Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Accident

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
496 răspunsuri în acest subiect

#91
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.555
  • Înscris: 01.12.2001

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 09:14, said:

d) circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire.
Este DEPASIRE si depasirea a 2 sau mai mult autovehicule aflate in mers.
NU e interzisa DEPASIREA a  mai multor vehicule aflate in mers (coloana).
Doar a coloanelor oficiale e interzisa depasirea.

Citeste macar o data OUG.

Sper sa nu ai permis de conducere.


Quote

art 120
(2) Se interzice depasirea coloanei oficiale.

Daca era interzisa depasirea tuturor coloanelor, nu era specificat si cuvantul "oficiale"

Editat de dorin_2k, 02 februarie 2017 - 09:32.


#92
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005
@dorin_2k
Ia zi tu definitia de la depasire (fara citat) asa cum ai inteles-o tu.

#93
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.555
  • Înscris: 01.12.2001
Nu-ti merge DEXU`?

Daca ai astfel de probleme de intelegere, nici de psihologic nu treci pe bune.

Pana acum ai zis aceste aberatii doar in acest topic
:

Quote

Asta cu depasire mai multe vehicule suna mers pe contrasens nu a depasire.

Quote

Cand depasesti 2masini nu mai este depasire ci mers pe contrasens.

Quote

Scrie clar vehicul la singular.

Quote

hotarasta-te: depasesti sau mergi pe contrasens..........


#94
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 07:55, said:

Mai oameni buni voi chiar depasiti cate 2-3masini dintr-o bucata si va mandriti cu asta?
Puteti scrie aici: da depasim cate 2masini ca se considera o depasire?

Da, depășesc două mașini și mai multe dacă pot face manevra în siguranță. Adică am vizibilitate (linia discontinua confirmă dar nu întotdeauna) și cum am depășit un vehicul reverific dacă mașina din fața acesteia nu semnalizează sau nu face vreo manevră care să mă oblige la repliere. Pe drumurile din sud, unde liniile drepte sunt pe kilometri (gen Buzău-Ploiesti sau Slobozia-Braila) am depășit și câte 5 tiruri. Când închei manevra de depășire nu vreau ca cei depășiți să fie obligați să frâneze ca să-mi facă loc, asta ar însemna că i-am supus unui risc.

Revin cu întrebarea lui Dorin: ai permis? Cât circuli de des și pe unde?


A depăși mai multe vehicule deodată poate fi mult mai sigur decât de a te replia după fiecare (cum consideri tu că e corect) motivul fiind distanța dintre vehicule în mers. De multe ori se merge prea aproape iar a te replia îl obligă pe cel depășit să frâneze (dacă e atent, altfel poate fi coliziune).

#95
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005
@Bogdansv1
Desi depasesti mai multe masini consideri ca nu faci o singura depasire ci depasesti fiecare masina in parte.
dorin_2k considera ca daca depaseste 10 masini face o depasire.

Este exact situatia asta.

Editat de arg, 02 februarie 2017 - 10:12.


#96
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.555
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am zis ca NU e interzis sa depasesti o coloana aflata in mers (2-3-4-10 masini...) . (in afara de cea oficiala).
Atat am spus.

#97
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005
Cand este coloana nu ai cum sa intri in fata celui pe care il depasesti. Practic o sa fi blocat pe contrasens.

Mai citeste o data articolul cu depasirea.

Editat de arg, 02 februarie 2017 - 10:16.


#98
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 09:14, said:

Articolul 101
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
d) circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire.

Tu ai voie sa depasesti a doua masina dar pentru asta platesti 6-8punte amenda si 60zile mergi cu taxi.
La punctul d iti spune clar ceea ce tu nu esti capabil sa pricepi...si din pacate nu esti singurul.

#99
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.555
  • Înscris: 01.12.2001

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 10:14, said:

Practic o sa fi blocat pe contrasens.
Cred ca ai ramas tu blocat la articolul cu intelegerea.

Tu sustii si acum ca e interzisa manevra de depasire a 2-3-4 masini aflate in mers?
Adica eu ma asigur, semnalizez stanga accelerez si depasesc toate masinile aflate in fata mea? (fara sa reintru pe sensul meu)

De multe ori am cate 3 TIR-uri ce merg in coloana cu spatiu mic intre ele. Drum drept, vizibilitate 5 km.
Intru in depasire si trec de toate 3 fara sa ma repliez.

TU zici ca e interzis?
Preda permisul in acest caz (dar sper sa nu ai)

#100
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.268
  • Înscris: 04.11.2016
Unii dintre useri de pe aici ori nu au permis de conducere si se plictisesc acasa ori, si mai grav, daca au inseamna ca sunt un pericol public la volan. Cititi linkul de mai jos si daca nici ce scrie acolo nu e clar atunci "Dumnezeu cu mila":

http://www.mygarage....tociclisti.html

Nici macar nu trebuia precizarea de mai sus. Legea este suficient de clara in ceea ce priveste depasirea unei coloane. L-am pus doar sa vedeti ce zice un comisar de politie in mod oficial. Si va rog sa nu incepeti ca acolo e vorba de motocicleta si voi discutati de autoturisme.

Editat de gabrieln2016, 02 februarie 2017 - 10:30.


#101
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postgabrieln2016, on 02 februarie 2017 - 10:28, said:

...Legea este suficient de clara in ceea ce priveste depasirea unei coloane. L-am pus doar sa vedeti ce zice un comisar de politie in mod oficial. Si va rog sa nu incepeti ca acolo e vorba de motocicleta si voi discutati de autoturisme.

Acolo e vorba de coloană în așteptare .  Dar uite că se vorbește de șir de vehicule, ceea ce mi se pare mult mai potrivit ca definiție.

#102
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBogdansv1, on 02 februarie 2017 - 10:36, said:

Acolo e vorba de coloană în așteptare .  Dar uite că se vorbește de șir de vehicule, ceea ce mi se pare mult mai potrivit ca definiție.
deci depasirea este depasirea unui sir de vehicule sau a unui vehicul?Posted Image

#103
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postgabrieln2016, on 02 februarie 2017 - 10:28, said:

Unii dintre useri de pe aici ori nu au permis de conducere si se plictisesc acasa ori, si mai grav, daca au inseamna ca sunt un pericol public la volan. Cititi linkul de mai jos si daca nici ce scrie acolo nu e clar atunci "Dumnezeu cu mila":

http://www.mygarage....tociclisti.html

Nici macar nu trebuia precizarea de mai sus. Legea este suficient de clara in ceea ce priveste depasirea unei coloane. L-am pus doar sa vedeti ce zice un comisar de politie in mod oficial. Si va rog sa nu incepeti ca acolo e vorba de motocicleta si voi discutati de autoturisme.
Scrie clar..."coloana in asteptare" = un sir de masini ce stationau, stateau pe loc,erau oprite .Pricepi "domn' profesor" ?

#104
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 02 februarie 2017 - 10:19, said:

La punctul d iti spune clar ceea ce tu nu esti capabil sa pricepi...si din pacate nu esti singurul.
regulamentar este sa depasesti un vehicul si sa iei de la capat cu asigurare daca cel din spate si cel din fata nu intentioneaza schimbarea directiei de mers.

Cand treci pe langa al 2-lea, 3-lea, etc circuli pe alta banda, devansezi, in cazul de fata mergi pe contrasens.

Editat de arg, 02 februarie 2017 - 10:45.


#105
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 10:40, said:

deci depasirea este depasirea unui sir de vehicule sau a unui vehicul?Posted Image
Nu te-ai facut destul de ras sustinandu-ti aberatia ? Poti depasi un sir de vehicule aflate in miscare...nu incalci niciun articol din legislatie !!!

#106
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.268
  • Înscris: 04.11.2016
@titoo

Exact de asta am pus linkul. Este vorba de coloana in asteptare. Am vrut sa las ca fiecare sa judece cu propriul creier. Daca ai 2 sau mai multe vehicule in fata poti efectua depasirea acestora daca o faci in siguranta. Daca ghilimelele ironice se refera la mine inseamna ca ai inteles total gresit.

Editat de gabrieln2016, 02 februarie 2017 - 10:47.


#107
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.198
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 02 februarie 2017 - 10:43, said:

Nu te-ai facut destul de ras sustinandu-ti aberatia ? Poti depasi un sir de vehicule aflate in miscare...nu incalci niciun articol din legislatie !!!
Daca ai 2 benzi pe sens ai dreptate, este ok, daca este doar cate o banda pe sens esti bun de amenda si 60zile taxi.

#108
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postarg, on 02 februarie 2017 - 10:40, said:


deci depasirea este depasirea unui sir de vehicule sau a unui vehicul?Posted Image

Eu așa consider, indiferent de formularea juridică din legea românească. Adică am văzut depășirea mai multor vehicule în aceeași manevră și în alte țări la care mulți useri fac referire când e vorba de civilizație.

În România circulă o groază de mituri, multe răspândite de cei care n-au măcar școala de șoferi făcută dar își acordă importanță beneficiind de anonimat. Țin minte clar cazul lui toto_riina care nu are permis dar dădea lecții pe aici sau a altor useri care susțineau niște gogomănii aflându-se abia când deschideau topice cu școlile de șoferi sau achiziție mașină pentru un viitor șofer că încă nu condusesera vreun kilometru și nici nu aveau habar de legislație.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate