Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Accident

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#397
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Unde ai găsit vinete? Le și stropești cu ceva de te încurci? ☺

#398
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Supermarket si chiar piata, dar probabil tot de la super.10 ron. Import. Nu.

Scuze de off topic.

Edited by urtap, 15 March 2017 - 14:56.


#399
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 aladdin2k, on 15 martie 2017 - 14:54, said:

Unde ai găsit vinete? Le și stropești cu ceva de te încurci? ☺
cred ca se referea prin analogie la mere, pere si bretele......

 urtap, on 15 martie 2017 - 14:56, said:

Supermarket si chiar piata, dar probabil tot de la super.10 ron. Import. Nu.
mai bine le iei gata copate si congelate, iesi mai ieftin

#400
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Da, da gustul de copt proaspat e inegalabil!

#401
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Revin. Nu stiu sigur unde este amplasat noul sens giratoriu, proaspat aparut, decat ca este dupa cum va spuneam, pe DN7, dupa ce treceti de Hanul Vlasia (in Gulia sau Tartasesti), venind din Bucuresti. Dar repet, nu este singurul ”realizat” asa.

Probabil este in zona:
Attached File  Sens giratoriu-locatie.jpg   70.66K   16 downloads.
Imaginea de acolo de pe Google maps arata asa:
Attached File  Sens giratoriu.jpg   69.85K   19 downloads.
Am modificat putin imaginea, adaugandu-i o insula ca sa va faceti o impresie despre ce ”sens giratoriu” modern si marcat corect e vorba:
Attached File  Sens giratoriu modificat.jpg   98K   20 downloads.
Cer scuze daca nu este chiar acolo unde am aratat! Oricum e in zona si este realizat foarte asemanator cu photoshopul meu. Merg rar prin acea zona si acum cateva zile când am parcurs traseul, era noapte si m-a surprins obstacolul nou aparut in drum.

Si in final, eu cred ca sensurile giratorii sunt foarte utile, dar numai si numai daca sunt realizate si marcate corect. Nu introducerea unui obstacol in mijlocul drumului, amplasarea semnelor de presemnalizare si semnalizare a sensului giratoriu inseamna ca s-a si realizat o asemenea lucrare! Plus ca in lege sunt doar vreo doua referiri la regulile aplicabile si sunt multe dezbateri privind situatiile de accident petrecute in asemenea lucrari rutiere.

Atasez si cateva pagini cu date culese din mai multe site-uri, pe care le-am pregatit pentru fiul meu, pentru studiu.

 arg, on 15 martie 2017 - 14:17, said:

Normal, ca prin Tincabesti trece DN1 nu DN7

Asta?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Ce ai postat este un sens giratoriu OK. E presemnalizat, semnalizat si marcat. Este la intersectia DN7 cu DN71.

Attached Files



#402
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Ca sa puna mizeria aia in drum trebuie sa largeasca drumul, ce ai desenat tu este ilegal si trebuie facuta sesizare.

#403
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Largit dar si sa traseze corect pe asfalt benzile. Ca daca raman marcajele vechi, nu-i prea bine. Iar doar presemnalizarea si semnalizarea nu cred ca e suficienta.

#404
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 urtap, on 16 martie 2017 - 12:44, said:

Largit dar si sa traseze corect pe asfalt benzile. Ca daca raman marcajele vechi, nu-i prea bine. Iar doar presemnalizarea si semnalizarea nu cred ca e suficienta.
Trebuie facuta SESIZATE altfel problema nu exista.

#405
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Uite ca am fost prin iar zona dar, cum e si firesc, atunci când iti trebuie camera, s-a focusat pe parbriz, nu pe drum. Asa ca, atasez 4 poze facute in zona si 2 capturi de pe video (nefocusat).
Attached File  0a.jpg   8.84K   20 downloadsAttached File  0b.jpg   9.68K   20 downloadsAttached File  01.jpg   415.73K   20 downloadsAttached File  02.jpg   418.85K   19 downloadsAttached File  03.jpg   432.93K   21 downloadsAttached File  04.jpg   173.07K   19 downloads
Precizez ca zona este ”in amenajare” dar deja este presemnalizata si semnalizata ca ”sens giratoriu” dar fara a fi marcata corespunzator. E largita zona, dar nemarcata.

In 0a.jpg, in partea dreapta se vede semnul de semnalizare sens giratiru, sub cedeaza trecerea. Rau este ca nu este singurul loc ”preamenajat” asa. Practic, banda 2 se termina brusc, direct in insula. Asta conform marcajelor.

Iar cat priveste sesizarea, am facut cateva, direct prin e-mail, si pe pagina Ministerului, legate de diferite aspecte: semafoare nefunctionale, parcare in statia de autobuz, abuzuri ale garzilor din supermarchet etc. Am primit in 30 de zile raspuns. Nu s-a rezolvat nimic, decat ca am fost eu chemat si plimbat pe la politie. In rest, raspunsurile pe care le stiti. Standard. Si asta-mi aduce aminte de o comedie americana despre submarinul Standard. Toti aveau marcat pe sapca: SUB STANDARD functie. Nota mea: SUB vine de la submarin!

In curând ma astept sa fiu oprit in trafic si amendat imediat dupa ce ies din parcare - daca mai insist.

#406
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@urtap
nooo, acolo sapa o groapa..... este intrarea la noua magistrala de metrou....

Edited by arg, 30 March 2017 - 15:02.


#407
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Niste retardati, in mod normal se fac intai marcajele, apoi se pune obstacolul, de fapt in mod normal se face lucrarea cu totul dar... traim in romania, tara .... nu mai zic.

#408
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 14 martie 2017 - 15:11, said:

Cand primesti raspunsul de la politie vei ceda si tu. Posted Image
cadou
Attached File  hihihi.jpg   796.22K   250 downloads

Edited by arg, 14 April 2017 - 08:11.


#409
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Succesiv=unul cate unul.
Dar nu e precizat ca esti obligat sa revii pe banda ta.
Am o filmare de ieri cu 3 TIR-uri ce aveau maxim 3 metri intre ele. Mergeau cu 70 km/h. Ce aveam de facut?

#410
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Corect
Ideea e ca fiecare masina depasita se considera o depasire,
Deci depasirea multipla nu exista este o insiruire de depasiri.
Cel care depaseste trebuie sa se reasigure ca cel din fata celui pe care il depaseste nu vrea sa depasesca la randul lui.

Edited by arg, 14 April 2017 - 13:54.


#411
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Mai intreaba-i a treia oara: esti obligat sa revii pe banda ta la depasirea succesiva? Coloana (neoficiala) ce se deplaseaza incet, fara spatiu de repliere inrptre masini.

Ii depasesti succesiv pe toti fara sa revii oe banda ta. Nu e interzis.

#412
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
da, dar ce fac daca unul din sir vrea sa depasesca si semnalizeaza pana sa ajung in spatele lui?

#413
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Daca deja esti in depasire, cel din fata NU are voie sa initieze si el manevra de depasire.

#414
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 14 aprilie 2017 - 14:13, said:

Daca deja esti in depasire, cel din fata NU are voie sa initieze si el manevra de depasire.
unde scrie? cel din fata nu dar cel din fata lui da, "unul cate unul" aia e cheiea, ca ala poate chiar sa vrea sa faca stanga.

Edited by arg, 14 April 2017 - 14:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate