Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gresie dezlipita

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postsandel1, on 04 februarie 2017 - 11:14, said:

Gresit, scrie si pe tub ca-i si pt. gresie si pt. exterior iar intarirea tine de la cateva secunde la cateva minute in functie de sortiment.Si nu se dezlipesc in veci.

Praf mult si deranj mare.Plus ca nu gasesti decat la sac de 25 kg.

Se poate intinde ca marmelada pe toata placa si nu mai suna a gol.Singura problema este ca trebuie curatat adezivul prins pe placi ca sa se aseze frumos. La mine nu a fost nevoie pt. ca s-au desprins curat.
Nu cred ca ai pus ceva cu montage kit ...Eu am pus travertin , asa ca stiu ce vorbesc , am vazut ce inseamna si cum se lucreaza .
Iti mai dau un pont ! la lucru pe suprafete orizontale , este greu de asigurat inaltimea / planeitatea montajului deoarece se lasa placa . Ar trebui sa cunosti o smecherie pt montaj , daca se insista .
Referitor la costuri , daca este sa montezi citeva placi cu montage kit , te costa mai mult decit daca cumperi un sac de cm 17 si arunci restul ...

#20
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
adevărat !

#21
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Nu stiu despre ce montaj kit vorbesti acolo, eu am folosit moment express care costa vreo 15 lei tubul, iar cm 17 care l-ai recomandat costa 60 lei sacul de 25 kg. Ca la gramaj mai mic nu se vinde. Mai te costa si amorsa+ gletiera cu dinti+ rotopercutanta cu dalta ca sa scoti vechiul adeziv.Pentru 4 placi cat are nevoie initiatorul. Eu am spus ce-am folosit(la aprox.10 placi desprinse) si a iesit foarte bine, la nivel cu celelalte si fara sa fac praf.Nici eu nu am stiut, am tot intrebat in Ddman si acolo tot ca tine recomandau, dar m-am gandit ca trebuie sa existe ceva mai simplu, pentru situatia asta.

Edited by sandel1, 04 February 2017 - 15:02.


#22
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View Postmaximg, on 04 februarie 2017 - 01:02, said:

Corect ! Bingo ! si mobila se repara cu adeziv pt gresie si faianta ... mai ales de exterior !
Perfect . Ai experienta .
Inainte sa te dai priceput pe aici  n-ar fi bine sa experimentezi combinatii de gen aracet pt constuctii + adeziv gresie versus aracet de tamplarie + adeziv ?! Eu am incercat  si vorbesc din practica ; poate nu stii , dar teoria nu se potriveste intotdeauna cu practica...sau crezi ca aracetul de constructii e mai bun adeziv decat cel de tamplarie ?

Am recomandat combinatia de aracet + lapte de ciment in ideea ca sub gresia desprinsa adezivul a ramas intact ; asta ar fi cam singura solutie care nu necesita curatarea adezivului vechi - altfel se ridica nivelul gresiei . Dupa lipire , nu se ridica placa de gresie mai sus fata de celelalte ..
Un prieten de-al meu a patit asta si am aplicat metoda cu laptele de ciment + aracet ; dupa 6 ani cand a schimbat gresia, a trebuit desprinsa cu rotopercutorul.
Am zis ca o poza ar fi fost buna si am intrebat ce chit de rosturi s-a folosit ? Multi meseriasi folosesc adeziv si chit de rosturi din cele mai ieftine ca sa-i para propietarului ca iese mai ieftin cu costul total...

#23
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttinel231, on 04 februarie 2017 - 19:54, said:

Inainte sa te dai priceput pe aici  n-ar fi bine sa experimentezi combinatii de gen aracet pt constuctii + adeziv gresie versus aracet de tamplarie + adeziv ?! Eu am incercat  si vorbesc din practica ; poate nu stii , dar teoria nu se potriveste intotdeauna cu practica...sau crezi ca aracetul de constructii e mai bun adeziv decat cel de tamplarie ?
......
Imi place sa vorbesc despre ce stiu , am folosit , si am vazut un rezultat pt care pot garanta . Restul sint experimente nerecomandate mai ales acelora ce n-au pus mina in viata lor pe asa ceva .

#24
georgeungur

georgeungur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.12.2015
Folositi AF-N un adeziv cu flexibilitate mare si care rezista la umiditate si variatii mari de temperatura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate