Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

aud radio in boxe(need help plssssss)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
adi_2fast4you

adi_2fast4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2006
am o problema care ma framanta tare mult: :( de vreo luna sunt posesorul unui sistem audio 2.1  Altec Lansing VS4121....sunt foarte multumit de boxe. puterea toatala(31w)mi se pare suficienta pentru o camera de aprox 12 mp...insa acum cateva zile a aparut o problema :|
      In unul din sateliti aud un zgomot asemanator cu cel redat de casetofon cand cauti un post de radio....acel zgomot care apare intre posturi, fashaitul acela. Sunetul nu este foarte puternic, dar se aude CHIAR SI CU PC-UL OPRIT , iar kestia asta ma streseaza rau.., am incercat tot ce am putut(am skimbat pozitia satelitului, a telefonului mobil pe care il tineam uneori langa satelit, a firelor din camera, etc.) .nu stiu ce sa mai fac. Totul a inceput in seara cand m-am gandit sa ascult radio live pe net..., si cautand la posturi se  auzea ceva similar, insa dupa ce am oprit winamp-ul am constatat ca sunetul inca se auzea.., am restartat pc-ul, am dezinstalat si instalat winamp-ul, dar apoi am observat ca se aude si cu pc-ul oprit... M-am gandit ca e posibil sa se fi auzit dinainte si sa nu fi sesizat... :D
   AA....si ink ceva....intervalul de timp la care se aude kestia asta variaza...(30 sec, 15, 1 min , etc.), deci kiar nu inteleg, e ca si cum cineva ar cauta posturi radio, dar nu ar gasi nici unul :D ....sper sa ma puteti ajuta...sunt depasit de situatie
   Precizez ca nu locuiesc la bloc si nici nu stau pe langa vreun post de radio ...

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

 adi_2fast4you, on Feb 10 2006, 01:34, said:

am o problema care ma framanta tare mult: :( de vreo luna sunt posesorul unui sistem audio 2.1  Altec Lansing VS4121....sunt foarte multumit de boxe. puterea toatala(31w)mi se pare suficienta pentru o camera de aprox 12 mp...insa acum cateva zile a aparut o problema :|
      In unul din sateliti aud un zgomot asemanator cu cel redat de casetofon cand cauti un post de radio....acel zgomot care apare intre posturi, fashaitul acela. Sunetul nu este foarte puternic, dar se aude CHIAR SI CU PC-UL OPRIT , iar kestia asta ma streseaza rau.., am incercat tot ce am putut(am skimbat pozitia satelitului, a telefonului mobil pe care il tineam uneori langa satelit, a firelor din camera, etc.) .nu stiu ce sa mai fac. Totul a inceput in seara cand m-am gandit sa ascult radio live pe net..., si cautand la posturi se  auzea ceva similar, insa dupa ce am oprit winamp-ul am constatat ca sunetul inca se auzea.., am restartat pc-ul, am dezinstalat si instalat winamp-ul, dar apoi am observat ca se aude si cu pc-ul oprit... M-am gandit ca e posibil sa se fi auzit dinainte si sa nu fi sesizat... :D
   AA....si ink ceva....intervalul de timp la care se aude kestia asta variaza...(30 sec, 15, 1 min , etc.), deci kiar nu inteleg, e ca si cum cineva ar cauta posturi radio, dar nu ar gasi nici unul :D ....sper sa ma puteti ajuta...sunt depasit de situatie
   Precizez ca nu locuiesc la bloc si nici nu stau pe langa vreun post de radio ...

si eu pateam asta cu sistemul vechi, dar la mine cateodata chiar se auzea un post de radio, foarte foarte incet :lol:

#3
sile52

sile52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 02.02.2006
- verifica starea cablurilor de legatura , ai pierdut undeva o masa !.... ale sistemului si cel ce asigura legaura cu PC-ul....ultimul daca e detasabil de la sistem [nu de la placa de sunet] , deconecteaza-l si vezi daca se mai aude ceva .... de cele mai multe ori el da asa ceva !

#4
mobutu-SG1

mobutu-SG1

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2006
cred ca inainte sa incepi sa te bagi sa umbli la ele cea mai buna treaba ar fi sa te duci ku ele la garantie

#5
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005
O conexiune neecranata intre sistemul audio si sursa externa de semnal se comporta asemanator antenei; amplificarea mare a sistemului preia subarmonici ale semnalelor radio, transformandu-ti echipamentul intr-un radioreceptor neacordat in care semnalul cel mai puternic devine predominant.

Daca firul de masa nu asigura o conexiune sigura atat in jak-ul placii de sunet cat si in cel al statiei, singura solutie este folosirea cablului bifilar ecranat. Daca nici in felul asta nu scapi de necaz, cauta defectul pe placa audio; este posibil ca pinul de masa al conectorului sa aiba o lipitura "rece".

#6
adi_2fast4you

adi_2fast4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2006

 sile52, on Feb 10 2006, 01:49, said:

- verifica starea cablurilor de legatura , ai pierdut undeva o masa !.... ale sistemului si cel ce asigura legaura cu PC-ul....ultimul daca e detasabil de la sistem [nu de la placa de sunet] , deconecteaza-l si vezi daca se mai aude ceva .... de cele mai multe ori el da asa ceva !

     am verificat si cablurile, din woofer ies cele 3 cabluri (cate unul pt fiecare satelit si  cel care face legatura cu placa de sunet). Cel care pleaca din placa de sunet este detasabil din woofer....dar am incercat si nu este asta motivul.. :D   Precizez ca unul din sateliti are cablul ecranat, gros , iar celalalt nu... :-s , iar sunetul respectiv se aude in cel cu cablul subtire...., o fi asta motivul ? :|
      Cand scot cablul de la satelitul cu pricina, normal ca nu se mai aude :)....atunci dispare problema , dar in acelasi timp dispare si sunetul din satelit :D

#7
adi_2fast4you

adi_2fast4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2006

 m-marian, on Feb 10 2006, 04:51, said:

O conexiune neecranata intre sistemul audio si sursa externa de semnal se comporta asemanator antenei; amplificarea mare a sistemului preia subarmonici ale semnalelor radio, transformandu-ti echipamentul intr-un radioreceptor neacordat in care semnalul cel mai puternic devine predominant.

Daca firul de masa nu asigura o conexiune sigura atat in jak-ul placii de sunet cat si in cel al statiei, singura solutie este folosirea cablului bifilar ecranat. Daca nici in felul asta nu scapi de necaz, cauta defectul pe placa audio; este posibil ca pinul de masa al conectorului sa aiba o lipitura "rece".

     Totusi, ce nu inteleg este de ce a aparut pe parcurs aceasta problema si nu a fost de la inceput...e posibil ca radio-urile live de pe net pe care le-am ascultat timp de cateva minute sa fii influnentat cu ceva ??  :D (nu radeti, nu ma pricep prea mult)

#8
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006
Ai cumva computerul conectat la retea?

#9
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
ai cumva internet ? adica ai un cablu de pe undeva de pe afara si bagat in placa de retea ? ia scoate-l putin si zi-mi ce auzi ? liniste nu ? :D

glumesc, dar asta a fost si problema mea mai demult. Aveam un cablu ne-ecranat venit de pe un bloc vecin si prindeam radio romania actualitati cu el :) se auzea in boxe la orice ora din zi si din noapte si destul de tare...asta pana am renuntat la reteaua aia :)

cel mai sigur, daca asta e problema ta, iti iei un cablu utp si ai scapat. ;)

#10
adi_2fast4you

adi_2fast4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2006

 Burzum, on Feb 10 2006, 12:22, said:

Ai cumva computerul conectat la retea?

   Da, am pc-ul conectat la retea, pt ca am net-ul de la retea :D

#11
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Net (engleza) = retea (romana)  :) Corect spus: esti conectat la o retea LOCALA ;) Faptul ca esti conectat sau nu la retea nu ar influenta prezenta sunetului despre care vorbesti...poate sa concentreze undele hertziene sa ajunga la tine la sistemul audio :)

#12
adi_2fast4you

adi_2fast4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2006

 angel, on Feb 10 2006, 12:23, said:

ai cumva internet ? adica ai un cablu de pe undeva de pe afara si bagat in placa de retea ? ia scoate-l putin si zi-mi ce auzi ? liniste nu ? :D

glumesc, dar asta a fost si problema mea mai demult. Aveam un cablu ne-ecranat venit de pe un bloc vecin si prindeam radio romania actualitati cu el :) se auzea in boxe la orice ora din zi si din noapte si destul de tare...asta pana am renuntat la reteaua aia :)

cel mai sigur, daca asta e problema ta, iti iei un cablu utp si ai scapat. ;)

   cablul este utp...:D, si degeaba...

#13
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
degeaba in ce sens ? cu el bagat auzi, de acord, dar cu el scos se mai aude ceva ?

nu am inteles asta din postul tau

#14
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Retelele in ziua de azi se cam fac pe UTP (unshielded twister pair) sau STP (shielded twister pair - nu stiu daca am scris corect) si mai sunt...pe cablu coaxial nu se mai utilizeaza de mult...

#15
dumibenchea

dumibenchea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2006
Salut. Radio (daca e semnal radio sau brum) il prinzi ca urmare a detectiei lui intr-un semiconductor. Daca e probl. de cablu/ecranaj atunci cand pui mana pe cablul cu probl. intensitatea in boxe creste. E ciudat ca se aude doar intr-o boxa, poti da mai multe despre etajul final de amplificare.

#16
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Salut. Radio (daca e semnal radio sau brum) il prinzi ca urmare a detectiei lui intr-un semiconductor. Daca e probl. de cablu/ecranaj atunci cand pui mana pe cablul cu probl. intensitatea in boxe creste. E ciudat ca se aude doar intr-o boxa, poti da mai multe despre etajul final de amplificare.
Pe langa faptul ca s-a stabilit cauza receptionarii de posturi radio:

Quote

amplificarea mare a sistemului preia subarmonici ale semnalelor radio, transformandu-ti echipamentul intr-un radioreceptor neacordat in care semnalul cel mai puternic devine predominant.
nu are loc practic nici o detectie, ca ala e amplificator audio si nu are in structura vreun detector ;) ci preia subarmonici...

O rezistenta de 2,2 K serie si un cond de 1 - 4,7 nF paralel pe fiecare intrare va rezolva problema :)

Edited by Dj Shock, 10 February 2006 - 16:43.


#17
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006

 adi_2fast4you, on Feb 10 2006, 13:07, said:

Da, am pc-ul conectat la retea, pt ca am net-ul de la retea :D

Deci:
Cablul *TP (eu am FTP) actioneaza ca o antena radio, asta se intampla. Practic n-ai ce face in afara scoaterii boxelor :D

Asa pateam si eu, si am tot un Altec.

Totusi, ca prin minune, intr-o zi a tacut :)

#18
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Practic n-ai ce face in afara scoaterii boxelor
Hai sa ne dam cu parerea :rolleyes:
cine a inventat filtrele trece-jos? Ca prost o fi fost...
Soluatia: http://forum.softped...dpost&p=1245869

Edited by Dj Shock, 10 February 2006 - 17:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate