Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Care e cea mai crescută temperatură pe care ați trăit-o?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007

View Postalexpet, on 11 februarie 2017 - 05:43, said:

in sauna uscata am depasit 100o. Cand am fugit din ea avea cam 110
La ce-i foloseste organismului, supunerea la aceste temperaturi?

#38
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu stiu exact sa-ti spun, am facut si eu ce faceau ceilalti (se intampla in Rusia apropo). Cert este ca dupa 10 minute de stat la 110 grade saream in apa rece si apoi repetam. Asta era momentul in care ori faceai congestie cerebrala ori te simteai bine. Eu m-am simtit bine dovada ca-s viu la multi ani de atunci. Si in buna zi de azi ies in tricou in curte chiar daca sunt -20o. 10-20 de minute rezist fara probleme, nici nu-mi aduc aminte cand am fost ultima data racit.

Edited by alexpet, 11 February 2017 - 12:39.


#39
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007

View PostAsfiya, on 11 februarie 2017 - 10:57, said:

Maxima Arabiei Saudite a fost de 52 grade C. De obicei vara sunt 38 - 40 grade C. Nu prea depășesc 50 mai deloc.
Citeste mai atent ce am scris eu...Nu am zis nimic referitor la maxima Arabiei Saudite...Referitor la temperaturile inregistrate vara, se apropie de 50 grd C. Se apropie, asta inseamna 44-50 grd C...sunt si zile in care trece peste 50 grd C, f rare, intr-adevar, dar fara a depasi maxima de 52 grd C - asta in centrul Arabiei Saudite. In lunile de vara, te asigur ca se depasesc cele 40 grd C de care spui tu ...Eu NU ma refer strict la Jeddah Posted Image ...pe coasta de est si pe cea de vest, temperaturile sunt "imblanzite" de briza marina, desi uneori o temperatura de 40 de grd C corelata cu o umiditate de 50% se resimte de corpul uman la 47-50 grd C ( cu aproximatie....aveam pe undeva un tabel de corelare, dar nu il gasesc).
Ma refer doar la temperaturile resimtite de mine...am locuit pe ambele coaste, cat si in centrul Arabiei Saudite.
In 2009 un termometru digital, amplasat la umbra, sub streasina unei case, indica 60 grd C, la Khurais, in iulie...dar nu prea bun baza pe el, in mod sigur arata eronat.

Edited by Smarty23, 11 February 2017 - 13:23.


#40
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
290C cu umiditate de 99%. Sufocant, mai ales ca era in februarie si plecasem de la 2-3 grade la noi.

#41
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
50 de grade la nivelul solului, cateva ore de masuratori in plina vara, doi ani la rand.

Asa in masina erau si 60 de grade, dar eu cred ca ne referim la temperatura inregistrata natural.

#42
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Vreo 45 de grade Celsius, vara, prin sudul Romaniei. Shut down, cum zicea cineva.

#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
50 grade pe la noi prin sudul Olteniei la amiaza. Nu mai retin daca era decretat cod rosu, dar corturile de prim ajutor erau instalate. In anumite parti se lua de talpa asfaltul de pe strada.

#44
mysterion

mysterion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 11.02.2017
Titlul e cam confuz.Posted Image

Mai exact, unde am experimentat cea mai crescuta temperatura?
  • afara,  la mare pe canicula intr-o zi oarecare  de vara de iulie (45 de grade)   sau......
  • ......acum doi ani, intr-un salon de masaj erotic cu o blonda inalta si superba de-a dreptul de  fierbinte   ( incalzita special intr-o sauna)  unde am simtit ca erau vreo 50 grade in camera, desi era februarie, chiar Valentine's Day .  Era asa  sufocanta temperatura camerei ca ti se facea rau si iti venea sa lesini (sau  cred ca erau de la imbratisarile cu blonda care era mai inalta decat mine+parul acela blond superb de leoaica care ma cam asfixia).

Edited by mysterion, 11 February 2017 - 22:45.


#45
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
42o in vara anului 2000, langa Timisoara.
Ca sa fie si mai frumos, sudam o toba de evacuare, sub un acoperis de tabla. Nu a fost shut-down, da' nici departe...

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu. Probabil vreo 40-45 o C.

#47
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
a fost în Egipt acum vreo 10 ani ... cam 40°C la umbră era + o umiditate infernală. Atunci am înţeles că un ceai fierbinte răcoreşte mai tare decât o Cola rece ... În drum spre Giza la o oprire de autocar ... când am coborât am simţit că mă lovesc de un zid de căldură şi efectiv nu am putut să mai respir.

Edited by craciuncostel, 11 February 2017 - 23:28.


#48
FzR1983

FzR1983

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.11.2015
43 de grade, dar pe care le-am resimtit pe undeva la 54-55 grade. Totusi, efectul acela de sera e oribil, in toata puterea cuvantului.
Vara, la oras, e absolut groaznica. Noroc ca exista concediu!

#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Vad ca multi ati amintit pt Ro temperaturi de 45 grade sau peste. Sunt eronate, nicio temperatura maxima inregistrata vreodata in Ro, la umbra, nu a atins asemenea cifre. Google It!

On topic: temperatura maxima suportata in Ro: 41.2 grade in iulie 2007, la Bucuresti. In strainatate: 42,2 grade in iunie 2016, la Hoover Dam, Nevada/ Arizona. Intr-o incinta: 108 grade intr-o sauna publica la Tampere, Fi, in 2009. Anul asta: vreo 90 grade, alaltaieri, in sauna de la sala de forta.

#50
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostKarhu, on 13 februarie 2017 - 12:39, said:

Vad ca multi ati amintit pt Ro temperaturi de 45 grade sau peste. Sunt eronate, nicio temperatura maxima inregistrata vreodata in Ro, la umbra, nu a atins asemenea cifre. Google It!

Nu sunt eronate, sunt real feel. Ma doare-n bip de ce zice termometrul, cata vreme nu pot respira.

Ma doare-n bip si de umbra lor, parca vara e caracterizata de soare si de stat la soare, nu la umbra. Sigur daca ai o meserie ce presupune lucrul in aer liber sau fataitul prin oras, reusesti sa mergi numai pe la umbra.

Edited by Steetch, 13 February 2017 - 15:02.


#51
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostKarhu, on 13 februarie 2017 - 12:39, said:

Vad ca multi ati amintit pt Ro temperaturi de 45 grade sau peste. Sunt eronate, nicio temperatura maxima inregistrata vreodata in Ro, la umbra, nu a atins asemenea cifre. Google It!

On topic: temperatura maxima suportata in Ro: 41.2 grade in iulie 2007, la Bucuresti. In strainatate: 42,2 grade in iunie 2016, la Hoover Dam, Nevada/ Arizona. Intr-o incinta: 108 grade intr-o sauna publica la Tampere, Fi, in 2009. Anul asta: vreo 90 grade, alaltaieri, in sauna de la sala de forta.

temperaturile inregistrate/comunicate sunt cele de la statiile meteo. care in general sunt amplasate in afara oraselor, unde exista ceva vegetatie si umbra, sunt ferite de caldura emanata de asfalt, betoane, masini, unitati externe de aer conditionat care emana si ele caldura la greu, samd. cu siguranta exista niste norme si reguli pentru aceste statii meteo, privind amplasarea senzorilor/instrumentelor, si efectuarea masuratorilor respective.
nu degeaba in fiecare vara, in perioada caniculara, fiecare televiziune isi trimite reporterii pe strazile capitalei sau altor orase, sa masoare temperaturile, ba la soare/umbra, ba la nivelul asfaltului, ba in mijloacele de transport in comun care nu sunt dotate cu AC...

#52
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostKarhu, on 13 februarie 2017 - 12:39, said:

Vad ca multi ati amintit pt Ro temperaturi de 45 grade sau peste. Sunt eronate, nicio temperatura maxima inregistrata vreodata in Ro, la umbra, nu a atins asemenea cifre. Google It!
temperatura maxima suportata in Ro: 41.2 grade in iulie 2007, la Bucuresti.
temperatura maxima inregistrata in Romania a  fost de 44,50 inregistrata la Ion Sion (jud. Braila) in 1951.

Edited by alexpet, 13 February 2017 - 15:59.


#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSteetch, on 13 februarie 2017 - 14:58, said:

Nu sunt eronate, sunt real feel.
Asa se masoara temperaturile, conform standardelor din meteorologie.
Daca tu ai stat odata intr-o sauna la 100 grade, nu inseamna ca atat a fost temperatura in localitatea respectiva, ci doar in incinta respectiva.

View Postcorinadaniela, on 13 februarie 2017 - 15:51, said:

fiecare televiziune isi trimite reporterii pe strazile capitalei sau altor orase, sa masoare temperaturile, ba la soare
Aia nu inseamna si ca procedeaza corect dpdv stiintific.

View Postalexpet, on 13 februarie 2017 - 15:55, said:

temperatura maxima inregistrata in Romania a  fost de 44,50
Corect, deci sub 45, asa cum ziceam...

#54
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostKarhu, on 13 februarie 2017 - 12:39, said:

Vad ca multi ati amintit pt Ro temperaturi de 45 grade sau peste. Sunt eronate, nicio temperatura maxima inregistrata vreodata in Ro, la umbra, nu a atins asemenea cifre. Google It!
...

E vorba de temperaturi inregistrate la statii meteo. Dar pe camp sau in orase temperaturile de regula sunt diferite, motiv pentru care aeroporturile au propriile servicii meteo. (am facut armata la Aviatie si in fiecare seara aflam temperaturile din zona aerodromului care erau diferite de cele date de statia meteo ;)  ).

Edited by Bogdansv1, 13 February 2017 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate