Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

AKTA cumpărată de UPC ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#1
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
În grila analogică din Argeș a apărut UPC Info înlocuind AKTA Info. Din păcate, nu am putut face (și) o poză (după 1-2 minute am avut ”purici”, pentru câteva minute, apoi a revenit AKTA Info) fără vreun anunț referitor la vânzare/asociere cu U.P.C. O să m ai urmăresc AKTA Info când am timp.
Deocamdată rămâne aici, ca simplu zvon, până (dacă) apare un comunicat oficial. Mulțumesc pentru înțelegere!

#2
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
https://cky.ro/upc-a-cumparat-akta/

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Aoleu, ii retrogradeaza de la un net bun Fibra/UTP de la stalp la coaxial. Posted Image

View PostMasterOfDark, on 15 ianuarie 2017 - 17:05, said:


19 noiembrie 2014?

#4
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005

View PostNeaceasca85, on 15 ianuarie 2017 - 17:09, said:

Aoleu, ii retrogradeaza de la un net bun Fibra/UTP de la stalp la coaxial. Posted Image



19 noiembrie 2014?
posibil  sa aibe  saitul  probleme   cu  afisarea  corecta  a datei

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostCristi_77, on 15 ianuarie 2017 - 15:35, said:

În grila analogică din Argeș a apărut UPC Info înlocuind AKTA Info. Din păcate, nu am putut face (și) o poză (după 1-2 minute am avut ”purici”, pentru câteva minute, apoi a revenit AKTA Info) fără vreun anunț referitor la vânzare/asociere cu U.P.C.
o fi furand cablu de la UPC Posted Image
vb. aia - nu sunt primii, nici ultimii Posted Image

Edited by STARTREK1, 15 January 2017 - 17:27.


#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View PostMasterOfDark, on 15 ianuarie 2017 - 17:05, said:


Era doar in zvon in 2014. Data de pe site este corecta.
In 2015, DCS, proprietarul Akta, cauta comparator. Probabil si acum incearca variante de vanzare.

Edited by User107, 15 January 2017 - 17:40.


#7
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
in campulung muscel se aude ca upc acapareaza akta ca si internet si upgradeaza si internetul, informatie de la unchimiu' care are akta,a sunat sa intrebe de abonament de internet mai mare si i s-a spus sa astepte ca vine upc cu upgrade-uri si echipamente gen modem mai performante,dar inca sunt in negocieri ,deci confirm 100%, fiecare crede ce vrea de aici!

#8
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Potrivit unor ”surse locale” se negociază, nu știu dacă cu U.P.C., dar pe altcineva nu văd să fie, RCS și Telekom mă îndoiesc că ar fi de cealaltă parte a ”mesei”. Din păcate, ”presimt” că acest topic va rămâne aici mult timp. Posted Image

Edited by Cristi_77, 16 January 2017 - 15:45.


#9
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

View Postalexandruww2, on 15 ianuarie 2017 - 23:14, said:

in campulung muscel se aude ca upc acapareaza akta ca si internet si upgradeaza si internetul, informatie de la unchimiu' care are akta,a sunat sa intrebe de abonament de internet mai mare si i s-a spus sa astepte ca vine upc cu upgrade-uri si echipamente gen modem mai performante,dar inca sunt in negocieri ,deci confirm 100%, fiecare crede ce vrea de aici!

Poți detalia ? Cu siguranță au glumit, ori au fost ironici, cei de la dispecerat nu oferă astfel de informații, cum că, se negociază nici măcar cu posturile TV, despre preluarea de către alți operatori, nici atât. Nimeni nu îți spune la RC despre așa ceva decât în clipa când ei anunță oficial, pe site/info, etc, cel mult poți afla unele zvonuri de la cei din interior, dacă ei doresc să ofere unele informații, însă, repet, la ”relații cu publicul” nu oferă astfel de informații, știu asta de când AKTA a preluat firma locală. Nu e valabil doar aici, peste tot sunt aceleași ”reguli”.

Edited by Cristi_77, 17 January 2017 - 22:58.


#10
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Hmmm, UPC ziceti? Pacat ca n-am citit pe aici zilele trecute, cand au fost baietii de la Bucuresti ca sa rezolve niste probleme la reteaua de aici, ca incercam sa-i trag de limba.

Singurele miscari suspecte pana acum, sunt ca se tot invart baietii pe aici si pun reteaua la punct. Dar asta nu inseamna ceva anume. Mi se pare suspect, deoarece ei nu prea se sinchiseau si lasau totul carpit. Daca-i cumpara UPC, poate vor reface retelele calumea, profi, nu carpeala de acum.

Anul trecut cand s-a facut o toaletare a unor copaci in zona, un Dorel a taiat si cablurile de pe stalpi, iar pe o fibra era inscriptionat Romtelecom Duct. Al celor de la RCS nu era :)) , de la T nici atat, lucru confirmat de dicstar pe pm...sa foloseasca oare AKTA fibra de legatura de la RTC?

#11
murdoch

murdoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.02.2012
era o fibra *luata* de la romtelekom de la desfiintari

#12
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Degeaba încercai să-i tragi de limbă, nu ar fi spus prea multe, cel mult că se negociază (asta știm deja) nici nu ar fi avut ce, AKTA caută noi persoane ”dornice de afirmare” în cadrul companiei, deci zvonul vânzării are toate șansele să rămână la acest stadiu, cel puțin în următoarele luni.
Cât privește ”cârpitul” sunt nevoiți să (mai) pună la punct infrastructura, cel puțin în zonele unde apare concurența, unde au încă ”exclusivitate”, ”nu își schimbă lupul năravul peste noapte”.

Edited by Cristi_77, 19 January 2017 - 22:14.


#13
craiova70

craiova70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 01.12.2010
Akta a cumparat un nou operator in Dolj.

#14
misterpresident

misterpresident

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 26.12.2010
Nu cred ca vinde akta tocmai ce le au marit salariile la angajati lor.ma gandesc asta ca masura sa nu plece la concurenta.o sa sa mai introduca programe in grila.

#15
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
În viitorul apropiat cu siguranță că nu o vor face, dar la un moment dat, vor vinde, concurența se extinde tot mai mult, iar oferta lor, știm bine că, este destul de slabă, în raport cu ceilalți operatori. Cu siguranță au planuri de viitor cel puțin pentru un timp, pe plan local, caută noi angajați. Cea mai bună variantă ar fi să investească în grilă, să modifice prețurile și mai ales să îmbunătățească oferta HD și cea sportivă, unde au rămas mult în urmă.
Începutul acestui an este promițător (au introdus 3 programe bune, care din păcate au înlocuit altele). Despre programe am aflat și eu zilele trecute de la reprezentanții locali, dar un termen exact e greu de preconizat.

View Postcraiova70, on 20 ianuarie 2017 - 11:59, said:

Akta a cumparat un nou operator in Dolj.

Câți abonați a ”câștigat” de pe urma acestei achiziții ? Poți oferi detalii (pe topicul dedicat AKTA, să nu facem off-topic aici), numele, infrastructura, grila de programe a ”răposatului” ? Mulțumesc!

Edited by Cristi_77, 20 January 2017 - 15:44.


#16
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015
Nu o să vă vină să credeți,dar la Hârșova,jud Constanta,unde există infrastructura ftth de la Telekom,are vreun an de zile , lumea preferă Alta:))
De ce? Pentru că cei de la Akta au cumpărat recent firma veche de cablu si ei nu vor să se mute ca....nu vor modificări în casă:))

#17
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Teoretic, da, e ”incredibil”, dar dacă te gândești mai bine, sunt multe persoane, mai ales în mediul rural, care își doresc strict necesarul (posturile de bază) ceea ce orice operator oferă. Cei care își doresc mai mult nu sunt de regulă la AKTA, mai ales unde există variante unde grila e mult mai bună. Și cel mai important e prețul, probabil în Hârșova, AKTA oferă prețuri mai mici decât Telekom, aspect deloc de neglijat. La fel de adevărat e că, sunt persoane reticiente la schimbări și preferă să rămână la operatorul la care sunt, atât timp cât sunt mulțumiți, nu văd unde-i problema.

#18
craiova70

craiova70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 01.12.2010
Akta sa lanseze mai intai telefonia mobila, asa cum se laudau anul trecut, si-apoi sa se marite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate