Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Accident

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#415
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
In Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice scrie:
"Conducătorul de vehicul care efectuează depăşirea este obligat:
a) să se asigure că acela care îl urmează sau îl precede nu a semnalizat intenţia începerii unei manevre similare şi că poate depăşi fără a pune în pericol sau stânjeni circulaţia din sens opus;
B) să semnalizeze intenţia de efectuare a depăşirii;
c) să păstreze în timpul depăşirii o distanţă laterală suficientă faţă de vehiculul depăşit;
d) să reintre pe banda sau în şirul de circulaţie iniţiale după ce a semnalizat şi s-a asigurat că poate efectua această manevră în condiţii de siguranţă pentru vehiculul depăşit şi pentru ceilalţi participanţi la trafic"
Oare de ce scrie acolo peste tot "vehiculul", nu "vehiculele"?

#416
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@dorin_2k
p.s. in cazul tau cu tirurile e si mai clar, in timp ce depaseai primul tir, cel din fata lui putea intra in depasire fara sa-i pese de tine ca erai in depasire pentru ca nu erai autovehiculul din spatele lui.

@LuvRaluK
s-a mai discutat, vezi ca e scris pe la inceputul topicului.

Edited by arg, 14 April 2017 - 14:20.


#417
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
Da, dar problema e ca nimeni nu vrea de fapt sa inteleaga cu adevarat legislatia.
In opinia unora, ipotetic vorbind, daca nu vine trafic din sens opus iar eu am o coloana de 1 km aflata in miscare, pot linistit sa intru pe contrasens si sa execut o singura depasire ... ca se intinde pe 100 de metri sau 100 km, ei o considera tot O SINGURA DEPASIRE.

#418
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 arg, on 14 aprilie 2017 - 13:52, said:

Corect
Ideea e ca fiecare masina depasita se considera o depasire,
Deci depasirea multipla nu exista este o insiruire de depasiri.
Cel care depaseste trebuie sa se reasigure ca cel din fata celui pe care il depaseste nu vrea sa depasesca la randul lui.

Pentru mine este o surpriza ceea ce ti-a scris politia, eu nu ar fi trebuit sa interpreteze, ci doar sa-ti dea citate din lege. Interpretarea legii o fac judecatorii, nu politistii.
In fine, din raspunsul lor eu deduc ca depasirea multipla este interzisa, nicidecum permisa. In raspunsul lor scrie ca depasirea se face succesiv, nu simultan.
1. Am prezentat mai sus o hotarare a unui judecator care spune ca nu este legala depasirea multipla.
2. In lege scrie ca dupa depasire trebuie obligatoriu sa revi pe banda initiala. Cand trece de prima masina, TREBUIE sa revi pe banda
3. in lege scrie ca depasirea este manevra "prin schimbarea directiei de mers", ori daca tu ramai pe contrasens, ce directie de sens schimbi cand depasesti masina 2, 3 sau 4?

Va irositi vremea si in caz accident o sa descoperiti cealalta fata a problemei...

#419
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,441
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuia sa se asigure.

Si chiar asta s-a intamplat. Eram in depasirea TIR 2 si a inceput nebunu sa traga stanga cand eram paralel cu el, fara nicio semnalizare chiar.
Daca semnaliza, nu ma bagam.

#420
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Asadr, potrivit Politiei care spune ca depasirea se face SUCCESIV, asadar una dupa alta, iar prin obligatia rezultata din lege de a schimba directia si de a reveni inapoi este absolut logic ca este INTERZISA DEPASIREA MULTIPLA

Edited by valitudor, 14 April 2017 - 14:33.


#421
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 LuvRaluK, on 14 aprilie 2017 - 14:26, said:

Da, dar problema e ca nimeni nu vrea de fapt sa inteleaga cu adevarat legislatia.
In opinia unora, ipotetic vorbind, daca nu vine trafic din sens opus iar eu am o coloana de 1 km aflata in miscare, pot linistit sa intru pe contrasens si sa execut o singura depasire ... ca se intinde pe 100 de metri sau 100 km, ei o considera tot O SINGURA DEPASIRE.
Fiecare vehicul depasit se considera o depasire ca revi sau nu pe banda de mers este irelevant.
Ca faci 50 depasiri si mergi mai mult pe contrasens iar este irelevant.
PROBLEMA este ce faci daca unul din sir, din fata celui pe care il depasesti, semnalizeaza stanga.

Edited by arg, 14 April 2017 - 14:41.


#422
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 arg, on 14 aprilie 2017 - 14:38, said:

Fiecare vehicul depasit se considera o depasire ca revi sau nu pe banda de mers este irelevant.
Este irelevant? Un articol din lege este irelevant?
Citeste cu atentie ce scrie mai jos:

Quote

Atunci când prin manevra de depăşire se trece peste axa care separa sensurile de circulaţie, conducătorii de vehicule trebuie să se asigure că din sens opus nu se apropie un vehicul şi că dispun de spaţiu suficient pentru a reintra pe banda iniţială, unde au obligaţia să revină după efectuarea manevrei de depăşire.

Daca la fiecare vehicul se considera depasire si se face in mod succesiv, asa cum scrie Politia, atunci tu trebuie sa schimbi directia de mers, sa treci linia de separatie si sa revi pe sensul de mers

Nu este irelevant :)

#423
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,441
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.
Nu scrie ca si revenirea pe banda initiala.
Nu e interzisa depasirea mai multor masini.
Oricum se face SUCCESIV, nu simultn.
Depasesti masina 1, continui miscarea, depasesti masina 2, continui miscarea.... la final revii pe banda ta.
Nu revii pe banda ta dupa fiecare masina depasita daca situatia o permite.

#424
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@valitudor
"d) să reintre pe banda sau în şirul de circulaţie iniţiale după ce a semnalizat şi s-a asigurat că poate efectua această manevră în condiţii de siguranţă pentru vehiculul depăşit şi pentru ceilalţi participanţi la trafic"
inseamna ca trebuie sa semnalizezi nu sa intri imediat ca taranul ca de erai in depasire.
daca era ce ziceai tu trebuia alt text: "dupa depasire sa semnalizeze si sa reintre pe bada sau in sirul....."
aici ne jucam de-a gramatica si de-a virgula.


eu m-am chinuit sa obtin raspunsul daca depasirea mai multor vechicule se considera o depasire sau o insiruire de depasiri.

vrei raspunsu-l cu revenirea, esti liber sa depui petitie:
https://www.politiar.../petitii-online

Edited by arg, 14 April 2017 - 14:52.


#425
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 dorin_2k, on 14 aprilie 2017 - 14:44, said:

Depasesti masina 1, continui miscarea, depasesti masina 2, continui miscarea.... la final revii pe banda ta.
GRESIT, nu poti sa faci asta legal. Si am sa-ti explic de ce. Citeste cu mare atentie urmatoarele, in special partea ingrosata:

1. Ce este depasirea:

Quote

Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial.

2. Ce trebuie sa faci dupa depasire:

Quote

Atunci când prin manevra de depășire se trece peste axa care separa sensurile de circulație, conducătorii de vehicule trebuie să se asigure că din sens opus nu se apropie un vehicul și că dispun de spațiu suficient pentru a reintra pe banda inițială, unde au obligația să revină după efectuarea manevrei de depășire.

Dupa ce citesti cu atentie ce am scris mai sus, luam cazul explicat de tine ca fiind corect:

Quote

Depasesti masina 1, continui miscarea, depasesti masina 2, continui miscarea.... la final revii pe banda ta.
Esti pe sensul tau => SCHIMBI directia de mers => DEPASESTI masina 1 => continui miscarea => PRIMA GRESEALA (nu ai respectat punctul 2, revenirea pe banda) => depasesti masina 2 (A DOUA GRESEALA - in definitia de la punctul 1, depasirea este manevra prin schimbarea directiei de mers, ori tu nu o schimbi, tu pastrezi mersul pe contrasens),si tot asa

In raspunsul de mai sus, Politia spune ca depasireile se fac succesiv, masinile una cate una. Asta inseamna ca la fiecare masina trebuie sa schimbi directia, efectuezi manevra, revi pe banda.
La a doua schimbi directia, efectuezi depasirea, revi pe banda
Nimic mai simplu

#426
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@valitudor
inainte de a te avanta prea tare, tipareste-ti capitolul din lege pe hartie ia un creion si fa-i analiza gramaticala si cauta virgula.
o sa ai o surpriza, si eu am avut.

Edited by arg, 14 April 2017 - 14:59.


#427
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 arg, on 14 aprilie 2017 - 14:59, said:

@valitudor
inainte de a te avanta prea tare, tipareste-ti capitolul din lege pe hartie ia un creion si fa-i analiza gramaticala si cauta virgula.
o sa ai o surpriza, si eu am avut.

In loc sa vorbesti in dodii mai bine ai spune ce ai de spus, altfel postul tau este absolut irelevant.
Uite aici un text cat se poate de explicit si fara "virgule" neclare.

Quote

Coroborând textele de lege sus menţionate rezultă că legiuitorul a permis a se efectua depăşirea unui singur vehicul şi nu a mai multor vehicule, în caz contrar, respectiva manevră nu mai este regulamentară deoarece există riscul ca unul din vehiculele care circulă în coloana depăşită să schimbe direcţia de deplasare, fapt care s-a şi întâmplat în speţa de faţă, iar manevra acestuia din urmă să nu poată fi sesizată din timp de conducătorul vehiculului care efectuează depăşirea “continuă”.

Asadar, mai sunt si altii care nu stiu gramatica, partea proasta este ca "asta" este un judecator si nu un oarecare ca noi pe forum, asadr conteaza cum intelegel el, nu tu cu virgulele tale...

Motivarea aici

Edited by valitudor, 14 April 2017 - 15:07.


#428
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@valitudor
daca tu te iei dupa judecatori..... ia cisteste faza cu tractorul agricol care nu e autovehicul si poate fi condus pe drumurile publice fara permis.
https://forum.softpe...l-nu-e-vehicul/

Fiecare judecator gandeste si judeca "speta" cum vrea, in Romania nu exista o unitate in deciziile judecatorilor, jurisprudenta in Romania este un vis frumos dar este doar un vis.

Edited by arg, 14 April 2017 - 15:22.


#429
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,441
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

unde au obligaţia să revină după efectuarea manevrei de depăşire.
Eu am depasit 3 TIR-uri. (unul din UA si 2 din PL). DUPA depasirea lor succesiva (fara revenire pe banda mea) am revenit. Zici ca e ilegal?
Acum am vazut că primele 2 erau la ștangă.
Mergeau cu 70-80 km/h. Am inceput depasirea in afara localitatii. Am terminat-o in localitate. Nici pomeneala sa reduca viteza TIR-urie in localitate.
Cu toate ca erau sa ma impinga in sant, ca se bălănganea ștanga, ala tractat nici nu avea avariile in functiune.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v6AEXmmrBFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#430
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
vezi ca ala cel mai din fata semaliza stanga.

Edited by arg, 14 April 2017 - 15:34.


#431
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,441
  • Înscris: 01.12.2001

 arg, on 14 aprilie 2017 - 15:28, said:

nu merge filmul, merge in youtube
Era o bifa in minus. (incorporarea)
Trebuie sa mearga si pe SP acum.

Edited by dorin_2k, 14 April 2017 - 15:31.


#432
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 arg, on 14 aprilie 2017 - 15:10, said:

@valitudor
daca tu te iei dupa judecatori.....
Sugerezi ca n-ar trebui sa ma iau dupa judecatori, ci dupa tine sau altii de pe forum, nu-i asa?


 arg, on 14 aprilie 2017 - 15:10, said:

ia cisteste faza cu tractorul agricol care nu e autovehicul si poate fi condus pe drumurile publice fara permis.
https://forum.softpe...l-nu-e-vehicul/
Nu-mi pierd vremea cu cititul topicurilor de pe Poiana, dar ce este in neregula cu decizia ICCJ?
Te documentezi citind doar ceea ce debiteaza ziaristii si forumistii, nu-i asa? Ai citit vreodata legile la care se face referire in acea decizie?
Uite aici:

Art. 335 cod penal:

Quote

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Asadar constituie infractiune conducerea autovehiculelor oria a tramvaielor. Hai sa vedem ce inseamna autovehicul:

Art. 6/ OUG 195 modificata in 2014

Quote

6. autovehicul - orice vehicul echipat cu motor de propulsie, utilizat în mod obişnuit pentru transportul persoanelor sau mărfurilor pe drum ori pentru tractarea,
pe drum, a vehiculelor utilizate pentru transportul persoanelor sau mărfurilor. Vehiculele care se deplasează pe şine, denumite tramvaie, precum şi tractoarele agricole sau forestiere nu sunt considerate autovehicule. Troleibuzele sunt considerate autovehicule;

Asadar tractoarele agricole sau forestiere NU sunt autovehicule, asa ca nu este necesar permis. Ce ar fi trebuit sa faca ICCJ?
Dac nu-ti convine cum suna legea, vinovatul este in alta parte.
Care e problema cu judecatorii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate