Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Permis port arma

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Buna seara, ma scuzati daca am postat unde nu trebuie, am incercat sa caut o arie speciala insa nu am gasit. Doresc sa intreb, cursul ce se face pentru drept de port arma, la noi, este recunoscut in afara, trebuie sa il faci din nou pentru ceva timp, si ce arme ai dreptul sa folosesti ? Am gasit curs la 400 ron. Si cum poti obtine permis pentru arma international ? Adica sa iti dea dreptul sa cumperi si sa folosesti o arma si in alta tara, si permisul international, are legatura cu acel curs de arma ? Multumesc mult

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
uat? permis international de port arma? am auzit ca vreo 10000 de rusi care au asa ceva au fost in vizita in ucraina!

Edited by Fane, 03 February 2017 - 21:40.


#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 Fane, on 03 februarie 2017 - 21:38, said:

uat?
Salut, ce nu ai inteles ?

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
fiecare tara are reglemantarile sale in domeniu. nu se chinuie nimeni sa armonizeze legislatia sa recunoasca international un asemenea permis. eu ma indoiesc ca te lasa vreo tara sa-i treci granita cu arma de foc chit ca tu in romania o detii legal.

#5
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 Fane, on 03 februarie 2017 - 21:43, said:

fiecare tara are reglemantarile sale in domeniu. nu se chinuie nimeni sa armonizeze legislatia sa recunoasca international un asemenea permis. eu ma indoiesc ca te lasa vreo tara sa-i treci granita cu arma de foc chit ca tu in romania o detii legal.
Am citit undeva ca exista, ma rog, la restul intrebarilor, se poate un raspuns ?

#6
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 YourFan, on 03 februarie 2017 - 21:50, said:

dar de cand urmaresti topic-urile la alti si dupa faci misto? Bine ca nu te cunosc in viata reala
Am tot dreptul sa fac ce doresc in viata mea, sa incerc sa fac o facultate, daca lucrez acum in paza, am dreptul sa incerc si afara sa lucrez in paza, eu macar fac ceva cu viata mea ...

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
vezi ca pt arma letala cu glont trebuie sa fi din anumite categorii specificate in lege sau trebuie sa dovedesti ca ai nevoie de ea. adica transporti valori mari sau chestii de genul asta. nu se da drept de port arma oricarui agarici ca ii trebe ca vrea sa devina jupanu' cartierului.

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 remus43, on 03 februarie 2017 - 21:52, said:

Am tot dreptul sa fac ce doresc in viata mea, sa incerc sa fac o facultate, daca lucrez acum in paza, am dreptul sa incerc si afara sa lucrez in paza, eu macar fac ceva cu viata mea ...

Intrebi in tara respectiva, pentru ca, de ex., regimul armelor si munitiilor in RO s-ar putea sa nu fie la fel ca cel din UK.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cel din Romania nu e valabil in alta tara. Trebuie sa faci acolo curs, teste si alte cele, in functie de legislatia specifica.
Eu in Romania am dreptul legal sa port aproape orice arma. Cu toate astea, in alte parti ar fi ilegal.

@balaurul69, 100% nu este la fel. M-am interesat eu cu vreo doi ani in urma, m-am lasat pagubas.

Edited by serginho74, 03 February 2017 - 22:02.


#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Permisul international de port arma se acorda pentru armele din categoria tir sportiv si vanatoare, si poti iesi din tara cu armele, daca ai invitatie din tara unde vrei sa te duci cu ele din partea unor asociatii de vanatori sau participarea la concursuri de tir sportiv. Citeste cu atentie legea 295/2004 actualizata si gasesti acolo tot ce cauti.

#11
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Multumesc frumos pentru timp, si la restul de intrebari legate de curs pentru arma ?

#12
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
De regula asociatiile judetene de vanatori organizeaza cursuri de arme si munitii.

#13
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nici nu as dori sa vad la cineva arma la noi,in afara de oamenii legii.......dar ma gandesc ca sunt destui care o au,desi nu-i cunosc si nici nu ma intereseaza ! Numai asa ceva ne lipseste in tara asta zapacita.

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Pe scurt, daca nu faci parte din categoriile care au dreptul la arma scurta cu glont, poti detine arma scurta cu munitie neletala bila de cauciuc sau gaz. Pentru ce vrei tu, sa pleci cu arma scurta afara sa lucrezi, nu ai nici o sansa, fiecare tara are legislatia ei si in functie de unde vrei sa te duci v-a trebui sa vezi legislatia din tara respectiva. Si cursul de arme facut aici nu o sa te ajute cu nimic acolo.

#15
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
In UK parca nici politistii nu au arme. La noi poti sa iti iei arma de vanatoare, dar mi se pare ca trebuie sa dai examen in fiecare an, si nu o poti folosi decat la vanatoare organizata; in restul timpului trebuie sa fie incuiata intr-un dulap special. Daca tot ai gasit unde sa faci curs, cel mai bine e sa intrebi acolo, ei sigur sunt la curent cu legislatia.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
ce lege o fi in UK pt cetatenii respectivei tari cu privire la dreptul de a detine o arma scurta e una, dar care or fi reglementarile pt cetatenii straini care vor sa detina legal o arma pe teritoriul UK? ca el nu o sa fie supus al reginei acolo...

#17
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 Fane, on 03 februarie 2017 - 21:52, said:

vezi ca pt arma letala cu glont trebuie sa fi din anumite categorii specificate in lege sau trebuie sa dovedesti ca ai nevoie de ea. adica transporti valori mari sau chestii de genul asta. nu se da drept de port arma oricarui agarici ca ii trebe ca vrea sa devina jupanu' cartierului.

Daca asta ar fi adevarul ...ar fi perfect.
Din pacate sunt suficienti de multi smecheri care detin arma de foc(legal);numai omul de rand ,corect nu poate detine ... De ce???!!!!-intrebatiii pe cei care fac legile...

#18
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Da' ce aveti frate cu omu', poate asta e un hobby de-al lui, nu tuturor de place pescuitul si fotbalul, unora ne plac armele si alte chestii de genul, dar nu in sensul ca iesim pe strada sa impuscam lumea, ce oameni  domne...

Edited by Kevlar111, 04 February 2017 - 11:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate