"

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Initiator, o cam scalzi. Sa spun ca banuiam?
Ai inteles ce ti-au zis predecesorii mei? Proiectezi ceva care trebuie sa mearga. Asta e treaba de inginer.
Si apoi dai suturi daca un tehnician incearca sa faca misto de tine inversand picioarele de la piesa. Sau baga un cablu aiurea, in A34 in loc de A35, "ca tot era goala"...
Sau nu o baga in 2 desi pe hartia scria mare cu albastru (de pix) pe alb, BAGA in 2
Pai trebuia sa bag in 1, asa cum merge de 10 ani, cand tu nu venisei aici, cum ma inveti pe mine..
In beep mea, azi nu mai merge 1 pt ca s-a f ut, scuze mi s-a rupt. De aia ti-am scris baga 2. Si te duc la director sa te f si el, ca ti-ai batut joc de toata echipa......ule..
A 2-a zi era mielusel. De la ultimul din echipa lui la sef direct si director, inginerul ti-a scris, treaba lui de ce 2, tu trebuia sa il asculti, de ce nu ai facut-o?

Sa revin. Deci sau imi spui Y=....sau .....nu te miri..
Leafa? Si cat? "Pen ce"? Ce sansa iti dai talica in fata unuia ca mine, educat cu "repara/proiecteaza sau zboara"?
Sub 2 minute? Asa de mult? Ai dreptate. Dupa cum ma uit la fata ta cand iti arunc intrebarea, adica in primele 10 secunde, stiu....
A, daca crezi ca eu sunt genul care magaie pe cap, sezi mumos, ia si un salariu de 1000 euro, crede mai departe..

Edited by Prien, 13 February 2017 - 23:41.


#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ma uit la ce am scris. Stiu ca va par al draclui. Nu par. Sunt. Vreti sa fiti colegi cu mine? Adica sa aveti acelasi titlu? Pai bine meritati.
Poate pt ca sunt Scorpion, dar dupa cateva faze cu mistouri pe care mi le-au aruncat unii si alti, ce credeti ca eu am fost scutit, asta e legea nescrisa a vietii, si in care am muscat pana la fund, nu am dormit nopatea, m-am zbatut, am scris cam cum as vedea, am plecat pe idei tampite si proaste, am injurat, mi-am bagat urat, adanc, cu sete, cu ura, am plans de ciuda ca nu imi iese..
Si s-au m-a pocnit IDEEA  sau a 2-a zi m-am dus cu foile, nene, esti mai bun si mai destept, nu stiu, arata-mi, pls...
Colegul cretin a ras de mine. "azi am chef sa rad. ha, ha, ha" *
Colegul adevarat s-a uitat la cate pagini scrisesem, m-a pus sa povestesc, a ras cand a vazut unde gresisem, apoi cand m-a auzit "sunt un prost" mi-a zis "daca tu crezi ca eu nu am furat-o, crede mai departe..Important ca nu te-ai lasat batut si te-ai luptat. Se vede pe moaca ta ca nu ai dormit ....Asta inseamna ca chiar iti place meseria"..
Asta asteptam. Sa vad ceva. Am si scris Y=sin(alfla)*sin(alfa+beta). Ce ..mea, sa iti fac eu exercitiul?
Sincer, sau am imbatrnit degeaba, sau talica nu ai nicio sansa la El .. Formula asta e asa de antrenament.
Sa te vad in anul al II-lea, "fie un spatiu n dimensional, Banah.." Jur ca auzind asta mi-am udat chilotii instantaneu..
Ce beep mea..zice ala? Eu si in plan ma descurcam cam greu..Cum... o sa trec la examenul asta?
Si am trecut invatand si rupand cartea, facand exercitii fara numar, fara numar, pt ca stiam ca daca nu o sa trec acest examen si pe urmatoarele, nu pot sa obtin diploma visata.. Rautatea aia buna, ..
Alti colegi mai talentati la matematica decat mine au clacat. Si repetat anul sau chiar au fost exmatriculati..Eu in III, apoi in IV, el dadea examen de admitere..
Asa ca tinerete, baga-ma adanc. Asta e.
Regret. Jur ca as fi vrut sa laud..
PS. Dupa un timp, colegul ala care rasese a avut nevoie mine. Nu i-a convenit cand l-am luat " azi nu mai faci misto ca sunt incepator? Eu nu am uitat cum mi-ai zis "azi am chef sa rad, ha, ha, ha". Scrie undeva ca trebuie sa te ajut?"  Putin imi pasa ca e aparatul mamei tale..Cumpara-i unul nou Mi-ai zis ca meseria se plateste. Si am zis OK, cat? Dar invata-ma".
Daca nu sarea colegul ala care ma ajutase. nu i l-as fi reparat. Dupa faza asta cel rau se cam ferea de mine. Mai ales ca nu i luasem niciun ban, "l-am facut pt ca mama ta nu e vinovata, si pt ca m-a rugat   .."

Edited by Prien, 14 February 2017 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate