Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Echipament GPON Fiberhome AN5506-02-FG?

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#235
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Sigur dar cu ont-ul primit de tine de la RDS.

Roaga amicul sa predea in orice casierie ont-ul daca nu il mai foloseste
Dureaza 10 minute.

#236
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View Postcastoras, on 11 iulie 2018 - 05:58, said:

OK, deci asta e configurat.

Dc imi cumpar eu insa una lt router, de pe emag sa zicem, pot sa-mi configurez singura o retea wireless pe langa netul de la digi? Asa merge da?
am eu routerul conectat la routerul lor si merge. Routerul lor pe post de router normal conectat la fibra, cu cablul inclus in accesoriile primite, prin portul de 1G,m-am conectat la routerul meu care e tot in mod router normal. Ambele routere au posibilitatea dezactivarii wirelesului deci pot mentine activ pe care doresc. Routerul meu functioneaza si ca switch deci pot accesa ip-ul routerului rds si prin wirelesul routerului meu, adica pe 192.168.0.1, de fapt am acces la ambele prin wireless (pe al meu l-am setat pe 192.168.1.1)

Edited by searcher8206, 11 July 2018 - 09:14.


#237
Bimm3r

Bimm3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.04.2005
Pana la urma baiatul asta nu stie wireles pe 5ghz nu? Trebuie sa pun inca un router. :(

#238
edy_k

edy_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2008
Va salut.
Pentru o automatizare (web server) am facut si eu un 'port forwarding' si am activat si 'Remote control' ul din meniul routerului ,dar degeaba.
Remote nu merge .
Port forwarding ul functioneaza dar la un moment dat puteam sa accesez automatizarea (sa deschid pagina de setari a automatizarii,nu a routerului) dar nu puteam sa modific nimic,
Practic deschide pagina dar cand vreau sa dau un Http-Post sau Get nu mai face nimic. Am crezut ca automatizarea e de vina,dar pusa in alta locatie si conectata la alt router ,functioneaza perfect.
Foloseste cineva cu succes aceasta optiune  (de  port forwarding)  ? Ati reusit sa va conectati remote la router?
Oare ajuta un firmware update sau folosirea lui in mod 'bridge' e singura solutie?
Mersi

#239
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu e nimic de dezbatut. Rds a dezactivat la toate routerele lor tot ce e mai critic pt ca stiu ce probleme pot aparea dupa.
Vreti administrare de la distanta va luati router propriu.

#240
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Am trecut si eu pe fibra si mi-au dat panarama de AN5506-02-FG a carui port lan2 nu functioneaza.
Cautand pe net am dat de url: http://192.168.1.1/i...net/wan_sfu.asp care imi da acces si pot bifa LAN Binding pentru portul 2.

Attached File  dddd.png   27.88K   131 downloads

Imi poate confirma cineva ca LAN 2 si SSID 2 sunt optiunile necesare pentru a face portul 2 sa functioneze?
Acele setari se reseteaza cand resetez normal routerul sau risc sa raman blocat si cu routerul "brickuit"?

Edited by vj_Heaven, 31 October 2018 - 20:52.


#241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Încearcă sa bifezi doar lan2.

#242
godlike

godlike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.09.2007
A reusit cineva sa faca sa mearga LAN2 si conectivitatea intre device-urile pe fir si cele wireless?

Am vorbit la RDS la suport, imi zic ca nu se poate sa mearga LAN2 ca doar la un router cu mai mult de 2 porturi (au ei un KAON la care trebuie sa platesti vreo 4 lei pe luna)
Ca pot doar sa il puna in mod bridge si sa am eu un alt router - deja am 2 prize ocupate cu echipamentele lor (ONT-ul asta si un mediaconvertor ceva pt CATV), acum sa mai adaug altele nu ma tenteaza deloc

#243
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Portul 2 e rezervat pt IPTV. Foloseste ONT-ul in bridge cel mai bine.

#244
godlike

godlike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.09.2007
Macar sa se vada device-urile pe wifi cu cele pe fir se poate? Asa poate iau un switch gigabit si rezolv problema cu un singur port
Intr-o alta locatie unde stau functioneaza dar e alt ONT un Huawei si ala tot cu 2 porturi din care merge doar 1

#245
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui sa se vada, mai ales daca ai activ uPnP. Da, daca nu vrei sa il treci in bridge il lasi pe modul router si atasezi un switch gigabit.

#246
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Upnp nu are nicio treaba atata timp cand multicast-ul e blocat intre lan si wifi din “fabrica” due to AP isolation.
Si nu o sa se poata face ceva pana cand RDS nu vă va da acces la setarea respectiva.
2 solutii:
- bridge mode si router personal
- dezactivat wifi din ont / switch in port 1 si in switch un AP si restul device-urilor pe cablu sau wifi (si se vor vedea).

Edited by ogo, 03 November 2018 - 23:28.


#247
godlike

godlike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.09.2007

View Postogo, on 03 noiembrie 2018 - 23:22, said:

Upnp nu are nicio treaba atata timp cand multicast-ul e blocat intre lan si wifi din “fabrica” due to AP isolation.
Corect, le-am scris la RDS si aparent au mesterit ceva pt ca functioneaza acum. Exista setari in router pt asta care nu pot fi facute decat cu un user privilegiat
Probabil va trebui sa iau un switch ca tot n-am legatura pe LAN2

#248
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005
A incercat cineva sa inlocuiasca "pocnitoarea" cu un alt terminal de genul acesta care stie 5Ghz?

#249
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu merge așa. Daca vrei AC atunci cumpăra un AP sau router si il conectezi dupa gpon-ul de la provider!

#250
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Nu și nici nu va merge.

#251
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Portul Lan este gigabit?

#252
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
LAN 1

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate