Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat achizitie sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#1
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Imi cer scuze ,nu stiu unde sa postez intrebarea urmatoare:doresc achizitionarea unui sistem 5.1 pentru consola xbox360. Tv ul este un Samsung care nu are decat hdmi ,optic si euroscart.Vreau sa aud sunetul din tv si consola in sistem 5.1.Ce ar trebui achizitionat,ce cabluri trebuie sa aiba?Rog moderatorii sa mute postul in caz ca am gresit.

#2
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
totul pleaca de la bani.. cat te gandesti sa cheltuiesti pentru hobby'ul asta ?

#3
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Nu stiu ,am vazut multe sisteme,preturi dela 300 la 1500 ron,Doresc sa stiu daca pot conecta un sistem la tv si la consola,avand in vedere ca tv ul nu are iesiri de nici un fel,decat cele 3 intrari.Multumesc

#4
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
optic... asa legi xbox la tv cu hdmi, iesi cu audio din tv prin optic in sistemul audio.. asa o sa ai si sonorul de la canalele tv si de la xbox in sistemul audio, ala ce o fi sa fie
cauta prin magazinele de electronica, ce iti place in banii astia..

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Trebuie ca si sistemul 5.1 sa aiba optic.Banuiesc ca pe home cinema mai vechi (cu dvd chiar, cu blu ray e scump inca) iesi cel mai ieftin(in jur de 400-500 roni de pe la Lg, Samsung sau alte marci mai bune, gasesti daca sapi putin pe net).Iei ceva care sa stie si minim dts, poate mai pui vreun film de pe tv(daca stie dts), nu stiu daca Ps scoate dts prin hdmi.Cred ca e cea mai ieftina varianta pt un 5.1  digital pe care il poti folosi la Ps prin tv cat si la filme cu dts, Dolby, etc).

Edited by ionutz_joe2009, 24 January 2017 - 23:12.


#6
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Deci daca sistemul are optic am rezolvat problema?si tv si consola se vor auzi prin sistem?Posted Image Multumesc pt raspunsuri.Deci daca tv ul nu are iesiri ,pot baga optic si gata?yahooo.Si doresc sa gasesc 5.1 cu sateliti ,mic,e f bine orice ,e vb despre o camera de 3 pe 3

Edited by Miky80, 24 January 2017 - 23:38.


#7
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Mufa pentru cablu optic e iesire. Conectezi consola prin hdmi si scoti sunetul prin cablu optic in sistem. Asa se pot auzi si tv-ul si consola in sistem. Atentie, sistemul trebuie sa detina intrare optica.

#8
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Hai ca m am prins..am inteles ce ziceti voi ,acum alta problema  Posted Image si cea mai grava sa zicem asa,sistemele cu intrare optica sunt scumpe( pentru mine )...mai e o alta varianta?adaptor,schimbator,orice...Alta treaba e ca nu am vazut la 2.1 cu intrare optica ar fi bun si 2.1  .Multumesc euxirius  Poate ma ajutati cu niste modele mai ieftine 2.1,5.1,cum o fi.

#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Am vazut ca ai mentionat 1500 de lei.
http://www.pcgarage..../logitech/z906/
Z906 are intrare optica, stie sa decodeze DD5.1 (Dolby digital) si DTS. L-am folosit o vreme pe optic si face treaba buna. Doar ca prefer placa mea de sunet dedicata.

Trebuie sa ai mare atentie ce sistem iei, chiar daca are intrare optica nu inseamna ca stie sa decodeze DD5.1 sau DTS, multe sisteme ieftine stiu doar una, sau in cazul de mai jos nici una.
http://www.pcgarage....icrolab/m-1910/

Din ce vad aici xbox 360 converteste in mod normal sunetul in DD5.1 http://support.xbox....-audio-settings
In cazul filmelor cu audio dts face psstrough la dts, dar probabil are doar ceva gen Dolby Digital Live (convertor dd5.1) sau jocurile de xbox vin direct cu sunet dd5.1 .

Cel mai ieftin iesi cu un home cinema vechi doar ca o sa ai ceva bataie de cap cu el. Doar ca trebuie sa tii cont sa suporte formatele, xbox transmite in dd5.1 , serialele au audio DD5.1, filmele au audio DTS.

Edited by SpeedDemon, 25 January 2017 - 06:40.


#10
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
ia z906...
spuneam optic, pentru ca daca tv-ul are optic, aia e iesire

#11
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Multumesc frumos pentru raspunsuri! Cum am spus mai sus este o camera de 3 pe 3,deci nu pot pune sistem gen z906 si sa dau si atatia bani.Nu stiam ca nu exista sisteme 5.1 ieftine pt optic.,adica exista tot logitech la 300-500 ron ,si ma gandeam ca alea sunt ok pt o camera asa mica,dar invatand de la voi am observat ca cele cu optic sunt o caruta de bani.Exista vreo alta posibilitate sa pun un sistem mai prost sa zic asa?un 5.1,sau 2.1 care costa cateva sute doar,chiar daca nu e sunetul ca prin optic?

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Vezi dacă televizorul implementează HDMI ARC. La Samsung se cheamă AnyNet.
Legi ieșirea HDMI la amplificator și tot în amp intri cu HDMI de la  Xbox. Nu te mai complici cu cablu optic.

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Gasesti sistem home cinema cuu dd 5.1 si dts la cateva sute(400 500 lei).Cine te oblica sa iei pt pc?Alea pt pc sunt scumpe.Ai z906 si inca vreo cateva variante tot scumpe.Un home cinema are intrare optica, stie dd 5.1, dts , scapi la jumatate din pret.Unde sa bagi z906 in 3/3?Cauta pe net.Eu am gasit rapid la 500, dar avea decat dd 5.1, cauta sa aiba si dts ca-i pacat.

Exemplu:

https://www.price.ro...55sd_343172.htm

Asta nu are si dts, cauta sa aiba si dts.Eu ceva de genul am sub tv, dar are si dts(bag filme din tv sau alte surse din hdmi ex Ps in cazul tau, se aude in sistem sunetul din jocul de pe Ps).Am si z5500 in living, varianta imbunatatita e z906/scump, putere mare pt ce-ti trebuie in dormitor.

Uite  cu dts  

https://www.price.ro..._rms)_17931.htm

392 lei, sapa si tu putin pe net, gasesti si variante mai bune.

Si varianta cu Arc e buna, ia-o in calcul.

Edited by ionutz_joe2009, 25 January 2017 - 11:09.


#14
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Hey ,din cauza voastra m am gandit ca in 2006 am cumparat asa ceva.Ma ajuta oare la ce am eu nevoie?Imi amintesc ca ni s a spus la magazin ca trebuie boxe de 200 w ca altfel arzi boxele,sau ceva de genul.


L.E  da.am gasit,are si anynet+(HDMI-CEC)

Attached Files


Edited by Miky80, 25 January 2017 - 11:56.


#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ai acolo optical in pt tv/stb.Pe aia o cuplezi la tv.Dar stie dts si dd?Altfel trebuie sa faci downmix la 2.0 cumva(pcm).Poate are vreun prologic 2 pt a-l ridica in toate boxele, nu se va auzi ca la dd sau dts ,dar se va auzi macar in toate boxele(spre deosebire de front left si front right doar).Ce scrie pe el?Scrie pe undeva dd, dts?


Te-ai scos, stie dts, dd , iti trebuie boxele.E mai mult decat ai nevoie, stie destule Posted Image
De ce nu ai spus de la inceput ca ai asa ceva?Daca nu te deranjaza dimensiunea, e super ok.


http://www.whathifi....c/sa-xr55/specs

Edited by ionutz_joe2009, 25 January 2017 - 12:03.


#16
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Scrie pe fata dts...e de bine?

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMiky80, on 25 ianuarie 2017 - 11:26, said:

Hey ,din cauza voastra m am gandit ca in 2006 am cumparat asa ceva.Ma ajuta oare la ce am eu nevoie?Imi amintesc ca ni s a spus la magazin ca trebuie boxe de 200 w ca altfel arzi boxele,sau ceva de genul.


L.E  da.am gasit,are si anynet+(HDMI-CEC)
Nu arzi nimic ,ti s-a zis gresit.
Poti pune linistit si boxe care suporta doar 100W de exemplu .
Pare curios ,dar mai usor se ard boxe ce suporta puteri mari puse pe amplificatoare slabe.

#18
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postionutz_joe2009, on 25 ianuarie 2017 - 11:58, said:

Ai acolo optical in pt tv/stb.Pe aia o cuplezi la tv.Dar stie dts si dd?Altfel trebuie sa faci downmix la 2.0 cumva(pcm).Poate are vreun prologic 2 pt a-l ridica in toate boxele, nu se va auzi ca la dd sau dts ,dar se va auzi macar in toate boxele(spre deosebire de front left si front right doar).Ce scrie pe el?Scrie pe undeva dd, dts?


Te-ai scos, stie dts, dd , iti trebuie boxele.E mai mult decat ai nevoie, stie destule Posted Image
De ce nu ai spus de la inceput ca ai asa ceva?Daca nu te deranjaza dimensiunea, e super ok.


http://www.whathifi....c/sa-xr55/specs
Ah,mi ai dat link la sistemul meu..10x..habar nu aveam ce este ,acum problema e cu boxele...am avut 2 mari pioneer ,sunt stricate.Intrebarea este ce boxe pot cumpara?trebuie tot 2.1 care mi ar fi de ajuns,daca iau 5.1 e ok?si doresc ceva care nu costa mult,200 300 ron e ok pt ce mi trebuie.Voi ce imi recomandati si cum le conectez?Ms pt rabdare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate