Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

AKTA cumpărată de UPC ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#19
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

Quote

ntrarea pe segmentul telefoniei mobile este finanțată dintr-un împrumut de aproximativ 10 milioane de euro de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), pe care operatorul l-a contractat în urma unei decizii a acționarilor din partea a doua a anului trecut.

Telefonia mobilă sigur nu o vor mai lansa, a fost (doar) un motiv să pună mâna pe cele 10 milioane de euro de la BERD, nu ar câștiga prea mulți abonați pe telefonia mobilă, piața e deja ”ocupată” de cei 4 operatori principali. Un oarecare succes ar putea avea în zonele rurale unde semnalul GSM sau internetul mobil este insignifiant în cazul celor 4 ”granzi”, dar pentru asta trebuie să investească, ceea ce știm deja că AKTA nu va face, ei investesc doar în preț, unde încă mai au ”exclusivitate”. În afară de asta, în tot mai multe zone  mai ales Orange și DIGI vin cu 3G sau 4G.
Întrebarea e în ce au investit banii, pe TV nu s-a schimbat mai nimic în bine, dimpotrivă au eliminat posturile Dolce Sport (în continuare fără Eurosport, Discovery și puține programe HD), viteza la internet nu s-a mărit de ani de zile, iar telefonia fixă nu reprezintă un (mare) atu, ci doar încă o ”vacă de muls”. Cinemaraton (dacă se va lansa) ar fi singura sursă de venit suplimentară care să crească prețul unei eventuale achiziții către UPC (să zicem, să fiu și on-topic), operatorii locali sunt tot mai puțini, deci mai puține șanse de a-și mări exponențial numărul de abonați, iar în zonele unde operează vine concurența din urmă, în majoritatea zonelor, ei mai păstrează (doar) jumătate din abonați după ce apar și alți operatori.
UPC îi va cumpăra la un moment dat, dar pentru asta trebuie să se întrunească mai multe condiții, printre care, o ofertă care să mulțumească conducerea D.C.S., UPC să își ”dorească” în continuare să îi cumpere, după ce s-au lovit de un ”zid” în 2015, iar AKTA să dorească într-adevăr să facă acest pas, lucru de care nu mai sunt așa sigur, din moment ce ei țin de preț de 2 ani deja. Dacă vrei cu adevărat să vinzi, mai lași tu ceva, cumpărătorul ceva și ajungi la un consens până la urmă, dar orgoliile sunt mari, iar, în general, negocierea dintre operatorii de cablu de la „vârf” durează luni sau chiar ani de zile și de multe ori eșuează.

Edited by Cristi_77, 08 February 2017 - 14:35.


#20
misterpresident

misterpresident

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 26.12.2010
Akta chiar o sa lanseze telefonia mobila 2 modele de telefoane disponibile sunt deocamdata lenovo si alcatel.

#21
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Dacă e corectă informația, e un indiciu serios că tratativele de vânzare au eșuat, în caz că au existat unele. Acum rămâne de văzut și cu ce oferte vor veni și calitatea serviciilor, dacă se va concretiza.

#22
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

Fondul de investiţii Pinebridge, gata să vândă AKTA într-o tranzacţie de peste 100 mil. euro


AKTA, un business de peste 50 mil. euro pe an, este al treilea jucător de pe piaţa locală de cablu TV, după giganţii RCS&RDS şi UPC.

Fondul de investiţii americano-asiatic Pinebridge, care deţine pachetul majoritar de acţiuni al AKTA - cel mai mare jucător independent de pe piaţa locală de cablu TV - îşi pregăteşte exitul, aceasta urmând a fi una dintre cele mai importante tranzacţii ale anului, cu o valoare de peste 100 de milioane de euro, au declarat pentru ZF surse din piaţă.

Contactaţi de ZF, reprezentanţii com­paniei nu au dorit să comenteze informaţiile privind discuţiile de vânzare.

Despre vânzarea AKTA s-a vorbit încă din 2014 când acţionarul majoritar, fondul de investiţii Pinebridge, a mandatat com­pania de audit şi consultanţă Ernst & Young (EY) să găsească un cumpărător pentru grup, potrivit datelor ZF de la acea vreme, la un preţ de peste 200 mil. euro. Acum însă, în piaţă se vorbeşte de o tranzacţie la o valoare mai mică, de peste 100 de milioane de euro.

De altfel, preţul prea mare a fost, potrivit datelor din piaţă, principalul obstacol în negocierile anterioare din perioada 2014-2015 pe care oficialii AKTA le-au purtat cu o serie de cumpărători interesaţi de business. Printre companiile interesate la momentul acela, care au intrat în camera de date pregătită pentru inves­titori de EY, s-au numărat  UPC  şi Voda­fone, potrivit datelor ZF. Preţul oferit atunci era la jumătate, respectiv circa 100 mil. euro, cât este momentan suma vehiculată în piaţă

Sursa: ZF

*Rog moderatorii să modifice titlul în concordanță cu noile informații. Mulțumesc!

#23
craiova70

craiova70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 01.12.2010
Akta agită putin piata telecom sa nu uite ca exista si ei.

#24
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Peste 2 ani vor ”vinde” cu 10 milioane de euro în ritmul ăsta. :lol:

#25
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Eu cred ca cel mai interesat dintre marii ginganti este Vodafone ;)

#26
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Da, mi-a spus un prieten care a vorbit cu niste tipi care cunosc foarte bine tot ce tine de telecomunicatii ca luna care vine Vodafone intra pe piata fixa, nu l-am crezut si am facut misto rau de tot de el ca n-are cum sa fie. Na ca s-ar putea sa aiba dreptate.

Tratati-o tot ca un zvon. Eu sincer sper sa intre si Vodafone pe piata. Sa existe concurenta calumea. UPC, RCS, Vodafone, Orange si Telekom.

Edited by ronuquet, 18 April 2017 - 14:05.


#27
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Chiar ei spuneau acum ceva timp că nu au în plan să intre pe fix, s-or fi răzgândit oare ? Poate să intre pe piață și fără să cumpere AKTA, dacă chiar o vor face. E greu de spus, dar eu rămân la părerea că nu se va întâmpla nimic, au fost prea multe zvonuri din 2011 încoace (de când au vândut Max la (Rom)Telecom) să mai cred articole de genul ăsta. Înclin să subscriu la ce a scris colegul @craiova70 mai sus, sunt câteva lucruri care nu se leagă.

#28
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
E greu sa intri pe piata fixa fara un inceput, ar trebui sa inceapa sa traga fibra peste tot.. e jale... cu AKTA ar fi un inceput bun. Tipul care-mi zicea era prea sigur pe el, atat de sigur incat isi mentinea afirmatia chiar daca i-am zis ca nu pot intra pentru ca e foarte greu sa traga fibra in toata tara.

Chiar sper sa intre Vodafone, o sa iau in calcul mutarea la ei, mai ales ca am si mobilul tot acolo, daca grila e satisfacatoare, iar bitrate-ul nu e limitat.

#29
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Ce s-ar întâmpla cu grila AKTA/infrastructura în situația în care acest zvon se adeverește ? Posted Image

#30
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Din ce e compusa infrastructura AKTA? Prin ce se da internetul si televiziunea? Ca sa-ti raspund la intrebare :))

#31
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
În zona mea, TV prin coaxial, iar internetul prin fibră optică.

#32
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Se schimba spliterul pe care il ai intr-unul +1 , adica daca ai 3 televizoare, primesti un spliter cu 4, primesti Connect Box, iar fibra optica se taie.

#33
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Asta dacă cumpărătorul ar fi UPC, în schimb Vodafone cred că ar păstra actuala rețea, bineînțeles grila TV s-ar schimba în ambele cazuri. Dacă până la sfârșitul lunii nu apar și alte informații, articole, e clar că e invenția ZF, nu că ar fi prima.

#34
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Vodafone sunt sigur ca ar renunta la coaxial, si ar pastra fibra optica, v-ar da ONT-uri cu porturi CATV la toti. ;)

#35
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Dacă Vodafone are curajul să investească , ar fi un început de drum ! Nu e cel mai grozav început dar ar fi unul ... ! Restul depinde de cât și cum vrei să investești ! Cu o grilă minimală și internet la un preț bun este loc și pentru ei pe piață !

#36
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Mâine o să plătesc abonamentul și o să întreb (subtil) dacă au mai multe informații, însă cred că știți deja răspunsul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate