Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Transport copil în Mașină cu 2 locuri

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
welcome_anna14

welcome_anna14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2017
Bună ziua! Am și eu o nelămurire, exista destule de multe argumente pro și contra despre transportul copilului într-o mașină cu 2 locuri.  Mai exact dacă dețin una îmi pot lua copilul cu mine? În dispozitiv de reținere omologat și airbag dezactivat ? Exista vreo lege care sa conteste asta ? 😆😆 va rog sa îmi răspundeți dacă știți ceva

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce stiu eu, legea nu acopera deloc aceasta problema, decat pe ideea ca nu ai voie sa mergi cu ei in fata.
Unele modele au posibilitatea dezactivarii manual airbag, iar unele dezactiveaza automat airbag in fct de greutatea pasagerului.


Eu inteleg asa:
- Daca masina are doua locuri, poti pune scaund e copil pana la varsta de 12 ani sau macar un ridicator, ca sa vina centura corect.
- dezactivarea airbag se face pentru cazul in care pui o cochile, ce se monteaza invers senzului de mers. Ina cest caz, o eventuala deschidere airbag ar strivi copilul.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Legislatia rutiera in vigoare defineste transportul copiilor pe locurile din fata.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 sfantu.dracu, on 25 ianuarie 2017 - 12:24, said:

Legislatia rutiera in vigoare defineste transportul copiilor pe locurile din fata.
Pe de altă parte, nu scrie niciunde că e interzis să transporți copii mici în mașini cu două locuri.

Pe ce motiv ar putea fi amendat omul dacă respectă toate celelalte reguli?

(16) Prin excepţie de la prevederile alin. (15), tipurile de dispozitiv de fixare în scaun pentru copii care, potrivit instrucţiunilor producătorului, pot fi montate inclusiv pe locul din faţă destinat pasagerilor prin orientarea cu faţa spre direcţia opusă direcţiei normale de deplasare a autovehiculului se instalează pe acest loc doar în situaţia în care conducătorul dezactivează airbagul frontal corespunzător locului, chiar şi în cazul autovehiculului prevăzut cu un mecanism care detectează în mod automat prezenţa dispozitivului instalat şi blochează declanşarea airbagului frontal corespunzător locului, sau dacă autovehiculul nu este echipat cu airbag frontal corespunzător locului.
(17) Dispoziţiile prevăzute la alin. (16) se aplică în mod corespunzător şi în cazul tipurilor de dispozitiv de fixare în scaun pentru copii care, potrivit instrucţiunilor producătorului, pot fi montate inclusiv pe locul din faţă destinat pasagerilor prin orientarea cu faţa spre direcţia normală de deplasare a autovehiculului.
http://lege5.ro/Grat...otararea-guvern

Edited by althea, 25 January 2017 - 12:43.


#5
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Pai exemplu cazul smart-ului ca are 2 locuri .
Cum duc un copil care nu mai e de scaun dar nici nu are varsta sa poata sa stea in fata
Legislatori de tot rasul avem aici .Au frecat codurile de zeci de ori si nu au vazut asta.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Fara suparare, eu cred ca legea este clara:
Smart-il are doar 2 locuri care sunt IN FATA, in spate nu are.
Inteleg nemultumirea celorcu Smart dar asta e situatia. Eu nu as risca sa pun copilul acolo, macar pentru ca sa nu iau amenda daca imi asum alte riscuri..

#7
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Lege clara si depasita.
Ca si legislatorii (parlamentarii)

Edited by goguboeru, 25 January 2017 - 13:04.


#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce e depasit si neclar? copii mici nu au ce cauta pe locurile din fata
gata
masina cu 2 locuri nu e pentru carat copii, asa cum nu e nici tractorul cu remorca, buldozerul, sau mai stiu ce alta chestie cu roti si eventual motor

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 althea, on 25 ianuarie 2017 - 12:39, said:

Pe de altă parte, nu scrie niciunde că e interzis să transporți copii mici în mașini cu două locuri.
Asta poate fi vazuta (intr-o oarecare masura) ca o scapare legislativa, dar coroborat cu articolul de mai jos as zice ca nu.

 althea, on 25 ianuarie 2017 - 12:39, said:

(17) Dispoziţiile prevăzute la alin. (16) se aplică în mod corespunzător şi în cazul tipurilor de dispozitiv de fixare în scaun pentru copii care, potrivit instrucţiunilor producătorului, pot fi montate inclusiv pe locul din faţă destinat pasagerilor prin orientarea cu faţa spre direcţia normală de deplasare a autovehiculului.
Pentru ca aici zic eu ca e cheia. Daca ai un dispozitiv pentru care producatorul spune ca il poti monta pe scaunul din fata indiferent de varsta/greutatea/inaltimea copilului, esti acoperit.
Altfel ba.
Dar trebuie sa poti demonstra asta. Adica sa pastrezi in masina specificatiile producatorului.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 sfantu.dracu, on 25 ianuarie 2017 - 13:14, said:

Dar trebuie sa poti demonstra asta. Adica sa pastrezi in masina specificatiile producatorului.

Pai si nepastrarea in specificatiile producatorului ce ar insemna? Inlocuirea scaunelor?

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
@sfantu.dracu
Am crezut ca tu consideri interdicția ca fiind absolută.
Sunt de aceeași părere, că doar cu astfel de dispozitive ești ferit de amendă. De-aia am și pus articolele.

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pai si intr-o duba sau o camioneta care are locuri numai in fata, in cabina, cum transporti copiii ?
Sa intelegem ca taranii nu-si pot lua cu ei copiii la oras, daca nu-si cumpara masini cu locuri in spate ?
Sau ii obligi sa-i transporte in bena, acolo unde e interzis transportul de persoane ?

Edited by Hunor_66, 25 January 2017 - 13:26.


#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Am vazut prin UK dube cu scoica de copil montat, doar ca inves fata de directia de mers. Daca ai copilul in scaun montat corect si prins in centuri, ce lege iti interzice sa circuli asa?

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 filipxxx, on 25 ianuarie 2017 - 13:30, said:

Daca ai copilul in scaun montat corect si prins in centuri, ce lege iti interzice sa circuli asa?
Niciuna.

 Hunor_66, on 25 ianuarie 2017 - 13:25, said:

Sa intelegem ca taranii nu-si pot lua cu ei copiii la oras, daca nu-si cumpara masini cu locuri in spate ?
Ba, pot și cu Smart-ul dar cu scăunele speciale :D

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 Ann0nyym0us, on 25 ianuarie 2017 - 13:22, said:


Pai si nepastrarea in specificatiile producatorului ce ar insemna? Inlocuirea scaunelor?
Spuneam ca trebuie sa pastrezi in masina specificatiile producatorului scaunului pentru a demonstra ca poate fi folosit pe locul din fata indiferent de varsta/greutatea/inaltimea copilului.
Pentru ca eu nu am vazut pana acum scaune ce pot fi montate pe scaunul din fata peste anumite limite.

 althea, on 25 ianuarie 2017 - 13:22, said:

@sfantu.dracu
Am crezut ca tu consideri interdicția ca fiind absolută.
Ah, nu.
Doar ca doamna/domnisoara intreba ce lege ii interzice transportul pe locurile din fata.
Si o indrumam catre singura lege pe care trebuie s-o verifice. Cea rutiera.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si sa zicem ca " taranul " are " decat " motocicleta. Cine-i statul asta roman sa ii interzica sa sa plimbe copilul cu singurul mjloc de locomotie din dotare ? Ha ? Posted Image
V-ati dat raspunsul din prima . Exista niste reguli  pentru cei care plimba copii. Daca nu pot fi respectate , statul nu are nici o vina ca " taranul " nu are cu ce. Sa munceasca dublu si sa isi permita . Iubesc aria asta .....Posted Image

Edited by JurasikMan, 25 January 2017 - 14:33.


#17
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Nu a spus despre ce masina este vorba.
Dar cand ai bani de o masina cu 2locuri si nu te-ai gandit si la familie(care necesita o masina mai spatioasa cu 5 locuri) atunci poti face un efort de minim 2.000E sa mai iei o masina si ai rezolvat problema.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 JurasikMan, on 25 ianuarie 2017 - 14:33, said:

Si sa zicem ca " taranul " are " decat " motocicleta. Cine-i statul asta roman sa ii interzica sa sa plimbe copilul cu singurul mjloc de locomotie din dotare ? Ha ? Posted Image
...

e acelasi stat care plateste spitalizarea copilului din cauza ca "taranul" are chef sa-l plimbe cu motoreta
asta in cazuri fericite, in cele mai nefericite tot da "ajutor de inmormantare"

cauza e aceeasi, imbecilitatea unora
variante de a rezolva problema cu "singurul mjloc de locomotie din dotare" sunt destule, de la picioare, autobuz, tren, vecini cu masini si pana la "nu fac copii"
dar la noi e simplu, fac 6 copii ca se gasesc destui 'prosti' sa ii creasca
nici nu poate fi imaginat tupeul unora de acest fel, efectiv unii au afacere din a cere diverse in numele copiilor, incep de la o paine si ajung sa ceara constructia unei case noi, ca nu au loc destul...
de parca aveau mai mult cand au turnat copii..
fara povesti, nu am crezut pana nu am patit asta pe pielea proprie

Edited by aeon, 25 January 2017 - 16:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate