Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radiere Ipoteca prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
https://mj.rnpm.ro/#cautare/IM, (debitor/constitutor si apoi persoana fizica)

#38
Andreeanomac

Andreeanomac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2023
Salut
Urmeaza sa rambursez anticipat creditul si am urmatoarea intrebare. Din momentul cand se intoarce dosarul pentru ridicarea ipotecii de la Fond este o perioada maxima pentru a merge la notar sau putem face asta si la o luna, doua, trei de la primirea raspunsului. Ideea e ca voi pierde locul de munca din strainatate, angajatorul nu poate acorda concediu de o luna doua pana se rezolva dosarul la Fond. Va multumesc!

#39
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 03.12.2021
Buna
Inteleg ca ai avut prin Prima casa. Eu am incheiat in 2021. Nu imi amintesc sa fi fost un termen limita.

Achiti integral soldul

La banca te prezinti cu buletinul

Ei iti vor o hartie pe loc prin care creditul si orice obligatie de plata sunt incheiate. Eu am inchis orice cont in aceeasi zi

Iti vor da inapoi cele 3 rate de dobanda si chitanta pt asta

Apoi vor face cerere catre Fond de aprobare a ridicarii ipotecii

Peste 2-3-4 sapt te vor chema sa iti dea hartia. Multe banci cer ca notarul sa vina personal la sucursala pt inchidere

Cu actele : original si copii :  buletinul, contract V-C, contract cu banca, contract cu Fondul, acordul bancii ( aici cred ca e doar hartia ca ai incheiat creditul), acordul Fondului - mergi la notar

Apoi notarul va merge la banca, si apoi te va chema sa iei noul extras CF unde scrie clar ca numai tu esti proprietar, fara alte sarcini. Verifica sa scrie clar.

Deci tb sa gasesti in primul rand notar,  acolo iti vor spune daca e un termen . Nu cred ca e..... eu am fost peste cateva sapt cu actele. Apoi notarul a avut concediu.. apoi Ancpi mi- a gresit ceva cand a scos ipoteca si fetele de acolo si-au dat singure seama si au rectificat... fara graba.

Bafta!

Edited by the_blue_raven, 08 March 2023 - 21:53.


#40
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostAndreeanomac, on 08 martie 2023 - 09:57, said:

Salut
Urmeaza sa rambursez anticipat creditul si am urmatoarea intrebare. Din momentul cand se intoarce dosarul pentru ridicarea ipotecii de la Fond este o perioada maxima pentru a merge la notar sau putem face asta si la o luna, doua, trei de la primirea raspunsului. Ideea e ca voi pierde locul de munca din strainatate, angajatorul nu poate acorda concediu de o luna doua pana se rezolva dosarul la Fond. Va multumesc!

Nu este vreun termen. Eu am făcut la câteva luni bune pentru că era în perioada pandemiei și nu se corela programul notarului cu cel al bancii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate