Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Care e cea mai crescută temperatură pe care ați trăit-o?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009

View PostKarhu, on 13 februarie 2017 - 16:09, said:

Asa se masoara temperaturile, conform standardelor din meteorologie.
Daca tu ai stat odata intr-o sauna la 100 grade, nu inseamna ca atat a fost temperatura in localitatea respectiva, ci doar in incinta respectiva.


Aia nu inseamna si ca procedeaza corect dpdv stiintific.


Corect, deci sub 45, asa cum ziceam...

stiintific sau nu, cand mergem pe strada prin oras, corpurile noastre sunt supuse temperaturilor din acel loc si moment, nu celor de la statia meteo. Posted Image

Edited by corinadaniela, 13 February 2017 - 16:20.


#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,055
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBogdansv1, on 13 februarie 2017 - 16:13, said:

...
Eu stiu, dar tocmai din cauza asta masuratorile meteo sunt standardizate. De exemplu in Japonia recordul de temperatura e de 41 grade, nu de 10 milioane sau cat or fi fost in epicentrul exploziilor atomice de la Hiroshima si Nagasaki.

View Postcorinadaniela, on 13 februarie 2017 - 16:19, said:

stiintific sau nu, cand mergem pe strada prin oras, corpurile noastre sunt supuse temperaturilor din acel loc si moment, nu celor de la statia meteo. Posted Image
Care temperaturi? De la nivelul solului? De la 10 cm de sol? De la 1 m de sol? De la 1.90 de sol (pt cei mai inalti)? etc

Edited by Karhu, 13 February 2017 - 16:37.


#57
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

View PostKarhu, on 13 februarie 2017 - 16:36, said:

Eu stiu, dar tocmai din cauza asta masuratorile meteo sunt standardizate. ...

Asta nu inseamna ca cei ce au spus ca au indurat temeratri mai mari, au mintit. Poate era si o indicatie gresita fiiindca de regula se folosesc termometrele din masini sau altele ce nu sunt perfect calibrate sau verificate metrologic dar asta nu inseamna ca nu au fost temeraturi mai mari. Tocmai de aceea m-am referit la aerodromuri militare, ei aveau aparatura perfect calibrata, pentru piloti era mult mai important sa cunoasca situatia reala si nu cea masurata standard.

#58
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,055
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBogdansv1, on 13 februarie 2017 - 16:42, said:

Asta nu inseamna ca cei ce au spus ca au indurat temeratri mai mari, au mintit.
Nu, insa oricum temperatura unui termometru expus la soare indica mult mai mult decat temperatura reala, la soare, din motive legate de capacitatea si conductibilitatea termica a materialelor din care e construit termometrul, de albedo etc.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In august 2012 la adapostul ANM, zona mai ferita, teren inierbat de 20*20 mp, la 1-5-2 m deasupra solului s-au inregistrat 38,9oC. Prin oras, la orele 15, temperatura reala se apropia de 50 de grade. Deci cam pe-acolo a fost temperatura maxima reala traita de mine.

Trebuie sa spunem ca exceptand citirea temperaturii conteaza foarte mult umiditatea din aer si vantul. Spre exemplu o temperatura de 39 de grade cu umiditate de 20% este mult mai usor suportata de om decat o temperatura de 34 de grade cu 60% umiditate.

#60
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 04.03.2014
Umiditatea loveste rau de tot, gen 28,29 de grade care fara umiditate si cu putin vant poate fi o temperatura super placuta, la umiditatea de 90-100% te impinge spre harakiri:)

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Italy?
Prin centrul si sudul Italiei si in Grecia este nasol vara cu umiditatea. Mediterana este o sursa majora de umiditate. Turcii stau ceva mai bine. AU in general un aer mai uscat provenit din Asia.

Edited by MembruAnonim, 16 February 2017 - 01:06.


#62
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 04.03.2014
@Steaua

Da, Cateodata e al drac de rau, e de ajuns sa fie cum am zis doar un 30 de grade, dar umiditatea sa mearga spre 100% si incepe sa te loveasca suprarea, un 30 cu umiditate spre 100 e cam ca si un 40 fara umiditate.   Deja de la 23,24 de grade fars vant si cu umiditatea 90-100% incepi sa simti disconfortul( daca persista pentru multe ore).

La temperatura mare cu umiditate mica e cat de cat ok, bagi apa la greu si stai la umbra,  la umiditate nici apa nici umbra nu te prea ajuta:)

Edited by ionutzitaly, 16 February 2017 - 01:28.


#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,055
  • Înscris: 25.06.2007

View Postionutzitaly, on 16 februarie 2017 - 01:33, said:

La temperatura mare cu umiditate mica e cat de cat ok, bagi apa la greu si stai la umbra,  la umiditate nici apa nici umbra nu te prea ajuta:)
Asta asa e, am o ruda (prin alianta) care a luptat in razboiul din Vietnam (a primit doua medalii Bronze Star!) imi zicea ca acolo, in jungla, s-a lasat de fumat, la umiditatea aia ajungeau cateva fumuri de tigara ca sa simti ca incepi sa te sufoci.

#64
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
45 de grade (conform statiei meteo), 52 conform termometrului amplasat LA UMBRA.
Cordoba (Spania), 2012.

#65
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Prin 2003, umblam dupa un loc de munca in capitala de judet. Afara vreo 40 grade anuntate la radio. Eu ma intorc la orele pranzului cu un autobuz de pe vremea lui Pasvante Chioru', inchis la culoare, de AC nici pomeneala, toate perdelele la ferestre trase sa nu bata soarele inauntru. Nu stiu cate grade erau, dar barele metalice de care se tin calatorii efectiv frigeau,

Si totusi am rezistat. Cred ca acum as cadea lat.

#66
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Eu ador sa intru mort de caldura intr-o camera cu AC, dar chiar si invers pentru ca imi plac contrastele termice. Cand vin de afara 3 minute stau sub bataia directa a AC-ului, cand ies afara de la AC vreo 10 minute nu mi-e cald.

Referitor la autobuze, atat Primaria Capitalei cat si cea a Slatinei au facut tampenia de a cumpara autobuze noi fara AC. Bucurestiul are mica scuza ca au luat Mercedes Citaro fara AC in vara 2005 care a fost o vara polara de-a dreptul. Primaria Slatina BMC PRO-BUS portocalii, toate fara AC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate