Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Echipament GPON Fiberhome AN5506-02-FG?

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#199
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ei fac modificarea, dar mai trebuie si tu sa dai factory reset ca sa isi ia configul nou de pe OLT.

#200
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se reseteaza remote de cei de la RDS dupa ce fac modificari daca este necesar.

#201
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Ce router la un pret decent  recomandati pentru conectare cu GPON Fiberhome AN5506-02-FG? Dar un adaptor wireless USB pe care sa-l folosesc la laptop?

Edited by Swerige, 17 April 2018 - 10:53.


#202
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
https://forum.softpe...s-pentru-acasa/

#203
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Am revenit cu ceva nelamuriri legat de acest device:
1. Nu pot atribui unei adrese MAC un IP static (primesc eroarea care se vede in imaginea atasata)
2. Nu am gasit ca se poate backup cum permite orice router
Va rog putin ajutor/sfaturi, multumesc.

Attached Files



#204
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
După trecerea în modul bridge se mai poate accesa în vreun fel interfața de configurare a ONT-ului?

#205
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View PostSyneweap, on 26 aprilie 2018 - 18:32, said:

După trecerea în modul bridge se mai poate accesa în vreun fel interfața de configurare a ONT-ului?
Da se poate, exact cum te logai inainte
Oricum mi se pare o mare tampenie ca RDS nu lasa utilizatorul posibilitatea de a alege cum sa-si configureze GPON-ul. Trebuie sa dai telefoane, etc...
Azi am cerut si eu modificarea.  Am pus o imagine in care se observa meniul in modul bridge.

Attached Files


Edited by Swerige, 26 April 2018 - 19:03.


#206
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Buna.
Am si eu acest GPON la un abonament de 300 Mbps.
Pe cablu e ok, dar wi-fi, testat cu speed test, pe 3 laptop-uri si 3 telu-ri mobile (din care un S8 si iphone 7),
niciunul nu de depaseste 85-90 Mbps chiar si la 20 cm de GPON.
E limitat pe wi-fi la 100 Mbps? E problema la mine?
Merita investitia intr-un router, se va simti diferenta pe wi-fi?
Multumesc.

#207
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu e nicio problema. Atat poate orice maxim orice router in 2.4Ghz.
Daca vrei viteza mai mare, va trebui sa cumperi un router AC.

#208
danutzu77

danutzu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 04.02.2009
Am primit si eu o prostie de Gpon Onu, la care ma tot chinui sa conectez niste camere ip. Prin cablu este ok, daca vreau sa fac conexiunea wi-fi nu merge pt ca butonul WPS nu functioneaza. Este vreo solutie pentru activarea functiei WPS? Pe aparat apare pictograma WPS dar in setarile aparatului nu gasesc nicaieri saterile...
Merci!

#209
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu functioneaza WPS pe echipamentele de la redese. Ia-ti tu un router ce permite petarda asta de protocol.

#210
danutzu77

danutzu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 04.02.2009
Trist... Pot sa renunt la prostia aia de Gpon Onu, sau de la ea conectez routerul? Ceva sfaturi pentru un router decent? Trebuie sa "duca"  fara probleme minim: 2 telefoane, 2-3 laptopuri si 4  camere ip.
Merci!

#211
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Kaon-ul din oferta lor

#212
ciuckas

ciuckas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.12.2013
Am si eu o un echipament din asta magnific de la RDS si pentru ca nu ma pricep prea bine, de vreo luna nu reusesc sa imi rezolv problema.

Mi-am instalat un sistem de supraveghere care ma intereseaza sa-l accesez de pe telefon, de la distanta, deci nu de pe reteaua locala. Faza comica, dupa vreo 30-40 de minute de butonat am reusit sa setez DVR-ul si "routerul" astfel incat sa pot accesa DVR-ul de pe telefon de pe internetul mobil (nu wifi). Ma interesa asta in mod deosebit deoarece ma ajuta foarte mult la pozitionarea camerelor. La sfarsitul zilei nu mai puteam accesa DVR-ul de pe telefon si de atunci nu reusesc sa ii dau de cap nici cum.

Pe RDS nu ii intereseaza configurarea echipamentelor personale, desi eu le tot explic ca nu ii rog sa imi seteze mie DVR-ul ci doar vreau sa faca echipamentul lor, "routerul" lor sa comunice cu echipamentul meu. Prin telefon nu am reusit sa imi rezolv problema desi am vorbit cu mai multe persoane. A venit si o echipa in teren care a verificat doar echipamentul ca functioneaza perfect, altceva nu au vrut sa faca.

Am incercat si varianta cu GPON si alt router personal ASUS dar nu m-am putut conecta la ASUS avand conflict de ip-uri.

Am avut o problema asemanatoare cu alt DVR care am rezolvat-o deschizand porturile, lucru care nu reusesc sa-l fac la GPON. RDS spune ca toate porturile in afara de #25 sunt deschise desi daca verific pe net cu un open port checker imi spune clar ca portul e inchis

Am incercat port forwarding.... Tot nimic.


Putin ajutor? :D

#213
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ceri celor de la RCS să-ți reconfigureze ONT-ul în mod bridge. După ce își fac ei treaba, dai și un reset la ONT (20 de secunde pe buton), apoi configurezi routerul personal și-ți vezi de treabă. Activează și DDNS de pe digiromania.ro, dacă primești IP CGN.

Edited by mhanor, 04 June 2018 - 14:51.


#214
ciuckas

ciuckas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.12.2013
In 2-3 cuvinte, ce inseamna bridge mode?

Routerului personal trebuie sa introduc username & pass de la digi + setarile necesare sa comunice cu DVR, corect?

DDNS pentru ce? Am setat DVR-ul sa stea pe un ip static. Nu il voi acccesa de la distanta de pe un PC/ Lap, doar de pe telefon.

#215
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Mod bridge, adică renunți la funcția de router a ONT-ului.

Corect.

Ai nevoie de IP extern public. DDNS ar trebui să-ți garanteze asta. Ai spus că-l accesezi de pe netul mobil, nu de pe Wi-Fi.

#216
ciuckas

ciuckas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.12.2013
Ok, mersi mult :) Voi incerca.

Nu stiu de ce nu m-am gandit mai repede sa intreb aici...

Ca si chestie...

ReDeSe nu imi poate explica cum am reusit in prima faza sa conectez DVR-ul la "router". De ce m-am putut conecta de pe telefon iar mai apoi nu a mers. Care e parerea ta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate