Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Care e cea mai crescută temperatură pe care ați trăit-o?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSerafim606, on 10 februarie 2017 - 22:56, said:

Eram acu 2 veri la un amic la tara. 38 de grade afara. Si ii zic ca ma trece. Ma invita in gradina ca acolo are wc-ul. Si ce sa vezi? WC facut din tabla!

Era WC tip sauna... ajuta la arderea caloriilor si detoxifiere rapida prin transpiratie.

#20
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
vreo 45 de grade, cand am facut prima data "dragoste"Posted Image

#21
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
37 C,umiditate 76%,era intr-o zi de vara anu trecut,am avut de adus niste fan de pe camp,si fan simplu nu baloti,in drum spre locul de unde trebuia sa aduc fanul,curgea apa pe mine de zici ca eram in sauna,U650 n-are AC deci a trebuit sa rabd,odata ajuns acolo,dai la incarcat de fan,in vreo 15 minute eu de unul singur am golit un flacon de 5 L de apa,pe la final mai nu mi-am dat duhu de la caldura aia + efortu fizic depus in asemenea conditi.Tocmai mi-am zis,in viata mea nu mai plec eu la lucru pe camp cand e canicula...e mai rau ca in Sahara,in special cand depui efort fizic.

#22
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
54 de grade i-a arătat unui coleg termometrul în acea zi. Umiditate zero. În Africa la 8 grade nord de Ecuator. În altă zi au fost câteva grade mai puține dar a trebuit să intru într-un container metalic. În câteva secunde aveam salopeta udă leoarca, când am ieșit, am schimbat-o. Consumul de apă din acele zile depășea 5 l de persoana, eu cred că am băut și 7 l.

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
41,4 C Slatina in 24 iulie 2007. Vara 2007, fara aer conditionat, totusi la vila si nu la bloc. AC am din 2008 pe hol si dupa ce un val de caldura umeda din iunie 2010 m-a omorat, am decis sa pun AC si in dormitor, astfel vara 2012 am prins-o cum trebuie. Posted Image

Pe locul 2 vara 2000, tot cu 41 C, tot fara AC, abia ma mutasem in vila si poate faptul ca in iarna 1999-2000 nu a fost incalzita a fost un avantaj. Posted Image

Drumurile la mare cu Dacia 1410 in anii '90, Slatina-Constanta crima, tortura si pedeapsa.

View PostPetran_Marius, on 11 februarie 2017 - 00:21, said:

37 C,umiditate 76%,era intr-o zi de vara anu trecut,am avut de adus niste fan de pe camp,si fan simplu nu baloti,in drum spre locul de unde trebuia sa aduc fanul,curgea apa pe mine de zici ca eram in sauna,U650 n-are AC deci a trebuit sa rabd,odata ajuns acolo,dai la incarcat de fan,in vreo 15 minute eu de unul singur am golit un flacon de 5 L de apa,pe la final mai nu mi-am dat duhu de la caldura aia + efortu fizic depus in asemenea conditi.Tocmai mi-am zis,in viata mea nu mai plec eu la lucru pe camp cand e canicula...e mai rau ca in Sahara,in special cand depui efort fizic.
Tractoarele, masinile si trenurile comuniste fara AC-la fier vechi cu ele.

Ce tractoare sunt acum, cu AC, cu muzica. Posted Image

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostClaudiu998, on 10 februarie 2017 - 23:52, said:

vreo 45 de grade, cand am facut prima data "dragoste"Posted Image

Atat de cald era in baie?

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
40+ in 2003 in To.Au murit multi batranei in vara aia din cauza caniculei.  Ps.. stiti cum e cand esti rupt de oboseala,faci un dus,si dupa juma de ora esti jclav?Bine,unde eram in chirie nu aveam AC.Da nici sa tin O MANA pe consoarta,da-ma draq.Cald a fost,uff!

#26
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
in sauna uscata am depasit 100o. Cand am fugit din ea avea cam 110

#27
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
42 grade C acuma cativa ani in Bacau.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru cei interesati de asa ceva cautati "Experiments and Observations in a Heated Room" (1774), e chiar fascinant ce faceau aia pe vremea aia.

Niste englezi au testat pina la 260F (127C) pe oameni (pe ei in special), ceva mai putin pe o catea, au mers in cuptor cu oua, fripturi, etc.

Ce se intimpla pe la noi:

După Tratatul de la Kuciuk-Kainargi (1774), Rusia a primit dreptul să intervină în favoarea supușilor otomani de religie ortodoxă [nota mea: astia eram noi], iar presiunile politice otomane au început să fie mai puțin eficiente. Poarta a fost obligată să facă unele concesii, dacă dorea să păstreze controlul economic și strategic asupra celor două principate: tratatul oprea orice creștere viitoare a tributului și, între 1774 și 1830, obligațiile fiscale ale celor două principate au scăzut de la 50.000 la 20.000 guldeni pentru Muntenia și la doar 3.100 guldeni pentru Moldova.[17]

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
42 grade C, iarna.

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
53 gr celsius la soare, in august 2015, pe plaja unui hotel din Belek - Turcia. Am fotografiat ceasul-termometru amplasat pe plaja, nici noua nu ne venea sa credem ca e atat de cald.

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
140 grade in cuptor tunel de tratament termic a unor produse. Rezisti 3-4 minute. Daca ai inel sau ceva metalic pe mana te cam arde Posted Image
Prima data simti ca te arde varful nasului, partea dintre nari. Pe urma urechile. Pe urma o cam intinzi pe baza de repede afara :D

Edited by PoeOvidiu, 11 February 2017 - 09:30.


#32
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
depinde si cum este amplasat termometrul, adica corect respectiv la umbra, 2 m de sol, zona aerata + inca cateva conditii ori aiurea. Asta ca sa nu spun nimic de precizia instrumentelor.

#33
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
110 grade Celsius. N-am rezistat mai mult de 6 minute spre deosebire de un bec care a facut poc inainte :)

PS
Intr-o sauna uscata la care se defectase senzorul de temperatura

#34
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
50oC  -  Riyadh, Arabia Saudita. De obicei aici temperaturile sunt aproape de 50o C in lunile de vara, uneori chiar peste aceasta valoare....

#35
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 06.03.2016
Vara, intr-un autobuz plin erau 43 grade Celsius . Credeam ca acolo imi e sfarsitul.

#36
Asfiya

Asfiya

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.02.2017

View PostSmarty23, on 11 februarie 2017 - 09:43, said:

50oC  -  Riyadh, Arabia Saudita. De obicei aici temperaturile sunt aproape de 50o C in lunile de vara, uneori chiar peste aceasta valoare....
Maxima Arabiei Saudite a fost de 52 grade C. De obicei vara sunt 38 - 40 grade C. Nu prea depășesc 50 mai deloc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate