Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

amenda in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Am luat un radar in Germania si mi-a venit la domiciu (in Franta) o amenda de 152 de euro insotita de un formular in care trebuia sa recunosc fapta. Am completat formularul si l-am rimis cu scrisoare recomandata,  am transferat 152 de euro spre banca mentionata acolo, la motivul transferului am scris numarul de dosar. Acum primesc alta scrisoare in care scrie ca imi mai dau doua saptamani sa achit amenda, in caz contrar vor scoate banii cu forta si o sa ma dea in judecata.

Ce dracu mai vor?

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 vinciun, on 07 februarie 2017 - 12:14, said:

Am luat un radar in Germania si mi-a venit la domiciu (in Franta) o amenda de 152 de euro insotita de un formular in care trebuia sa recunosc fapta. Am completat formularul si l-am rimis cu scrisoare recomandata,  am transferat 152 de euro spre banca mentionata acolo, la motivul transferului am scris numarul de dosar. Acum primesc alta scrisoare in care scrie ca imi mai dau doua saptamani sa achit amenda, in caz contrar vor scoate banii cu forta si o sa ma dea in judecata.

Ce dracu mai vor?


Daca ai confirmarea ca tu chiar ai trimis banii aceia in cont , nu ai de ce sa iti faci griji :) . Trimite-le un scan cu dovada si se vor clama. Si eu mi-am luat amenda pentru geamrui fumurii pe fata . Nu ma prindeau/vedea daca nu ma incordam sa ii depasesc :lol: . Am platit-o pe loc si m-au pus sa o dau jos :lol:

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nici nemtii nu mai sunt nemtii de alta data. Or fi ajuns urci, sau romani, hi, hi, la sectia respectiva..
Eu as mai trimite un mail cu pozele dupa ordinele de plata. Sper ca ai pastrat confirmarea de primire de la scrisoarea recomandata.
Altfel 152 de euro e foarte mult. Viteza? Ghinion

Edited by Prien, 07 February 2017 - 12:26.


#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Nustiu daca mai este cineva care ia atatea amenzi. In Franta 90 de euro pe loc, In Germania radara - amenda 152 de euro, in Austria 240 de euro pe loc, in Romania 50 de euro, in Moldova 200 de lei. Astea in doua calatorii. https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/notangel.gif  O sa merg doar cu 70 mai departe.
Am o scrisoare electronica precum ca transferul a fost efectuat cu succes. O sa trimit asta pe mail.

Edited by vinciun, 07 February 2017 - 12:35.


#5
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
@vinciun:

Tu ai procedat 100% corect. Cel putin daca ai transferat banii la timp.
Ptr a doua scrisoare exista 2 posibilitati:
- banii au intarziat putin (dar asta nu este o problema daca au fost platiti din timp), scrisoarea 2 se trimite automat daca pana pe data x nu sunt banii intrati.
- scrie cumva pe ea "Rechtsmittelbelehrung"? Orice amenda/bussgeld contine (cel putin asa ar trebuii formal) acest Rechtsmittelbelehrung. In ala scrie ce poti sa faci dpdv juridic, termen ptr contestatie, ce se intampla daca nu faci etc. Posibil ca aia sa fie trimisa mai tarziu. O formalitate...

#6
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 vinciun, on 07 februarie 2017 - 12:14, said:

Acum primesc alta scrisoare in care scrie ca imi mai dau doua saptamani sa achit amenda, in caz contrar vor scoate banii cu forta si o sa ma dea in judecata.

Ce dracu mai vor?

Si ne mirăm că se intampla asa ceva in România... Posted Image

#7
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Sorry, am scris in graba si mi-a scapat ceva...
Prima scrisoare este practic acuzatia ca ai incalcat viteza (sau ma rog, ce ai incalcat). Pe aia daca erau datele tale corecte (deci adresat=sofer) nici nu trebuia sa o completezi si trimiti inapoi. Ajungea sa platesti amenda. Daca o trimiti completata inapoi, primesti intotdeauna o a doua scrisoare.

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015

 Passenger001, on 07 februarie 2017 - 12:30, said:

@vinciun:

Tu ai procedat 100% corect. Cel putin daca ai transferat banii la timp.
Ptr a doua scrisoare exista 2 posibilitati:
- banii au intarziat putin (dar asta nu este o problema daca au fost platiti din timp), scrisoarea 2 se trimite automat daca pana pe data x nu sunt banii intrati.
- scrie cumva pe ea "Rechtsmittelbelehrung"? Orice amenda/bussgeld contine (cel putin asa ar trebuii formal) acest Rechtsmittelbelehrung. In ala scrie ce poti sa faci dpdv juridic, termen ptr contestatie, ce se intampla daca nu faci etc. Posibil ca aia sa fie trimisa mai tarziu. O formalitate...

Da, este si acest cuvant prin ea urmat de un text de o pagina in limba Germana apoi alta pagina cu un text in Franceza in care srie ca trebuie sa achit amenda in maxim doua saptamani si daca nu o voi achita ma vor da in judecata, orice reclamatie, subiectie facuta de mine sa fie in limba Germana si semnata de mana. Eu sa platesc si traducator acum? Iar scrisoare recomandata..

Era mentionat ca e obligatoriu sa o trimit si pe aceea in care recunosc sau nu ca am facut crima.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
[edit: pentru transfer] Nu trebuie sa pui numarul de dosar, trebuie sa pui exact ce iti spun ei ca Verwendungszweck (evident poate sa fie si nr de dosar dar probabil ca nu, ci ceva mult mai lung si complicat). Trebuie sa ii contactezi cit mai urgent si sa le dai coordonatele transferului tau. Si sa te uiti eventual si prin banca ta poate l-ai primit inapoi intre timp.

Edited by f300, 07 February 2017 - 12:49.


#10
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

 vinciun, on 07 februarie 2017 - 12:43, said:

Eu sa platesc si traducator acum?
Nici o grija, nu mai ai nimic de platit...Posted Image
Cand amenda merge in alta tara, are si textul ala tradus in limba respectiva. Cel puitn la tari din EU.
Ai platit deja o taxa de vreo 16euro, amenda era de numai 120eur. Banuies ca viteza ceva in jur de 31-40km/h mai mult decat permis?

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Ptiu.. ce cascat mai sunt. Scrisoarea asta am primit-o azi dar vad ca e trimisa pe 31 ianuarie, eu am achitat amenda pe 31 ianuarie seara.

 f300, on 07 februarie 2017 - 12:47, said:

[edit: pentru transfer] Nu trebuie sa pui numarul de dosar, trebuie sa pui exact ce iti spun ei ca Verwendungszweck (evident poate sa fie si nr de dosar dar probabil ca nu, ci ceva mult mai lung si complicat). Trebuie sa ii contactezi cit mai urgent si sa le dai coordonatele transferului tau. Si sa te uiti eventual si prin banca ta poate l-ai primit inapoi intre timp.

Era scris ca in cazul transferului sa mentionez numarul de dosar, altfel ei nu vor putea procesa plata.

 Passenger001, on 07 februarie 2017 - 12:47, said:

Nici o grija, nu mai ai nimic de platit...Posted Image
Cand amenda merge in alta tara, are si textul ala tradus in limba respectiva. Cel puitn la tari din EU.
Ai platit deja o taxa de vreo 16euro, amenda era de numai 120eur. Banuies ca viteza ceva in jur de 31-40km/h mai mult decat permis?

Nu ai inteles, eu m-am referit ca voi avea de platit in cazul in care rebuie sa le scriu explicatii, astea trebuie sa fie in Germana.
Aveam 152 in loc de 120. De obicei prin Germania o calc doar pe tronsoanele fara limitare. Acum era noapte si singur pe autostrada. Bine ca nu m-a luat cu vreo 200.

Tin minte ca m=au fotografiat doua la rand, vad ca am numai o amenda.

Oricum o sa te trimit si justificativul te transfer, la asta te-ai referit prin "coordonatele transferului" nu?

Edited by vinciun, 07 February 2017 - 12:55.


#12
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
ai talpa grea ,of of mai stiu eu pe cineva...:)
eu zic sa stai fara griji daca ai platit
problema si grija ta mare in momentul de fata e sa nu mai primesti alta bag seama , data viitoare sa ti iai statie :)  glumesc desigur

#13
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
In orice caz, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este, sa iei URGENT legatura cu sectia respectiva si sa clarifici situatia. Presupun ca nu ai facut vreo greseala (Tippfehler) si ai virat banii intr-un cu totul alt cont....Sa speram ca nu este cazul. Daca ai online banking, verifica inca odata daca este totul ok din partea ta. Compara conturile IBAN. Foarte importanta este casuta numita (Verwendungszweck), habar nu am pe franceza. Dar scrie pe scrisoarea unde sunt conturile lor. Exact asa trebuie trecut si la plata amenzii in casuta corespunzatoare. Ca sa-ti poata atribui plata. Se mai intampla sa mai ajunga cate o scrisoare, asa mai intarziata, dar de obicei, daca s-a efectuat plata amenzii...scrisoarea e nula.
Dar ca sa fi sigur ca e asa si pentru linistea ta, trebuie sa iei urgent legutara cu ei. Aici pe forum, nu te poate ajuta nimeni. Tu trebuie sa rezolvi problema. Nu e de glumit cu asa ceva.

Succes!

Edited by chris_dvb, 07 February 2017 - 13:53.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

 chris_dvb, on 07 februarie 2017 - 13:35, said:

Dar ca sa fi sigur ca e asa si pentru linistea ta, trebuie sa iei urgent legutara cu ei. Aici pe forum, nu te poate ajuta nimeni. Tu trebuie sa rezolvi problema. Nu e de glumit cu asa ceva.
Succes!

Rezolvarea este deja gasita.

 vinciun, on 07 februarie 2017 - 12:57, said:

Ptiu.. ce cascat mai sunt. Scrisoarea asta am primit-o azi dar vad ca e trimisa pe 31 ianuarie, eu am achitat amenda pe 31 ianuarie seara.



#15
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Vinciun, te-am inteles. Ma refeream ca nu ai de platit nimic cat timp nu vrei sa faci ceva gen contestatie etc.

Acum ca sa nu scriem prostii aici:
zici ca te-au fotografiat de 2 ori. Sunt pe Autobahn aparate care sunt compuse din mai multe bucati si pot avea 2-3 metri intre ele. De obicei blitzul/lumina rosie este activata de 2-3 ori (depinde de aparat/model). Ala este un aparat => primesti o singura amenda.
Dar pot fi mai multe aparate (2-3) la distante relativ mici (cateva zeci de metri intre ele). Acolo poti lua pe cateva sute de metri mai multe amenzi!
La mine in regiune de ex, au obiceiul in oras sa puna radarul mobil la cativa metri dupa unul fix... Ce fac majoritatea conducatorilor? Pe cel fix il cunosc, franeaza ptr el, apoi baga mare. Peng!
Arunca un ochi pe cele doua scrisori: Aktenzeichen (dreapta sus sub data editarii) este la amandoua identic??? Posted Image
Asta este foooarte important in cazul asta, una sau doua amenzi diferite?

Si inca ceva: zici ca ai platit pe 31 ianuarie. Cand ai primit recomandata? Ce scrie pe plic? Ce scrie in plic, data editarii, este nerelevant. Ai termen de 14 zile de la data cand primesti concret amenda in mana.

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Am verificat chiar acum si-i exact acelasi numar. Cand am  achitat mai aveam vreo 10 zile pana la expirarea termenului. In amenda e scris clar pana la ce data sa fie achitatata. Merci de informatii.

Edited by vinciun, 07 February 2017 - 15:44.


#17
Promi

Promi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2014
si daca nu platesti , ce se intampla?

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Am achitat deja. Daca nu platesc ma dau in judecata. Data viitoare când intru in Germania ma vor pune sa platesc amenda (care va fi mult mai mare) pe loc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate