Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#775
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postcatalijns, on 14 mai 2018 - 06:17, said:


... incep sa se coaca ciresele,AdiRadu: sper ca stii sa sudezi si zinc Posted Image . Mi s-a recomandat acest material pentru ca este mai rezistent la coroziune, e ceva mai scump (gen 40%),
Eu as alege teava obisnuita, cu peretele mai gros. Teava zincata, pentru a fi sudata, trebuie polizata in zona sudurii. Chiar daca nu se inlatura zincul prin polizare, tot se va arde de la sudura. Deci, in zona sudurii ai puncte vulnerabile ruginirii. De aceea se acopera cu smoala. Din experienta, am constatat ca vopseaua nu adera atat de bine pe teava zincata.
Ieri am cumparat cirese din piata mare din Buzau cu 10 lei kg. Am luat 2 pungi mari, avand in vedere pretul din Bucuresti.

#776
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postcatalijns, on 07 mai 2018 - 10:02, said:

Era sa uit: avem si pietrisul de dren (multam crisbud!). Poza cu materialele e ca in bancul cu "s'alea albe..s'alea negre) Posted Image


Sunt supãrat ca sunt OOS, la pamantul de padure, altfel eram furnizorul exclusiv al tuturor materialelor minerale, din poza.

#777
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAdrianradu, on 13 mai 2018 - 07:58, said:

...te complici...si nu are rost..parerea mea
daca asa i-a zis calu' alb.... :P

#778
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postionut27, on 14 mai 2018 - 08:05, said:

Eu as alege teava obisnuita, cu peretele mai gros. Teava zincata, pentru a fi sudata, trebuie polizata in zona sudurii. Chiar daca nu se inlatura zincul prin polizare, tot se va arde de la sudura. Deci, in zona sudurii ai puncte vulnerabile ruginirii. De aceea se acopera cu smoala. Din experienta, am constatat ca vopseaua nu adera atat de bine pe teava zincata.
Ieri am cumparat cirese din piata mare din Buzau cu 10 lei kg. Am luat 2 pungi mari, avand in vedere pretul din Bucuresti.

Ionut, acelasi lucru ("in zona sudurii ai puncte vulnerabile ruginirii") se intampla si cu teava normala, doar ca nu doar in acele puncte ci pe toata suprafata!  Exista spray cu zinc (acelasi ca la sudare impamantare..), se rezolva usor.
Esti traficante de cirese? Faci deja arbitraje intre localitati din cate observ.. Posted Image)

View Postviotl, on 14 mai 2018 - 12:50, said:

daca asa i-a zis calu' alb.... :P
Vio, calul alb era la pascut la treaba asta. Dar meseriasul (in care am ceva incredere) mi-a propus sa facem asa si pentru cateva zeci de ron cat e plasa aia de fibra de armare nu cred ca e mare paguba.

Edited by catalijns, 14 May 2018 - 13:01.


#779
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcatalijns, on 14 mai 2018 - 13:00, said:

Exista spray cu zinc (acelasi ca la sudare impamantare..), se rezolva usor.
Nu te baza pe acel spray,pelicula facuta de el este superficiala.

#780
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
bad post.

Edited by viotl, 14 May 2018 - 18:09.


#781
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Zincul aplicat fara ca obiectul sa faca baie etansã in el, e frectie.

#782
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
M-ar ajuta un sfat pentru prelungirea unui cablu electric ACYABY 3X50+25, practic trebuie facuta o conexiune pentru prelungirea cu vreo 10 ml a.i. sa ajunga in demisol. E mai ok cu ceva doza rezistenta dpdv hidro sau vreun tub termocontractibil cu ceva rasina/gel? Avind in vedere ca acel cablu va sta in pamant mai e necesar ceva manson eventual armat?

Cei care m-au ajutat cu dosarul pentru electrica s-au miscat foarte bine, oameni seriosi, care aveti nevoie pot recomanda cu incredere. Enel in schimb...ATR din decembrie, contract depus in ianuarie..si inca nu avem contor, poate catre finalul acestei luni.

#783
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 16 mai 2018 - 05:59, said:

M-ar ajuta un sfat pentru prelungirea unui cablu electric ACYABY 3X50+25, practic trebuie facuta o conexiune pentru prelungirea cu vreo 10 ml a.i. sa ajunga in demisol. E mai ok cu ceva doza rezistenta dpdv hidro sau vreun tub termocontractibil cu ceva rasina/gel? Avind in vedere ca acel cablu va sta in pamant mai e necesar ceva manson eventual armat?

Cei care m-au ajutat cu dosarul pentru electrica s-au miscat foarte bine, oameni seriosi, care aveti nevoie pot recomanda cu incredere. Enel in schimb...ATR din decembrie, contract depus in ianuarie..si inca nu avem contor, poate catre finalul acestei luni.

Pentru sectiuni mari am văzut cutii de joncțiune dedicate dar am văzut si conectare cu manșoane. Corect zic eu este cu cutie, este solida, etanșă si rezistenta mecanic.

#784
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Ce am mai facut in ultimele aprox 10 zile:
- Am reusit sa acoperim cu pamant pe langa demisol pentru ca s-a finalizat lucrarea pentru canadian in zona respectiva (mai sunt max 20m de traseu catre spatele terenului, ii executam dupa ce terminam casa la rosu).Attached File  20180512_070922.jpg   419K   124 downloadsAttached File  20180512_083030.jpg   326.31K   135 downloads

Am avut ceva criza de personal pentru cateva zile prin urmare ne-am implicat personal (gen 12 ore pe santier si munca gen Manghe). intre timp am rezolvat criza de personal (prin procedeul denumit licitatie Posted Image ) si avem 4 mesteri pe santier (mesteri am zis, nu dorei! Posted Image )
Efortul cu implicarea personala penru cateva zile a meritat, avem ferestrele aliniate exact cum am vrut a.i. sa arate elegant ancadramentele, sa le termoizolam corect, sa ramana inaltime neta nimim 260 cm pe etaj. Attached File  20180518_073524.jpg   230.04K   131 downloads

Va place view din dormitorul nostru? Speram sa mai inaltam putin acei stejari gen 2-3 m ca sa fie mai lumina pe sub el si view-ul cu imbunatatiri Posted ImageAttached File  20180518_073607.jpg   175.46K   145 downloads

Arbeit macht frei! Desi seamana cu o zvastica este de fapt cofrajul de deasupra bailor noastre de la etaj, au o forma super custom insa cred ca e cea mai buna solutie posibila in acest context. Multumim un_arhitect!Attached File  20180520_174651.jpg   403.28K   156 downloadsAttached File  20180520_174631.jpg   438.14K   157 downloads

Altfel avem placerea sa ii prezentam pe noii membrii ai familiei:Ahile(sef de haita, mascul alfa) si Hector, companion si in acelasi timp rival de nadejde Posted Image Au 7 saptamani, talie mare, ceva gene de ciobanesc si golden retriever, carnet de sanatate si niste parinti iubitori.
Attached File  20180518_113439.jpg   318.91K   155 downloads
Dupa atitudine cine credeti ca e seful dintre personajele din imaginea alaturata? Posted Image)
Attached File  20180518_111852.jpg   561.69K   163 downloads

Am facut si o intelegere cu copiii vecinilor, ei nu mai arunca petrele in nisip si noi ii lasam sa se joace cu "baietii". In plus le-am livrat cate un catelus celor 2 familii de vecini si cate unul celor 2 mesteri mai vechi, deh' famelie mare, 7 frati...
Attached File  20180520_114610.jpg   254.12K   165 downloads
Attached File  20180520_114602_V2.jpg   145.03K   167 downloads

Planuri de viitor: am platit avans pentru instalatia electrica, din 15 iunie incepem acea lucrare. Altfel speram sa turnam placa saptamana viitoare si apoi sa executam acoperisul pana la 15 iunie, o sa fim foarte atenti pentru ca nu e tocmai simplu, are vreo 16 ape si 2 terase. Dar avem dulgheri super priceputi si motivati Posted Image.

Nu schimbati canalul, revenim Posted Image


Am scris la manghe pe topic dar sa ramana si aici:

"Noi am dezvoltat reteaua de gaze impreuna cu alti 4 vecini cu 140 ML pe drum public (viitor bulevard)  - extndere retea! si cu inca 100ml drum servitute proprietate privata - se numeste instalatie de utilizare si este in proprietate privata.
Exista practic un singur bransament pe drumul de servitute privat, acum ceva mai bine de 1 an 3 dintre vecini s-au bransat la el. Intre timp Distrigaz s-a hotarat sa respecte legea existenta care specifica o instalatie de utilizare = 1 bransament. prin urmare desi am platit aproape 2keur, avem act notarial si avem conducta de gaze in fata casei si vecini stanga/dreapta racordati....NU ne putem racorda. Am consultat si avocati...nu are sens o actiune in instanta. Prin urmare am initiat acum 3 luni formalitatile de dezvoltare retea din drum public pana la noi (NU instalaie de utilizare ci dezvoltare retea adica proprietate distrigaz si se pot bransa oricati.) Am mai platiti taxa de bransaament, acte notariale cu toti vecinii pentru acces drum de servitute si acum au alocat firma si sunt la faza de obtinere CU si apoi AC pentru aceasta lucrare. Speram sa avem sforile potrivite pe care sa le trangem a.i. sa nu asteptam si noi vreo 2 ani pentru treaba asta...
Dincolo de pierderile financiare avem noroc de vecini super faini (am si fost atenti la treaba asta cu alegerea cvecinilor si cultivarea relatiilor) si ne ajutam intre noi. I-am convins sa re-amenajam drumul privat dupa extinderea distrigaz (crisbu, ne bazam pe tine, avem multa treaba in toamna asta! Posted Image). vecinii sunt si destul de confortabil financiar dar si de buna credinta dovedita cel putin pana acum.
Am agreat deja cu ei sa inchidem drumul cu bariera si sa ramana proprietate privata, am informat oficial primaria ca daca nu respecta legea si PUG pentru aprobare AC vecini de vis-avis (care trebuie sa lase exact ca noi 1.5m din teren privat si inca 3 m latime servitute a.i. sa ajungem la o strada de 9ml latime) atunci Nu vor avea acces pe acel drum, o sa se descurce cu ceva elicopter Posted Image
Nu e de gluma cu latimea strazii, pretul proprietatii poate sa valoreze cu pana la 50% in plus pe o astfel de strada! Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu intra pompierii pe un drum de 4m latime sau ca nu intri ok cu masina in curte, sau ca sunt inghesuite casele si privacy mai scazut..etc."

Edited by catalijns, 23 May 2018 - 10:52.


#785
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Postcatalijns, on 23 mai 2018 - 10:41, said:

Arbeit macht frei! Desi seamana cu o zvastica este de fapt cofrajul de deasupra bailor noastre de la etaj, au o forma super custom insa cred ca e cea mai buna solutie posibila in acest context. Multumim un_arhitect!Attachment 20180520_174651.jpgAttachment 20180520_174631.jpg
Cu placere .Si eu cred ca era cea mai buna solutie in contextul dat :D

#786
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
captain's log stardate today...

  Am reusit sa turnam placa peste etaj si scara "boiereasca" de la intrare Posted Image pe 1 iunie dimineata. A fost destul de cald (30+), pana seara am udat deja de vreo 3 ori si de mai multe ori pe zi in weekend pana astazi. A iesit ok pana la urma desi au fost uitate bordajele in jurul golului de chepeneg (multam brawnie pentru sfatul intelept si rapid!). Pana la urma am montat noi bordajele respective (eu si sotia), constructorul a gasit de cuviinta sa ne spuna ca a facut de minim 10 ori asa inainte si a "fost bine" - raspunsul a fost ca o greseala repetata de 10 ori nu devine ceva Ok la fel cum o minciuna repetata (ex. la tv) nu devine adevar...nu au suportat treaba asta si in weeekend ne-au anuntat ca nu mai vor sa colaboreze. Erau platiti cu 10% in plus peste cat au cerut ei si meseriasi ok doar ca saraci cu duhul..., probabil  la ei la sat e cam nasol daca te contrazice o femeie chiar daca e cu mult mai isteata decat tine...
Attached File  20180526_160706.jpg   416.26K   101 downloads Attached File  20180601_101527.jpg   362.27K   103 downloadsAttached File  20180601_110133.jpg   609.09K   108 downloadsAttached File  20180601_122548.jpg   313.8K   110 downloads

Altfel a venit lemnul pentru sarpanta, lemn taiat dupa boboteaza, platit in ianuarie, deja semiuscat (15X15 la 8 pot fi carati de doar 2 oameni..). Doar cateva bucati s-au innegrit putin de la ploaie in rest arata bine cam de 8.5-9 dupa aprecierile mesterilor. In imagine doar 1/2 din cantitate, restul a venit astazi. Attached File  lemn_sarpanta.JPG   152.75K   129 downloads

Paza santierului este asigurat in continuare impreuna cu cei 3 muschetari, unul dintre ei (cel cu alb si negru, bruno il cheama) devine disponibil pentru cine doreste un partener fain dar doar dupa 16.06 cand trebuie vaccinati ultima oara. Au carnet de sanatate si sunt hraniti cu acana puppy cu somon si alte proteine...au deja pe la 6 kg si sunt plini de viata si personalitate, niste suflete faine impreuna cu kaleessi..mother of the three dragons... :)Attached File  khaleessi.JPG   160.31K   131 downloadsAttached File  20180601_201340.jpg   290.8K   119 downloads

Altfel ...stick to the plan, pe 15.06 incep electricele apoi tencuieli interior/exterior si apoi ipat/sanitare/ventilatie. In paralel o sa facem acoperisul + invelitoare si incepem usor la lucrari exterioare (fose, absorbante, conectare apa). Nu mor caii cand vor cainii .. :)
Am uitat sa zic, din 17.05 avem contor electricitate montat, trifazic 12.5 kw (deocamdata ;) ).

Attached Files


Edited by catalijns, 05 June 2018 - 13:21.


#787
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Daca imi permiti iti dau cateva sugestii legate de lemn.
1. Obligatoriu curatat tot ce este coaja(sub ea se dezvolta cariile)!!!
2.Daca ai timp,fa ignifugarea inainte de a urca lemnul pe casa.Prin imersie e cel mai bine,poti face o "cutie"din scandura captusita cu foliepentru protectia mat de constructii,mai groasa si le faci acolo baie folosindu-te de o matura mai dura pentru periere,penetreaza mult mai adanc decat la vermorel sau bidinea.Evident cu cat timpul de imbaiere e mai lung cu atat tratamentul e mai profund.

#788
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Da, iti multumesc dar nu ai nevoie de permisiunea mea :)
Cu siguranta curatam coaja, nu e foarte multa si se curata destul de usor, tocmai ce am cumparat o toporisca, o sa fac eu operatiunea asta. Daca procedam cu ignifugarea lemnului asa cum ai spus  atunci ma gandesc ca exista riscul sa ploua in cele 7-10 zile in care construim acoperisul si sa spele solutia respectiva. Sincer, ma intereseaza mai mult treaba cu parazitii decat cea cu ignifugarea, stiu ca doar 2-3 ani functioneaza solutia respectiva, dupa aceea isi pierde efectul. probabil o asigurare a casei, senzori de fum pozitionati corect care sa opreasca gazele si curentul, ceva ceramica pe ea, poate o vata bazaltica - astea sunt masuri mai eficiente decat solutia respectiva. Oricum dau cu ea dar nu stiu daca la inceputul operatiunii sau dupa aceea.

In alta ordine de idei am primit sfat/consultanta si o idee pe care vreau sa o pun in practica in legatura cu pluvialele: in putul absorbant din spatele casei (zoma umed construita in limbaj de specialitate) sa montez vertical 2 tevi diametru 400 la 5-6 ml cu capac in ambele parti in care sa colectez pluvialele si care sa aiba un prea-plin catre putul absorbant. Practic vor functiona ca un camin de curatare (ex. frunze de pe acoperis, mai scapa de acele grile uneori) si ca o rezerva de apa de ploaie in anumite situatii a.i. sa inlocuiasca intr-o anumita masura un eventual put. Ce ziceti de abordarea asta?

Si tot despre pluviale: exista o restrictie ceva in plasarea acelor Y-uri de-a lungul tubului de conectare in santul unde ingropam pluvialele? Ma refer daca trebuie puse chiar acolo unde se intalnesc cu burlanele care coboara de pe casa sau mai departe pe traseu a.i. sa asiguram o scurgere cat mai lina  apei. Manghe, tu cum ai procedat?

#789
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Ideea e ca tratamentul ignifug,fungicid etc prin imersie patrunde mai adanc si,nu se spala de la ploaie-ev mai poate fi dat un strat de suprafata cu vermorelul.
In ceea ce priveste durata de viata de cca 3 ani,e adevarat in conditiile in care e facut de suprafata cu bidinea/pensula sau chiar vermorel,tine mai mult la imersie depinde de timpi si concentratie si aproape etern prin autoclavare.

#790
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcatalijns, on 05 iunie 2018 - 17:19, said:

Si tot despre pluviale: exista o restrictie ceva in plasarea acelor Y-uri de-a lungul tubului de conectare in santul unde ingropam pluvialele? Ma refer daca trebuie puse chiar acolo unde se intalnesc cu burlanele care coboara de pe casa sau mai departe pe traseu a.i. sa asiguram o scurgere cat mai lina  apei. Manghe, tu cum ai procedat?
Eu am pus poze la mine..cu modul de mufare a Y-ului: camin pluviale..cot la 45..teava de vreun metru ce intra in Y..care e dea lungul "magistralei" ..A fost o ploaie violenta zilele astea..si vad ca e super ok in curte..Nu mai e namol..in partea de sus a casei..nici la vale..Bine..la vale inca nu montasem un cot la burlanul ce 'cade' de pe terasa..deci a aruncat apa in curte..cam de la 1m inaltime..de mi-a sapat un sant ..Am rezolvat-o dupa ce s-a terminat ploaia...

Poze..daca te ajuta cu ceva..

Attached Files



#791
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmanghels, on 05 iunie 2018 - 22:54, said:

Eu am pus poze la mine..
Spune-mi te rog cum ai fixat bridele de prindere a burlanului de perete...Ele au acele doua picioare, dar din poze pare ca le-ai indoit...
Si burlanul pare destul de aproape de perete...

Edited by kolfleading, 06 June 2018 - 08:48.


#792
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Bridele alea is prinse cu dibluri de 20 cred in perete. .Posibil ca unele 'aripi'/picioare de alea sa fi fost indoite ..si distanta dintre burlan si perete sa fie doar cat acea fanta unde intra diblurile..de vreun cm cred..

PS: nu-mi mai aduc aminte exact (pt ca fierbeam de nervi ca ma tot amana ala cu sistemul pluvial si niste completari de tigla) dar posibil sa le fi indoit..din cauza lungimii diblurilor..sa prinda mai bine in caramida/stalpi.

Attached Files


Edited by manghels, 06 June 2018 - 09:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate