Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Echipament GPON Fiberhome AN5506-02-FG?

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#325
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Dupa "interventie", totul la fel.

Este evident pentru mine ca partea de Wi-Fi a acestui ONT, e defecta.
La fel de evident ca nu il vor schimba decat daca nu mai merge deloc.

Dezamagit total...

Din moment ce pe cablu arata intr-un fel, iar pe wi-fi cu totul in alt fel, asa cum se vede din foto de mai jos (si nu ma refer la viteza ci la stabilitate si constanta).

Auziti, daca comand si telefonie fixa pe acest contract cu internet, oare nu vor fi obligati sa il schimbe, sau cum se monteaza acest serviciu?

Attached Files



#326
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu stiu de ce tot insisti cu wireless-ul pe acel ONT.
Are doar banda de 2.4GHz si acolo link speed maxim (teoretic) 300Mbps, care se traduce intr-o viteza de download de maxim 150Mbps, asta cu channel width de 40MHz si dispozitiv 2x2, dar cel mai probabil e setat channel width 20MHz (sau la atat functioneaza pentru ca e aglomerat spectrul 2.4GHz).. adica link speed maxim ~150Mbps ce se traduce intr-o viteza de transfer de MAXIM 75Mbps, tu cu cei ~53Mbps esti destul de aproape, deci esti in parametrii acelui modul wireless.
Nu e defect.
Singura chestie suspecta ar fi viteza de download pe cablu. Dar eu banuiesc ceva de pe dispozitivele tale.
Verifica utilizarea procesorului in timpul download-ului, incearca si alte aplicatii etc.

#327
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Problema mea e la upload, nu la download!

Stau la curte, am activat 40 Mhz, si folosesc canal 11.

Stii ce mi se pare fantastic? Nu ca ma lupt cu cei de la Digi, ci ca ma lupt cu voi!

https://www.notebook...w.230010.0.html

Si de asemenea mi se pare fascinant ca desi eu vin cu dovezi si informatii care sustin ceea ce spun, se mai gasesc unii care sa imi dea sfaturi de parca eu as fi picat din luna.

Prietene, folosesc acest ONT si laptopul de ani de zile, si pana saptamana trecuta aveam in jur de 100 la download, respectiv 90 la upload, constant si fara blocaje.

Attached Files


Edited by gmowner, 28 June 2021 - 20:35.


#328
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Al 2-lea screen, cel de pe MacBook, / Wi-Fi iti zice destul de clar: Transmit Rate: 145, adica.. ce-am zis mai sus. De ce? nu stiu.
Pe telefon un speedtest ai facut?
Alt canal ai incercat? 1 sau 6?
Si noi ne luptam cu tine sa-ti spunem ca wireless-ul de pe ONT-ul ala e de jucarie, si daca vrei totusi ceva viteza mai ok sa-ti iei un router/access point separat mai decent DUAL BAND. ce-i asa de greu de inteles?
Placa wireless din acel MacBook stie de AC si tu stai cu 145Mbps pe 2.4GHz in 2021.

#329
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Pai asta e alta discutie cu care sunt perfect de acord.

Am comandat deja noul router Wi-Fi 6, care se va monta in continuarea ONT-ului (care va fi trecut in Bridge), pentru performante superioare atat pe cablu cat si pe Wi-Fi.

Insa daca ONT-ul e defect, ce rezolv, ca nici routerul nu va merge bine ... Posted Image

Edited by gmowner, 28 June 2021 - 21:00.


#330
Necrosero

Necrosero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.07.2009
Am si eu acest model, stiu ca stie maxim 30-50 mbps dl pe wifi, aveam inainte cam 25 mbps, dar de cateva saptamani a scazut la maxim 5 mbps download (iar upload ceva mai mult, vreo 15 mbps). M-am jucat cu toate setarile lui (am incercat canale diferite, am schimbat intre toate network modes, atat din ONT, cat si din placa wireless a laptopului), viteza ramane la fel de mica. Pana imi iau un router ca lumea, imi puteti spune ce as putea sa fac ca sa am o viteza cat de cat decenta? Ce setari as putea folosi? Am incercat si cu restart de router si tot asa. Mentionez ca pe telefon, viteza de dl este un pic mai mare (in jur de 16 mbps).

LE: cred ca am gasit problema. Aveam conectat un TV smart prin HDMI la laptop. L-am deconectat, iar viteza a sarit la 25 mbps dl. Ideea e ca as vrea sa-l folosesc in continuare pe post de monitor, care naiba e buba? TV-ul stie wifi, l-am dezactivat (cred), dar tot la fel face. Sugestii?

Edited by Necrosero, 24 April 2023 - 09:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate