Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

ipocrizia celor care citesc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#1
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Cred ca multora dintre noi li se pare normal sa auda cat e de bun si util cititul, unii il si pun in practica. Ii vezi pe toti prin metrou cu cartea in mana. Mereu mi-am pus intrebarea de ce? Care e fratilor faza cu cititul? I-am vazut pe unii citind carti mai groase decat biblia. Oare chiar le produce placere acest citit, Ma uit si la titluri si nu vad decat titluri dubioase, scriitori dubiosi de care n-am auzit in viata mea. Nu e cumva o simpla cochetarie fara nici o utilitate? Cu ce esti mai destept daca citesti niste indivizi de care n-a auzit nimeni. Cand ai tot internetul la dispozitie, softpedia, wikipedia, de ce ar mai citi cineva beletristica? Eu am citit foarte putin la viata mea, dar dau dovada de o larga cultura generala.

#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ca idee, iti spun treaba asta pentru ca marturisesti ca ai citit foarte putin...

In carti gasesti trimiteri la n lucruri, sa nu crezi ca daca subiectul cartii este X, vei gasi doar referiri la acel lucru. Dimpotriva, afli extrem de multe lucruri din extrem de multe domenii atunci cand citesti o carte de  "beletristica"


De fapt, in ziua de azi, e vorba de o comuniune naturala intre carti si internet - exemplu simplu , citesti o carte si se vorbeste la un moment dat despre Y, un lucru pe care nu il cunosti sau de care doar ai auzit. Ei, treaba asta te face sa cauti pe internet mai multe detalii, sa cercetezi, sa aduni informatii..

Edited by Damascus77, 18 January 2017 - 22:12.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Iti promit ca nu doare! Incearca!
Asa s-ar putea sa mimezi inteligenta (precum cei care isi pun ochelari cu sticla 0 dioptrii).

Eu citesc ori de cate ori am ocazia, dar nu prea mai am.
In vacante odihna mea implica cateva carti pe Kindle.

PS Semidoctismul nu inseamna cunostiinte generale!

#4
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
Spune-mi ce carti citesti si am sa iti spun cine esti.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
asa cum tie ti se pare relaxant sa-ti strici ochii in monitoare pt care platesti sute sau mii de lei ca sa fie de x lumina si x claritate si x tehnologie pt a nu te obosi cand stai mult la el sau eventual profile pt, atentie, citit, altii trec direct la partea mai simpla si mai usoara pt toata lumea, citesc o carte.

nimeni n-a plans pana acum cum ca e prea mic sau mare scrisul, cum ca nu este hd sau 4k, ori alte balarii de genul. fiecare se relaxeaza in felul sau. eu ascult muzica atunci cand lucrez, dar asta ma linisteste mai mult decat reuseste sa ma oboseasca munca. asadar, despre ce vb? de cat de sanatoasa e capra vecinului si nu moare odata?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu gasesti in tot internetul ce poti gasi intr-o carte. Citeste si ai sa intelegi.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
avand in vedere titlul de can can, consider ca esti mai ipocrit cand te iei de altii pt astfel de chestii, cum ca citesc si se destind in felul lor, decat efectiv sa citesti. asta nu poate arata nimic altceva, decat o invidie vizavi de ceilalti.

iar pt cine a calcat prin niste biblioteci la viata lui, imi va confirma cele scrise: mirosul de carte dintr-o biblioteca nu-l vei gasi nicaieri pe internet, chiar daca absolut tot ce inseamna internetul ar fi la tine acasa.

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s1eUO6u3RN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
E foarte simplu: citesc cărți deoarece mi se pare foarte interesant conținutul respectiv.

#10
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
apropo, am citit ultima carte absolut accidental, am dat peste un pdf , se numea "Airframe". Am crezut ca e vreun manual tehnic, dar era un roman de Michael Crinchron, chiar foarte interesant, Dar poate mi s-a parut interesant si pentru ca era ceva oarecum legat de domeniul meu.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postzyraxes27, on 18 ianuarie 2017 - 22:05, said:

I-am vazut pe unii citind carti mai groase decat biblia.

Manualul de instructiuni de la televizorul meu e mai gros ca biblia.

View Postzyraxes27, on 18 ianuarie 2017 - 22:05, said:

dau dovada de o larga cultura generala.

Si de o modestie iesita din comun.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu vroiam sa postez Cartile te fac neprost, dar am fost prea lenes..
Sa revin. Spre deosebire de initiator, eu zic despre mine ca am citit un foarte mare numar de carti, adica multe biblioteci, dar asta nu inseamana ca ma consider si un om cult. Pt ca daca ma compar cu N Iorga sau R Theodorescu, ....Da, stiu, sunt un mare modest..
Altfel, initiator, si pt mine si talica, semintele acelasi gust are. Ma rog, mai E niste diferente pe care matalica ar trebui sa le gasesti.
PS. Mi-a placut faza .citez"..cand ai tot internetul la dispozitie, softpedia, wikipedia, de ce ar mai citi cineva...?"
Super corect. Mai ales ca in SP e si un user Prien, cam dus cu submarinul, care a discutat si multe carti...
Daca imi dai o vodka, ii spun sa te lase sa il citezi..Adevarul e ca tipul asta e nitel cam rau. Si mistocar..
Adica daca te ia in firele periscopului si...nu iti spun ce zice in particular.
Acum e la buda pt ca dupa ce a citit ce ai scris matale s-a udat pe el...Adica il doare burta de cat S-a ras...

Edited by Prien, 18 January 2017 - 22:33.


#13
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Damn! Am ajuns și ipocrit... Posted Image

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postzyraxes27, on 18 ianuarie 2017 - 22:05, said:

Oare chiar le produce placere acest citit,
Da. Punct.

#15
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Nu ești singurul... noroc că mi-a deschis initiatorul ochii și m-am deșteptat.

#16
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
mda, parca incepe sa se vada asa un pic ipocrizia din mesajele voastre.

#17
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Sigur se vede. Dar să ne întoarcem la fotbal, ce atacant o fi mai bun: Tolstoi sau Dickens?

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Astia la cine joaca ?  Nu cred ca-s la o echipa mare, ca n-am auzit de ei.   Posted Image

Edited by Barboso, 18 January 2017 - 22:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate