Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

conectare PC la TV prin HDMI

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Salut celor de pe aici.

Sunt audiofil daca ma pot numi asa, in sensul ca imi place sa aud sunet cat mai de calitate si cat mai complet ca spectru. Ascult preponderent melodii comerciale, dar si emisiuni TV, din 2006 nu mai folosesc difuzoarele din TV ci un sistem 5:1, mi se pare o jignire sa asculti muzica prin difuzoare foarte mici.

Eh, in 2006 am achizitionat un Philips HTS-3500-S Home Theatre prin care pot reda foarte multumitor pentru urechea mea sunetul de la TV, radio FM si CD-uri (nu folosesc). Sistemul are radio FM propriu (nu prea mai ascult) si preia sunetul din televizor via mufa/cablu Euroscart. Din pacate nu pot reda Youtube prin el.Posted Image

Problema mea este ca in ultimii ani ascult muzica aproape numai pe Youtube, clipurile muzicale sunt boala mea, am ascultat din greu la TV intre 1999 si 2012, de atunci Youtube a devenit principalul, evitand cenzura si reclamele de la TV si ascultand ce vreau-cand vreau.

Am un PC desktop performant dar imaginea iese pe un monitor LCD mic 4:3 prin VGA si sunetul pe un "sistem" 2:1 Genius vechi din anul 2000, cu "sub"-woofer din plastic si 2 sateliti care s-ar auzi execrabil fara wooferul de sub masa care drege busuiocul dar da distors la volum mai mare, e prea mic.Posted Image

Ma gandesc sa conectez PC-ul la TV prin HDMI, TV-ul e un LCD (LED) Samsung din 2014 non smart. PC-ul e un Asus desktop din 2015.

Adica sunetul sa vina din PC in TV prin HDMI si din TV in Home Theatre-ul Philips prin SCART. Este OK asa ceva? Sa vizionez Youtube in felul asta?

Se va auzi mai bine sau mai prost decat acuma, prin mufa audio jack Line Out de pe placa de baza? Boxele de la PC sunt vechi, slabe si obosite, carbune dus la potentiometru, Home Theatre-ul e cam nefolosit si-mi pare rau ca are putere, are vana, wooferul de la Philips reuseste sa vibreze putin mobila.

Edited by Neaceasca85, 15 January 2017 - 03:42.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asta e?
http://www.audioweb....r-hts-3500s.jpg
Scoti semnal din video PC in TV prin HDMI.
Scpti semnal audio din pc pe la jack-ul obisnuit verde si-l bagi la home cinema acolo unde scrie Aux In la spate. Iti trebuie un cablu stereo jack3,5mm- 2RCA.
Sau scoti semnal audio pe digital direct din PC prin SPDIF si-l bagi la home cinema. Are la spate Digital In. Are si TV-ul iesire audio digitala.
Ai probat si ai vazut ca TV-ul scoate semnal audio prin mufa SCART? Ma cam indoiesc.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Scoate, scoate, orice TV scoate semnal audio pe SCART, am probat cu mai multe CRT-uri si actualul LCD-LED Samsung il am din iunie 2014 si ascult sunetul numai prin Home Theatre via SCART.

Odata la un CRT Samsung bagam imagine si sunet dintr-o camera video Sony prin RCA-urile laterale si tot iesea sunetul pe SCART catre sistem.

Intrebarea ar fi daca scoate prin SCART de la HDMI dar nu as vedea de ce nu.

Ce fac acum e gandire preliminara, am probleme si legate de mobilier, cum acomodez unitatea PC-ului in comoda de TV ce are spatiu pentru Home Theatre dar nu si pentru PC.

Si alte belele ar fi sa fac PC-ul sa dea Audio prin HDMI si nu prin Line Out, daca nu scoate prin HDMI.

Edited by Neaceasca85, 15 January 2017 - 14:33.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Neaceasca85, on 15 ianuarie 2017 - 14:33, said:

Scoate, scoate, orice TV scoate semnal audio pe SCART, am probat cu mai multe CRT-uri si actualul LCD-LED Samsung il am din iunie 2014 si ascult sunetul numai prin Home Theatre via SCART.

Odata la un CRT Samsung bagam imagine si sunet dintr-o camera video Sony prin RCA-urile laterale si tot iesea sunetul pe SCART catre sistem.

Intrebarea ar fi daca scoate prin SCART de la HDMI dar nu as vedea de ce nu.

Ce fac acum e gandire preliminara, am probleme si legate de mobilier, cum acomodez unitatea PC-ului in comoda de TV ce are spatiu pentru Home Theatre dar nu si pentru PC.

Si alte belele ar fi sa fac PC-ul sa dea Audio prin HDMI si nu prin Line Out, daca nu scoate prin HDMI.
Le amesteci.
SCART e conexiune A/V analogica ,HDMI e digitala.
La LCD-urile mai noi nu e activata iesirea audio pe SCART. Poate la tine e o exceptie.Cu CRT-urile vechi e cu totul alta poveste. Sunt zeci de topicuri aici pe forum despre iesire audio la noile TV-uri. Sunt fix 3 posibilitati:
1. Iesirea digitala(optica sau coaxiala ,depinde de TV)
2. Iesire prin HDMI-ARC ,daca are si receiverul sau sistemul home cinema implementata aceasta functie.
3. Iesire analogica prin jack-ul stereo de la casti al TV-ului ,nerecomandata-semnalul e deja trecut prin preamplificatorul de casti al TV-ului.

Poti lejer sa faci pc-ul sa dea audio prin HDMI ,care ar fi problema?
In privinta PC-ului poti folosi o carcasa tip HTPC de genul:
http://images10.newe...-204-044-02.jpg
Exista zeci de tipuri .eu ceva in genul asta am la PC.

Edited by edigee, 15 January 2017 - 15:25.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
TV-ul meu scoate audio prin SCART, deci daca doar leg PC-ul la TV prin HDMI, imaginea se va vedea pe TV si sunetul se va auzi prin sistem fara probleme, aia ma refer.

TV-ul daca scoate audio de la posturile de televiziune prin SCART (cablu digital DVB-C) inseamna ca scoate si de la HDMI, nu?

Da, semnalul iese din PC digital prin HDMI si e convertit analogic in SCART, fiind o singura conversie D/A nu ar trebui sa piarda calitate, pentru ca e la fel ca si acum cand converteste digital/audio jack catre boxele 2:1.

Home Theatre-ul functioneaza in mod Dolby Pro Logic II, in functie de televiziune se aude si pe Rear-uri.

Edited by Neaceasca85, 15 January 2017 - 15:26.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Neaceasca85, on 15 ianuarie 2017 - 15:25, said:

TV-ul meu scoate audio prin SCART, deci daca doar leg PC-ul la TV prin HDMI, imaginea se va vedea pe TV si sunetul se va auzi prin sistem fara probleme, aia ma refer.

TV-ul daca scoate audio de la posturile de televiziune prin SCART (cablu digital DVB-C) inseamna ca scoate si de la HDMI, nu?

Da, semnalul iese din PC digital prin HDMI si e convertit analogic in SCART, fiind o singura conversie D/A nu ar trebui sa piarda calitate, pentru ca e la fel ca si acum cand converteste digital/audio jack catre boxele 2:1.

Home Theatre-ul functioneaza in mod Dolby Pro Logic II, in functie de televiziune se aude si pe Rear-uri.
Scoate semnal TV-ul doar pe la portul HDMI pe care scrie ARC(audio return channel). Prin celelalte porturi HDMI doar primeste semnal audio de la surse externe.
Scart-ul nu face nicio conversie digital analogica ,e o simpla conexiune ,conversia se face intr-un circuit DAC continut in TV.
Cand scoti semnal audio prin SCART acesta e doar stereo ,indiferent de cum este transmis de posturile TV. Vezi ca pe acel adaptor SCART-RCA pe care il folosesti ai doar o iesire stereo audio.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 edigee, on 15 ianuarie 2017 - 15:21, said:

La LCD-urile mai noi nu e activata iesirea audio pe SCART. Poate la tine e o exceptie.

Si la mine.

Edited by Ion_de_la_Raion, 15 January 2017 - 21:36.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
TV-ul meu are 2 porturi HDMI, la unul scrie HDMI (STB) si la celalalt HDMI 2 (DVI). Banuiesc ca PC-ul in cel cu STB trebuie legat. Inca sper ca mai gasesc cablul HDMI primit cadou in 2009 cand am luat un TV LCD gigant de 1,16 m ce sta in livingul vilei, model fara nici un tunner digital si pe CCFL, cam nefolosit din 2014 incoace.

Edited by Neaceasca85, 20 January 2017 - 01:44.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Merge si pe intrarea HDMI2 ,nu e nicio problema ,depinde de cee iesire ai la placaa video.
Cablul ala din 2009 e antic. Probabil e cel mult HDMI 1.3. Daca se foloseste un mediaplayer actual ,un BD Player ,sau chiar un pc/laptop cu procesor grafic de ultima generatie cu 1.3 nu prea ai ce face. Are serioase limitari .
Acum a aparut HDMI 2.0 si chiar HDMI 2.0a. si 2.0b

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Pai nici nu gasesc vechiul cablu HDMI si citind postarea de deasupra mea, incetez in a-l mai cauta. Dar pe de alta parte mi-e frica de chinezariile din comertul actual, ala era un cablu HDMI gros, de calitate.

PC-ul e un Asus desktop cu Intel I5 4460 si 4 GB RAM, placa video integrata Intel Graphics, nu am vrut dedicata pentru ca nu sunt gamer, dar sunt Youtuber inrait. Plus pretul, m-a costat 2.300 lei doar unitatea, merg in continuare pe un monitor LCD din 2007 si pe boxele din 2000, de asta vreau o schimbare via HDMI. Un PC cu placa N-Vidia dedicata salta pretul la 3.000 lei.

Vad ca astia au HDMI 1.4.

http://www.emag.ro/search/cablu+hdmi

#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 Neaceasca85, on 21 ianuarie 2017 - 16:04, said:

Pai nici nu gasesc vechiul cablu HDMI si citind postarea de deasupra mea, incetez in a-l mai cauta. Dar pe de alta parte mi-e frica de chinezariile din comertul actual, ala era un cablu HDMI gros, de calitate.
Am aruncat un cablu gros, de calitate (și scump pe deasupra) la gunoi, pentru că nu mergea deloc. Nu ai nicio garanție pe baza aspectului. Cabluri aparent banale și „value” (la propriu, n-au costat mult) îmi merg perfect, inclusiv la lungimi mari.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Yeah, ce rau imi pare ca e tarzie ora, am gasit prin casa un cablu audio Jack-L-R si am bagat astfel iesirea de casti din telefon (Lumia 640) in AUX IN de la sistemul Philips, deci am sunetul Youtube prin sistem dar nu si imaginea pe TV, aia ramane la latitudinea PC-HDMI.

N-am cablu de net tras acolo (dincolo de perete cu routerul si unde e acum PC-ul), dar asta e varianta provizorie pana trag netul si sa vad ce modificari sa fac mobilierului pentru a acomoda unitatea PC, momentan in spatele comodei TV pare singura varianta, pacat ca nu stiu sa mufez fire de retea ca as avea.

Se aude foarte bine sistemul HTS-3500-S, e cea mai buna scula audio din ce am, chiar nu ma incurca sa fie conectate atat SCART-ul cat si AUX-ul la placa de sunet a PC-ului, selectez TV sau AUX, care se aude mai bine. Posted Image

Cel mai nerabdator am fost sa ascult prin sistem melodia asta, care e de fapt un bass test foarte iubit de americani, am bagat urechea in woofer sa vad daca "simte" frecventa subsonica inserata discret in piesa, frecventa mai mult vizibila in miscarile difuzorului decat perceptibila la ureche:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hw6GIEGpVdc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Neaceasca85, 22 January 2017 - 04:30.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Audiofil este in antagonie cu Youtube, FM, TV, MP3, Bluetooth, Onboard, si echipamente audio diferite de amplificator stereo + boxe Hi-Fi sau casti.
Setup-ul minim este reprezentat de DAC + AMP SH+ Boxe Raft noi sau DAC + Casti Hi-fi
Cred ca glumesti cu frecvente de 17hz pe sisteme audio obisnuite.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
nea ceasca, când ai ceva timp la dispozitie da o fuga pana la un magazin specializat pe sisteme audio si fa niste auditii de sisteme stereo, nu neaparat boxe scumpe, chiar si d-astea entry level.

Daca esti audiofil iti garantez ca o sa ai o revelatie si vei cumpara sigur ceva, sau daca nu ai bani vei face un credit sa-ti cumperi Posted Image

#15
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Pentru Youtube, nu merita nicio investitie fata de ce ai acum. Cum spuneam aici: https://forum.softpe.../#entry20593816, pe HDMI s-ar putea sa ai imagine distorsionata si sincer ar merita sa treci pe HDMI doar daca ai duce semnal digital si in sistem. Cum spunea colegul de mai sus, merita sa investesti in HDMI daca sistemul tau stie sa faca asa ceva:
1) 1 cablu HDMI de la PC la sistem --> asta va duce sunetul digital din PC in sistem (calitate audio maxima)
2) 1 cablu HDMI de la sistem la TV (pus, daca exista, in mufa HDMI cu ARC) --> asta va duce sunetul digital din sistem (inclusiv ce vine din PC) in TV (calitate audio maxima) si, totodata, va permite sunetului din TV sa se intoarca in sistem (atunci cand se vizioneaza un canal TV, pentru ca sunetul sa poata fi auzit si in sistem).

Oricum, pe YouTube nu vei simti mare diferenta, cum ziceam, majoritatea clipurilor de acolo au sunet cu spectru de maxim 16KHz (la fel ca orice FM sau post tv). Singurele pentru care ar merita ar fi clipurile in format avchd cu sunet AC3 sau DTS sau macar MP3 320kbps, care sa aiba spectru audio real >16KHz si nu stiu in ce masura poti vedea free online astfel de continut. Oricum, semnalul digital audio pana in sistem va trece peste DAC-urile de toata jena din placa onboard si din TV si va pune la treaba DAC-ul de calitate al sistemului, sistemul tau deveind practic o placa de sunet de calitate cu amplificator cu tot.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Am facut astazi probe cu PC-ul la TV, nu scoate sunet prin HDMI dar nu este o problema, l-am conectat pe AUX-Line In, am impresia ca trebuie dezactivat Bass Boost pe care la boxele 2:1 obosite din 2000 trebuie sa-l activez, mai vad, am testat doar cu putinele clipuri existente in PC, neavand inca net in acea camera.

Omul care imi poate mufa cablul Ethernet este plecat la munte, reiau discutia cu el luni. Am achizitionat asa:

- cablu HDMI 1,5 metri la 7 lei
- mouse wireless la 34 lei (am vazut ca unul de 18 lei e o prastie totala, la altcineva, functioneaza prost pe PC si deloc pe DVR-ul supravegherii video)
- cablu de retea CAT 5 E (am RDS FL 1000 mbps) 5 metri gata mufat, 5 lei, trebuie taiata mufa si remufat pentru a-l trece prin doza din perete, prin aceeasi teava cu coaxialul de TV, asta pentru ca nu doresc adaptor Wi-Fi/USB

Cum spuneam, PC-ul nu scoate sunet pe HDMI, pe SCART (Source-TV la sistem) continua sa se auda sunetul postului TV din cauza asta, trebuie dat sistemul pe AUX ca sa se auda PC-ul.

In Windows, drept Audio Device apare TV-ul Samsung daca nu e conectat cablul de AUX in placa de sunet onboard si Speakers daca il conectez.

Imaginea PC-ului pe HDMI nu e distorsionata ci mult mai buna, foarte frumos se vede la 1920X1080 fatza de 1280X1024 cat poate maxim monitorul Samsung SyncMaster 720N, conectat cu cablu VGA ca HDMI nu are. Doar a trebuit sa ajustez putin Vertical si Horizontal ca iesea din cadrul televizorului, facea overscanul de care spune bloodhand dincolo.

Sistemul audio Philips HTS-3500-S e din 2006-2007, drept urmare nu stie HDMI, stie DI care poate fi compatibil cu SPDIF-ul de la PC.

Edited by Neaceasca85, 28 January 2017 - 19:25.


#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Trebuie sa iti functioneze sunetul prin HDMI, schimba din setarile de la sunet sa iti dea sonorul prin HDMI, nu normal cum il asculti acum.

#18
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Si eu zic ca trebuie sa mearga, trebuie setat la implicit iesirea digitala, ghid video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PyzbBkMtj_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
SI, nu in ultimul rand, in setarile de sunet ale tv-ului pe hdmi, trebuie sa poti alege de unde sa redea sunetul: digital (HDMI/SPDIF daca are) sau analogic (jack, rca, scart etc).

Edited by bloodhand, 29 January 2017 - 18:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate