Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Citadela Residence Tineretului

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
pitbulian

pitbulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.01.2007

 al3xUnder, on 21 martie 2017 - 22:56, said:

Cine e in discutii cu ei daca poate sa ofere mai multe informatii ar fi perfect. Oferta lor este tentanta si pentru mine Posted Image

Pai cel mai bine este sa suni la ei, programezi o vizita si vei avea toate raspunsurile de care ai nevoie. Ii rogi sa iti arate planuri cu intreg ansamblul, apartamente, spatii comune, parcari etc. De asemenea, sa vezi si contractul + alte informatii de care ai tu nevoie.
Cel mai bine este sa iti faci o lista cu toate intrebarile pe care le ai si sa te duci cu ea. :D Spor.

#38
barosanu69

barosanu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.12.2006
Eram si eu interesat, dar am primit azi urmatorul raspuns: "Proiectul Citadela Residence Tineretului, intampina din pacate, in momentul de fata, niste dificultati de ordin juridic. Autorizatia de Costructie a fost emisa in august 2016. Contractul de credit cu banca finantatoare a fost semnat de abia in luna februarie. Lucrarile au fost programate sa inceapa, insa doua asociatii non-guvernamentale ne-au intentat un proces, fapt ce a dus la blocarea inceperii lucrarilor si implicit a semnarii de antecontracte pentru apartamentele din acest Ansamblu. Din momentul in care vom avea solutionata aceasta situatie, vom reincepe discutiile si semnarile de rezervari/antecontracte pe apartamentele disponibile."
Pacat...era un proiect promitator...

#39
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 barosanu69, on 28 martie 2017 - 12:13, said:

Eram si eu interesat, dar am primit azi urmatorul raspuns: "Proiectul Citadela Residence Tineretului, intampina din pacate, in momentul de fata, niste dificultati de ordin juridic. Autorizatia de Costructie a fost emisa in august 2016. Contractul de credit cu banca finantatoare a fost semnat de abia in luna februarie. Lucrarile au fost programate sa inceapa, insa doua asociatii non-guvernamentale ne-au intentat un proces, fapt ce a dus la blocarea inceperii lucrarilor si implicit a semnarii de antecontracte pentru apartamentele din acest Ansamblu. Din momentul in care vom avea solutionata aceasta situatie, vom reincepe discutiile si semnarile de rezervari/antecontracte pe apartamentele disponibile."
Pacat...era un proiect promitator...

Aiurea situatie, sincer din multe complexe din Bucuresti e printre putinele ce imi inspirau incredere, o zona foarte ok si nici pretul nu e rau. O sa mai astept sa vad cum evolueaza lucrurile

Edited by al3xUnder, 28 March 2017 - 14:25.


#40
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015
Parca mai este un bloc pe pridvorului care si-a oprit lucrarile.

#41
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 fl0ry18, on 07 martie 2017 - 14:59, said:

Zicea un domn ieri (din cate se pare post-ul a fost sters) ca rezervarile au inceput iar. Din cate se pare, au fost speriati de faza cu scoaterea TVA-ului. Totusi, mi se par neseriosi atata timp cat pe schema Salonului Imobiliar de weekendul trecut erau trecuti ca o sa fie si ei prezenti, dar eu nu i-am vazut acolo.
Nu sunt acolo, pt ca proiectul este in litigiu, cu cei de la spatii verzi sau ceva asociatii de santajisti de teapa lui Plicusor. Nu stiu daca au bube sau nu, instantele vor decide, cert ca e ceva in neregula cu ei, ba vand ba nu vand etc. Eu am renuntat la varianta lor.

 al3xUnder, on 28 martie 2017 - 14:25, said:

Aiurea situatie, sincer din multe complexe din Bucuresti e printre putinele ce imi inspirau incredere, o zona foarte ok si nici pretul nu e rau. O sa mai astept sa vad cum evolueaza lucrurile
Zona si pretul iti inspira incredere? Eu credeam ca istoricul, referintele din piata, bonitatea financiara etc sunt criterii de credibilitate. Cand un proiect este facut pe banii bancii, deja suna a problema, 90% din falimentele din 2008 au fost proiecte cu banii bancilor.
Cand omul construieste cu banii lui, nu-i prea arde de glume...

#42
belfast2007007

belfast2007007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.05.2017
Salut tuturor,

Ca si feedback la nivel de dezvoltator pot sa zic urmatoarele - sunt neseriosi , multi ar intreba de ce?
Poi:
1. Eram in discutie cu ei initial si erau foarte rigizi si personal am renuntat datorita rigiditatii si infumurarii Dl. Horea Oltean si al Dl. Sima
2. Am prieteni (3 proprietari) in Citadela Residence Cluj care acum dupa ce s-a "terminat" cunstructia ansablului au iesit la iveala toate porcariile ce le-au facut: lift nefuctional, cel putin pana la data la care scriu, pista de alergat inexistenta , parc sportiv langa ansamblu la fel inexistent, multumesc Domnului ca nu am mai cumparat.
3. Pica tencuiala de pe fata blocurilor din cluj la nici 2 ani de la predare si ca unele fatade sunt manjite datorita faptului ca nu au gandit scurgerile
4. Am inteles ca unul din cei 3 a fost mintit la maxim si intarziat cu peste un 1an si ceva de cand era promis apartamentul
5. Dna. Alina si Dl. Horea ii minteau saptamanal la telefon ca "maine ies cf-urile" ...

De aici va las pe voi sa trageti concluzia, multumesc inca o data Domnului ca n-am mers mai departe cu ei si cred ca meritati sa auziti un feedback corect si la subiect, oricine poate merge in ansamblul din Cluj si sa intrebe cat de serios au fost constructorul si sa confirme/infirme ceea ce am scris.

#43
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 belfast2007007, on 10 mai 2017 - 14:00, said:

Salut tuturor,

Ca si feedback la nivel de dezvoltator pot sa zic urmatoarele - sunt neseriosi , multi ar intreba de ce?
Poi:
1. Eram in discutie cu ei initial si erau foarte rigizi si personal am renuntat datorita rigiditatii si infumurarii Dl. Horea Oltean si al Dl. Sima
2. Am prieteni (3 proprietari) in Citadela Residence Cluj care acum dupa ce s-a "terminat" cunstructia ansablului au iesit la iveala toate porcariile ce le-au facut: lift nefuctional, cel putin pana la data la care scriu, pista de alergat inexistenta , parc sportiv langa ansamblu la fel inexistent, multumesc Domnului ca nu am mai cumparat.
3. Pica tencuiala de pe fata blocurilor din cluj la nici 2 ani de la predare si ca unele fatade sunt manjite datorita faptului ca nu au gandit scurgerile
4. Am inteles ca unul din cei 3 a fost mintit la maxim si intarziat cu peste un 1an si ceva de cand era promis apartamentul
5. Dna. Alina si Dl. Horea ii minteau saptamanal la telefon ca "maine ies cf-urile" ...

De aici va las pe voi sa trageti concluzia, multumesc inca o data Domnului ca n-am mers mai departe cu ei si cred ca meritati sa auziti un feedback corect si la subiect, oricine poate merge in ansamblul din Cluj si sa intrebe cat de serios au fost constructorul si sa confirme/infirme ceea ce am scris.
Cam aceleasi probleme se aud si din Cosmopolis si din Vivenda etc. Cei de la Cortina Residence, faceau o reclama de ziceai ca tre sa te inchini in fata blocului cu peretii lui ce produc oxigen auzi :)).
Iar la final au livrat niste cotetze din gipscarton cu niste finisaje vai mama lor etc. Sa nu mai amintim de preturile cerute in Cortina Residence.
Pana la urma toti au probleme, important e sa fie cat mai mici.

#44
belfast2007007

belfast2007007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.05.2017

 Fastless, on 10 mai 2017 - 14:23, said:

Cam aceleasi probleme se aud si din Cosmopolis si din Vivenda etc. Cei de la Cortina Residence, faceau o reclama de ziceai ca tre sa te inchini in fata blocului cu peretii lui ce produc oxigen auzi Posted Image).
Iar la final au livrat niste cotetze din gipscarton cu niste finisaje vai mama lor etc. Sa nu mai amintim de preturile cerute in Cortina Residence.
Pana la urma toti au probleme, important e sa fie cat mai mici.

+1 - Dap , cu cat sunt mai mici cu atat mai bine, si cu cat omul e mai flexibil cu atat inseamna ca nu are nimic de ascuns.

#45
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 belfast2007007, on 10 mai 2017 - 15:25, said:


+1 - Dap , cu cat sunt mai mici cu atat mai bine, si cu cat omul e mai flexibil cu atat inseamna ca nu are nimic de ascuns.
Ce ai vrut sa spui, pt ca nu am inteles. Ai comentat ceva ce nu are nici o treaba cu ce am spus eu.
Cine e flexibil? Ceri pe niste pereti din gipsCARTON 2000 euro pe metru? Poate te refereai la pereti, ca sunt flexibili?

#46
HaariSeldon

HaariSeldon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.12.2013
Eu mereu ma intreb cum se face ca sunt zeci de persoane active pe forum care sunt interesate de un complex rezidential si foarte putini locatari care sunt dispusi sa ofere un analiza obiectiva. Eu sper sa nu fac asa :))

#47
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009
Ceva noutati despre acest complex si pareri ?

#48
GOGO79

GOGO79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2017
Salutare,

Se pare ca nu s-a schimbat nimic deocamdata, inca se discuta pe acolo, oamenii nu vor sa vanda, asta e clar pana cand nu isi rezolva problemele.
Legat de proiectul din Cluj am si eu niste prieteni care stau acolo, (si m-au primit la ei de Untold:)) ), Oamenii cu bune cu rele sunt super multumiti si nu au avut decat cuvinte de lauda pentru oamenii cu care au avut de-a face.

#49
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Mai stie cineva ceva despre proiect? In ce stadiu este au rezolvat sau nu cu judecatile?
Mare pacat, parea a fi un proiect interesant, dar am inteles ca si-a bagat coada plicusor....
Mai stiti ceva despre proiecte mari in zone bune?, fara glucozei, ca acolo nu ma intereseaza.

#50
sharkey990

sharkey990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.08.2017
Am vorbit la telefon cu ei, agenta a zis ca lucrarile vor incepe la sfarsitul anului si ca e planificat sa se termine in 2019. Eram f interesat sa cumpar un apartament acolo, mai ales ca vazusem ca s-au vandut cateva deja, dar aparent s-a suspendat vanzarea chiar in stadiul de proiect. Nu mi-a dat detalii legat de eventuale litigii, dar asta pare sa fie. O sa ma tin la curent, daca aflu ca intr-adevar s-a rezolvat problema si preturile raman la fel o sa cumpar.

#51
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015
Nu vi se par cam multe 14 etaje? Blocurile de peste drum au 4, respectiv 8 etaje.

Edited by ffm, 24 August 2017 - 16:54.


#52
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 sharkey990, on 23 august 2017 - 12:50, said:

Am vorbit la telefon cu ei, agenta a zis ca lucrarile vor incepe la sfarsitul anului si ca e planificat sa se termine in 2019. Eram f interesat sa cumpar un apartament acolo, mai ales ca vazusem ca s-au vandut cateva deja, dar aparent s-a suspendat vanzarea chiar in stadiul de proiect. Nu mi-a dat detalii legat de eventuale litigii, dar asta pare sa fie. O sa ma tin la curent, daca aflu ca intr-adevar s-a rezolvat problema si preturile raman la fel o sa cumpar.
Vad postare proaspata, sunt interesat de subiect, cand ai vorbit cu agenta? Zilele astea sau o luna in urma, pt ca eu nu am reusit nimic sa aflu concret, stie cineva ce e cu litigiul, sunt curios daca Asociatia Salvati Bucurestii a reusit sa blocheze proiectul, sau cine o mai fi.
Stie cineva ceva despre litigiu, ca eu numai zvonuri am auzit, pana la urma cine si pentru ce ii-a actionat in instanta?

Promitea sa fi fost un proiect frumos si daca-si rezolva problemele va fi interesant.

Edited by Fastless, 24 August 2017 - 19:41.


#53
sharkey990

sharkey990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.08.2017

 Fastless, on 24 august 2017 - 19:40, said:

Vad postare proaspata, sunt interesat de subiect, cand ai vorbit cu agenta? Zilele astea sau o luna in urma, pt ca eu nu am reusit nimic sa aflu concret, stie cineva ce e cu litigiul, sunt curios daca Asociatia Salvati Bucurestii a reusit sa blocheze proiectul, sau cine o mai fi.
Stie cineva ceva despre litigiu, ca eu numai zvonuri am auzit, pana la urma cine si pentru ce ii-a actionat in instanta?

Promitea sa fi fost un proiect frumos si daca-si rezolva problemele va fi interesant.

Am vorbit recent cu ea, in plus am primit si un email pe 24 August. Destul de standard doar mentioneaza problema (cred ca s-a mai postat ceva de genul mai sus):

"Proiectul Citadela Residence Tineretului, intampina din pacate, in momentul de fata, niste dificultati de ordin juridic.
Lucrarile au fost programate sa inceapa in luna martie, insa doua asociatii non-guvernamentale ne-au intentat un proces, fapt ce a dus la blocarea inceperii lucrarilor.

execuție în două faze, a câte 18 luni fiecare. Termen de finalizare faza 1 – sfarsitul anului 2018. Termen de incepere a lucrarilor – octombrie 2017."

Cred ca am gasit dosarul lor pe net (http://www.jurisprud.../4276q3q2017-3/), au urmatorul termen la sfarsitul lui septembrie, deci pana atunci sigur nu se face nimic. Pare o situatie tipica care este deja comuna in Bucuresti, 2 ONG-uri care contesta autorizatia (tot ei au intentat si la The Park, care e deja finalizat). Asteptam.

#54
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 sharkey990, on 25 august 2017 - 11:50, said:


Am vorbit recent cu ea, in plus am primit si un email pe 24 August. Destul de standard doar mentioneaza problema (cred ca s-a mai postat ceva de genul mai sus):

"Proiectul Citadela Residence Tineretului, intampina din pacate, in momentul de fata, niste dificultati de ordin juridic.
Lucrarile au fost programate sa inceapa in luna martie, insa doua asociatii non-guvernamentale ne-au intentat un proces, fapt ce a dus la blocarea inceperii lucrarilor.

execuție în două faze, a câte 18 luni fiecare. Termen de finalizare faza 1 – sfarsitul anului 2018. Termen de incepere a lucrarilor – octombrie 2017."

Cred ca am gasit dosarul lor pe net (http://www.jurisprud.../4276q3q2017-3/), au urmatorul termen la sfarsitul lui septembrie, deci pana atunci sigur nu se face nimic. Pare o situatie tipica care este deja comuna in Bucuresti, 2 ONG-uri care contesta autorizatia (tot ei au intentat si la The Park, care e deja finalizat). Asteptam.
m-am interesat si eu, judecata merge greu, partea curioasa este de ce avand o echipa din 5 avocati nu reusesc sa grabeasca procetul....
Eu inteleg asa, ori Plicusor vrea sa-i terorizeze, ori stie ca nu prea are sanse si trage de timp, ori dezvoltatorul nu este interesat de o solutionare rapida, mai ales ca au linia de credit aprobata si atata timp cat nu consuma din bani acestea nu genereaza costuri...
Sunt curios cum se va termina, pt ca eu am fost interesat  si sunt in continuare sa cumpar ceva pentru investitie la ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate