Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Cea mai obscură pensiune din România?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ArgumentAbstract

ArgumentAbstract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.09.2011
Salutare

La vară, când revin în țară, am stabilit cu prietena mea de atunci [da, știu :))] să petrecem câteva zile aiurea prin țară, am stabilit câteva obiective turistice deja dar ne-ar interesa o pensiune undeva în Ardeal (preferabil Cluj, Maramureș, Sălaj, Satu-Mare, Bihor, Bistrița-Năsăud, Mureș), cât mai izolată și mai obscură, mai inaccesibilă, mai pierdută de restul civilizației. Nu neapărat bântuită dar în orice caz, suficient de ascunsă de ochii lumii cât să ne simțim doar noi cu noi, să umplem noi toate golurile. Dacă are cineva orice idei, sfaturi, locații geografice orice ne-ar putea ajuta vă rog lăsați un reply aici.

Apreciem orice informație.

LE: Realizez că am scris „România” la titlu, mă refeream mai mult la zona Ardealului.

Edited by ArgumentAbstract, 04 February 2017 - 23:37.


#2
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Ce rost mai are pensiunea daca este intr-o locatie "cât mai izolată și mai obscură, mai inaccesibilă, mai pierdută de restul civilizației"?

Stati la cort pentru conditiile descrise de tine.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgumentAbstract, on 04 februarie 2017 - 23:33, said:

Salutare
La vară, când revin în țară, am stabilit cu prietena mea de atunci [da, știu :))] să petrecem câteva zile aiurea prin țară,

Fraza asta nu suna romaneste - viitor amestescat cu trecut - ce ar fi s-o reformulezi, sa sune?

#4
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007

Quote

să umplem noi toate golurile

aaaaaam inteleeeeees :D

Daca ai asa ganduri, ti-as sugera sa inchiriezi o cabanuta, singuri in ea. Adica nu o camera intro pensiune. Am stat in urma cu 2 veri intro cabana faina in Gura Humorului, lemn masic, la Sasu ii zicea, total altceva decat orice camera de pensiune.

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Va sugerez sa v-abtineti de la glume de autobaza !  Pana acum doar am sters, de-acum dau si puncte !

Nu mai recomandati nici pensiuni cu ţâşpe camere, restaurant si amplasate la drumul mare sau langa partia de schi.  Asa ceva e clar ca nu corespunde cerintelor initiatorului, asa ca poate fi considerat reclama.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014
La Corbu (jud. Constanța) am stat la așa o pensiune, fără grup sanitar în cameră, fără un restaurant decent pe o rază de 15Km, Doar noi doi, marea și multe goluri.
Pare romantic, dar îți trece după juma' de zi.

#7
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View PostBarboso, on 05 februarie 2017 - 01:30, said:

Va sugerez sa v-abtineti de la glume de autobaza !  Pana acum doar am sters, de-acum dau si puncte !

Nu mai recomandati nici pensiuni cu ţâşpe camere, restaurant si amplasate la drumul mare sau langa partia de schi.  Asa ceva e clar ca nu corespunde cerintelor initiatorului, asa ca poate fi considerat reclama.

Mama cata stress pe unii.
Asta de mai jos e buna ? Ca ma tenta sa nu mai postez sa nu imi iau ban Posted Image
http://www.plecat.ro...3--victoria.htm

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostArgumentAbstract, on 04 februarie 2017 - 23:33, said:

Salutare

La vară, când revin în țară, am stabilit cu prietena mea de atunci [da, știu :))] să petrecem câteva zile aiurea prin țară, am stabilit câteva obiective turistice deja dar ne-ar interesa o pensiune undeva în Ardeal (preferabil Cluj, Maramureș, Sălaj, Satu-Mare, Bihor, Bistrița-Năsăud, Mureș), cât mai izolată și mai obscură, mai inaccesibilă, mai pierdută de restul civilizației. Nu neapărat bântuită dar în orice caz, suficient de ascunsă de ochii lumii cât să ne simțim doar noi cu noi, să umplem noi toate golurile. Dacă are cineva orice idei, sfaturi, locații geografice orice ne-ar putea ajuta vă rog lăsați un reply aici.

Apreciem orice informație.

LE: Realizez că am scris „România” la titlu, mă refeream mai mult la zona Ardealului.

Recomandarea mea calduroasa, si nu voi exagera cu nimic, daca vrei o pensiune retrasa, te trimit eu undeva unde te vei simti si bine, vei fi intr-o zona retrasa, vei manca bine, vei avea aer curat, vei avea apa de izvor subteran la chiuveta si la dus, da, apa de la dus se poate bea fara probleme, pensiunea nu este obscura, nu stiu ce intelegi tu prin obscura, dar retrasa este. in zona ai numeroase obiective turistice, te poti plimba in jurul pensiunii pe dealuri, cand am vizitat eu pensiunea singurele zgomote erau cele facute de drujbele care taiau copacii.
http://www.welcometo...lea_Morii_r.htm


P.S. Pe langa baia dacica, unde poti face baie noaptea,sub lumina lunii, recomand celor ce vor sa ajunga aici sa aleaga varianta de a manca la pensiune, micul dejun este excelent, pranzul fenomenal, cina, nu stiu daca o sa mai aveti unde baga, totul gatit autentic romanesc, ardelenesc, cu alimente produse in zona, si desigur palinca, oferita de gazde gratuit, alaturi de cafea desigur, sper sa nu credeti ca fac reclama dar aici am simtit ca banii mei au valoare, si am primit mai mult decat am platit, si sigur voi reveni anul acesta, pentru cei ce nu cred pot pune fotografii din sejurul meu

Edited by Platon, 05 February 2017 - 10:29.


#9
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
În Cormaia, la ieşirea din Sângeorz-Băi, jud. Bistriţa Năsăud,  este ce cauţi tu. NU dau nume, că am deja 4 warning  points ;)

#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Csángó & Fatányéros, undeva pe valea Trotusului in Harghita
esti destul de izolat, cabanute, nu prea stie nimeni romana pe-acolo

#11
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postrosix, on 04 februarie 2017 - 23:45, said:

Fraza asta nu suna romaneste - viitor amestescat cu trecut - ce ar fi s-o reformulezi, sa sune?

"atunci" poate fi folosit si cu referire la viitor.
Probabil ca s-au cunoscut pe net, el e plecat, ea e in tara, nu s-au vazut inca, se vor vedea abia la vara.

Pentru initiator: zona vaii Ariesului este superba, cu multe zone in genul a ceea ce vrei tu.

Edited by cattavencu, 08 February 2017 - 12:08.


#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Un loc deosebit:
http://www.padis.ro/...

#13
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostArgumentAbstract, on 04 februarie 2017 - 23:33, said:

Salutare

cât mai izolată și mai obscură, mai inaccesibilă, mai pierdută de restul civilizației. Nu neapărat bântuită dar în orice caz, suficient de ascunsă de ochii lumii cât să ne simțim doar noi cu noi, să umplem noi toate golurile. Dacă are cineva orice idei, sfaturi, locații geografice orice ne-ar putea ajuta vă rog lăsați un reply aici.

Apreciem orice informație.

LE: Realizez că am scris „România” la titlu, mă refeream mai mult la zona Ardealului.

Nu ai spus ce buget ai. Poate vrei sa incerci asa ceva. La mine e deja urmatorul obiectiv pe lista.

http://www.thelittle...m/exterior.html

Attached Files



#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Apropo, daca mai stie cineva locatii de genul celei pe care am postat-o mai sus, il rog sa spuna aici. Mai exact case, cabane cu 1-2 dormitoare in regim self catering si care sa arate cat de cat ingrijite.

#15
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.booking.c...hitele1.ro.html

Edited by d-ardeleanu, 10 March 2017 - 12:03.


#16
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postd-ardeleanu, on 10 martie 2017 - 12:02, said:


Nu arata rau, dar parca e putin cam banala. As fi vrut ceva mai deosebit cumva. Dar oricum, e o optiune.

Mai pun eu una. Aici am stat vara trecuta. E chiar mai frumos decat pare in poze, problema e ca nu prea ai ce face in zona. Noi am stat 5 nopti si am facut excursii la Hateg, Hunedoara, Deva. E si o pestera frumos amenajata in apropiere, plus urcatul pe Parang.



http://www.turistinf...ler-c76822.html

Attached Files



#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Prieteni, dar ce preturi au aia... 330 de lei pe zi 1-2 persoane, si tot creste.

La o pensiune asa mai pe langa localitate din Maramures, dar tot inconjurat de munti, in 100 de lei iti da si micul dejun.

#18
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Mie nu mi se pare exagerat de scump. Anul trecut am platit 180 de lei pe noapte pentru cabana din Parang. Daca te gandesti ca suntem 2 adulti si 2 copii mici care oricum nu mai incapem intr-o camera dubla normala, cred ca e ok. La orice pensiune mai spalata platesti 180-200 de lei pentru o camera tripla. Iar pentru 2 camere si mai mult. Aici, pentru 180 de lei am avut 2 dormitoare, living, 2 bai, loc de luat masa, curte si gratar doar pentru noi si absolut tot ce am avut nevoie, de la pasta de dinti si crema de ras pana la vreo 50 de feluri de condimente in bucatarie, cafea, floricele de porumb si orice altceva iti mai trece prin minte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate