Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BAC Românã

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Bună seara !

M-am gandit să lucrez subiectul III din variantele de bac din anii trecuți, la această parte fiind vorba evident de comentariu (relația dintre două personaje, particularitățile personajelor dintr-o anumită operă, tema și viziunea despre lume dintr-un text poetic studiat etc.)

Aș dori știu dacă la acest al III-lea subiect, dacă în introducerea eseului sunt necesare definiția genului literar al operei din care fac parte personajele, detalii despre autor, anul apariției operei etc.

Mulțumesc anticipat.

Edited by sommne, 11 February 2017 - 17:54.


#2
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Da.

#3
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Da, este recomandat sa faci o contextualizare a oricarui text la subiectul III. Lasi corectorul cu o alta impresie(mai buna, mai coerenta), nu-i trantesti deodata desfasurarea actiunii/ alte chestii plicticoase. Numai sa nu te lungesti foarte mult si sa respecti proportiile eseului.

Edited by sandokan965, 11 February 2017 - 18:11.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cand comentezi mai mult decat cere cerinta, nu prea impresioneaza pe corector. e ca si cum eu te-as intreba cum te intelegi cu tatal tau si tu-mi raspunzi cu arborele genealogic.

pe de alta parte, faptul ca amintesti intr-o anumita masura de genul literar, vizavi de care a luat nastere opera respectiva, nu e cu nimic gresit, idem si definitia de care ai amintit si tu, dar chestii sumare, nu insisti prea mult, pt ca te departezi de la subiect.

#5
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015
Salut! Imi puteti recomanda si mie, va rog, o culegere cu eseuri gata facute pentru sub 3 profil real?

#6
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostNefarian, on 11 februarie 2017 - 20:42, said:

Salut! Imi puteti recomanda si mie, va rog, o culegere cu eseuri gata facute pentru sub 3 profil real?
Culegere cu eseuri gata facute ? Nu cred .. Poate sa-ti spuna cum sa le faci

#7
Asfiya

Asfiya

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.02.2017

View PostNefarian, on 11 februarie 2017 - 20:42, said:

Salut! Imi puteti recomanda si mie, va rog, o culegere cu eseuri gata facute pentru sub 3 profil real?
Nu cred că există culegeri cu eseuri gata făcute.

#8
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

View PostNefarian, on 11 februarie 2017 - 20:42, said:

Salut! Imi puteti recomanda si mie, va rog, o culegere cu eseuri gata facute pentru sub 3 profil real?

@Nefarian Uite AICI 100 de variante publicate în anul 2008.

Dacă se poate, mai am o întrebare legată de subiectul al II-lea. Am descărcat de aici fișierul cu modelul și am observat că la subiectul al II-lea au cerut două trăsături ale romantismului. Aș dori să știu ce alte genuri literare mai sunt și ar putea fi date la acest subiect, eu fiind la profil real.

Edited by sommne, 12 February 2017 - 16:33.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
serios? vrei sa inveti pe forum ce n-ai invatat la scoala in toti anii? in fine, vezi aici

#10
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

View PostDany_Darke, on 12 februarie 2017 - 16:42, said:

serios? vrei sa inveti pe forum ce n-ai invatat la scoala in toti anii? in fine, vezi aici

Pardon, nu genuri literare, ci curente literare. Cred că am găsit aici ceea ce căutam.

#11
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015

View PostAsfiya, on 11 februarie 2017 - 21:55, said:

Nu cred că există culegeri cu eseuri gata făcute.
Exista pentru ca am invatat pentru simularea din a11a de pe una un eseu, dar nu era a mea si era mai veche.

#12
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

View PostNefarian, on 12 februarie 2017 - 18:45, said:

Exista pentru ca am invatat pentru simularea din a11a de pe una un eseu, dar nu era a mea si era mai veche.

Ai încercat site-ul ăsta ?

#13
anonim98

anonim98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.12.2014
Bună seara! Aș avea și eu o întrebare legată de structura subiectului III la limba română. De exemplu, la „Moara cu noroc” la eseul despre tema și viziunea despre lume, unde se cere „evidențierea a două trăsături care fac posibilă încadrarea nuvelei într-o tipologie/curent literar/ orientare tematică” pot să aleg realismul ca fiind curentul literar și să aduc două argumente? Trebuie sa spun ca este și o nuvelă psihologica și sa aduc alte argumente?

#14
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

View Postanonim98, on 17 februarie 2017 - 20:00, said:

Bună seara! Aș avea și eu o întrebare legată de structura subiectului III la limba română. De exemplu, la „Moara cu noroc” la eseul despre tema și viziunea despre lume, unde se cere „evidențierea a două trăsături care fac posibilă încadrarea nuvelei într-o tipologie/curent literar/ orientare tematică” pot să aleg realismul ca fiind curentul literar și să aduc două argumente? Trebuie sa spun ca este și o nuvelă psihologica și sa aduc alte argumente?

Salutare ! În cazul în care unul dintre repere îți cere acest lucru, atunci da.
− evidenţierea a două trăsături care fac posibilă încadrarea nuvelei studiate într-o tipologie, într-un curent cultural/literar, într-o orientare tematică;

#15
CarraraMarble

CarraraMarble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2017
Are cineva culegerea Eseul de la editura art in format pdf? Am gasit varianta rapida, dar vreau varianta normala.

#16
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
@CarraraMarble

View Postsommne, on 12 februarie 2017 - 20:01, said:


Ai încercat site-ul ăsta ?


#17
CarraraMarble

CarraraMarble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2017
E bun pentru recapitulare din cate observ, multumesc :). Tot as dori si pdf cu Eseul daca are cineva sau culegerea Delfin cu eseuri pt bac pdf, pretty please.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate