Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Chemata la lucru sambata in alta locatie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
187 replies to this topic

#1
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Buna! In contractul de munca imi scrie clar care este punctul de lucru si ca programul meu este Luni-Vineri intre orele 08:00-16:30. M-a sunat sefa si mi-a spus sa ma prezint la lucru maine intr-o alta locatie decat cea mentionata in contrat,pt un program de lucru de 8h si evident si pt alt post decat cel pe care il am in contract. I-am spus sa nu vreau sa merg si nu a acceptat un refuz. A spus ca am fost chemata de director. Ce pot sa fac in situatia asta?

#2
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Nu te duci.

#3
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Trebuia sa te astepti la asta, asa e in ziua de azi, angajatii sunt tratati exact cum erau pe vremuri negrii sclavi care lucrau pentru colonistii englezi.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ai telefon de serviciu? Daca NU, de ce i-ai raspuns sefei?

#5
L0L

L0L

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 16.10.2016
Eu zic sa te duci dar sa-l iei si pe Ernest dupa tine Posted Image

#6
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Suna la ITM si de acum inregistreaza ti apelurile ca dovada, asa o fwti in gat pe sefa si directorul ei

p.s nu ai zis ce lucrezi, ca sa ne dam si noi seama, daca speli scari de bloc si te-a chemat la alt bloc e altceva, intelegi ?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Te detaseaza. Poti accepta sau nu, iar iei cu putine fort te pot concedia.
Te-a trimis la munca in alta mina?

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Poate totusi e o urgenta, cine stie. Un pic de flexibilitate nu strica, situatii de genul asta pot aparea oriunde.

#9
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View Postalexandruww2, on 20 ianuarie 2017 - 22:11, said:

Suna la ITM si de acum inregistreaza ti apelurile ca dovada, asa o fwti in gat pe sefa si directorul ei

p.s nu ai zis ce lucrezi, ca sa ne dam si noi seama, daca speli scari de bloc si te-a chemat la alt bloc e altceva, intelegi ?
Lucrez la o firma care presteaza servicii iar eu am postul de receptioner la o fabrica. Ea este manager si are contract pt prestare de servicii la mai multe fabrici din oras. Mi-a spus sa merg la o alta fabrica sa ma ocup de niste hartii,nimic ce ar tine de receptie.

#10
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Ai fost DETASATA, eu cred ca este legal,eu zic sa nu iti faci sange rau si sa te duci chiar daca ai alte planuri. Esti singura vs o firma....daca te iei cu ITM si altele,mai rau iti faci pe plan psihic :) nervi bani drumuri hartii si cearta, nu ai ce face decat sa te duci sau sa refuzi si sa fie discutii si esti pe lista neagra pt neindeplinirea sarcinilor de serviciu si a fisei postului si esti concediata.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttthgabitza, on 20 ianuarie 2017 - 22:04, said:

Ce pot sa fac in situatia asta?
Accepti sau iti cauti alt loc de munca.

#12
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
normal ca trebuie sa mergi , esti detasat la alta locatie , nimic in neregula cu asta.
pfff...cum ceva gata, ITM, plangeri lacrimi ,etc...Asta e angajatul din ziua de azi , nu citeste bine contractual dar pretentii maxime.
De ce nu iti dai demisia atunci?Nu e mai simplu daca nu iti convine?

#13
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View Postalexandruww2, on 20 ianuarie 2017 - 22:23, said:

Ai fost DETASATA, eu cred ca este legal,eu zic sa nu iti faci sange rau si sa te duci chiar daca ai alte planuri. Esti singura vs o firma....daca te iei cu ITM si altele,mai rau iti faci pe plan psihic Posted Image nervi bani drumuri hartii si cearta, nu ai ce face decat sa te duci sau sa refuzi si sa fie discutii si esti pe lista neagra pt neindeplinirea sarcinilor de serviciu si a fisei postului si esti concediata.
Nu aveam de gand sa ajung la ITM sau ceva. Mie pur si simplu nu mi se pare normal ceea ce mi-a cerut ea atat timp cat in contract nu-mi scrie lucrul asta.

#14
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
Dacă pentru o sâmbătă lucrată îţi pui problema aşa ... înseamnă că eu mâine că mă duc "benevol" la o acţiune pentru o licitaţie importantă şi nu ştiu când ajung acasă ar trebui să îmi trimit deja demisia. Ah, ops, trebuia să fac asta de acum 15 ani de când mă tot duc sâmbetele la serviciu. Şi da, programul meu este de luni-vineri 8-14.

Ştii, la un furnizor de servicii parcă îţi mai vine să te dai când ai o problemă, urli la operatoarea respectivă cu drepturile cetăţeanului, cu protecţia consumatorului. Dar într-o ţară cu 5% şomaj parcă nu îţi vine să muşti mâna care te hrăneşte ...

Când auzi despre oameni care se afirmă la serviciu, adu-ţi aminte că aceste acţiuni îţi aduc respect în faţa şefului, când vede că se poate baza pe tine. De acuma fie te va f... mereu să faci diverse în timpul liber şi poate moca, fie îşi va aduce aminte de tine la următoarea mărire de salariu şi vei primi un bonus. Rişti .. şi câştigi.!

Edited by craciuncostel, 20 January 2017 - 22:40.


#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
bă ce oamini!
da' ceva prime... a specificat?
sau iar e criză ecoomică fără economie şi scot bicele înnodate ?

în ce termeni s-a purtat discuţia?

Edited by sarac.lipit, 20 January 2017 - 22:40.


#16
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Iti zic eu,...te duci, faci treaba la misto, si altadata nu te mai trimite,....

#17
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View Postcraciuncostel, on 20 ianuarie 2017 - 22:37, said:

Dacă pentru o sâmbătă lucrată îţi pui problema aşa ... înseamnă că eu mâine că mă duc "benevol" la o acţiune pentru o licitaţie importantă şi nu ştiu când ajung acasă ar trebui să îmi trimit deja demisia. Ah, ops, trebuia să fac asta de acum 15 ani de când mă tot duc sâmbetele la serviciu. Şi da, programul meu este de luni-vineri 8-14.

Ştii, la un furnizor de servicii parcă îţi mai vine să te dai când ai o problemă, urli la operatoarea respectivă cu drepturile cetăţeanului, cu protecţia consumatorului. Dar într-o ţară cu 5% şomaj parcă nu îţi vine să muşti mâna care te hrăneşte ...

Când auzi despre oameni care se afirmă la serviciu, adu-ţi aminte că aceste acţiuni îţi aduc respect în faţa şefului, când vede că se poate baza pe tine. De acuma fie te va f... mereu să faci diverse în timpul liber şi poate moca, fie îşi va aduce aminte de tine la următoarea mărire de salariu şi vei primi un bonus. Rişti .. şi câştigi.!
Imi pare rau,asta a fost alegerea ta. Nu vreau sa fac mare caz pe tema asta. Sincer nu ma deranjeaza sa lucrez intr-o zi de sambata,pt ca am mai lucrat. Dar in sfarsit am prins un loc de munca decet si nu cred ca e normal sa imi spuna sa ma prezint la lucru dupa ce am spus ca nu vreau sa merg. Din cate am inteles te poate detasa doar daca esti si tu de acord. Apai...eu nu am fost si nu mi-a acceptat refuzul.

View Postsarac.lipit, on 20 ianuarie 2017 - 22:38, said:

bă ce oamini!
da' ceva prime... a specificat?
sau iar e criză ecoomică fără economie şi scot bicele înnodate ?

în ce termeni s-a purtat discuţia?
M-a sunat,mi-a spus ca maine sunt chemata la lucru. Am spus frumos ca am planuri cu familia si a zis ca ii pare rau dar ea nu are ce face pt ca directorul m-a cheama la lucru,asa ca maine la 08:00 sa ma prezint acolo. Punct. Asta a fost toata discutia.

Edited by tthgabitza, 20 January 2017 - 22:46.


#18
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Aici nu e vorba doar de detasare.
Conform programului luni - vineri , deja are 42.5 ore lucrate saptamana asta. Asta inseamna ca sambata sunt ore suplimentare. Din cate mai stiu , codul muncii spune ca angajatul nu poate fi constrans sa faca ore suplimentare.
Deasemenea acestea trebuiesc platite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate