Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme Chrysler Sebring 2001

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009

 Noty22, on 04 martie 2017 - 21:40, said:

Mulțumesc de manual...Legat de Dorel abia am găsit unul ca să se bage la mașina mea..Numai figuri că e americana..Că e V6...Zici că e navă spațială...Asta e când stai în orașele mici...Am n-am bani o sa schimb și cuzineții și pompa de apa..O sa incerc sa ii sugerez la NeaMecanic sa arunce un ochi pe manual..Mâine îl printeZ... Oricum cu ce mi-ai spus despre mașină asta ,nu mi-a spus nimeni la nici un service... Următoarea mea doleanță va fi daca ai cumva schema pentru refăcut lumina in bord..Clasică problema

Lumina la bord e mai simplu sa schimbi panoul cu totu .E din cauza de la invertor care e chiar pe panou .Vezi cand iei motorul poate iti da bonus si ala haha
Uite un video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/itMWFGs_tss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stiu ca nu se baga si nu imi dau seama de ce.E un motor clasic V6 fara turbina ,pushrod ..nu e nimic complex la el ,ba chiar e mai simplu fata de tot ce e in Europa.Problema la astia e ca nu isi ies din rutina pentru ca ei nu sunt mecanici ,ei sunt niste maimute antrenate sa monteze piese.Daca ii scoti din rutina se pierd.Nu e doar in oras mic ,eu in Constanta nu gasesc un rahat de mecanic pentru masini americane.Am invatat sa le repar singur ...nevoia.La Fiat (dealer Chrysler in Romania) se ofereau sa imi strice cutia de viteze cu o mizerie de ulei Selenia.

Eu am mai avut cateva masini americane si mereu am avut mecanici care au strambat din nas ,ba chiar si unu de la Kamsas mi-a facut morala ca la ce imi trebuie masina americana (era sa fac atac cerebral acolo).Ce ma enerveaza cel mai mult e atunci cand incearca sa imi ofere preturi de masini gen BMW ,ei merg pe ideea ca masinile americane sunt scumpe ca deh motor mare automat face masina scumpa ...asa iti dai seama ce (in)cultura auto exista in Romania.Daca vrei masina americana in Romania trebuie sa ai toleranta ridicata la prostie.

Stiu de motorul ala pentru ca motorul 2.7 a fost folosit si pe 300M ,Concorde (si azi as cumpara un Concorde daca as gasi unu la vanzare) si inca cateva.De nevoie am invatat cam tot despre masinile astea Posted Image

Edited by amtct, 04 March 2017 - 22:23.


#38
Noty22

Noty22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.02.2017
Din constanta îmi luasem jantele de pe Chrysler sebring din 2005..Aproape nou...Bușit...Cred că era un service pe o strada unde pe colt e un Kaufland  in drum spre ieșirea din oraș către Mangalia...Cam asta e idee pe la service-uri,mi sa spus inclusiv că motorul e pus invers.. Transversal...Am crezut că o iau razna.Macar tu acolo ai CasaAuto cred..În caz de vroiai o diagnoza.mai deosebita..Ce nu am reușit să fac e un polish la parbriz, era chiar o firma din Constanta care face...În Piatra mi s-a spus că nu există așa ceva se mântuiește... Chestia cu matuitul e valabil și la faruri dacă nu le face cum trebuie

#39
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009

 Noty22, on 05 martie 2017 - 20:02, said:

Din constanta îmi luasem jantele de pe Chrysler sebring din 2005..Aproape nou...Bușit...Cred că era un service pe o strada unde pe colt e un Kaufland  in drum spre ieșirea din oraș către Mangalia...Cam asta e idee pe la service-uri,mi sa spus inclusiv că motorul e pus invers.. Transversal...Am crezut că o iau razna.Macar tu acolo ai CasaAuto cred..În caz de vroiai o diagnoza.mai deosebita..Ce nu am reușit să fac e un polish la parbriz, era chiar o firma din Constanta care face...În Piatra mi s-a spus că nu există așa ceva se mântuiește... Chestia cu matuitul e valabil și la faruri dacă nu le face cum trebuie


In Constanta este Dimos care vand masini americane ( street view aici https://www.google.r...!7i13312!8i6656 )
Am inteles ca au un service la care isi repara /reconditioneaza masinile dar inca nu am gasit unde.Tot balesc la Camaro ala negru de pe strada aia,e modelul 2.8 V6 destul de economic.Nu am apucat sa il cumpar cand a fost pus la vanzare ...era parca 1000 euro .In Piatra Neamt /Buhusi zona aia era un Pontiac Firebird negru spre vanzare intr-o perioada.Tot stau la panda de masini americane dar incet incet au disparut din Romania.

Casa auto mi-au oferit Castrol ATF+4 pentru cutie de aia nu am mai dat pe la ei.Singurul ulei care se poate folosi la cutiile de la Chrysler e asta https://www.pieseaut...2111257965.html

Am chiar la mine pe strada un nene navigator ce are un Sebring din 2005 cu 10,000km.A cumparat masina si nu a mai apucat sa o foloseasca.Sta parcata cred ca de 5 ani.Are om care o spala si o ingrijeste de zici ca nu sta acolo de mai multe de 2 zile .

Eu am gasit un set de jante pe 16" cu doar 400ron .Le-am luat pentru anvelopele de iarna https://1drv.ms/i/s!...U3X40-MgX24WLLw ...sunt jante originale deci 400ron nu e mult pentru un set complet.Se potrivesc la Sebring si stratus pentru ca butucul rotii e universal.


Da motoarele noastre sunt transversale.Trebuie sa dai bara jos ca sa il scoti.Iese usor prin fata si daca mecanicul e priceput poate sa il dea jos cu tot cu suspensie si suportul ala cauciucat pe care sta motorul.

Edited by amtct, 05 March 2017 - 20:48.


#40
Noty22

Noty22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.02.2017

 amtct, on 05 martie 2017 - 20:41, said:




In Constanta este Dimos care vand masini americane ( street view aici https://www.google.r...!7i13312!8i6656 )
Am inteles ca au un service la care isi repara /reconditioneaza masinile dar inca nu am gasit unde.Tot balesc la Camaro ala negru de pe strada aia,e modelul 2.8 V6 destul de economic.Nu am apucat sa il cumpar cand a fost pus la vanzare ...era parca 1000 euro .In Piatra Neamt /Buhusi zona aia era un Pontiac Firebird negru spre vanzare intr-o perioada.Tot stau la panda de masini americane dar incet incet au disparut din Romania.

Casa auto mi-au oferit Castrol ATF+4 pentru cutie de aia nu am mai dat pe la ei.Singurul ulei care se poate folosi la cutiile de la Chrysler e asta https://www.pieseaut...2111257965.html

Am chiar la mine pe strada un nene navigator ce are un Sebring din 2005 cu 10,000km.A cumparat masina si nu a mai apucat sa o foloseasca.Sta parcata cred ca de 5 ani.Are om care o spala si o ingrijeste de zici ca nu sta acolo de mai multe de 2 zile .

Eu am gasit un set de jante pe 16" cu doar 400ron .Le-am luat pentru anvelopele de iarna https://1drv.ms/i/s!...U3X40-MgX24WLLw ...sunt jante originale deci 400ron nu e mult pentru un set complet.Se potrivesc la Sebring si stratus pentru ca butucul rotii e universal.


Da motoarele noastre sunt transversale.Trebuie sa dai bara jos ca sa il scoti.Iese usor prin fata si daca mecanicul e priceput poate sa il dea jos cu tot cu suspensie si suportul ala cauciucat pe care sta motorul.
  Sunt in Piatra 3 Pontiacuri..2 negre ai unu roșu..Din alea 2 negre,unu sta de mult timp pe dreapta...Cred că are și pană..Chryslerul ăla din 2005 nu îl vinde?10000 km? E că nou

#41
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009

 Noty22, on 06 martie 2017 - 09:51, said:

  Sunt in Piatra 3 Pontiacuri..2 negre ai unu roșu..Din alea 2 negre,unu sta de mult timp pe dreapta...Cred că are și pană..Chryslerul ăla din 2005 nu îl vinde?10000 km? E că nou

Nu cred ca il vinde ,vad ca tot cumpara masini (aduce de prin SUA ,el e navigator).Asta nu e in tara ,nu stiu daca l-am vazut de 2 ori in 10 ani.Masina e trasa pe trotuar in fata casei ,nu zici ca sta de jumatate de deceniu acolo pentru ca are un vecin ce o spala in fiecare saptamana..am impresia ca are si celofanul ala de la dealer pe jos.O sa ii fac niste poze.La 10,000km e noua .Nu stiu daca e motorul de 2.4 sau 2.7 .E inmatriculata in Romania.Habar nu am daca plateste impozitul ,are multe jucarii.A avut intr-o vreme un Ford de politie americana .


Nu stii ce model sunt Pontiacurile?Sunt inregistrate?Proprietarii le vand?Prin ce zona sunt?Le cumpar si azi daca ma inteleg cu proprietarii ...stau la panda de asa ceva pe olx si alte site-uri dar nu mai apare nimic.Eu am mai avut un Camaro de generatia a 3a 91 l-am vandut si chiar vreau ceva cu motor GM indiferent de cilindree .

#42
Noty22

Noty22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.02.2017

 amtct, on 06 martie 2017 - 10:21, said:



Nu cred ca il vinde ,vad ca tot cumpara masini (aduce de prin SUA ,el e navigator).Asta nu e in tara ,nu stiu daca l-am vazut de 2 ori in 10 ani.Masina e trasa pe trotuar in fata casei ,nu zici ca sta de jumatate de deceniu acolo pentru ca are un vecin ce o spala in fiecare saptamana..am impresia ca are si celofanul ala de la dealer pe jos.O sa ii fac niste poze.La 10,000km e noua .Nu stiu daca e motorul de 2.4 sau 2.7 .E inmatriculata in Romania.Habar nu am daca plateste impozitul ,are multe jucarii.A avut intr-o vreme un Ford de politie americana .


Nu stii ce model sunt Pontiacurile?Sunt inregistrate?Proprietarii le vand?Prin ce zona sunt?Le cumpar si azi daca ma inteleg cu proprietarii ...stau la panda de asa ceva pe olx si alte site-uri dar nu mai apare nimic.Eu am mai avut un Camaro de generatia a 3a 91 l-am vandut si chiar vreau ceva cu motor GM indiferent de cilindree .
Știu unde sunt parcate 2 din ele, ți-am pozat-o pe una neagra care sta acolo de mult timp...Aia roșie care știu că la fel are numere de state nu era parcată unde știu eu...Dar merge mult prin oraș cu ea..Are și un bichon alb pe care îl ținw cu capul pe geam...Să îmi spui unde îți las pozele...Dacă vrei poți să îți spun ai strada pe care sunt parcate...Eventual poți să îi las ne tău sub ștergător că să te sune

#43
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009

 Noty22, on 06 martie 2017 - 15:59, said:

Știu unde sunt parcate 2 din ele, ți-am pozat-o pe una neagra care sta acolo de mult timp...Aia roșie care știu că la fel are numere de state nu era parcată unde știu eu...Dar merge mult prin oraș cu ea..Are și un bichon alb pe care îl ținw cu capul pe geam...Să îmi spui unde îți las pozele...Dacă vrei poți să îți spun ai strada pe care sunt parcate...Eventual poți să îi las ne tău sub ștergător că să te sune


ti-am dat un PM cu emailul meu si telefonul.Chiar sunt curios daca aia neagra nu e aia care a fost la vanzare prin Targu Ocna haha

Bineinteles ca poti.Chiar si eu am mai gasit un Corvette C4 "abandonat" in Braila.Era cam rromita dar totusi am lasat numarul ...inca nu a sunat .Am si o poza cu aia https://1drv.ms/i/s!...VNklvdihdbXgHjQ


edit: deci daca scrii t-i-g-a-n-i-t-a se transforma in rromita.....ce naiba ....

Edited by amtct, 06 March 2017 - 16:21.


#44
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009
Ala e un Firebird @2000 (nu a Trans Am pentru ca ar fi trebuit sa aiba capota diferita). Nu cred ca se poate inmatricula fara omologare pentru ca vad ca e in Michigan iar lampile pe spate sunt rosii ,probabil de aia o tine.In SUA placutele au valabilitate dar in Romania pana si Hagi l-am vazut prin Constanta cu numere de SUA expirate deci merge mers cu ea daca stii cum sa ii faci asigurare (am impresia ca se face pe VIN ,nu mai stiu sigur cum faceau astia cu nr de SUA )

#45
Noty22

Noty22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.02.2017
Vă salut,as avea nevoie de detalii legate de persoane sau firme care pot realiza recondiționarea unui motor de 2,7 benzina la un Chrysler Sebring 2001.
Mulțumesc

#46
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De unde esti ? Orice service care se respecta ar trebui sa fie capabil pentru aceasta operatiune. Depinde si ce buget ai. Nu ai iesi mai ieftin cu alt motor ?

#47
Noty22

Noty22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.02.2017
Piatra Neamț,vrau să iau in considerare amândouă variantele...Și vreau să îți spun că nu am găsit nici un service serios care sa îl desfacă,să vadă ce are..Ce trebuie înlocuit,alezat etc...Și dacă e nevoie pot să dau și nume de service la care patronii dau vin pe mecanici că nu vor să se apuce de o așa mașină de zici că angajații comandă in locul șefului/patronului de service pe motiv că are 2 chiuloase..masina americană..Etc.Un singur mecanic am găsit care e dispus sa îmi schimbe motorul cu altul dar in nici un că să desfacă să vadă are șpan,se poate recondiționate.. Etc
Eu chiar nu ii înțeleg,le duc mașina,o caută in program..autodata și ce mai au ei pe acolo,o găsesc in program dar nu se baga la ea de zici că e avion

Schimbători de piese

#48
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E o problema si cu masina... de asta recomand la toata lumea VW, audi, skoda, seat, BMW... deoarece ei atata cunosc. Cand le aduci un Chrysler, Ford, Saab, zici ca le aduci un avion, motorul functioneaza altfel pentru ei si nu se mai baga nimeni in mecanica. Chiar daca multi nu vor sa auda de vw, cam asta e adevarul.

Incearca sa vezi daca gasesti un motor identic si la ce pret. Cred ca ar fi cea mai buna solutie, deoarece sa il trimiti pe curier prin alte judete si sa aflii ca trebuiesc multe piese schimbate si ca piesele respective sunt scumpe, deoarece se gasesc greu, mai bine renunti la idee. Schimbi motorul si vinzi masina sau vezi cat ai lua pe masina cu motor functional, ii scazi pretul motorului si incerci sa o vinzi asa (insa e cam imposibil daca nu are emblema vw pe ea). Si apoi treci la ceva popular Posted Image. Eu unul asa as proceda.

Sunt cam putine anunturi cu 2.7 pe la noi. Si alea expirate. Din cate vad se invarte pe la 3.000lei pretul. De banii aia, as cumpara aceasta: https://www.olx.ro/o...html#396860141b , daca are motorul in stare buna cu 1.000e (poate o scoti si la 8-900e deoarece nu are clienti), apoi jantele, elementele de caroserie si altele le scoti la vanzare si amortizezi in mare cheltuielile + poate mai ai nevoie si de alte piese daca si masina ta e limuzina.

ps: nu inteleg de ce ai luat un chrysler 2.7 benzina, banuiesc, ca era ieftin ... si atunci nu prea merita 3.000-4.000lei un motor sh, mai bine cumparai un vw Passat sau golf 4 , 2.8 v6 daca iti plac motoarele mari si gaseai piese mult mai ieftine.

Edited by TruculMagic, 19 March 2017 - 23:22.


#49
Noty22

Noty22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.02.2017
Nu am nimic cu mărcile enumerate de tine dar prefer sa conduc ceva ce îmi place, nu am de gând să o dau vreau doar sa o repar,chiar dacă e motor mare o folosesc că mașină de oraș zilnic..nu mă.intereseaza.consum,asigurare..Etc
Dacă aș fi mecanic ar fi o provocare interesanta atât timp cât clientul.asta vrea

Asta care vinde mașină cu 1200 euro vrea pe motor 1000:),in rest mulți mincinosi pe siteurile astea de anunțuri care de vând sau dezmembrează această mașină...Îi întrebi de motor și îți spune că a vândut pompa de ulei din el.... Dacă insiști să îl iei îți mai zice că nu mai are nici distribuția..Că lanțul l-am rupt..Că nici baia nu mai este...Nu integ ce mai vinde...Anunt disponibil pe olx..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate