Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Radiere Ipoteca prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Salut.
Am si eu o problema cu ipoteca.
Pe 27 decembrie 2016 am achitat integral un credit prima casa. Toate bune si frumoase.
Acum astept de 1 luna si jumatate sa primeasca banca raspuns de la fondul de garantare, raspuns care nu mai vine.
De mentionat este faptul ca banca nu doreste inchiderea contului care momentan este pe 0 pana nu se ridica ipoteca, iar eu acum platesc aiurea 2 euro pe luna comision de administrare.
A trecut cineva prin asa ceva? Unde sa ma duc ce sa fac?

#2
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Salut, pai banca pe ce motiv Îți ia 2 euro comision dacă contul tău este pe 0� și tu ti-ai plătit obligatiile către ei?
Iar pt fond fa o solicitare precum sa se urgenteze scoaterea ei de sub ipoteca. Decât sa aștepți în românia mai bine faci o cerere la cererea inițială, așa se pare ca merge�
Stima!

#3
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Vreo idee cum arata cererea asta sau un model pe undeva? Trebuia sa o depun personal la fond si sa cer numar de inregistrare?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai ai rabdare. La fondul de garantare trebuie cineva sa redacteze, cineva sa avizeze, cineva sa aprobe, etc. , e treaba grea si complicata.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
comisionul acela sigur este de administrare ? nu cumva e comision lunar de intretinere cont ? despre ce banca este vorba ?

#6
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
scrie "com adm", nu conteaza ce fel de comision e marog 1,6 euro nu 2 atat timp cat il platesc, adminitrare 0.67 si 0.93 un fel de home banck. Nu sunt multi bani dar nea asta e mai astept putin.
Nu ma deranjeaza cei 1,6 euro cat as vrea sa termin odata si sa scot ipoteca

Edited by badboy1985ro, 13 February 2017 - 16:32.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
sincer, la cat bani ai avut de platit pentru rambursarea creditului, mai conteaza 3-4-5 euro cat o sa mai fie de plata ?
da, stiu, conteaza principiul, nu suma. dar decat sa-ti bati capul cu acest comision, mai bine incerci sa afli daca poti face ceva pentru urgentarea radierii ipotecii de catre FNGC
sa stapanesti sanatos casa, acum poti sa spui, in sfarsit, ca esti cu adevarat proprietarul ei. (in fine, dupa ce radiezi ipoteca)

#8
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Corina inca nu sunt proprietar  :) O sa dau o fuga saptamana viitoare la banca sa vad ce se intampla, ce zic cei deacolo si incatro sa o iau. O cerere la fond as putea depunde insa nu am un exemplu ceva. Ma poate ajuta cineva?

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Stimate Fond,
va rog sa urgentati scoatere de sub ipoteca.

Va multumesc,
Tu

#10
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Sunt curios daca mai îmi cer în martie comision pentru fond odată iar asigurarea la casa care sunt 2 cea obligatorie pad și una opțională la generalii sa fi tot în favoarea băncii ambele

#11
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
O data ce ti-ai stins obligatiile către banca nu-ti mai cer sa Îți faci asigurarile ca nu-i mai interesează.

#12
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View Postcornek, on 15 februarie 2017 - 19:43, said:

O data ce ti-ai stins obligatiile către banca nu-ti mai cer sa Îți faci asigurarile ca nu-i mai interesează.
E nu!!!! Nesimtirea e mare

#13
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
:lol:  :lol:  :lol:

#14
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Update

Am achitat in Decembrie 2016 in 2 avansuri tot creditu.
Banca e OTP. Creditu initial a fost la Millenium Bank cumparat de OTP.
Am achitat 2 avansuri in Decembrie. Primul inainte de Craciun iar al 2-lea dupa Craciun . Am zis sa intru in noul an fara datorii (majore ) .

1.Primult avans a fost mai mare iar fufa care se ocupa de dosaru meu imi spune sa ma duc la Millenium Bank citez ("Mergeti la sucursala unde ati facut credit")
Care nu mai exista si am fost alocat (asignat in engleza) la o anumita sucursala OTP, Nu dau detalii legate de sucursala sa nu intru la belele ca oricum numele bancii e deajuns. . Dupa 30 de minute de discutii intelege ca se ocupa de dosarul meu.Asta se itampla inainte de Craciun in Decembrie 2016.

2. Ajung la banca dupa Craciun si achit integral creditul, Primesc adresa scrisa de la banca pentru faptul ca nu mai am datorii fata de ei.
Mi se spune de alta fufa, nu cea de la punctu 1 ca banca se ocupa de tot dar nu se poate inchide contu pana nu se ridica ipoteca.
Adca nu pot ridica ipoteca pana nu primesc de la Fondu de gantare un Ok si sa stau linistit ca trimit ei dosaru, si ca ar trebuie sa primesc raspuns in Februarie pe la inceput

Azi am fost la banca
Si
Mi se spune ca a trimis dosaru colega de la puntu 1. Nu poate da detalii respectiva persoana cu care am vb azi dar

banca cere "extras de informare"

Edited by badboy1985ro, 15 February 2017 - 23:26.


#15
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Eu sunt in aceeași situație, am depus banii si cererea joi si vineri m-au sunat ca totul este in regula si ca au trimis cererea la fond. Intr-o săptămâna spuneau ca se rezolva si apoi trebuie sa merg si la un notar unde trebuie sa platesc radierea. Pentru cea din AEGRM am platit 26 de lei in aceeași zi si s-a rezolvat. Daca trece mai mult de 1 săptămâna incepem cu telefoanele.  :) Felicitări si tie pentru realizare.

#16
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Multumesc Dodo03. La mine greu dar se misca treburile in final. Am dosaru la fond astept sa se intoarca. Am suna la fondu de grarantare si mi s-a zis ca am dosaru in lucru

#17
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Intrebare................?

Primesc de la Generalii firma de asigurari ca trebuie sa le dau dovada ca am facut PAD(asigurare obligatorie). In caz contrar imi reziliaza polita facultativa(obtional obligatorie)  de credit.Ambele momentan le am in favoarea bancii.
Sun la Gneralii si  intreb bun am achitat am adresa de la banca unde se mentioneaza ca nu mai am datorii fata de banca. Vreau ambele polite facute in favoarea mea nu a bancii.
Raspuns de la Generalii: "pentru a ridica cesiunea am nevoie de notificarea de la banca"
Tipa de la banca sune:"amanati achitarea politei PAD"
Deci
Ce se intampla daca imi bag p.... in polita facultativa ca oricum vreau sa renunt la ea. Daca nu fac Pad polita facultativa se incheie. Idea e ca nu vreau sa ajung la birou de credite sa ma inec la mal.
Am uitat: PAD imi expira pe 11 luna asta si luna viitoarea tre sa o platesc pe ce-a facultativa

In favoarea cui?
Mai platesc nu mai platesc? Sa f__ sistemu

Edited by badboy1985ro, 03 March 2017 - 22:16.


#18
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Eu am facut polita in octombrie si rambursat creditul integral la sfarsit de februarie. Intreb la banca cand ma suna sa merg la notar pentru radiere. De la Fond inca astept : astazi am dat telefon, au identificat dosarul, este complet si corect. Termenul era de 4-6 saptamani acum este mai scurt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate