Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Despre originea voievodului Bogdan I

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#55
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mai, ce naiba, hai sa o lasam mai moale cu simtitu romaneste amu 400 de ani.
Apoi, hess a zburat in anglia de englez ce se simtea casa regala?
Hai sa dezgropam un pic afinitatile politice ale casei regale britanice. Nu confundati pe acestia cu Churchill

#56
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
Este logic sa fi invatat limba tarii, Carol Robert a ajuns in Ungaria la varsta de 11 ani, cand a devenit a 5 a roata la caruta in Neapole. Era tanar si probabil sa adaptat mai bine

#57
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postfane_only, on 31 ianuarie 2017 - 21:36, said:

pui gresit problema
Regina Victoria a fost fiica printului Edward,  Duce de Kent si Strathearn fiul regelui George III, care era fiul lui Frederick Louis, print de Wales nascut la Hanovra, GErmania.Regina Victoria a fost educata de mama ei Victoria de Saxe-Coburg-Saalfeld, nemtoaica.
S-a maritat cu  printul Albert de Saxe-Coburg si Gotha nascut la Coburg, in GErmania.
Apropo, regina actuala, Elisabeta, are sot consort pe Philip Mountbatten, tot un german, nascut in Grecia, din casa Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg.

Cum vezi, germanitatea rasulfa din toti porii in CAsa de Windsor,
motiv ca si-au schimbat numele german intr-unul englezesc
Praf in ochii pwlimii.

Ca de obicei TU pui gresit problema.
Tu nu faci altceva decit sa-mi confirmi afirmatia. "germanitatea rasulfa din toti porii in Casa de Windsor" numai ereditar, insa ei se simt englezi pina in maduva oaselor.
La fel si Ludovic d'Anjou putea foarte bine din casa d'Anjou, dar sa se simta si sa conform intereselor tronului pe care il ocupa, mai ales ca pe cale materna el era maghiar.
La fel a fost doar si cu Casa Regala Romana, nu? Desi nu sint de origine romana, se simt romani.

Edited by WestPoint, 01 February 2017 - 02:54.


#58
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu west point, nu ai argumente bune. eu degeaba ma cred napoleon si ma simt ca atare, asta nu o sa'mi aduca apartenta la natiunea franceza.
casa regala romaneasca nu se simtea catusi de putin romana, desi si'au arogat numele de romania.
ai dovezi directe si indirecte

directe: doar ei vorbesc despre carolica ca injura ca un roman. daca se simteau romani, nu trebuiau sa faca comparatia. si oricum o fac cu o nota negativa.
indirect: mihai nu si'a invatat fetele limba romana. cat de roman se simte, ha?

apoi, sa revenim. nu conteaza cum te simti tu, conteaza ce esti si de unde esti. apartenta la o casa regala se face pe baza sangelui nu a unei filiatii filosofice.

#59
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Atunci Casa de Windsor este o casa germana.

#60
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pai asta poti sa stabilesti cu destul de mare precizie. Vezi membrii ei in viata, vezi cine le sunt parintii, bunicii si vezi in ce proportiei sunt sau nu germani.
Nu'ti fie frica sa recurgi la legile de la nurnberg spre exemplu, principiile aplicvate sunt mai vechi si se folosesc inca, mai ales peste ocean, unde sa dovedesti apartenta la vreun trib de nativi iti poate aduce ceva foloase financiare.


#61
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View PostWestPoint, on 01 februarie 2017 - 02:44, said:

Ca de obicei TU pui gresit problema.
Tu nu faci altceva decit sa-mi confirmi afirmatia. "germanitatea rasulfa din toti porii in Casa de Windsor" numai ereditar, insa ei se simt englezi pina in maduva oaselor.

n-ai de unde stii
pune-te in pielea lor.
Apropo, in 1991 am intalnit-o pe Margareta fiica lui Ana si i-am fumat tigarile lui Ana, regina, sotia lui Mihai.
Niciuna nu vorbea romaneste.

View PostWestPoint, on 01 februarie 2017 - 09:33, said:

Atunci Casa de Windsor este o casa germana.

Precum Casa de Romania e de fapt tot germana
inrudita cu cea de Windsor, si cu cea de Romanov (la origine, prin Ecaterina cea Mare, Casa de Ascania ori Casa de Anhalt).

#62
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Da mai Fane, dar aici este vorba nu de origini ci ce se simteau astia.
Ori casa de Windsor desi de origine germana, se simt mai englezi decit William Shakespeare.
Si atunci de ce nu putem admite ca un d'Anjou se simtea maghiar, sau un Hohenzollern roman, etc...
Caterina de’ Medici a fost o florentina din Italia, si a luptat pentru cauza Frantei mai abitir decit daca ar fi avut origini franceze.
Casa de Bourbon domneste actualmente in Spania, si nu cred ca se considera francezi :-)

Edited by WestPoint, 05 February 2017 - 09:33.


#63
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View PostWestPoint, on 05 februarie 2017 - 09:33, said:

Da mai Fane, dar aici este vorba nu de origini ci ce se simteau astia.

primele generatii nu se simteau in pielea celor peste care au fost pusi
Nici Carol I, nici Ferdinand, nici Carol II.
Carol Robert d'Anjou 100% nu se simtea ungur
Mai ales ca era inconjurat de o aristocratie 80% ne-ungureasca etnic
Ludovic d'Anjou la fel, din aceleasi motive
Nici macar Matei Corvin nu se simtea ungur.
Mai ales ca marea aristocratie era croata, germana, slovaca sau de alte etnii.

#64
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostWestPoint, on 05 februarie 2017 - 09:33, said:

Casa de Bourbon domneste actualmente in Spania, si nu cred ca se considera francezi :-)
Se simt, că-s de sute de ani în Spania, dar poate nu s-au simțit de la prima generație.
Părerea mea.

Dar din nou, frențujii ăștia nu au adus o îmbunătățire pentru români, dimpotrivă, Arpadienii au fost mai liberali.

#65
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Mai are relevanță titlul topicului?

Eu aș cere moderatorului să-l închidă.

#66
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Fane, cand vorbesti de etnii si nationalisme in perioada medievala te discreditezi mai rau decat atunci cand incerci sa fii istoric. Mai taie din ele.

#67
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View Postskandal, on 09 februarie 2017 - 19:13, said:

Fane, cand vorbesti de etnii si nationalisme in perioada medievala te discreditezi mai rau decat atunci cand incerci sa fii istoric. Mai taie din ele.

In primul rand ca nu am vorbit de etnii si nationalisme in perioada medievala.
Tocmai ca am contrazis un ungur, adept al constiintei nationale/etnice maghiare ale regilor angevini ai Ungariei.

#68
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View Postskandal, on 09 februarie 2017 - 19:13, said:

Fane, cand vorbesti de etnii si nationalisme in perioada medievala te discreditezi mai rau decat atunci cand incerci sa fii istoric. Mai taie din ele.

pe langa raspunsul anterior mai am ceva, sa inghiti si sa te ineci.
E vorba de gandirea episcopului Liutprand din Cremona, un longobard ambasador la Imparatul Romaniei, Niceforus (asta in sec 10)
.Imparatul i se adreseaza:

Quote

"You are not Romans but Lombards."
Liutprand se enerveaza si ii raspunde si-l face pe Niceforus de rahat, batandu-si joc ca el este Roman, de la Romulus, un fratricid, un borfas nascut din pacat.

Quote

"History, teaches that the fratricide Romulus, from whom also the Romans are named, was born in adultery; and that he made an asylum for himself in which he received insolvent debtors, fugitive slaves, homicides, and those who were worthy of death for their deeds. And he called to himself a certain number of such and called them Romans. From such nobility those are descended whom you call world-rulers, that is, emperors; whom we, namely the Lombards, Saxons, Franks, Lotharingians, Bavarians, Swabians, Burgundians, so despise, that when angry, we can call our enemies nothing more scornful than Roman-comprehending in this one thing, that is in the name of the Romans, whatever there is of contemptibility, of timidity, of avarice, of luxury, of lying: in a word, of viciousness. But because you do maintain that we are unwarlike and ignorant of horsemanship, if the sins of the Christians shall merit that you shall remain in this hard-heartedness: the next battle will show what you are, and how warlike we."  
Ei, acuma, cand ti-am dat acest raspuns, ce ai de spus?

#69
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postseeker_of_truth, on 28 ianuarie 2017 - 13:08, said:

Datorita noilor cercetari , pare tot mai probabil ca Bogdan I cel care trece din Maramures In marca Moldovei , sa nu fi fost de origine din Maramures.

Mai jos sunt amintite pe larg  componentele teoriei originii oltenesti al lui Bogdan I
amintindu-se si cellalte posibilitati : Originea vest balcanica ( Valea Ibar, in contact cu episcopia de la Vranje ) ori chiar origine thesaliana .


http://istorielocala...an-i&Itemid=203
Vrei sa stabilesti ca Bogdan I nu era etnic roman din Maramures, cu proprietati in aceasta regiune, ci un balcanic din Oltenia pentru a demonstra ca romanii sunt balcanici la origini?La unii, tupeul nu are limite.

View Postmarcusdefeis, on 28 ianuarie 2017 - 13:30, said:

bogdan era de fapt ungur
nu, sucre?
Dupa unii maghiari si Burebista a fost ungur iar numele sau corect a fost Burepista insa comunistii romani i-au transformat numele in Burebista, pentru a nu mai fi ungur.Posted Image

View Posttflorin40, on 28 ianuarie 2017 - 19:08, said:

In tot topicul asta, ca dealtfel prin toate, avem dea face cu prea mult ¨poate¨.

Poate imi explici ce ar fi avut de impartit un voievod ROMAN din Oltenia


Ce pana mea, se cam vanturau romanii pe acolo ....NU?
Vrea sa demonteze continuitatea romanilor in Maramures si Moldova.Daca acceptam ca Bogdan I era din Oltenia, colegul sovin va afirma ca acesta era originar de la sud de Dunare, samd.Povesti specifice revizionistilor maghiari.Posted Image

View Postcris_ncs, on 28 ianuarie 2017 - 14:43, said:

Ne-am lamurit. Un link plin de 'istorici' maghiari.
Next, Sucre !
Excelent punctat.Toti acei istorici maghiari sunt revizionisti si sovini.

View PostBogdansv1, on 05 februarie 2017 - 20:55, said:

Mai are relevanță titlul topicului?

Eu aș cere moderatorului să-l închidă.
Subscriu.Teoriile sovine si cei sovini nu trebuie tolerati.

#70
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

View Postmax_01, on 13 februarie 2017 - 14:20, said:

Subscriu.Teoriile sovine si cei sovini nu trebuie tolerati.

nici prostia nu poate fi tolerata.

#71
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@max_01

Quote

Vrei sa stabilesti ca Bogdan I nu era etnic roman din Maramures, cu proprietati in aceasta regiune, ci un balcanic din Oltenia pentru a demonstra ca romanii sunt balcanici la origini?La unii, tupeul nu are limite.

Bogdan I nu era din balcani, ci Maramuresenii vin din Balcani. Sint acei vlahi din Balcani care dupa ce l-au ajutat pe regele ungar sa alunge tatarii din Moldova, nu au mai vrut sa se intoarca in Balcani.
Regele ungar le-a dat paminturi in Maramures.

De discălicatul Maramoroşului

Quote

Laslău craiul ungurescu după îzbândă cu noroc ce au făcut, de răsipi pre cei tătari şi să aşeză la scaunul său, sfătuitu-s-au cu boierii săi, ce vor face cu acei tălhari ce-i adusă într-ajutoriu de la împăratul Râmului,
cu carii mare izbândă făcusă, de răsipise putérea acelor tătari; că să le dea loc şi ocine în ţară, nu suferiia cei de loc şi de moşie, ungurii, văzându-i că sunt nişte oameni răi şi ucigaşi, socotindu că de să vor plodi
şi să vor înmulţi, ei să vor întări şi cândai să nu li să prilejască vreo price cu dânşii, să nu paţă mai rău decât cu tătarii, mai apoi să nu le fie a piierde şi crăiia. Ce le-au ales loc pustii şi sălbatec, îngrădit cu munţi
pinprejur, intre Ţara Leşască şi intre Ţara Ungurească, unde să chiamă acum Maramoroşul.
Acolo i-au dus de le-au împărţit hotară şi ocine şi locuri de sate şi târguri şi i-au nemişit pre toţi, adecă slugi crăieşti, unde şi pănă astăzi trăiescu la Maramoroş.

Nu uitati ca Moldova, chiar si Valahia au fost avanposturi a regatului ungar. Dragos a fost comandantul avanpostului din Moldova, care era inca in slujba regelul ungar.
Abia Bogdan I se rupa si face Moldova independenta, si Basarab Teara Rumanesca

Edited by WestPoint, 14 February 2017 - 02:30.


#72
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostWestPoint, on 14 februarie 2017 - 02:25, said:

@max_01


Bogdan I nu era din balcani, ci Maramuresenii vin din Balcani. Sint acei vlahi din Balcani care dupa ce l-au ajutat pe regele ungar sa alunge tatarii din Moldova, nu au mai vrut sa se intoarca in Balcani.
Regele ungar le-a dat paminturi in Maramures.
Da.Cunosc aceasta teza pe care nu o impartasesc.

View PostWestPoint, on 14 februarie 2017 - 02:25, said:


Nu uitati ca Moldova, chiar si Valahia au fost avanposturi a regatului ungar. Dragos a fost comandantul avanpostului din Moldova, care era inca in slujba regelul ungar.
Abia Bogdan I se rupa si face Moldova independenta, si Basarab Teara Rumanesca
Asa este.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate