Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Angajat al politiei condus la gro...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Proiect remorca monoax facuta acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#217
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Nu toate au. Dar dacă au, trebuie sa funcționeze. A mea nici de ceață nu are. E fabricată în 94

#218
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Remo 1000A fabricata de Autonova Satu Mare care o am are iar pozitia e un singur fir ce vine d la stecher la stop stg.apoi de acolo la stop dreapta.Nu are nevoie de 2 fire.Stop de ceata are din fabrica.

#219
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
A mea e de Salonta. Are fire separate la poziție. Așa e standardul. Se leagă conform standardului că sa poată fi folosită pe orice mașină. Altfel iese o nebunie.

#220
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,656
  • Înscris: 31.01.2010


Asta este standardul de priza cu care a venit masina, cind am luat remorca acu 20 de ani, unde gaia sa`i leg mersul inapoi la remorca?
La versiunile de rulote, alea cu 13 pini exista tot ce dorim pentru semnalizare insa la o remorca nu`i nevoie de ele.

Asta este si la mine pe Patrol, am fost nevoit sa schimb stecherul cu unu de 13 ca sa nu folosesc adaptor de la 13 la 7 deoarece iesea mai lung ansamblul.
Din cauza aia am si cautat ce si cum este in standarde.

P.S. Daca va uitati la alea sint 2 cable diferite, cel cu 7 fire si cel cu 5 fire noi adaugate pentru rulore, acolo este si firul de mers inapoi.

Edited by Ion_Bumbu, 29 February 2020 - 20:44.


#221
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Intre timp am terminat de imbinat podeaua, a iesit ca dracu'.
Ieri am facut si ramele pentru obloane, au iesit destul de bine. Azi n-am mai pus si tabla pe ele, pentru ca

Attached Files



#222
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 26.01.2007
..................pentru ca ai pus tabla la podeaua telecabinei?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#223
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Si-am pozat-o de la distanta, sa nu se vada sudurile.

#224
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 26.01.2007
Posted Image Posted Image

#225
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Exista o vorba,dupa munca si răsplata,aaa pardon odihna.

#226
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
:)

A, am pus tabla pe obloane. Greseala: trebuia sa prind intai ramele in balamele, apoi sa pun tabla.

Asa ca sudurile cu tabla au facut "frunza" din obloanele plane. Nu-i foarte grav, dar sigur o sa ma chinui cand o sa sudez balamalele. Le fortez eu cumva. Au burta de aprox 2 cm la mijloc la cele lungi, de 3m. La cel din fata si spate nu conteaza daca-s ondulate, ca sunt mai scurte deci burta e mai mica, plus ca fiind prinse fix (fata), ori cu doua balamale (spatele), nu ai problema alinierii balamalelor.

Ce fac cu oblonul fata? Ma gandeam sa-l sudez prin niste stalpi verticali aplicati in fata benei. Dar, facand asta, ramane zona ascunsa intre rama oblonului si platforma, unde nu prea ajunge vopseaua si rugina ar putea creste in voie.

Totusi, nu e vorba de etansare acolo. Raman spatii intre rame si platforma, pentru ca sudurile nasoale de imbinare a foilor de tabla de pe platforma au tras si au strambat podeaua.

O sa mai strecor pe alocuri suduri la tabla/obloan, ca daca sunt 20-30cm intre ele zornaie tabla intre ele.

Cele 2 foi de tabla 200 x 101 cm  au ajuns la fix, de fapt a trebuit sa fac unul din ochiurile 95x40 din doua fasii 95x20.

Attached Files



#227
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Prima misiune, mutat gramada de compost in curte.
Lejer, de primavara.

Erau bune niste obloane.

Attached Files



#228
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Til,...dat viitoare sa mai ceri  pareri chiar si celor neavizati;nu stii din ce unghi pot privi ei o anume problema.Ca multi altii si eu am gresit multe chestiuni si nu o singura data,parerile unora cu 2 maini stangi,mi-au schimbat optica...

#229
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Chiar mura-n gura nu pot sa cer, o data pentru ca nu stiu toate intrebarile pe care ar trebui sa le pun. Plus ca prefer sa invat din greselile mele, sa vad cu ochii mei cum se intampla treaba sau beleaua gandita de mine.
Principalul motiv pentru care m-am apucat de asta este ca am vrut sa-mi pun mintea la lucru, daca luam totul de-a gata n-avea farmec.

#230
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Respect oamenii care nu se multumesc cu raspunsul gen [ asa trebuie sa fie ] si incearca sa demonstreze ca se pot face multe lucruri cu forte proprii.Din pacate,intervin si multe greseli inerente si multe sunt si costisitoare.
Eu sunt in faza in care am in constructie un troliu pe tirantii de la leut si inspiratiile de pe youtube si net(in general)deja m-au pus in situatia de a gresi,referitor la forta de tractiune;eu gandesc mai asa(mai ruseste)-un lucru trebuie sa reziste si la chestiuni neprevazute...Imi plac lucrurile solide si totusi simple.

#231
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Si eu tot principiul acesta il am: mai bine sa fie in plus, decât să lipsească. Bine, Till are un tractoras micut. Nu cred ca poate rupe remorca aia. Nici nu cred ca poate transporta (in siguranta) 4 tone.

#232
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Din experienta proprie iti spun ca Til o va incarca cu mult peste capacitatile ei de rezistenta,iar tractorasul(parca este 4x4) va trage dihania;numai sa nu fie panta mare sa patineze.

#233
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Eu aveam un U260. De care am agatat o vidanja de 4 tone. Doar ca nu m-a aruncat in sant! Tractorasul lui Till ce greutate are? O tona? Mie imi pare nebunie curata sa ii pui o incarcatura de patru ori mai mare.

#234
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
A carat deja 4 tone dupa el de vreo doua ori. Si 2 alta data. Dar atunci nu am avut de urcat. Iar croaziera... 7km/h. Il opresti si cu mana de la viteza aia. Ramai fara mana, dar aia e.

De la rau e si de urcat pe doua portiuni mici, abia astept sa probez.


Balamalele. Le sudez direct de rama benei, sau sudez intai mici talpici de platband de care sudez balamaua? Am vreo doua motive pentru care as face asa. Si comoditatea pentru care nu prea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate