Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Gresie dezlipita

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
O suprafata exterioara este placata cu gresie. Din nefericire s-au dezlipit cateva placi.
Ce sa folosesc pentru a le lipi la loc? Aracetul? Rezista el la apa si temperaturi joase?
Altceva? Altceva ce?

Va multumesc pentru atentie

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Adeziv superflexibil .

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Adeziv superflexibil de exterior si chit de rosturi impermeabilizat.

#4
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Adeziv pt gresie. gasesti si la kil , am luat eu din dede acu o luna.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postn_priceputu, on 03 februarie 2017 - 23:04, said:

O suprafata exterioara este placata cu gresie. Din nefericire s-au dezlipit cateva placi.
Ce sa folosesc pentru a le lipi la loc? Aracetul? Rezista el la apa si temperaturi joase?
Altceva? Altceva ce?

Va multumesc pentru atentie

Daca nu sunt multe, ia un tub de Bison Montage Kit, ca sa nu te mai complici sa faci material. Intinzi niste dungi subtiri de adeziv si le lipesti la loc.

#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
ARACET???? De unde ti-a venit ideea asta???
Mai bine te gandeai la SuperGlue Posted Image

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ceresit CM17.

#8
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
La temperaturile care sunt , fiind vorba de exterior, nu prea ai ce face...Cand o sa urce temp. peste 10 grade poti face o reparatie , cu Bison , cum spunea cineva mai sus , sau folosesti un lapte de ciment cu aracet de tamplarie.
Intrebarea ar fi : din ce cauza s-a desprins gresia ? Un accident sau s-a folosit adeziv/chit necorespunzator ?
Niste poze ar fi fost de folos ...

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttinel231, on 03 februarie 2017 - 23:44, said:

...........Bison , cum spunea cineva mai sus , sau folosesti un lapte de ciment cu aracet de tamplarie.
............
Corect ! Bingo ! si mobila se repara cu adeziv pt gresie si faianta ... mai ales de exterior !
Perfect . Ai experienta .

#10
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Fiind vorba de exterior nu e indicat sa faci o reparatie mica acum,problema poate fi mult mai mare decat alea cateva placi.asteapta sa se dezghete bine, sa nu fi pus in situatia de a mai repara alta portiune dupa cateva zile si tot asa pina da caldura.
Din cauza adezivului folosit cu economie (zgarcenie) s-a dezlipit asta fiind una din cauze.
a doua cauza rosturile dintre placi a permis infiltrarea apei. apa care a inghetat si a dus la dezlipirea unei portiuni.

#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Exista adezivi de montaj foarte buni si pentru exterior si cu intarire superrapida. Eu am folosit moment express fix cu intarire de cateva secunde (apuci sa-l intinzi nu-i chiar asa graba), foarte bun dar se consuma destul de repede (un flacon mi-a ajuns doar pentru 3-4 placi, fara sa inlatur adezivul dinainte).

#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Varianta cu adeziv tip silicon , adica " montage " , poate fi folosita numai pe verticala , nu pe orizontala , la gresie , si mai ales pe exteriror.

#13
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Va multumesc tuturor

Cred ca in principal, desprinderea placilor s-a datorat infiltrarii apei printre rosturi. Zic asta pentru ca numai 4 placi s-au desprins, in timp ce restul stau bine.
Asa cum m-ati sfatuit, trebuie sa astept incalzirea vremii ca sa pot face reparatia. Intre timp voi supraveghea zilnic ca sa vad ce se intampla.

Deoarece nu cred ca pot indeparta vechiul strat de adeziv, va trebui folosita o solutie gen Moment Expres Fix (sau asemanator) ori lapte de ciment cu aracet
de tamplarie. Cred ca asa placile repuse nu vor fi prea inaltate, in raport cu 'vecinele' lor.

Maximga pune in discutie un amanunt, care poate fi important: gresiile sunt in pozitie usor verticala (15-20%) fiind de fapt un plan de scurgere la o fereastra.
Asta schimba mult problema in discutie?

Inca o data va multumesc.
Toate cele bune

Edited by n_priceputu, 04 February 2017 - 09:52.


#14
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
doamneee... ce de nebunii  !
Cea mai sigura soluție este următoarea  :
  -  astepti sa vina peste 5 grade Celsius
-  cumperi sac CM17   de la ceresit
    - cureți zona, scapi de praf, aplici un pic de amorsa
    -  lipești cu cm17 plăcile  ( a se da adeziv si pe placă si pe peretele suport  )
  Nu se folosește aracet, silicon sau mai știu eu ce !
  A nu se lasa pe mâna nepriceputilor  !

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intre timp, scoate placile cu probleme si pe mariginile obtinute  pune niste silcon . Pericolul este apa care se infltreaza . Daca pui silicon sigilezi restul de placi . Il intinzi cu degetul , sau cu spaclul .

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Pt clarificare .
1. Solutia cu ciment / aracet se folosea pina acum 30 de ani ...o solutie grea , si nu pt exterior
2. Solutia cu " montage " , se poate face pe interior , la placaje verticale .
..............
la exterior se recomanda acum adeziv de exterior , care trebuie pus pe toata placa , eventual si un chit dedicat . Defectele la exterior sint din infiltrarea apei intre rosturi . Pt asta spun ca o lipire cu " montage " lasa goluri in care apa se va infiltra ,  ca este greu de crezut ca placa va fi lipita in totalitate . O placa lipita in puncte , suna a gol , se sparge la efort .
Daca placile au inceput sa sara , clar ca suprafata este compromisa .
Daca punea niste poze , probabil vedeam ce-am spus , un montaj cu goluri de adeziv ...

#17
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postmaximg, on 04 februarie 2017 - 09:44, said:

Varianta cu adeziv tip silicon , adica " montage " , poate fi folosita numai pe verticala , nu pe orizontala , la gresie , si mai ales pe exteriror.
Gresit, scrie si pe tub ca-i si pt. gresie si pt. exterior iar intarirea tine de la cateva secunde la cateva minute in functie de sortiment.Si nu se dezlipesc in veci.

View Postmateitasian, on 04 februarie 2017 - 10:01, said:

doamneee... ce de nebunii  !
Cea mai sigura soluție este următoarea  :
  -  astepti sa vina peste 5 grade Celsius
-  cumperi sac CM17   de la ceresit
- cureți zona, scapi de praf, aplici un pic de amorsa
-  lipești cu cm17 plăcile  ( a se da adeziv si pe placă si pe peretele suport  )
  Nu se folosește aracet, silicon sau mai știu eu ce !
  A nu se lasa pe mâna nepriceputilor  !
Praf mult si deranj mare.Plus ca nu gasesti decat la sac de 25 kg.

View Postmaximg, on 04 februarie 2017 - 10:06, said:

Pt clarificare .
1. Solutia cu ciment / aracet se folosea pina acum 30 de ani ...o solutie grea , si nu pt exterior
..............
la exterior se recomanda acum adeziv de exterior , care trebuie pus pe toata placa , eventual si un chit dedicat . Defectele la exterior sint din infiltrarea apei intre rosturi . Pt asta spun ca o lipire cu " montage " lasa goluri in care apa se va infiltra ,  ca este greu de crezut ca placa va fi lipita in totalitate .
Se poate intinde ca marmelada pe toata placa si nu mai suna a gol.Singura problema este ca trebuie curatat adezivul prins pe placi ca sa se aseze frumos. La mine nu a fost nevoie pt. ca s-au desprins curat.

Edited by sandel1, 04 February 2017 - 11:20.


#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca e vorba de glafuri , de ce nu pui ceva dedicat ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate