Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Sfat achizitie furgoneta 3.5 t

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Johnny19dc

Johnny19dc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2017

View Post[mc]xtrem, on 13 februarie 2017 - 13:04, said:

Johnny19dc, cred ca ai inteles bine.  Cum ti-am scris si mai sus, in Romania nu te cantareste ( inca) nimeni daca nu ai peste 3.5t, deci esti intr-o legalitate relativa. Nu stiu daca merge cineva cu incarcatura trecuta in carte...

Asta cu legalitate cam asa e, dar cu incarcatura maxima... daca masa totala maxima autorizata (kg) = 7000 si scad greutatea masinii rezulta incarcatura maxima?!?

#20
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Da ,dar tu esti sigur ca vrei MMT 7T cu tahograf si toate documentele care le-a spus Terra ?

In general se folosesec camionete detarate la MMT 3.5 T care au pe acte vreo 1T util si se incarca pana pocnesc rotile,arcurile,sasiul...

#21
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Eu cred ca acele 7000kg se refera la ansamblu, adica autoutilitara + remorca.

http://iveco.romil.r...eactualizat.pdf

Edited by florinppv, 13 February 2017 - 17:04.


#22
Johnny19dc

Johnny19dc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2017

View Post[mc]xtrem, on 13 februarie 2017 - 13:04, said:

Johnny19dc, cred ca ai inteles bine.  Cum ti-am scris si mai sus, in Romania nu te cantareste ( inca) nimeni daca nu ai peste 3.5t, deci esti intr-o legalitate relativa. Nu stiu daca merge cineva cu incarcatura trecuta in carte...

Am inteles ca nu te cantareste nimeni, dar trebuie luat in calcul ca exista posibilitatea ca legea sa se schimbe. Ms. de info.

View Postbolo, on 13 februarie 2017 - 16:38, said:

Da ,dar tu esti sigur ca vrei MMT 7T cu tahograf si toate documentele care le-a spus Terra ?

In general se folosesec camionete detarate la MMT 3.5 T care au pe acte vreo 1T util si se incarca pana pocnesc rotile,arcurile,sasiul...

Voiam sa stiu care este greutatea pe care o suporta masina, in acte sarcina utila este 965 kg, la cat e de mare, clar suporta mai mult.

Reprezentantul Iveco mi-a spus ca are clienti care pun pe ea si 4 tone, si nu stiu daca sa-l cred sau nu...

Eu nu o sa depasesc 3 t, asta ar fi maxim, cam 2-2.5 t vor fi in cele mai multe cazuri.

#23
Johnny19dc

Johnny19dc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2017

View Postflorinppv, on 13 februarie 2017 - 17:03, said:

Eu cred ca acele 7000kg se refera la ansamblu, adica autoutilitara + remorca.

http://iveco.romil.r...eactualizat.pdf

Remorca de cate kg?

#24
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Faci diferenta: 7000 (masa totala maxima admisa ansamblu) - 3500 (masa totala maxima admisa utilitara) = 3500 (masa totala maxima admisa remorca cu franare inertiala).

Oricum ai pune problema, dpdv legal la asa o masa ai nevoie de permis cat C sau C+E in caz de ansamblu, tahograf si toate cele...

#25
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Depinde ce fel de transport executi in interes propriu sau pt altcineva contra-cost
Daca faci transport in interes propriu trebuie sa ai doar cat c si camion de 7,5 tone
Nu ai nevoie de licenta de transport si nici de tahograf

#26
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Ba iti trebuie si tahograf si certificat de transport in cont propriu...

#27
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Deci nu ai nevoie de licenta de transport doar de acel certificat la care conditiile de acordare sunt mai usoare decat pt licenta

#28
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
tot un drac e
la fel de multa birocratie
manager de transport angajat , atestate, licenta de transport in cont propriu nu pt terti
te agiti la fel, la fel de multe acte- partea proasta e ca nu poti face transport si pt altii

#29
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Johnny, cam ce vrei sa transporti? (atunci cand depasesti sarcina)
Ca daca vrei sa transporti lemn, e posibil sa fii oprit si verificat/cantarit mult mai des decat daca transporti altceva.

#30
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Legume-fructe din Polonia mai mult ca sigur de parca nu ar fi destule dube cu "burta" intre axe de la suprasarcina.
Tot de la suprasarcina vei avea si jante crapate cate una pe luna daca duci 2-3 tone de marfa
Iti cumperi si o statie si intrebi de colegi cu "economie" adica cei care vand motorina din camionul firmei

#31
tonidawa

tonidawa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.06.2013
Nu inteleg sincer de ce incurajati astefel de oameni cu ce sa-si cumpere sa puna 3 tone pe ea..... Daca se intalneste cu tine in trafic si intr-o situatie de urgenta trebuie sa franeze ? franele la dubite nu au fost concepute sa tina in frau 5-6 tone bubuie o anvelopa face balans .. si cate nu se pot intampla. Ce fiabilitate vrei daca ea are goala  2.5 T si tu pui 3T pe ea? Nu va mai bazati ca sunteti soferi si nu se intampla nimica,  viata se poate termina intr-o fractiune de secunda si pe langa a ta iei si pa altora nevinovati.


Boss iei de 7.5 T daca vrei sa pui 3T pe ea nu incerca sa pacalesti fizica si natura.

Edited by tonidawa, 10 April 2017 - 16:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate