Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Transport copil în Mașină cu 2 locuri

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@Adm- Sunt curios ce masini detecteaza greutatea redusa a copilului si dezactiveaza airbag-urile. Nu exista asa ceva, se detecteaza scaunul pentru copii ceea ce este cu totul si cu totul altceva.

#20
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
"Cum duc un copil care nu mai e de scaun dar nici nu are varsta sa poata sa stea in fata
Legislatori de tot rasul avem aici .Au frecat codurile de zeci de ori si nu au vazut asta."

ma repet. Lege depasita la fel si legislatori/parlamentari

#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postgoguboeru, on 25 ianuarie 2017 - 20:45, said:

"Cum duc un copil care nu mai e de scaun dar nici nu are varsta sa poata sa stea in fata
Cu un vehicul care se încadrează în cerințele legislației.

#22
welcome_anna14

welcome_anna14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2017
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! Din cate am înțeles se poate transporta... am o masina cu 2 locuri pe care mi-a făcut-o soțul cadou ( o folosesc mai mult pe distante scurte) și nu eram foarte sigura dacă exista o prevedere clara în privința asta , am mers de vreo câteva ori cu copilul , dar nu am dat de politie sau ceva sa vad exact părerea lor . .. nu e vorba ca nu mi-as permite una în 5 locuri si nu am vrut sa creez polemici.
Mulțumesc!


View Postaeon, on 25 ianuarie 2017 - 13:11, said:

ce e depasit si neclar? copii mici nu au ce cauta pe locurile din fata
gata
masina cu 2 locuri nu e pentru carat copii, asa cum nu e nici tractorul cu remorca, buldozerul, sau mai stiu ce alta chestie cu roti si eventual motor

Dar nu scrie niciunde ca e interzis... asta e ideea...

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View Postwelcome_anna14, on 25 ianuarie 2017 - 12:18, said:

Bună ziua! Am și eu o nelămurire, exista destule de multe argumente pro și contra despre transportul copilului într-o mașină cu 2 locuri.  Mai exact dacă dețin una îmi pot lua copilul cu mine? În dispozitiv de reținere omologat și airbag dezactivat ? Exista vreo lege care sa conteste asta ? ���� va rog sa îmi răspundeți dacă știți ceva

indiferent de legislație un copil aduce aduce schimbări majore în viața părinților.
Schimbatul mașinii nu e schimbare așa de mare. Dacă ai o mașină sport chiar vrei să-ți pui copilul în scaunul din față? Ești sigur? Ești în toate mințile?

#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostJurasikMan, on 25 ianuarie 2017 - 14:33, said:

Si sa zicem ca " taranul " are " decat " motocicleta. Cine-i statul asta roman sa ii interzica sa sa plimbe copilul cu singurul mjloc de locomotie din dotare ? Ha ? Posted Image

Adica, cam asa ?

Attached File  0e837edfe40615d64623d8a48a6f6d59.jpg   52.62K   8 downloads

View Postalthea, on 25 ianuarie 2017 - 13:32, said:

Ba, pot și cu Smart-ul dar cu scăunele speciale Posted Image
Exista "scaunele speciale" pentru copiii mai mari, dar care inca nu au atins varsta pentru a sta "in fata" ?

#25
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Ca sa transporti un copil in masina (in fata/spate/portbagaj/capota) trebuie sa fie intr-un dispozitiv omologat (scaun/scoica/unele landouri speciale/inaltator, etc) daca nu indeplineste conditiile de varsta/statura pentru a calatori fara. Daca nu ai un astfel de scaun potrivit nu poti transporta copilul si gata (hai sa ne gandim si la siguranta lui si nu doar la punctele de amenda, ca alea se platesc, moaca daca se pocesce nu stii ce iese). Scaunul se poate monta atat in fata cat si in spate in functie de specificatii (sunt unele care se monteaza doar in spate, unele in fata si altele pot fi montate si colo si colo).

De ce nu dai un mail catre politia rutiera si intreaba. Explica exact problema ca sa nu-ti dea un raspuns generic.

Edited by gigiipse, 26 January 2017 - 12:27.


#26
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postwelcome_anna14, on 25 ianuarie 2017 - 12:18, said:

Bună ziua! Am și eu o nelămurire, exista destule de multe argumente pro și contra despre transportul copilului într-o mașină cu 2 locuri.  Mai exact dacă dețin una îmi pot lua copilul cu mine? În dispozitiv de reținere omologat și airbag dezactivat ? Exista vreo lege care sa conteste asta ? ���� va rog sa îmi răspundeți dacă știți ceva
ce varsta si greutate are copilul si despre ce masina discutam?

#27
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcarmenclara1, on 26 ianuarie 2017 - 18:32, said:

ce varsta si greutate are copilul si
despre ce masina discutam?
Nu conteaza, legea nu-i interzice.
Masina cu doua locuri.

#28
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ba chiar conteaza, dar nah unii au o perspectiva ingustata....

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Pentru lege este egal daca transporti copilul pe locul din fata intr-un Ford T cu 2 locuri sau intr-un Mercedes SLS.

Cat despre varsta si greutate, daca are peste 12 ani si 135cm poate sta in fata fara alte dispozitiva ajutatoare.
Altfel, doar in asemenea dispozitive, omologate conform normelor europene.

Edited by sfantu.dracu, 27 January 2017 - 14:12.


#30
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
si norma europeana ECE - R 44 /03 si/sau /04 ce prevede?
nu cumva joaca un rol greutatea copilului? nu cumva joaca un rol si tipul de aprobare (universal, semi-universal, specifica unui anumit model de masina) oferit de catre producatorul dispozitivului si/sau al masinii?

#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Da, [...].
Ai dreptate.

Edited by Dany_Darke, 27 January 2017 - 19:21.


#32
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View Postedi10000, on 25 ianuarie 2017 - 18:40, said:

@Adm- Sunt curios ce masini detecteaza greutatea redusa a copilului si dezactiveaza airbag-urile. Nu exista asa ceva, se detecteaza scaunul pentru copii ceea ce este cu totul si cu totul altceva.
toyota, Mazda, Honda, toate au senzor de greutate în scaunul pasagerului. Cel puțin alea pe care le-am condus eu.

View Postwelcome_anna14, on 26 ianuarie 2017 - 00:45, said:

Dar nu scrie niciunde ca e interzis... asta e ideea...

ideea e că nu transporți copii în mașini cu două locuri dacă vrei să le serbezi majoratul.

View Postgoguboeru, on 25 ianuarie 2017 - 13:03, said:

Lege clara si depasita.
Ca si legislatorii (parlamentarii)
aici includem și legile și leslattorii din majoritatea statelor europene? Canada? USA?

#33
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Dacul Scorilo eu nu stiu sa fie interzis in tarile de care pomenesti sa transporti intr-o masina cu 2 locuri
un copil care nu mai este de varsta de scaun dedicat .

Si nu ma refer la Smart aici .Sunt multe masini mari DPDV al gabaritului care au doar 2 locuri.

Poate ne lamuresti cu ceva articole din regulamentele respective ala tarilor pomenite ca sa nu spunem ca sunt "presupuneri" etc...

#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View Postgoguboeru, on 30 ianuarie 2017 - 02:21, said:

Dacul Scorilo eu nu stiu sa fie interzis in tarile de care pomenesti sa transporti intr-o masina cu 2 locuri
un copil care nu mai este de varsta de scaun dedicat .

Si nu ma refer la Smart aici .Sunt multe masini mari DPDV al gabaritului care au doar 2 locuri.

Poate ne lamuresti cu ceva articole din regulamentele respective ala tarilor pomenite ca sa nu spunem ca sunt "presupuneri" etc...
nu e vorba neapărat de legislaței ci de un pic de rațiune și prevedere. Îmi pare dacă nu știi ce-s alea însă n-am un linc pentru asta.

#35
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Ratiune si prevedere... deci discutam presupuneri despre statele cu apa calda
Nu am masina cu doar 2 locuri.
Si cand am cumparat masina pt soata am luat una la fel ca a mea de mare chiar acelasi model si marca pt ca urma sa
mearga cu fiica mea in masina si avea nevoie de protectie cat mai buna.
E discutie de principiu de drept . Sa nu fie discriminari. Merecedes a dat in judecata statul Italian
pentru o prevedere legata de taxe care o afecta doar pe ea .

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View Postaltuser09, on 25 ianuarie 2017 - 12:53, said:

Fara suparare, eu cred ca legea este clara:
Smart-il are doar 2 locuri care sunt IN FATA, in spate nu are.
Inteleg nemultumirea celorcu Smart dar asta e situatia. Eu nu as risca sa pun copilul acolo, macar pentru ca sa nu iau amenda daca imi asum alte riscuri..
In mod normal un smart nu apuca sa circule in zone cu viteze de autostrada.   Pentru strazi laturalnice e numa bun prin cartier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate