Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#739
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 19 aprilie 2018 - 10:45, said:

cum ti se pare ca a iesit scara? Si eu tot balansata am. Ce latime ai, si cat spatiu e intre cele doua rampe ?
In planul meu "curbura" e formata de 8 trepte. La tine vad doar 6 trepte "triunghiulare"
9.5 pe o scara de la 1 la 10 Posted Image insa am refacut de 3 ori in batalia cu centrimetrii lipsa.. Posted Image latime treapta 95-96 cm si spatiu de 20 cm intre rampe. Va ramane net treata de 95 pentru ca vom avea prinderi din laterale la balustrada de sticla.
E destul de agresiva si cu 6 trepte balansate, e la limita.. practic imparti fiecare unghi de 90 la cate 3 trepte. Daca il imparti la 4 deja cred ca e deja prea mult, seamana a scara de pompieri...eventual scapi mai ieftin la finisaje, ii pui o bara in centru si aia e..o poti utiliza si in alte scopuri... Posted Image
Dincolo de gluma poate ai latime mai mare si poti sa ai treptele mai late decat mine pe zona balansata. Desi daca ai spatiu mai mult se pune intrebarea de ce nu ai facut varianta mai comoda si eleganta cu podest...

Edited by catalijns, 19 April 2018 - 11:57.


#740
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
scara are mustati doar in cele 2 placi sau ai bagat ceva si intermediar in caramida?

Edited by Iliev20, 19 April 2018 - 17:44.


#741
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostIliev20, on 19 aprilie 2018 - 17:44, said:

scara are mustati doar in cele 2 placi sau ai bagat ceva si intermediar in caramida?

Are jontari direct pe sub cele 2 grinzi (sus si jos) si este suficient pentru sustinere, asa a fost gandita dpdv structura, am confirmare structurist. Dar ca orice roman am mai pus si 3-4 ancore chimice kalitat in boiandrugul este care trece pe zona balansata (are 2 geamuri, unul sub zona balansata si care deserveste scara de dedesubt  si anume sora ei geamana cate demisol, si unul deasupra, mai mare - are vreo 2.4 m inaltime). Nu se pun ancore in caramida, sunt degeaba acolo, nu au rezistenta.

#742
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
e bine de stiut, si la mine in proiect e la fel si nu prea sunt  impacat cu situatia, eu am si podest intermediar si ma gandesc ca nu e suficient pentru sutinerea structurii respective...

#743
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcatalijns, on 19 aprilie 2018 - 11:57, said:

9.5 pe o scara de la 1 la 10 Posted Image insa am refacut de 3 ori in batalia cu centrimetrii lipsa.. Posted Image latime treapta 95-96 cm si spatiu de 20 cm intre rampe. Va ramane net treata de 95 pentru ca vom avea prinderi din laterale la balustrada de sticla.
E destul de agresiva si cu 6 trepte balansate, e la limita.. practic imparti fiecare unghi de 90 la cate 3 trepte. Daca il imparti la 4 deja cred ca e deja prea mult, seamana a scara de pompieri...eventual scapi mai ieftin la finisaje, ii pui o bara in centru si aia e..o poti utiliza si in alte scopuri... Posted Image
Dincolo de gluma poate ai latime mai mare si poti sa ai treptele mai late decat mine pe zona balansata. Desi daca ai spatiu mai mult se pune intrebarea de ce nu ai facut varianta mai comoda si eleganta cu podest...

Eu din lipsa spatiului nu am putut face cu podest Posted Image
Uite cum e detaliul la mine. Ai si tu postat detaliul pe undeva sa compar?
Attached File  scara.JPG   70.82K   60 downloads

Are latime de 100cm si spatiu intre rampe de 40cm
Inaltimea contratreptei e de 16.67cm

De ce te-ai chinuit atata de mult pana a iesit? E complicat de pus in opera? Ceva tips&tricks pentru a iesi conform planului?

Edited by wizake, 20 April 2018 - 20:43.


#744
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 20 aprilie 2018 - 20:39, said:

De ce te-ai chinuit atata de mult pana a iesit? E complicat de pus in opera? Ceva tips&tricks pentru a iesi conform planului?

Cred ca prima problema la tine e ca trebuie sa urci 290 cm, la noi au fost doar 268 pentru ca scara este in partea de casa de deasupra demisolului partial si pe acea zona o sa avem net la parter 255 cm. Daca la noi scara ar fi fost pe zona fara demisol era alta treaba, acolo net raman 3.05 ..3.10 deci ar fi fost nevoie de inca cateva contratrepte.. Daca ai fi avut loc pe lungime inca vre-un metru cred ca mergea cu podest fara probleme, pe latime ai suficient spatiu.

La scara peste 90% gresesc, in primul rand pentru ca meseriasii sunt slab pregatiti, lucreaza cu scandura si ciocan nu cu sketchup/autocad. Plus ca daca beneficiarul/project manager nu se implica sa ia in calcul de exemplu ce tip de finisaj isi doreste..nu au de unde sa stie. Iar diferentele dintre proiect si realitate apar inevitabil si 2-3 cm conteaza al naibii de mult.. :). Mai faci si tu mici modificari in proiect (de ex noi vrem spatiu tehnic la etaj cu 5-6 cm mai mare sa incapa ventilatia si ipat), mai gresesc si ei cu 3 cm si reteta dezastrului este completa!
Ia in calcul si ce finisaj vrei sa pui, fa tu calculele, te ajuta arhitectul daca e nevoie, ia in calcul sape si finisaje de la parter si de la etaj. Cu putina implicare si stat aproape de fenonem nu e chiar rocket science. Si da, un meserias bun pe lemn ajuta foarte mult, noi am gasit pe cineva si stam aproape de el, il motivam cum putem pentru ca la acoperis mai e ceva de valsat..

De aia zic ca daca ai 15 oameni pe santier nu prea ai timp sa vezi multe detalii si te pomenesti cu beleaua in brate..lunga si pe-a doua... Am avut si noi niste chestii mici de spart, de largit un gol de instalatii, un geam la demisol..etc. dar astea sunt detalii pe cand sa refaci la o scara e ceva mai complicat.

Attached Files



#745
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Mai e o chestie la scara. Poți sa ai planul perfect daca Doreii nu înțeleg cum vine si nu e cineva acolo ( tu, diriginte, structurist, etc) sa verifice cotele la cofrare si detaliile de armare este  o rețeta sigura spre erori greu de rezolvat. Precizia trebuie sa fie destul de mare si trebuie ținut seama de cotele finale cu tot cu finisaj. La ochi te păcălești , prima treapta trebuie sa fie mai înaltă ( in cazul meu a fost mai mult decit dubla deoarece venea izolatia de pe placa, ipat-ul si finisajul 10+4,5+6+3=23,5 cm la care se adauga 16 cm treapta in sine) . Ajungi la 40 cm si arată ciudat .La fel pe etaj unde ultima treapta pare mică deoarece peste ea vine ipatul si finisajul . Odată ce ai trasate prima si ultima treapta restul este in mare parte matematica si grija la trasare/cofrare.
Abateri de 0,5 -1 cm le scoți din finisaj dacă e mai mult apar probleme. Ca sa nu am surprize am trasat cu ei pe perete fiecare treapta si erorile au fost in limite rezonabile. Il voi cita pe Astru care zicea cu ceva ani in urma ca la noi nu merge sa construiesti din fotoliu de acasă . Din păcate este foarte adevărat cu constructorii de azi.

#746
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpicomouse, on 21 aprilie 2018 - 06:55, said:

Il voi cita pe Astru care zicea cu ceva ani in urma ca la noi nu merge sa construiesti din fotoliu de acasă . Din păcate este foarte adevărat cu constructorii de azi.
In mare parte si pentru ca, in caz de greseli, nimeni dintre cei vinovati nu-si asuma responsabilitatea si costurile remediereii, iar beneficiarul ramane cu problema in brate.
Inclusiv la scara. Daca nu iese cum trebuie, constructorul ar trebui s-o darame si s-o toarne din nou, iar costurile sa fie suportate de cel vinovat (proiectant, constructor, etc).

#747
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postkolfleading, on 22 aprilie 2018 - 10:03, said:

iar costurile sa fie suportate de cel vinovat (proiectant, constructor, etc).
Mai putin de beneficiar care el nu are nicio vina saracul ca doar a cerut 10 preventivuri pentru manopera cea mai ieftina, ca la licitatie ,  ca pe bursa de pe wall street ca doar traim in capitalism si intro lume plina de reguli Posted Image

Cu cat banul este mai putin cu atat se doreste terminarea lucrarilor de dorei cat mai repede , respectiv nu vor mai sta sa masoare de doua ori . Mie mi se pare ceva natural si logica ”buleala derelistica”.

Edited by Benderbut, 22 April 2018 - 10:35.


#748
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
In principiu da, in Ro 80% din decizia de cumparare este pretul si e clar ca la presiuni mari de cost oamenii fac cat mai repede, simplu si prost. Pe de alta parte daca ai licitat un pret atunci iti asumi ca livrezi de banii aia conform proiect chiar daca iesi in pierdere altfel in capitalism iesi din business!
Noi am avut abordarea cu plata corecta peste medie pentru ca si proiectul este putin mai dificil. Iar in caz de reusita mai motivam putin suplimentar sa inteleaga ca implicarea este preciata si dincolo de cuvinte.  Si pare ca incepe sa functioneze treaba..cel putin in primavara asta.. Nu ma ajuta cu nimic ca economisesc cateva sute de eur si colectionez probleme de cel putin cateva mii, unele chiar nerezolvabile.  
Insa e adevarat ca beneficiarii si constructorii apartin aceluiasi popor cu aceleasi probleme de educatie si mentalitate.

#749
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Neata,

Placa arata foarte bine, udata de cateva ori pe zi timp de o saptamana, view-ul din dormitoare in imagine, nu pot atasa trilurile pasarelelor si mirosul florilor de mar Posted Image

Altfel se lucreaza la hidroizolatia demisolului, este aproape gata cu exceptia golurilor din scara unde inca nu s-a uscat plastimulul. S-a dat cu plasa de armare si placile de xps lipite tot cu plastimul mai putin la baza fundatiei unde s-a folosit spuma poliuretanica. Cele 2 treceri au fost hidroizolate cu silicon sweel proof inchis cu cr 90 interior si exterior demisolului peste care am aplicat plastimul (evident dupa uscarea cr90). Tot cu cr90 am dat si la imbinarea dintre perete si radier pe exterior (vom da si pe interior inainte de tencuiala..
).
Practic we did our best, am refacut personal un colt unde nu ne-a placut cum facuse priza plastimulul (pt ca peretele era ud, se scurgea apa de la udatul placii), mai mult de atat chiar nu stiu ce putem face..
O sa punem vreo 30 cm pietris acoperit cu geotextil la baza fundatiei de demisol, drenul propriu zis il vom face 1m mai sus de jur imprejurul casei. iar in partea de sus a XPS (acolo unde ramane afara deocamdata peste cota teren natural) vom da o mana de adeziv sa il protejam de soare (nu e rezistent UV).

Azi vine caramida, sper si fierul (asta intarzie de 3 zile ca o crapat masina Amset..).

Daca aveti sugestii, observatii pertinente, etc. ..nu va abtineti. :)

Attached Files


Edited by catalijns, 26 April 2018 - 07:46.


#750
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Stie cineva cu ce as putea sigila/hidroizola niste imbinari de teava pvc diametru 200 care va sta in pamant si prin care va circula aer? Ma gandesc ca nu e intelept sa ma bazez doar pe garniturile producatorului, niste banda de aluminiu e simplu de pus peste insa poate mai are cineva vreo idee..

   Altfel avem fer (metal din 3 litere) si caramida pe santier, au fost ceva emotii cu fierul pentru ca a crapat masina de livrare a furnizorului dar cand oamenii sunt seriosi lucrurile se rezolva (recomand AMSET si pentru ca sunt printre putinii care mai livreaza fer din Ro, analizele de laborator au aratat ca sunt diferente la rezistenta la rupere intre acest fier si cel bulgaresc, ma gandesc ca macar stalpii e bine sa nu aiba din BG..). Cu exceptia etrierilor, fi8 nu mai fabrica nimeni in Ro, "ne-am ajuns" :)

#751
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am folosit in trecut un  adeziv  de la Soudal, exact pentru a lipii doua tevi de canalizare, merge perfect.

#752
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 27 aprilie 2018 - 12:53, said:

Stie cineva cu ce as putea sigila/hidroizola niste imbinari de teava pvc diametru 200 care va sta in pamant si prin care va circula aer? Ma gandesc ca nu e intelept sa ma bazez doar pe garniturile producatorului, niste banda de aluminiu e simplu de pus peste insa poate mai are cineva vreo idee..

   Altfel avem fer (metal din 3 litere) si caramida pe santier, au fost ceva emotii cu fierul pentru ca a crapat masina de livrare a furnizorului dar cand oamenii sunt seriosi lucrurile se rezolva (recomand AMSET si pentru ca sunt printre putinii care mai livreaza fer din Ro, analizele de laborator au aratat ca sunt diferente la rezistenta la rupere intre acest fier si cel bulgaresc, ma gandesc ca macar stalpii e bine sa nu aiba din BG..). Cu exceptia etrierilor, fi8 nu mai fabrica nimeni in Ro, "ne-am ajuns" :)

După umila mea părere sa dai cu ceva la exteriorul țevii nu cred ca este foarte util. Dacă vrei sa fii mai sigur la îmbinare ( de obicei garniturile sunt ok) ai putea sa ii dai si un strat de silicon sanitar. Ca o curiozitate am pus pe o țeava de plastic in pămînt cu ceva vreme in urma niște Gorilla Tape ( banda adezivă superstrong). A trebuit sa umblu acolo si m-am chinuit sa o desfac.

#753
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
E buna si duck tape, dar minim de la 3M.

#754
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
neata buna Posted Image

A avut loc un mic proces de rebranding care sa reflecte formatul proiectului. Proiectul cu mansarda se mai amana putin Posted Image
Ieri am primit pe santier vizita lui anaki care desi nu are posibilitate de colaborare pentru partea electrica a venit sa ne ajute cu sfaturi pentru ca "a promis".Multumiri Posted Image , suntem impresionati de acest gest!

Altfel am sarbatorit cum se cuvine 1 mai cu gratar si 12h pe santier (from dusk till' down Posted Image  ) desenat ziduri, facut (manghe's style - cu manutele proprii Posted Image ) drenaje pe langa demisol Posted Image cu pietris imbract in geotextil dupont.

Am mai primit una bucata bena 20mc balegar de stana/grajd semi-procesat Posted Image , estimez ca in cateva luni va fi optim pentru amestecarea cu o masina de nisip si vreo cateva de pamant de padure fertil. In imaginea se observa diferenta intre gramada de pamant bun (in stanga) pe care a crescut deja vegetatie luxurianta si cel nefertil (de la 60-70 cm in jos) care este steril.
@Crisbud: in stanga este loc rezervat pentru marfa despre care am discutat Posted Image  

Altfel zidurile sunt gata, stalpii de la etaj aproape cofrati, maine ii turnam. Desi am comandat caramida sub cantitatea din deviz in ideea de a completa ulterior cu necesarul ..ne raman minim 2 paleti bks30, probabil o sa ii folosim la gard pentru ca nu avem cum sa ii returnam (desfacut paletii si oricum au ramas intr-un dormitor intre ziduri Posted Image ).

Planuri de viitor: sa ingropam canadianu'Posted Image si sa inchidem cu pamant in fata casei a.i. sa deschidem noi orizonturi de lucru incepind cu instalatiile exterioare.Posted Image

Attached Files


Edited by catalijns, 04 May 2018 - 03:52.


#755
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcatalijns, on 04 mai 2018 - 03:29, said:

Ieri am primit pe santier vizita lui anaki care desi nu are posibilitate de colaborare pentru partea electrica a venit sa ne ajute cu sfaturi pentru ca "a promis".Multumiri Posted Image , suntem impresionati de acest gest!
Promisesem ,si pt ca am avut de facut o receptie in Corbeanca ,am trecut pe la voi si pe la un alt forumist.
Nu uita cateva lucruri
-sa masoare electricianul priza de pamant pana nu astupi santul,pentru ca daca nu e buna sa poata fi imbunatatita si dupa cum arata solul tot ce se poate sa fie nevoie.
-comanda din timp conductorul de coborare pt viitorul paratrasnet pt a fi montat din timp.
-daca vei amplasa generatorul in demisol va trebui sa prevezi din timp unde vei amplasa ventilatorul care sa scoata gazele,in acelasi timp va trebui prevazut si un senzor pt depistarea dioxidului de carbon care sa comande ventilatorul
-acea trecere a cablurilor periculos de aproape de volumul zero (dus) al baii trebuie bine etansata,nu uita si de amplasarea dozelor de legatura.

Edited by anaki, 04 May 2018 - 07:44.


#756
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Măine, vine pietrisul special pt dren si altele, asa cum am promis!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate