Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

Laptop office 2000 de lei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
30 răspunsuri în acest subiect

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
N-am exagerat chiar deloc, ca e testat personal.
Evident, ma refer la chestiile de zi cu zi, nu la lucrurile intense, unde e clar ca cel cu i7 ar castiga detasat. Explicatia e destul de simpla: un HDD mecanic are piese in miscare si ii ia ceva timp pana acceseaza informatia. Indiferent de ce procesor vorbim, IPC-ul lui e net superior vitezei oricarui HDD, el poate "ajunge" la informatie mult mai rapid decat ii ia HDD-ului sa i-o ofere. Fa un test simplu: pune ceva la descarcat, baga o dezarhivare si apoi incearca sa mai faci ceva pe HDD-ul cu laptop si i7. Fa acelasi lucru pe cel cu SSD si vezi ce zice.

Cat despre acele clasamente, ma abtin sa le comentez, cand nu sunt insotite si de numere.
Degeaba imi spun ei mie ca Dell e pe primul loc (ma rog, dupa Apple), daca nu-mi zic si pe ce unitati s-a facut calculul. Iti dau doar 2 variabile simple: numarul de unitati vandute si modelul acestora.
Daca au dat 100 premium si s-au intors 2 vs un alt brand ce a dat 1000 middle si s-au intors 100, e clar ca au returul mai mic, dar asta nu inseamna ca sunt mai bun. In plus, graficul ala e oricum dubios si nu prea e relevant discutiei de fata.

Review - nota primita in momentul unui review, de regula la lansare, deci nu are treaba cu fiabilitatea
Tech Support - aici de acord, dar pe seriile low-cost nu prea e oferit, iar la noi in tara chiar lipseste
Design - nu vad relevanta cu privire la fiabilitate, cel putin nu la cea pe termen lung
Warranty - de acord, cu cat mai mult cu atat mai bine
Software - nu prea e cazul, cand toate modelele in discutie sunt FreeDos
Innovation - din nou e irelevant

Celelalte 3 categoriii nici nu are rost sa le aduc in discutie, cand nu sunt sustinute de mai nimic si se bazeaza pe primele.
Asadar, e un clasament pur generic, ce plaseaza un brand in fata pe baza unor review-uri (cum am zis, de regula se fac la lansare), pe baza unor inovatii sau pe baza solutiile software / tehnice oferite. Dar nu vad sa fie testata fiabilitatea in adevaratul sens al cuvantului.

Asadar, raman la ideea mea, invatata de-a lungul timpului: nu exista un brand mai bun ca altul, exista un model mai bun ca altul.
Daca vrei brand, ai unul singur, Apple, dar nu prea e termen ok de comparatie (alta liga de pret, alt software, alta politica).

PS: Imi cer scuze daca uneori par mai acid in replici, dar nu-mi place sa ma invart in jurul cozii.
Cand am ceva de zis, o voi face.

PPS: As aprecia daca am puta discutia in PM, in caz de alte neclaritati ce n-au treaba cu topicul in sine.

#20
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.661
  • Înscris: 04.01.2017
Un refurbished la 1500 de lei cu garantie 2 ani si vindos licentiat va fi muuuult mai rezistent decat orice te-ai gandi tu sa iei cu 2000 de lei. Ca fapt divers, acum tastez de pe un hp 6715b ...care are vreo 8 ani , taste impecabile, constructie la fel , bateria originala care tine 60-90 minute, doar a fost 1500 de dolari la lansare , iar pe mine m-a costat cam 100 ...acum 2 ani cand l-am luat.
Mergi in magazine si tasteaza la orice model in bugetul tau si apoi sa ne spui cum flambeaza toate literele cand tastezi doar una, sau cum se indoaie tot "laptopul" cand il ridici de un colt de pe masa , sau cum face displayul cand incerci sa il deschizi cu o mana.
Apoi mergi intr-un magazin cu laptopuri refurbished, Tinkpad-uri, Elitebook-uri, etc si repeta testele .....
O sa vezi despre ce vorbesc !
Ps: am luat eu o petarda d-asta de vreo 1700 de lei pentru copil....imi vine sa il arunc pe geam de fiecare data cand ma asez sa tastez ceva la el , apas pe A si flambeaza toate tastele pana pe la T,G,H ...foooarte fain !
Spor la ales !

Editat de farausername, 18 ianuarie 2017 - 08:47.


#21
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.600
  • Înscris: 07.08.2011
Bun, dupa ce am citit topicul pana acum, pot desprinde urmatoarele doua concluzii generale:

1. Nu merita sa dai 2000 de lei pe un laptop nou. Ia un second-hand si pune-i un SSD. O sa ruleze mult mai rapid aplicatiile uzuale, tastele n-o sa-i flambeze si (probabil) fata o sa-l tina pana la 20 de ani! Are doar 3 Kg iar cu putin noroc bateria il mai tine vreo 10-15 de minute, ca de-aia e laptop!

2. Evita cu orice pret seriile low cost. Fara Asus A sau X, in aceiasi bani poti sa iei ceva mai rezistent dar mai putin performant si per ansamblu esti castigat: vei face aceleasi lucruri pe el dar te va tine mai mult.

Cu 1 nu pot sa fiu de acord decat ca solutie de compromis in cazul unui buget foarte limitat iar cu 2 pot fi de acord doar in contextul de fata cand laptopul va fi luat pentru un copil care nu este pasionat de jocuri.
In orice alta situatie vei fi pus sa alegi intre performanta mai mare si calitate mai buna in acelasi buget. Cand vrei un laptop cat de cat performant - care sa poata rula si jocuri - dar ai buget mic esti obligat sa te orientezi catre seriile low cost.
E opinia mea...
@georgik12 multumesc pt lamuriri. Nu trebuie sa-ti ceri scuze, n-ai de ce, esti un tip ok!
E un forum de discutii, e normal sa schimbam opinii, sa nu existe consens, trebuie doar sa stim sa acceptam si opiniile celorlalti. Nu exista un detinator al adevarului absolut iar nuantele pot face ca diferentele dintre o situatie si alta sa fie foarte mari. Suntem oameni, fiecare avem o doza de subiectivism si uneori ceea conteaza cel mai mult: degeaba e un laptop bun daca e rosu!
Numai bine!

#22
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.661
  • Înscris: 04.01.2017
Mno, go4IT , sa ne spui si noua pe ce ai mers pana la urma . Eu m-am dat cu parerea din calitatea de posesor al ambelor variante , nou vs sh premium. Ca idee un laptop ok ca materiale sub 1000 de euro nu gasesti  , bine eu am un fetish pentru metal,  dar asta e alta discutie Posted Image , la fel ca aia cu greutatea care NU trebuie sa depaseasca 1500 de grame cu tot cu incarcator si rucsac, dar nu ma lua in seama , cumpara-i ceva macar de 5 kg, nu va avea nevoie de sala sau diete ,va fi suficient sa isi care rucsacul cu laptopul !Posted Image
Spor la ales !

Editat de farausername, 18 ianuarie 2017 - 14:30.


#23
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.288
  • Înscris: 08.02.2014
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Am reusit astazi sa vad un Probook si nu prea m-a atras, nu stiu de ce. Cred ca voi merge pe un HP 250 G5, cu un i5 6200U, 4 GB RAM.

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.536
  • Înscris: 03.09.2013
G5-ul sta mai rau la toate capitolele, dar are o configuratie putin mai buna.

#25
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011

View PostLexon, on 18 ianuarie 2017 - 14:12, said:

In orice alta situatie vei fi pus sa alegi intre performanta mai mare si calitate mai buna in acelasi buget. Cand vrei un laptop cat de cat performant - care sa poata rula si jocuri - dar ai buget mic esti obligat sa te orientezi catre seriile low cost.
Exact, nu le poti avea pe ambele la bani putini.
Legat de partea de autonomie, depinde. Prin SH ma refer la refurbished in general. Am luat un EliteBook de 14" pentru cineva cu 1.000 lei. I5 sandy, 4GB RAM, HDD la 7200RPM.
Bateria ii tine vreo 2 ore, ceea ce nu-i rau pentru ce stie sa faca in rest. Evident, nu discutam de SH-uri cand vine vorba de gaming, cu dedicate obosite, dar pentru cele basic, pentru uz de zi cu zi, e alta discutie.

#26
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.288
  • Înscris: 08.02.2014
A ajuns G5-ul. Tocmai ce am pus un Windows 10 pe el. Pare sa se miste bine, imi place per total. Ramane sa il pun in niste benchmark-uri dupa ce pun pe el tot ce trebuie.

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.848
  • Înscris: 07.06.2014
nu te supara, dar ma intreb cu ce te va incalzi un benchmark, tu l-ai luat pt a fi folosit sau pt a fi testat sintetic?

#28
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.536
  • Înscris: 03.09.2013
ProBook este peste G5 la aprox. toate capitolele, cu exceptia configuratiei pe care nu o simti. Asta e, noi suntem de umplutura.

#29
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.288
  • Înscris: 08.02.2014

View PostDany_Darke, on 20 ianuarie 2017 - 07:35, said:

nu te supara, dar ma intreb cu ce te va incalzi un benchmark, tu l-ai luat pt a fi folosit sau pt a fi testat sintetic?

Vreau sa vad cum face fata la anumite chestii. In fine, o lasam asa.

View Postjegmihai, on 20 ianuarie 2017 - 07:56, said:

ProBook este peste G5 la aprox. toate capitolele, cu exceptia configuratiei pe care nu o simti. Asta e, noi suntem de umplutura.

Am mentionat anterior ca am pus mana pe un ProBook si l-am testat vreo ora si nu m-a atras prea mult.

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Si te-a impresionat mai tare plasticul de pe G5?
Mama lor de gusturi ...

Nu-i problema, ne auzim la anul. :D

#31
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.116
  • Înscris: 27.04.2006
Daca mai e cineva interesat, Lenovo IdeaPad 100, i3-5005, SSd128, 4GB ram, Win10Home, 1599 la Metro, saptamana asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate