Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#181
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai de ce ai mai intrat aici sa mai ceri sfaturi daca Visa si Mastercard te-au indrumat in directia buna?

Edited by edigee, 10 October 2017 - 10:15.


#182
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postedigee, on 10 octombrie 2017 - 10:10, said:

Pai de ce ai mai intrat aici sa mai ceri sfaturi daca Vista si Mastercard te-au indrumat in directia buna?
Asta cu Visa si Mastercard,era doar o gluma,care se foloseste in general,in fine,nu tine direct de titlull topicului si de ce discutam noi aici.Am cumparat ce m am priceput,de ce bani am avut si gata Merci

Edited by Miky80, 10 October 2017 - 10:26.


#183
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostMiky80, on 10 octombrie 2017 - 08:32, said:

Hey,i am back/Acum 2 zile am fost si am luat o pereche de Pioneer 5070,cum am si acasa ,cumparate in 2005.Nici o treaba cu fostele.Sunt si mai joase,si mai inguste.Sunetul bunicel  de la 30 in jos.La cele vechi trebuie sa parasesti locuinta..Luat in brate dus inapoi.Am cumparat Logitech z906.Punct.E fff bine.Are tot ce i trebuie pt ce mi trebuie mie.Le am pus pe jos,ca nu suport sa dau gauri in pereti sa le agat.sau pt polita.E perfect pt mine,repet.Bas puternic,sunet ok.Il stiti si voi pe z906.La 3/3,dimensiunea camerei pleaca telecomanda de pe masa.(nici chiar)E bine.Asta tinand cont ca volumul nu a trecut de jumatateXbox 360 sunet ,cred ca cel mai clar,nu am incercat radio,si am pus putin la MTV.,multumitor Multam tuturor

Z906  e un sistem foarte ok , cu toate ca este facut pt maximizarea profitului , nu face rabat la tehnologia inglobata. Are un procesor de sunet  de la D2Audio si amplificatoare de la texas instruments dar si o sursa in comutatie controlata in frcventa de procesorul de sunet( foarte important pt modularea  la clasa D)  chestie pe care nu o gasesti nici la sistemele cu pretentie.
Partea slaba a lui sunt sateliti cu un singur difuzor(de calitate dar limitat)

#184
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postciine, on 07 decembrie 2017 - 21:03, said:


Z906  e un sistem foarte ok , cu toate ca este facut pt maximizarea profitului , nu face rabat la tehnologia inglobata. Are un procesor de sunet  de la D2Audio si amplificatoare de la texas instruments dar si o sursa in comutatie controlata in frcventa de procesorul de sunet( foarte important pt modularea  la clasa D)  chestie pe care nu o gasesti nici la sistemele cu pretentie.
Partea slaba a lui sunt sateliti cu un singur difuzor(de calitate dar limitat)
Satelitii aia suna dogit, pentru ca nu urca suficient in frecventa, iar subwoofer-ul e un dezastru.

#185
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 08 decembrie 2017 - 14:23, said:

Satelitii aia suna dogit, pentru ca nu urca suficient in frecventa, iar subwoofer-ul e un dezastru.
Subwooferul e ok chiar daca taie mai sus decit ar trebui trebuie , sateliti sunt punctul slab dar sunt peste multe alte sisteme cu pretentii,  banda de frecventa este liniara  subwoofereul taie tot la 160 hz si are o atenuare de 3db la 25  dar e liniar intre 30-160hz , satelitii sunt liniari de la 100 la 18000hz si atenuare de 3 db la 20 khz si 6 db  22khz masurat de mine  pe osciloscop..
Eu il am in exploatare de citiva ani , cu boxe satelit  de la pure acoustics  am renuntat la  sistemele analogice intrucat conceptia si performanteke acestei electronici m-a convins .
Nu are termen de comparatie cu ce a fost pina la z5500 unde erau carente grave  de liniaritate precum si un raport s/n prost
Nu exista inca posibilitate de a umbla la crossower , interfata de programare (Audio Canvas III  https://www.intersil...dio-canvas.html)si firmwarul  nu imi sunt accesibile , desi tare mi-as dori acest lucru

Edited by ciine, 08 December 2017 - 16:08.


#186
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Z5500 avea in plus un SPL mai bun.
Satelitii originali de la Z906 intr-adevar sunt cam penali .Si obliga sub-ul sa taie foarte sus. Cred ca de fapt pe la 200Hz macar. De aceea mai auzi chiar si voci prin el. Daca ar folosi niste dif-uri fullrange mai bune la sateliti si cu raspuns mai larg(mai ales mai jos) alta ar fi fost treaba. Sau pe doua cai(ar fi implicat niste filtre in plus).Dar ar si fi costat mult mai mult.
Oricum ,tot ca un sistem de pc suna.

#187
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postedigee, on 08 decembrie 2017 - 16:19, said:

Z5500 avea in plus un SPL mai bun.
Satelitii originali de la Z906 intr-adevar sunt cam penali .Si obliga sub-ul sa taie foarte sus. Cred ca de fapt pe la 200Hz macar. De aceea mai auzi chiar si voci prin el. Daca ar folosi niste dif-uri fullrange mai bune la sateliti si cu raspuns mai larg(mai ales mai jos) alta ar fi fost treaba. Sau pe doua cai(ar fi implicat niste filtre in plus).Dar ar si fi costat mult mai mult.
Oricum ,tot ca un sistem de pc suna.
Z5500 era praf , semalul audio era convertit /reconvertit plimbat prin 2 m de cablu cu alte interferente , era de toata jena.
Z906 face conversia la digital imediat linga mufa de intrare  si s-a terminat cu analogicul, asta daca folosesti intrarea analogica  pt ca cea digitala e prelucrata direct de procesor.
Ia-l acasa pune 5 boxe de raft pe el , regleaza-l si fa comparatie  , dupa mine  e foarte ok , consum mic in standby , dolby prologic si dts  , intrare optica si digitala , raport semnal/zgomot foarte bun, dinamica excelenta. Dinamica e data inclusiv de sursa de alimentare care pompeaza curent in functie de cum comanda procesorul in dinamica sunetului

Edited by ciine, 08 December 2017 - 16:57.


#188
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postciine, on 08 decembrie 2017 - 16:03, said:

Subwooferul e ok chiar daca taie mai sus decit ar trebui trebuie , sateliti sunt punctul slab dar sunt peste multe alte sisteme cu pretentii,  banda de frecventa este liniara  subwoofereul taie tot la 160 hz si are o atenuare de 3db la 25  dar e liniar intre 30-160hz , satelitii sunt liniari de la 100 la 18000hz si atenuare de 3 db la 20 khz si 6 db  22khz masurat de mine  pe osciloscop..
Eu il am in exploatare de citiva ani , cu boxe satelit  de la pure acoustics  am renuntat la  sistemele analogice intrucat conceptia si performanteke acestei electronici m-a convins .
Nu are termen de comparatie cu ce a fost pina la z5500 unde erau carente grave  de liniaritate precum si un raport s/n prost
Nu exista inca posibilitate de a umbla la crossower , interfata de programare (Audio Canvas III  https://www.intersil...dio-canvas.html)si firmwarul  nu imi sunt accesibile , desi tare mi-as dori acest lucru
Eu vorbesc despre comparatie intre un Z906 si un sistem audio decent, comutat intre ele pe aceeasi sursa de semnal (muzica). Sub-ul de la Z906 efectiv caraie, zdrangane, zi-i cum vrei, distorsioneaza ingrozitor. Osciloscop am si eu, dar semnalul sinusoidal nu spune toata povestea (ha, ha, am preluat cuvant cu cuvant o expresie englezeasca, bleah), trebuie ascultat efectiv pe muzica ce probleme are. Nici nu ma gandesc la frecventa de trecere sau alte fineturi, vorbesc despre distorsiuni audibile si deranjante; n-are legatura cu voci in sub, localizarea sub-ului, iarasi detalii pentru cunoscatori.

#189
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Muzica sună oribil cu subul urcat până la 160 Hz...

#190
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Distorsiunile despre care vorbesc sunt pe basi.

#191
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 08 decembrie 2017 - 17:02, said:

Eu vorbesc despre comparatie intre un Z906 si un sistem audio decent, comutat intre ele pe aceeasi sursa de semnal (muzica). Sub-ul de la Z906 efectiv caraie, zdrangane, zi-i cum vrei, distorsioneaza ingrozitor. Osciloscop am si eu, dar semnalul sinusoidal nu spune toata povestea (ha, ha, am preluat cuvant cu cuvant o expresie englezeasca, bleah), trebuie ascultat efectiv pe muzica ce probleme are. Nici nu ma gandesc la frecventa de trecere sau alte fineturi, vorbesc despre distorsiuni audibile si deranjante; n-are legatura cu voci in sub, localizarea sub-ului, iarasi detalii pentru cunoscatori.

EU zic ca nu vreti sa incercati , asa eram si eu reticent , toate sursele inclusiv muzica , sunt digitale analogicul dispare incet dar sigur, cablurile de semnal la fel.
Cit despre osciloscop  iti recomand sa folosesti semnal dreptunghilar sau dinte de ferestrau  pentru modulatie , pus pe ce am zis eu si pe un sistem decent cum zici tu   , sa vezi daca mai recunosti ce ai la iesire  pe sistemul analogic decent...
Tehnologia se perfectioneaza  destul de repede ,iar in audio s-au schimbat multe, se pot scoate randamente de 105db  si din volum 6 l nu neaparat din 200

#192
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Atat Z5500 cat si Z906 sunt de fapt concepute de fapt ca sisteme mai de doamne ajuta pt. gaming. Punct. In rest orice comparatie cu un sistem HI-FI ,chiar entry level ,nu-si are rostul. Indiferent de procesoare pe alimentare si alte artificii.

Edited by edigee, 08 December 2017 - 17:30.


#193
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 08 decembrie 2017 - 17:10, said:

Distorsiunile despre care vorbesc sunt pe basi.

Procesorul nu permite sa apara distorsiuni  ( nivelul de volum nu permite sa supramoduleze  amplificatorul in clasa D , pt generatia asta de ci), daca exista sunt din cauza elementeleor ieftine , cutie in mod special care are peretii relativ subtiri  , dar nu va impiedica nimeni sa folositi alt soubwoofer

View Postedigee, on 08 decembrie 2017 - 17:20, said:

Atat Z5500 cat si Z906 sunt de fapt concepute de fapt ca sisteme mai de doamne ajuta pt. gaming. Punct. In rest orice comparatie cu un sistem HI-FI ,chiar entry level ,nu-si are rostul. Indiferent de procesoare pe alimentare si alte artificii
CU tine pot sa mai vorbesc peste 10 ani ,  exact cum vorbeam eu cu cei care foloseau tuburi cu vid si transformatoare pe tole pt finali audio

#194
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postciine, on 08 decembrie 2017 - 17:19, said:

EU zic ca nu vreti sa incercati , asa eram si eu reticent , toate sursele inclusiv muzica , sunt digitale analogicul dispare incet dar sigur, cablurile de semnal la fel.
Cit despre osciloscop  iti recomand sa folosesti semnal dreptunghilar sau dinte de ferestrau  pentru modulatie , pus pe ce am zis eu si pe un sistem decent cum zici tu   , sa vezi daca mai recunosti ce ai la iesire  pe sistemul analogic decent...
Tehnologia se perfectioneaza  destul de repede ,iar in audio s-au schimbat multe, se pot scoate randamente de 105db  si din volum 6 l nu neaparat din 200
Ca dispare analogicul incet incet nu ar fi o problema (desi dupa vanzarea uriasa in crestere de viniluri lumea ar putea sa te contrazica) dar ca apar DAC-uri din ce in ce mai proaste ,prostii de alimentari in comutatie si dispozitive cu difuzoare/boxe cat ceasca de cafea ,plus alte soundbar-uri home cinemauri ,boxe BT si tot tacamul aferent nu fac decat sa compromita iremediabil nu doar notiunea de HI-FI cat mai ales cea de sunet cat de cat corect.
Aparatele nu-ti spun ce o ureche antrebata zeci de anii iti arata. De exemplu diferentele timbrale ale unui instrument pe doua sisteme (sau a doua instrumente la fel pe acelasi sistem)nu ti le reda nici un osciloscop din lume. dar le aude chiar si un profan.
In concluzie ,cu tot "avansul tehnologic" calitatea aparaturii audio e in scadere dramatica. Si nu doar dinamica ,SPL-ul  ,S/N ,si raspunsul in frecventa conteaza. Sunt aspecte cu mult mai subtile ce nu pot fi cuantificate cand te uiti pe o curba sau sinusoida pe un ecran.
Edit:
Deci pt. calitate audio-old school eventual cu ceva implementari de tehnologie moderna la conectica si surse
Pt comodiate ,facilitati ,aspect trendy ,consum redus-dispozitivele ce au implementa 'avansul tehnologic'.

Edited by edigee, 08 December 2017 - 17:35.


#195
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postedigee, on 08 decembrie 2017 - 17:30, said:

Ca dispare analogicul incet incet nu ar fi o problema (desi dupa vanzarea uriasa in crestere de viniluri lumea ar putea sa te contrazica) dar ca apar DAC-uri din ce in ce mai proaste ,prostii de alimentari in comutatie si dispozitive cu difuzoare/boxe cat ceasca de cafea ,plus alte soundbar-uri home cinemauri ,boxe BT si tot tacamul aferent nu fac decat sa compromita iremediabil nu doar notiunea de HI-FI cat mai ales cea de sunet cat de cat corect.
Aparatele nu-ti spun ce o ureche antrebata zeci de anii iti arata. De exemplu diferentele timbrale ale unui instrument pe doua sisteme (sau a doua instrumente la fel pe acelasi sistem)nu ti le reda nici un osciloscop din lume. dar le aude chiar si un profan.
In concluzie ,cu tot "avansul tehnologic" calitatea aparaturii audio e in scadere dramatica. Si nu doar dinamica ,SPL-ul  ,S/N ,si raspunsul in frecventa conteaza. Sunt aspecte cu mult mai subtile ce nu pot fi cuantificate cand te uiti pe o curba sau sinusoida pe un ecran.
Supraestimezi urechea umana , chiar te rog sa faci o audiograma  sa vezi cit de buna mai e urechea ta dupa 40 ani.
Eu v-am adus in prim plan date concrete , fiecare e liber sa utilizeze cea ce doreste  , dar e o ipocrizie sa asculti un CD cu informatie in biti si sa te cramponezi de un umil amplificator in clasa D  cum ca nu se ridica la nivelul cerut de urechea voastra Posted Image
Apropo ai putea sa -mi arati un singur studio care foloseste numai analogicul  in procesul de creatie???

#196
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postciine, on 08 decembrie 2017 - 17:26, said:

Procesorul nu permite sa apara distorsiuni  ( nivelul de volum nu permite sa supramoduleze  amplificatorul in clasa D , pt generatia asta de ci), daca exista sunt din cauza elementeleor ieftine , cutie in mod special care are peretii relativ subtiri  , dar nu va impiedica nimeni sa folositi alt soubwoofer
Eu cred ca membrana sub-ului nu are calitate suficienta, nu este destul de rigida si are distorsiuni de intermodulatie (mecanica) plus chestii care nu-s bine fixate in incinta (e ceva electronica pe acolo).
In rest, am folosit un alt sistem cu totul, nu doar sub-ul. Logitech-ul Z906 nu l-am aruncat, a costat niste banuti si poate ii mai gasesc o utilizare mai putin pretentioasa, oricum mi s-a parut un progres de la Genius-ul SW-HF 5005, care avea un bas lesinat de tot, cu toate incintele lui de lemn, si nu avea decodor.

View Postciine, on 08 decembrie 2017 - 17:39, said:

Supraestimezi urechea umana , chiar te rog sa faci o audiograma  sa vezi cit de buna mai e urechea ta dupa 40 ani.
Pierzi din auzul pe inalte, dar nu discutam aici despre chestii peste 8 kHz

#197
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 08 decembrie 2017 - 17:41, said:

Eu cred ca membrana sub-ului nu are calitate suficienta, nu este destul de rigida si are distorsiuni de intermodulatie (mecanica) plus chestii care nu-s bine fixate in incinta (e ceva electronica pe acolo).
In rest, am folosit un alt sistem cu totul, nu doar sub-ul. Logitech-ul Z906 nu l-am aruncat, a costat niste banuti si poate ii mai gasesc o utilizare mai putin pretentioasa, oricum mi s-a parut un progres de la Genius-ul SW-HF 5005, care avea un bas lesinat de tot, cu toate incintele lui de lemn, si nu avea decodor.


Pierzi din auzul pe inalte, dar nu discutam aici despre chestii peste 8 kHz

Ai cunostinte de electronica , ia si testeaza  compara , chiar merita, eu am expus tehnologia , normal ca partea mecanica e ieftineala , trebuie sa iasa profit , dar se gasesc soubwoofere  mult mai bune pasive , scoate modulul electronic de acolo si incearca .
Si mai e o chestie pe care romanul nu o pricepe , volulmul 100% . Cind dai la maxim fizic , normal ca iti bati joc de o auditie ,  o muzica de calitate se asculta 15-30% volum pt a beneficia de toate atuurile unui amplificator si pt o auditie  corecta  si fiziologica

#198
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postciine, on 08 decembrie 2017 - 17:53, said:

Si mai e o chestie pe care romanul nu o pricepe , volulmul 100% .
N-am dat in viata mea nimic cu volumul la maximum. Poate vreun radio Pescarus. :)

View Postciine, on 08 decembrie 2017 - 17:53, said:

[...] o muzica de calitate se asculta 15-30% volum pt a beneficia de toate atuurile unui amplificator si pt o auditie  corecta  si fiziologica
Se asculta la un numar de decibeli necesari pentru a percepe toate subtilitatile din material. Cat la suta din ceea ce poate instalatia depinde de instalatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate