Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

ipocrizia celor care citesc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#37
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Prin "carti" eu inteleg beletristica. Mie nu mi-a placut niciodata literatura. Mi-au placut insa altele. Cand eram la liceu, asta inainte de epoca internetului ma duceam la biblioteca si cautam carti de istorie, geografie, istoria comunismului, legionari si multe altele. E adevarat, sunt si carti de beletristica in care poti afla multe chestii interesante, in special cele de aventuri,Jules Verne,  poate romanele lui Victor Hugo, Marin Preda, dar pana pe la 14-15 ani le-am bifat pe toate. Hai sa fim seriosi, ce e de valoare s-a scris demult.

#38
Letitia-UK

Letitia-UK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,593
  • Înscris: 14.04.2016

 zyraxes27, on 18 ianuarie 2017 - 22:53, said:

Prin "carti" eu inteleg beletristica. Mie nu mi-a placut niciodata literatura. Mi-au placut insa altele.

Hai sa fim seriosi, ce e de valoare s-a scris demult.

1. Desigur, și cum nu poți accepta că altora se poate să le placă chestiuni pe care tu nu le înțelegi, trebuie să fie ei defecți.
2. Așa gândeau probabil și ăia în Egiptul antic.

Fără supărare, asemenea postări îți dau un aer extrem de bătrânicios și expirat. Oare de ce se mai fute lumea după 30 de ani, ca să rămânem într-o zonă de comparație care implică un instrument foarte drag ție (obsesiv de drag)? :D

#39
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

 Prien, on 18 ianuarie 2017 - 22:49, said:

Asa e. M-ai prins. Ma dau batut. Lapte batut. Kefir...Sana..
Glenlivet, Campari, Peroni. Încîntat de cunoștință! Posted Image

#40
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
:))) Pai, aia e... informații accesibile așezate intr-o forma care transmite ceva. Cand vorbesti despre beletristica, vorbesti despre arta, cand vorbesti despre arta, vorbesti despre sens. Incearca. Sunt milioane de carti pe lumea asta.
Cat despre reinventare rotii. George R.R. Martin sau orice alt Sci-Fi.
E drept, lucrurile au evoluat si evoluează, dar la baza raman aceleasi valori.
Tine mult si de imaginație si de empatie, cat si de necesitățile tale personale. Nu trebuie neaparat sa te consideri agresat. Una dintre abilitățile cele mai necesare in ziua de azi, e autoeducatia, necesitatea de a fi autodidact. Abilitatea asta înseamnă sa cauți informații, implicit cărți. Există milioane de cărți in format electronic.
Cat despre hipsteri si show-off... Life is life! Un cititor trăiește o mie de vieti, daca tu nu citesti... îți refuzi singur niște orizonturi, trăiri, într-un fel experiențe de viață care nu pot fi cumpărate cu nici o cantitate de succes personal, profesional si de nici o suma de bani.

Edited by TDI-beez, 18 January 2017 - 23:04.


#41
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Eu nu inteleg de ce sunt ipocriti oamenii care citesc? Care e logica?

#42
Letitia-UK

Letitia-UK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,593
  • Înscris: 14.04.2016

 TDI-beez, on 18 ianuarie 2017 - 23:00, said:

Un cititor trăiește o mie de vieti, daca tu nu citesti... iti refuzi singuri niste orizonturi, trairi, intr-un fel experiente de viata care nu pot fi cumparate cu nici o cantitate de.succes personal, profesional si de nici o suma de bani.

Foarte bine spus. Mă întreb dacă inițiatorul se uită la filme sau nu.
Viața e experiență, cititul e experiență. Dacă le transformi în ”bifat”, le faci anoste și triste, pe bucățile alea pe care ai pus semnul.

#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

 Bogdansv1, on 18 ianuarie 2017 - 22:35, said:

Sigur se vede. Dar să ne întoarcem la fotbal, ce atacant o fi mai bun: Tolstoi sau Dickens?

 Prien, on 18 ianuarie 2017 - 22:40, said:

Si ca portar pe cine pui? Eu ma gandeam la Byron, ca stie si nitel box.

Vorbiti de Toulouse-Lautrec, nu? Eu tin cu Lautrec, ca de rgula bate Toulouse si eu tin mereu ca ala mai slab :lol:

On: poate pentru unul care n-a luat bacul sau l-a luat dupa metoda Ponta, sa vezi pe unul pierzand timpul cu carti groase in loc sa joace Candy Crush pe telefon pare o pierdere de vreme. Dar vorba unui mare 'telectual care in prezent infunda puscaria: daca nu citesti, nici nu stii ce pierzi :P

#44
Letitia-UK

Letitia-UK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,593
  • Înscris: 14.04.2016
Și eu mă întreb uneori cum pot trăi oamenii fără să-și utilizeze imaginația. Fără să se întrebe oare cum trăiesc alții, ce gândesc ei, ce simt și cum, ce decizii iau și de ce.
Unora dintre noi, această nevoie de a ne folosi imaginația se alimentează cu cărți și alte forme de artă.

Uneori mă întreb, dar de obicei înțeleg că alții trăiesc bine mersi, chiar dacă trăiesc diferit de mine și cu altă prioritate la nevoi.

#45
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
3 pagini si inca nu a fost mutat la Fun?
Chiar se discuta chestia asta?

Ce urmeaza? Ipocrizia alora care se sterg la fund sau se spala pe dinti?

#46
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
De ce la fun? E o chestie de discutat aici. Numarul de cititori, scade constant. Cartea tiparita a intrat deja intr-un declin uriaș, ca mumar de exemplare vandute. Faptul ca era vazuta si ca o diversiune placuta nu mai e valabil, datorita imixtiunii audio-vizualului, in ecuație, aici letitia poate sa completeze.
Viitorul va fi, in mod evident, modelat si cu ajutorul cuvantului scris.
E adevarat, beletristica va fi vanduta, din ce in ce mai sincretic.
Ca exemplu, desi irelevant in context, e faptul ca.s-au scris carti dupa filme.

#47
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 zyraxes27, on 18 ianuarie 2017 - 22:05, said:

Cred ca multora dintre noi li se pare normal sa auda cat e de bun si util cititul, unii il si pun in practica. Ii vezi pe toti prin metrou cu cartea in mana. Mereu mi-am pus intrebarea de ce? Care e fratilor faza cu cititul? I-am vazut pe unii citind carti mai groase decat biblia. Oare chiar le produce placere acest citit, Ma uit si la titluri si nu vad decat titluri dubioase, scriitori dubiosi de care n-am auzit in viata mea. Nu e cumva o simpla cochetarie fara nici o utilitate? Cu ce esti mai destept daca citesti niste indivizi de care n-a auzit nimeni. Cand ai tot internetul la dispozitie, softpedia, wikipedia, de ce ar mai citi cineva beletristica? Eu am citit foarte putin la viata mea, dar dau dovada de o larga cultura generala.
Regret ca te dezamagesc, dar felul in care ai deschis discutia, denota exact contrariul: un nivel scazut spre 0 al culturii generale. Nici "larga" si nici "cultura generala". Ce-ti spune notiunea de "Opera"? Far "Filarmonica"? Dar " genii ale literaturii universale"? Asa e ca nimic? Ei vezi, asta era.
@TDI-beez
"Numarul de cititori, scade constant."
Ai dreptate, e direct proportional cu nivelul de cultura al celor din ziua de azi.
Cate carti crezi ca a citit Dragnea? Tariceanu? puie-monta?

Edited by myshyk, 18 January 2017 - 23:16.


#48
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
https://forum.softpe...ut-manea-veche/

#49
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 TDI-beez, on 18 ianuarie 2017 - 23:12, said:

De ce la fun? E o chestie de discutat aici. Numarul de cititori, scade constant. Cartea tiparita a intrat deja intr-un declin uriaș, ca mumar de exemplare vandute. Faptul ca era vazuta si ca o diversiune placuta nu mai e valabil, datorita imixtiunii audio-vizualului, in ecuație, aici letitia poate sa completeze.
Viitorul va fi, in mod evident, modelat si cu ajutorul cuvantului scris.
E adevarat, beletristica va fi vanduta, din ce in ce mai sincretic.
Ca exemplu, desi irelevant in context, e faptul ca.s-au scris carti dupa filme.

Viitorul va fi ala in care o sa scanam un qr si o sa avem instant scrisa in memorie toata cartea Posted Image.

Pana atunci ala care vrea sa citeasca poate sa citeasca.

Ala care nu intelege ce inseamna a citi si de ce unii o fac se poate duce pe aria de fun , ca gif-urile nu au nevoie de prea multa materie.

 balauru69, on 18 ianuarie 2017 - 23:15, said:


Ajunsesi inaintea mea. Ipocritule :))))))))

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 January 2017 - 23:17.


#50
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 balauru69, on 18 ianuarie 2017 - 23:15, said:


Deci nu e troll. Eu speram totuși...

#51
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Topicul ăsta pare a fi o demonstrație de analfabetism funcțional. Însăși titlul topicului sugerează o eroare de înțelegere. Restul comentariilor par a fi o întărire a pseudo-afirmației inițiatorului. Hai România!

#52
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Ati vazut linkul de mai sus?
Mi se pare trist ca un asemenea exemplu cultural de individ, a fost luat in serios de atatia oameni. Damn internet! Era mai bine inainte de era electricitatii!

 X41Xu1, on 18 ianuarie 2017 - 23:19, said:

Topicul ăsta pare a fi o demonstrație de analfabetism funcțional. ĂŽnsăși titlul topicului sugerează o eroare de Ă®nțelegere. Restul comentariilor par a fi o Ă®ntărire a pseudo-afirmației inițiatorului. Hai România!
In accepțiunea domniei voastre, care ar fi fost o alternativă potrivită de răspuns la acest subiect? Va rog sa nu uitați factorul sociologic și entropia specifică forumurilor de gen. Egalitatea e un ideal, totuși.

P.S. L-am rugat pe barboso, sa schimbe titlul topicului in: "Ipocrizia de a citi!"

Edited by TDI-beez, 18 January 2017 - 23:37.


#53
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Iocan, on 18 ianuarie 2017 - 23:18, said:

Deci nu e troll. Eu speram totuși...

Uita-te ce topice a deschis , primele de pe sp :).
Asta nu mai e nici troll. E balrog!

#54
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

 TDI-beez, on 18 ianuarie 2017 - 23:22, said:

care ar fi fost o alternativă potrivită de răspuns la acest subiect? Va rog sa nu uitați factorul sociologic și entropia specifică forumurilor de gen. Egalitatea e un ideal, totuși.
Reject!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate