Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Chemata la lucru sambata in alta locatie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
187 replies to this topic

#19
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View Postseck, on 20 ianuarie 2017 - 22:46, said:

Aici nu e vorba doar de detasare.
Conform programului luni - vineri , deja are 42.5 ore lucrate saptamana asta. Asta inseamna ca sambata sunt ore suplimentare. Din cate mai stiu , codul muncii spune ca angajatul nu poate fi constrans sa faca ore suplimentare.
Deasemenea acestea trebuiesc platite.
Da..mi-a spus ca orele astea vor fi platite suplimentar. Ce nu-mi convine mie este ca am fost chemata in alta locatie,sa fac ceva ce nu e in fisa postului si ma deranjeaza ca nu mi-a acceptat refuzul.

#20
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View Posttthgabitza, on 20 ianuarie 2017 - 22:45, said:

Imi pare rau,asta a fost alegerea ta.

Corect, dar acum am salariul cam de trei ori mai mare decât au restul ...
De asta spun, poate fi şi o oportunitate. Niciodată nu ştii. Nu îţi spun să accepţi cu capul în jos ca şi cum ai fi un sclav, normal că şi tu ai o viaţă, aveai nişte planuri pe sâmbătă etc. Doar zic că poate fi o excepţie.

#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Angajatorul are posibilitatea să te delege sau să te detaseze la altă firmă. Totul e stipulat în Codul Muncii. Doar că nu poate pe termen nelimitat.
Uite aici. Citesti si te hotarasti ce faci.


http://www.codulmunc...itolul_3_1.html

Edited by caiuscorneliu, 20 January 2017 - 22:52.


#22
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Chiar nimeni nu citeste Codul Muncii in ziua de azi ?

Art. 45
Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia. În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.
Art. 46
(1) Detaşarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
(2) În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detaşarea dispusă de angajatorul său numai în mod excepţional şi pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.


Ce motive personale temeinice ai invocat ?

#23
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Post_Dadi_, on 20 ianuarie 2017 - 22:38, said:

Iti zic eu,...te duci, faci treaba la misto, si altadata nu te mai trimite,....
de ce nu ar face treaba bine asa cum trebuie? Chiar trebuie sa punem bête in roate celui care iti da salariul? pfff

#24
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View Postcraciuncostel, on 20 ianuarie 2017 - 22:49, said:

Corect, dar acum am salariul cam de trei ori mai mare decât au restul ...
De asta spun, poate fi şi o oportunitate. Niciodată nu ştii. Nu îţi spun să accepţi cu capul în jos ca şi cum ai fi un sclav, normal că şi tu ai o viaţă, aveai nişte planuri pe sâmbătă etc. Doar zic că poate fi o excepţie.
Pai cam asta ma deranjeaza ca nici nu prea mi-a permis sa ma scuz. Adica orice motiv am zis ea tot se scuza si ma chema la lucru.

#25
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postcaiuscorneliu, on 20 ianuarie 2017 - 22:49, said:

Angajatorul are posibilitatea să te delege sau să te detaseze la altă firmă. Totul e stipulat în Codul Muncii. Doar că nu poate pe termen nelimitat.
Uite aici. Citesti si te hotarasti ce faci.


http://www.codulmunc...itolul_3_1.html
Ce motive personale temeinice ai invocat ?

Bai , ea are deja 42.5 ore lucrate saptamana asta. Asta insemnand ca sambata sunt ore suplimentare. In conditiile astea o poate chema doar cu acordul ei. Angajatorul nu are cum sa te oblige sa faci ore suplimentare.

#26
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View PostNiuu, on 20 ianuarie 2017 - 22:49, said:

Chiar nimeni nu citeste Codul Muncii in ziua de azi ?

Art. 45
Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia. În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.
Art. 46
(1) Detaşarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
(2) În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detaşarea dispusă de angajatorul său numai în mod excepţional şi pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.


Ce motive personale temeinice ai invocat ?
Fratele vine in vizita doar maine. Era planificat de o saptamana. Plus ca aveam cateva intalniri la care trebuia sa merg legate de organizarea nuntii.

#27
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View Posttthgabitza, on 20 ianuarie 2017 - 22:52, said:

Pai cam asta ma deranjeaza ca nici nu prea mi-a permis sa ma scuz. Adica orice motiv am zis ea tot se scuza si ma chema la lucru.

N-ai ce face, ai intrat in hora ori joci, ori te retragi, daca te iei cu ei in gura o sa-ti caute nod in papura sa te dea afara sau or sa te streseze pana cedezi si iti bagi demisia, iti spun din proprie experienta nu din povesti.

#28
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View PostKevlar111, on 20 ianuarie 2017 - 22:57, said:

N-ai ce face, ai intrat in hora ori joci, ori te retragi, daca te iei cu ei in gura o sa-ti caute nod in papura sa te dea afara sau or sa te streseze pana cedezi si iti bagi demisia, iti spun din proprie experienta nu din povesti.
Nu vreau sa ma iau cu ei in gura. O sa vreau sa port o discutie normala cu ea in care ii spun ca nu vreau ore suplimentare. Daca e cazul - o sa le cer singura.
Daca ea nu o sa inteleaga asta si o sa se razbune pe mine cum stie ea mai bine,asta inseamna ca e o femeie lipsita de caracter.

#29
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postcaiuscorneliu, on 20 ianuarie 2017 - 22:57, said:

@seck
Nu-mi vorbi cu "bai" ca nu suntem amici. Am postat link catre articolele din CM care se referă la speta data. Am zis sa le citească, atât.
Ai dat link catre ceva ce nu contesta nimeni. Da , angajatorul te poate detasa unilateral.
Dar detasarea nu anuleaza numarul de ore normal pe o saptamana. Detasarea nu poate obliga angajatul la ore suplimentare.
Orele suplimentare se fac doar cu acordul angajatului.
Si angajatorul nu poate concedia un angajat care refuza orele suplimentare.

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postseck, on 20 ianuarie 2017 - 23:01, said:

Ai dat link catre ceva ce nu contesta nimeni. Da , angajatorul te poate detasa unilateral.
Dar detasarea nu anuleaza numarul de ore normal pe o saptamana. Detasarea nu poate obliga angajatul la ore suplimentare.
Orele suplimentare se fac doar cu acordul angajatului.
Si angajatorul nu poate concedia un angajat care refuza orele suplimentare.
http://www.codulmunc...titlul_3_1.html

Uite si cu timpul de lucru. Deci pana in 48 de ore pe săptămână se consideră ok.

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu din capul locului ai o atitudine recalcitranta si conflictuala... (plus mania persecutiei)
acest lucru te va costa pe parcursul carierei... nimeni n-are nevoie de asemenea elemente in colectiv!
daca in momentul cand "firma" are nevoie de tine, iar tu tu nu esti empatica si dispusa sa ajuti, la ce mai folosesti?
daca "firma" nu poate conta pe tine in anumite situatii speciale, nici tu sa nu te astepti ca-ti va fi tolerata o virgula pusa stramb!
in spatele calului si in fata sefului, nu stai!

Edited by Nero-d, 20 January 2017 - 23:11.


#32
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postcaiuscorneliu, on 20 ianuarie 2017 - 23:03, said:

http://www.codulmunc...titlul_3_1.html

Uite si cu timpul de lucru. Deci pana in 48 de ore pe săptămână se consideră ok.
NU 40 ore sunt normal , ce e peste 40 sunt ore suplimentare. Ore suplientare care pot fi maxim 8 pe saptamana.
Deci pentru ce depaseste 40 ore pe saptamana , angajatul trebuie sa aibe acordul angajatului si nu il poate obliga. Deasemenea se plateste in plus si se ofere zile libere.

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Pai arata-mi si mie unde orele suplimentare se pot face doar cu acordul angajatului. Nu contest. Doar ca nu găsesc articolul.

Edited by caiuscorneliu, 20 January 2017 - 23:07.


#34
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

View Postdorin_2k, on 20 ianuarie 2017 - 22:09, said:

Ai telefon de serviciu? Daca NU, de ce i-ai raspuns sefei?


Pentru ca asa este normal, logic si civilizat sa raspunzi la telefon?
Poate sefa dorea sa-i ceara un sfat. Nu avea de unde sa cunoasca motivul apelului.

Eu raspund la orice telefon. Consider lipsa de respect sa n-o fac.

#35
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View Postcraciuncostel, on 20 ianuarie 2017 - 22:49, said:



Corect, dar acum am salariul cam de trei ori mai mare decât au restul ...
De asta spun, poate fi şi o oportunitate. Niciodată nu ştii. Nu ĂŽţi spun să accepţi cu capul ĂŽn jos ca şi cum ai fi un sclav, normal că şi tu ai o viaţă, aveai nişte planuri pe sâmbătă etc. Doar zic că poate fi o excepţie.
Să vezi cum este când vei avea colesterolul de trei ori mai mare datorită stresului,oboselii,când te întreabå copilul când mai ieșiți la o joacă įn parc,și tot ce derivă din devotamentul către firmă și patron.
Sunt și patroni corecți,nu trebuiesc puși în aceeași posturå cu restul,dar aceia știu să motiveze angajatul și să aducå argumente pertinente în situații de forță majoră.


#36
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Art. 120. [definitia legala si conditiile muncii suplimentare]
(1) Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.
(2) Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate