Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Detector metale

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Vreau sa achizitionez un detector de metale si nu am absolut nici o cunostinta despre ele.

Vreau ceva recomandari cu unele modele la 300€ si sa le pot achizitiona in rate.
Vreau ceva de calitate nu chinezarii sa ma puna sa sap aiurea.

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
In primul rand vezi ca ai nevoie de autorizatie pentru detinere...Ca deh,asa e Romania!
In al doilea rand orice ai lua tot in china sau cu piese chinezesti e facut!

#3
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
ce metale vrei sa cauti cu ele, presupun ca nu aur, sau nu?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 george_eu25, on 11 februarie 2017 - 18:52, said:

ai nevoie de autorizatie pentru detinere...Ca deh,asa e Romania!

nu e singura tara unde ai nevoie de autorizatie pt a le utiliza. detinerea nu sunt sigura ca este conditionata de vreo autorizatie, insa utilizarea da.

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Atât deținerea cât și utilizarea sunt reglementate.

@Dementozaur:
Cu bănuții de care zici, nu prea iei o jucărie faină.
Una pentru căutat capace de bere pe plajă da, dacă vrei mai mult trebuie să mai pui.

#6
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Daca il iau pe asta ce se intampla?
https://www.amazon.c.../dp/B004779ZQW/
Ca zice ca livreaza in ro.
Mi-l deschide dhl si imi cere autorizatia?

#7
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 george_eu25, on 11 februarie 2017 - 18:52, said:

Stiu de autorizatie.
Si samsung sau apple le fac in china asta nu inseamna ca sunt de calitate proasta.
As vrea ceva marca asemanatore samsung sau apple nu allview  :))

 bogdan_popescu, on 11 februarie 2017 - 18:52, said:

"haur" :))

 scaiba, on 11 februarie 2017 - 19:10, said:

Atât deținerea cât și utilizarea sunt reglementate.

@Dementozaur:
Cu bãnuții de care zici, nu prea iei o jucãrie fainã.
Una pentru cãutat capace de bere pe plajã da, dacã vrei mai mult trebuie sã mai pui.

Da nu vreau unu ultra performant, asa la 1 metru macar sa detecteze aur.

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
garret sunt ok, dar eu as merge (am mers) pe tesoro
nu are brizbrizuri cum e la garret, trebuie sa'ti formezi urechea, dar este mult mai performant.

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Dementozaur25, on 11 februarie 2017 - 20:04, said:

asa la 1 metru macar sa detecteze aur.
ma faci sa rad Posted Image

#10
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 YourFan, on 11 februarie 2017 - 20:42, said:


ma faci sa rad Posted Image
de ce?

#11
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 YourFan, on 11 februarie 2017 - 20:42, said:

ma faci sa rad Posted Image

Voia sa zica pe la 1 metru in jur sa gaseasca aur, nu in adancime Posted Image

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
pentru ca nici alea ale genistilor nu detecteaza mine la 1m ;)

#13
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Daca mai pui ceva bani iti iei una profesionala Minelab X Terra 705 Gold Pack cu tehnologie de detectie primitiva ce-i drept, daca faci rost si de mai multi bani iti iei una cu Pulse Induction. Adica astea de la Minelab sunt cat de cat decente, gasesti pe la 2 m sigur ceva ''haur''.

Gasesti pe Amazon.com la 500 dolari (mai ieftin decat la distribuitorul din Romania ce umfla pretul la 600 Euro)

Unde te gandesti s-o folosesti, prin situri arheologice? Posted Image Vezi ca iei parnaie.
Daca doar prin Apuseni, albii de rauri (rezerve naturale) nu este rau deloc.
Verifica Asociatia Detectoarelor de Metale
https://pratmin.word...-unui-detector/

Edited by Axel2015, 11 February 2017 - 21:20.


#14
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 Axel2015, on 11 februarie 2017 - 21:15, said:

[/url]

Nu o sa il folosesc prin nici un sit arheologic, mult 500€ foarte mult, de.închiriat mai bine nu as gasi?

 Batranelul, on 11 februarie 2017 - 21:09, said:



Voia sa zica pe la 1 metru in jur sa gaseasca aur, nu in adancime Posted Image

In adancime nu merge?
Eu vreau sa gaseasca ceva ingropat

Edited by Dementozaur25, 11 February 2017 - 21:56.


#15
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

 Dementozaur25, on 11 februarie 2017 - 21:58, said:

Nu o sa il folosesc prin nici un sit arheologic, mult 500â‚Ź foarte mult, de.închiriat mai bine nu as gasi?



In adancime nu merge?
Eu vreau sa gaseasca ceva ingropat
Pai de ce ar mai fi detector daca nu ar cauta in adancime.
De inchiriat chiar nu stiu daca exista.

Ultima varianta e sa-ti faci tu unul dupa o schema din anii 80' (se gasesc pe internet, bineinteles, daca iti place electronica), dar nu si gasitul de metale la adancimi considerabile.
Daca iti iei un detector, ia unul bun, din pacate pe bani multi.
Garret imi lasa impresia ca sunt jucarii, ce ti-am recomandat eu sunt cele mai bune detectoare din lume.

Sa nu te miri daca vezi pe Amazon unele cu 2000$.

Edited by Axel2015, 11 February 2017 - 23:07.


#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Bulgarii de la Detech fac cele mai bune VLF-uri din lume !,nici un detector VLF dintre modelele Minelab,Garrett,Fisher etc.,nu pot bate un un Relik Striker în adâncime și capacitatea de discriminare .Eu te sfătuiesc să cumperi un Detech Chaser care este mai bun pentru cei care nu le plac reglajele manuale și vor un detector de metale performant automatizat.Eu am avut un Detector Garrett Master Hunter CX3,apoi am trecut la GTI2500 și în fine ultimul detector VLF un Detech EDS Plus II,pe care l-am donat și urmează să-mi cumpăr un Relik Striker.Am pasiunea detecțiilor de comori din anul 1999 când mi-am cumpărat primul detector VLF Garrett CX3,acum mai dețin un detector pulse induction Pulse Master Pro pentru detectarea obiectelor metalice mari la adâncime,pentru care dețin autorizație din 2012.Posted Image

#17
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

 Viorelsolar, on 12 februarie 2017 - 01:01, said:

Bulgarii de la Detech fac cele mai bune VLF-uri din lume !,nici un detector VLF dintre modelele Minelab,Garrett,Fisher etc.,nu pot bate un un Relik Striker în adâncime și capacitatea de discriminare .Eu te sfătuiesc să cumperi un Detech Chaser care este mai bun pentru cei care nu le plac reglajele manuale și vor un detector de metale performant automatizat.Eu am avut un Detector Garrett Master Hunter CX3,apoi am trecut la GTI2500 și în fine ultimul detector VLF un Detech EDS Plus II,pe care l-am donat și urmează să-mi cumpăr un Relik Striker.Am pasiunea detecțiilor de comori din anul 1999 când mi-am cumpărat primul detector VLF Garrett CX3,acum mai dețin un detector pulse induction Pulse Master Pro pentru detectarea obiectelor metalice mari la adâncime,pentru care dețin autorizație din 2012.Posted Image
Am auzit de la Detech si nici ca sunt cei mai buni, eu vorbesc pe baza calitatii studiate de diverse companii de studiu, in prezent.
Detech au fost bune candva, demult. Pe vremea cand Minelab se ocupa in pioneratul in detectia metalelor cu tehnologie Pulse Induction, acum face cercetari asupra tehnologiei Zero Voltage Transmission pe cand acuma Detech declara ca inca ramane la VLF si VFLEX.

Sa stii ca si Detech sunt o varianta, dar pentru bani putini. Omului i-am recomandat ceva de calitate, care nu ii da erori cand da de pamant mineralizat sau capace de sticla, nu vreau sa-l pun la sapat ''canale'' :)

Edited by Axel2015, 12 February 2017 - 11:34.


#18
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 Axel2015, on 12 februarie 2017 - 11:34, said:

Am auzit de la Detech si nici ca sunt cei mai buni, eu vorbesc pe baza calitatii studiate de diverse companii de studiu, in prezent.
Detech au fost bune candva, demult. Pe vremea cand Minelab se ocupa in pioneratul in detectia metalelor cu tehnologie Pulse Induction, acum face cercetari asupra tehnologiei Zero Voltage Transmission pe cand acuma Detech declara ca inca ramane la VLF si VFLEX.

Sa stii ca si Detech sunt o varianta, dar pentru bani putini. Omului i-am recomandat ceva de calitate, care nu ii da erori cand da de pamant mineralizat sau capace de sticla, nu vreau sa-l pun la sapat ''canale'' Posted Image

Omule faci ce vrei cu banii tăi și mai ales crede toate gogoșile firmelor americane și australiene care vând VLF-uri,că apoi te vei chinui să scapi de aparat când vine unul în spatele tău cu un Chaser bulgăresc și curăță toate țintele pe care detectorul tău american nu le miroase și încă un amănunt pe care nu-l cunoști,anume faptul că Detech livrează bobine de detecție cu 30% mai performante și mai stabile tuturor firmelor care construiesc detectoare VLF și PI din lume,pentru că ei au printre cei mai buni ingineri electroniști în domeniu,având la activ câteva brevete de invenții protejate !!!.În teren lucrurile stau cu totul altfel și un detector precum Relik Striker surclasează toate detectoarele VLF de pe piață,exclus Minelab GPZ 7000 care folosește tehnologia ZVT (zero volt transmission) ,diferit de VLF ca tehnologie de detecție dar care costă 8000$ !,te convingi după testele video independente de pe youtube.Vorbești cu un detectorist care lucrează cu detectoare de metale VLF și PI de 18 ani pentru că nici mie nu-mi place să arunc banii pe detectoare VLF scumpe și înzorzonate care în teren se dovedesc slabe în detecția de adâncime și instabile !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 12 February 2017 - 14:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate