Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

conectare PC la TV prin HDMI

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista asa ceva ,umbla putin pe la contrast ,luminozitate ,lumina panel ,RGB ,etc. Televizoarele vin jale la reglaje din fabrica.

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Modelele mai vechi de LCD Samsung, cele din 2009, scot sunet prin SCART cand sunt alimentate prin HDMI, doar cel din 2014 nu(ramane pe iesirea SCART sunetul ultimului post TV de dinainte de comutarea pe HDMI), cel din camera mea la care am conectat PC-ul conform acestui topic.

Fratele si-a construit casa noua si i-am dus acolo un TV LCD Samsung de 1,16 m diagonala plus un Home Cinema care zaceau nefolosite la mine din 2014, neuitandu-se nimeni la TV in living, acel TV nu are deloc tunner DVB-C si cum fratele nu si-a mai luat serviciu de TV de la RDS ci doar net si telefon fix, se preteaza cel mai bine pentru mediaboxul de Netflix via HDMI.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Am din nou probleme de conectica. Am inlocuit TV-ul LED Samsung simplu de 80 cm cu o namila de Smart TV Samsung de 125 cm.

Desktop PC-ul Asus l-am conectat ca si inainte la HDMI in TV si prin AUX la sistemul audio Philips HTS 3500-S.

Acuma am sunet in boxe doar de la PC, sunetul unui post TV sau al Youtube-ului rulat pe Smart TV nu am cum sa-l bag in sistem. PC-ul nu duce video-urile 4 K, sacadeaza, Smart TV-ul le ruleaza fara probleme.

TV-ul asta are 3 HDMI din care HDMI 2 este cu e-arc (notiune noua pentru mine), 2 sau 3 USB-uri (1 USB pentru HDD ce da curent mai puternic la 1 A), iesire audio optica si intrare AV prin 3 RCA-uri: L, R si Video.

Cum as putea lega acum sistemul audio la TV? Mai ales ca fiind Smart TV, as putea renunta la PC-ul din spatele lui (sa-l mut in locul unui PC mai vechi in alta camera, de unde scriu acum) ca si asa diagonala e prea mare ca sa mai stau si pe forum de la acest nou televizor. Nu mai poate fi folosit ca monitor.

E un mare mare bai ca sistemul audio nu are HDMI. Si ca televizoarele noi nu mai au SCART.

Edited by Neaceasca85, 19 April 2021 - 00:42.


#40
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Pare ca sistemul ala are o intrare digitala coaxiala. Daca ai gasi un convertor de la optic la coaxial ai putea scoate semnal digital optic din TV, trecut prin acest convertor apoi in coax digital la sistemul HC.
Exista si extractoare HDMI arc sau earc. Asa ceva
https://www.amazon.c...18788567&sr=8-3

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Da, aia ar fi ideal. Asta de pe ammazon este HDMI to RCA coaxial, HDMI to SCART sau in RO nu gasesc? Ori optic SCART sau optic RCA.

Un HDMI to SCART ar fi ideal. Alea pe optic or fi mai scumpe.

Da, e o intrare RCA neagra digitala, bagata printre iesirile Y P Br.

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostNeaceasca85, on 19 aprilie 2021 - 09:12, said:



Un HDMI to SCART ar fi ideal. Alea pe optic or fi mai scumpe.


Dimpotriva. Adaptoarele HDMI SCART convertesc semnal digital in semnal analogic. Alea sunt mai scumpe. Si ce vrei sa facicu asa ceva? Unde ai SCART?

View PostNeaceasca85, on 19 aprilie 2021 - 00:41, said:

PC-ul nu duce video-urile 4 K, sacadeaza, Smart TV-ul le ruleaza fara probleme.

Nu e nimic de mirare. PC-urile ,ca sa duca 4k ,trebuie sa fie potente pe partea de placa video ,macar un GT1030 sau integrat de la INTEL de generatie foarte noua. Optim ar fi macar sa ai un GTX1050TI ca sa nu ai probleme. Mai e si problema cu redarea HDR din pc , care nu e asa de simpla.
Cat priveste partea de sunet , cauta un adaptor de la optic la coaxial. Nu te complica cu HDMI-eARC extractor.

#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
E din 2015 PC-ul meu. Era 2.300 lei cel cu placa Intel integrata, 3000 lei cu placa video dedicata pentru jocuri. Am luat la 2.300. Televizorul asta a costat 1.800 lei, e pacat sa nu-l folosesc full.

SCART are sistemul Home Theatre.

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu faci nimic cu un pc din 2015 pe partea de 4k. Trebuie macar schimbata placa video cu una ce se preteaza la asa ceva.
In 2015 nici nu exista HDMI2.0 ,absolut necesar pt transferul de date necesar 4k.

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
.

Attached Files



#46
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Televizorul are mufa jack 3,5mm pentru casti? Daca da. Folosesti un cablu adaptor jack 3,5mm la rca si se rezolva.
Sau mai simplu ai mufe rca si pe tv si pe sistemul audio. Leaga-le printr-un cablu rca la audio.

Edited by euxirius, 19 April 2021 - 09:46.


#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postedigee, on 19 aprilie 2021 - 09:41, said:

Nu faci nimic cu un pc din 2015 pe partea de 4k. Trebuie macar schimbata placa video cu una ce se preteaza la asa ceva.
In 2015 nici nu exista HDMI2.0 ,absolut necesar pt transferul de date necesar 4k.

Ca sa schimb placa video, trebuie sa schimb si sursa.

View Posteuxirius, on 19 aprilie 2021 - 09:44, said:

Televizorul are mufa jack 3,5mm pentru casti? Daca da. Folosesti un cablu adaptor jack 3,5mm la rca si se rezolva.
Sau mai simplu ai mufe rca si pe tv si pe sistemul audio. Leaga-le printr-un cablu rca la audio.

Nu mai exista jack, cum nici la telefoane nu mai este. La diagonala aia nici nu ai cum cu casti langa el.

Mufe RCA pe TV sunt doar de Input.

S-au gandit doar ca conectezi vreun VCR-VHS antic, nu si la sisteme audio generatie 2006.

#48
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Atunci folosesti un convertor audio digital la analog (optic la rca) - vezi ca ti-am trimis in privat un link.
   Sau mai bine. Schimbi sistemul ala audio cu unul nou daca tot ai luat tv nou.

Edited by euxirius, 19 April 2021 - 09:58.


#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Costa. E mai greu de ales la audio. La TV e simplu, e Samsung, e bun, hahaha.

De la CRT-urile din 2005 sunt fan Samsung pe imagine.

#50
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Daca iei un convertor fie hdmi- coax(digital) fie optic-coax(digital) vei avea sunet surround. Prin analog(rca sau scart) vei avea doar stereo.
Si incearca sa eviti daca poti sa folosesti SCART. Caltatea interfetei este inferioara.


#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Este surround indiferent de sursa si intrare. E destept sistemul.

Problema e ca nu se da transport gratis la convertoarele astea, trebuie sa intreb in magazine pe aici.

#52
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Serios? 12 lei transport la easybox e scump? Te costa 58 de lei cu tot cu transport cel pe care ti l-am trimis in privat, e redus de la 100 de lei. Asa zgarcit esti?

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Fratele. Era 33 lei la E-Mag.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Fix link-ul din privat l-am trimis fratelui si el mi-a zis ca e 33 lei transportul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate