Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

amenda in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 Promi, on 07 februarie 2017 - 17:29, said:

si daca nu platesti , ce se intampla?
Atunci castigi ceva timp si platesti ceva mai mult, egal daca de buna voie sau nu.
O amenda din Germania, un Bussgeldbescheid, este un act al administrativei care daca nu este atacat juridic (contestatie etc), devine dupa o luna automat titlu si poate sa fie executat.
Ptr o amenda neplatita nu vei fi dat in judecata, ci direct executat.

PS: acum vad ca suna ciudat Posted Image ... sper ca e clar la ce ma refer, nu v-a fi nimeni impuscat sau spanzurat

Edited by Passenger001, 07 February 2017 - 18:17.


#20
Matilda2018

Matilda2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2018
Salut!
Cine e in tema si intelege chestia cu amenzile de trafic din Germania, poate-mi dati un pic de ajutor.
Situatia ar fi urmatoarea
Am luat cateva masini din Germania, cu numere de Zoll. Platesti impozitul pe loc, dupa o vreme ajunge plicul acasa (de informare, zic eu). Intre timp mi-a venit un plic de la o masina care nu am luat-o eu, nici nu eram in Germania, iar dupa vreo 2 sapt mi-a venit si un plic cu amenda de la masina aia (?), si cu poza facuta (clar nu sunt eu).
Cui ar trebui sa ma adresez? Politiei aici, acolo, sa vorbesc cu un avocat?
A mai patit cineva ceva asemanator?


#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Faci scrisoare la Kfz-Zulassungsstelle (aia de ti-au trimis plicul "de informare") sa le spui ca e o greseala si ca tu ai inregistrat numai masinile cutare si cutare (ca sa eviti sa pierzi timpul sa te intrebe ei, ca pot sa fie multe tipuri de incurcaturi si in mod sigur o sa doreasca sa le confirmi ce ai inregistrat ca sa fie siguri ca nu au mai facut vreun pocinog). Si le spui formularea aia standard ca le multumesti pentru un raspuns in scris cit mai rapid.

In acelasi timp le faci scrisoare alora de ti-au trimis amenda si le spui ca nu e masina inregistrata pe numele tau si nu conduceai tu si ca le-ai scris la Zulassungsstelle si o sa le trimiti o copie de la raspuns.

Astea se rezolva, nu-i ca la noi de trebuie sa dai in judecata administratia pentru orice greseala si chiar cu hotarire definitiva tot trebuie sa-ti iei executor ca ei nu se potolesc.

#22
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Waze tata, Waze in vestul europei unde e plin de camere fixe.

Mie Waze imi salveaza banii de cel putin un iphone cel mai scump model pe an.

Vad ca si tie ti-ar iesi de-o ciorba la o adica ;)


Si am inteles euroi in Austria si Germania, lei in Moldova, dar de ce 50 de euro in Romania? Au fost spaga la polistist sau cum? Ca moneda tot lei este si in RO.

Edited by izometric, 13 March 2018 - 09:18.


#23
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 Matilda2018, on 12 martie 2018 - 18:19, said:

Am luat cateva masini din Germania, cu numere de Zoll. Platesti impozitul pe loc, dupa o vreme ajunge plicul acasa (de informare, zic eu).
Corect, aia este de informare. In caz de peste 99%, impozitul nu-l platesti pe loc (chiar daca unii cred asta), il platesti prin imputernicire la contul bancar. In scrisoarea aia informeaza ca inpozitul suma x se va scoate din contul Y pana pe data Z.

Ptr amenda: este important ce ai primit ptr cum trebuie sa procedezi mai departe. Ai primit numai o amenda? Ai primit un Bussgelsbescheid? Sau ai primit un Anhoerungsbogen?

Cel mai bine, ptr sfaturi corecte cum sa procedezi mai departe, pune un scan cu ce ai primit (tot c este tiparit, fata si spate).

#24
Matilda2018

Matilda2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2018
Mersi, deci este speranta de rezolvare, ca ma luase groaza.
Nu stiu ce tip de amenda e asta.
Primul plic nu-l am la mine.
La pct 6 treb sa vad cum formulez si cum traduc, sa fie ok.
Mersi pt ajutor!

Attached Files



#25
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Matilda, se rezolva... Posted Image
Apropos, este un Anhoerungsbogen.
Numai ca nu am acum timp, rezolvam mai pe seara/noapte, cel tarziu maine.

#26
Matilda2018

Matilda2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2018
Multumesc

#27
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 Matilda2018, on 13 martie 2018 - 21:04, said:

Multumesc
Cu placere. Ai pm.

#28
Matilda2018

Matilda2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2018
:) Ce am?

#29
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

 Matilda2018, on 14 martie 2018 - 12:56, said:

Posted Image Ce am?

Ti-a trimis un mesaj privat. Verifica-ti mesajele! Posted Image

#30
Matilda2018

Matilda2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2018
Nu este...

#31
Matilda2018

Matilda2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2018
Ok, Passenger, scrie-mi cand poti.
Mersi

#32
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Okay, next try... De data asta sent sigur ca ai primate ceva Posted Image

#33
Matilda2018

Matilda2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2018
Am primit. Multu

#34
Matilda2018

Matilda2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2018

 f300, on 13 martie 2018 - 09:08, said:

Faci scrisoare la Kfz-Zulassungsstelle (aia de ti-au trimis plicul "de informare") sa le spui ca e o greseala si ca tu ai inregistrat numai masinile cutare si cutare (ca sa eviti sa pierzi timpul sa te intrebe ei, ca pot sa fie multe tipuri de incurcaturi si in mod sigur o sa doreasca sa le confirmi ce ai inregistrat ca sa fie siguri ca nu au mai facut vreun pocinog). Si le spui formularea aia standard ca le multumesti pentru un raspuns in scris cit mai rapid.

In acelasi timp le faci scrisoare alora de ti-au trimis amenda si le spui ca nu e masina inregistrata pe numele tau si nu conduceai tu si ca le-ai scris la Zulassungsstelle si o sa le trimiti o copie de la raspuns.

Astea se rezolva, nu-i ca la noi de trebuie sa dai in judecata administratia pentru orice greseala si chiar cu hotarire definitiva tot trebuie sa-ti iei executor ca ei nu se potolesc.

Daca plicul de informare l-am primit de mai mult de o luna, si n-am trimis nici un raspuns, am ignorat scrisoarea lor?
Pe dl de la volan nu-l cunoastem, iar din poza nu pare de pe la noi... si totusi ne-a venit plicul ca a luat masina pe numele nostru. Si ne-a obtinut si o amenda.
Daca mai aveti vreo idee, mi-ar fi de folos. Mersi

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Logic vorbind nu cred ca are cum sa fie vreun termen la o greseala de genul asta in acte. Cit nu se prinde nimeni ca e o greseala nu se prinde nimeni, nu poti sa pui un termen poate sa fie o zi sau un an pina se intimpla.

Iar in ceea ce-i priveste pe cei cu amenda nu ai facut tu contraventia, punct.

Ia legatura cu ambii si o sa se rezolve.

#36
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Matilda, mai am o intrebare dupa care vei primii de la mine un raspuns cuprinzator. Raspunsul am sa-l pun aici pe topicul public ptr ca cuprinde informatii care pot fi si altora de folos.

Pe langa scrisoarea despre amenda publicata de tine mai sus pe acest topic, mie mi-ai mai trimis o scrisoare primita despre inmatricularea masinii (tu decizi daca vrei sa o pui si pe aia aici sau nu). Ambele scrisori se refera la autoturismul Fiat cu nr. de inmatriculare DU-502 N.

Adresatul ambelor scrisori este identic (aceasi persoana - nume, prenume, data nastere, adresa) si este persoana care a mai cumparat masini din Germania despre care mi-ai spus pe privat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate