Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Echipament GPON Fiberhome AN5506-02-FG?

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#181
vizicris

vizicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.02.2010
@ogo
1.Referitor la cablu crossover ai avut dreptate, routerele mele au de la mama lor functia MDI-X, dar n-am stiut.(sunt ASUS RT-N10 si RT-N10E)
2.Le-am facut AP, pe amandoua, dar nu vreau acelasi nume de retea, asa ca vor ramane ca acum.
3." reteaua mea locala" este prea mult spus din moment ce e vorba de o casa cu curte si doua familii( doua desktop-uri, un laptop si telefoane, tv ...)
4. Am avut niste probleme cu adresele IP deoarece un PC era setat cu adrese fixe si aparea un conflict, dar am rezolvat, le-am setat pe toate sa-si aleaga IP automat.
5.Acum am o problema: PC-ul meu nu vrea sa intre in modul sleep, desi este setat si ma anunta ca partenerii de retea sunt conectati si au nevoie de el.
In rest toate bune.
Inca o data multumesc.

Edited by vizicris, 12 February 2018 - 22:20.


#182
lokipaki

lokipaki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2007
O solutie pentru a nu apela la Bridge-ul RDS-ului:

Am incercat sa pun calculatorul cu laptopul in retea fara reusita. Cautand am dat de acest topic.
Am scormonit, m-a cam speriat ideea cu bridge setat de ei. Pentru ca routerul meu este lent (un TP-Link ieftin cu o singura antena).

Pan la urma am incercat solutia cea mai simpla ce mi-a venit in cap ca fiind functionabila:
Nota: scula lor si routerul meu folosesc clase diferite de IP. (192.168.0.x versus 192.168.1.x). Cred ca se pot modifica din setarile routerului.

- am resetat routerul
- am scos cablul din calculator si l-am bagat in router in WAN.
- am pus un cablu din calculator in LAN1


Pe router aveam un quick setup automat care in final m-a intrebat de setarile PPOE. Am ignorat si am inchis fereastra. Internetul ramane routerul DIGI.

A mers perfect. Pot folosi wireless-ul lor pentru telefoane iar reteaua mea pentru calculator, laptop si imprimanta. Plus un TrinusVR care nu functiona intre desktop si telefon.

Edited by lokipaki, 20 March 2018 - 21:20.


#183
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
O intrebare, am acest GPON si abonamentul de 300Mb. As cam vrea sa trec pe 1Gb, ar trebui sa mearga bine pe calculatorul nou.

Daca am cele necesare functionarii normale a 1000Mb (8700k/16GB RAM/SSD), o sa ma limiteze acest GPON? Trebuie schimbat?

Multumesc.

#184
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu te limiteaza, nu se schimba. Este un ONT. GPON e numele tehnologiei.

#185
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

View PostdiZy, on 27 martie 2018 - 21:08, said:

Nu te limiteaza, nu se schimba. Este un ONT. GPON e numele tehnologiei.
Multumesc, atunci pur si simplu o sa trec pe 1Gb, eventual cumparat un router ceva mai tarziu.

#186
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da cel mai bine asa, dar testeaza si Fiberhome-ul, poate esti multumit de el.

#187
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

View PostdiZy, on 28 martie 2018 - 06:51, said:

Da cel mai bine asa, dar testeaza si Fiberhome-ul, poate esti multumit de el.
Il am de mai mult de un an si in afara de cateva zile cand a dat rateuri la greu si pica non-stop conexiunea, s-a comportat admirabil. Plus ca problema s-a solutionat de la sine, asa ca ma indoiesc ca a fost el de vina, ci RDS.
Partea proasta cu el e ca nu pot pune al doielea calculator pe cablu direct, asa ca il am pe Wi-Fi, adecvat dar as dori cu cablu.

#188
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Il poti conecta si pe al doilea dar trebuie sa ii setezi IP fix din clasa Fiberhome-ului. Al doilea port e doar de 100 Mbps.
Si cu un switch gigabit rezolvi ieftin. Depinde cum vrei tu.

#189
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

View PostdiZy, on 28 martie 2018 - 15:40, said:

Il poti conecta si pe al doilea dar trebuie sa ii setezi IP fix din clasa Fiberhome-ului. Al doilea port e doar de 100 Mbps.
Si cu un switch gigabit rezolvi ieftin. Depinde cum vrei tu.
100 Mbps nu ma deranjeaza deloc, e un PC mai vechi. Atat timp cat am 1Gbit pe PCul "normal" totul e in regula. O sa incerc sa ii pun IP fix cand ajung acasa. Sunt ceva detalii pe care trebuie sa le iau in considerare? Sau pot alege ceva de genul  192.168.1.50 din DHCP Static Leases (banuiesc) si va merge?
Multumesc.

Edited by chanyi, 28 March 2018 - 18:16.


#190
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Din pacate n-am reusit sa-i dau Internet la al doilea PC prin portul 2 de pe Fiberhome. Chiar daca ii pun IP static, chiar daca e recunoscut in meniul Fiberhome la LAN Count/DHCP Client List, pe PC nu e net, ci primesc mesaje "Limited Connectivity" de la Windows XP. Din fericire merge pe WIFI si e doar un PC vechi complet neimportant.

#191
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Poti pune o poza cu setarile pe care le-ai facut pe respectivul pc?

#192
lokipaki

lokipaki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2007

View PostdiZy, on 28 martie 2018 - 15:40, said:

Il poti conecta si pe al doilea dar trebuie sa ii setezi IP fix din clasa Fiberhome-ului. Al doilea port e doar de 100 Mbps.
Si cu un switch gigabit rezolvi ieftin. Depinde cum vrei tu.
Al doilea port (mufa) de pe routerul lor functioneaza in paralel????? Eu credeam ca il setau ei de la distanta ori unul ori celalalt. I-am intrebat: da ala ce e. Ei: Aaa e alt router. Deci ala cu F e pe viteza redusa la 100 cum aveam inainte iar celalalt cu G e pe 300? (am uitat cum le zice dar nu imi intorc acuma routerul sa aflu)

Atentie, inseamna ca de aia ma prosteau instalatorii ca mi-au pus aparat defect dar ca imi activeaza ei a doua mufa daca nu merge prima... pana la urma tot aud de upgrade-urile RDS cu promotie, abonament la jumatate de pret, la asta se refera? Scule chinezesti daca merg, merg, daca nu "exista o explicatie"?

Mie mi-au facut upgrade la contract, routerul lor fiber si nu se aprindea ledul din el. Ei cica "pai nu ai instalat corect placa de retea". Pe bune? Windows10? Eu nu am zis ca "am laptop si comp in casa, mergeau amandoua pe cablu, pe routerul meu" ci am zis doar ca "pai sa fac o sesizare sa chem alta echipa?". "aaa nu, revenim noi". Si si-au facut treaba. Mi-au schimbat routerul.

Edited by lokipaki, 06 April 2018 - 00:01.


#193
deyu23

deyu23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.06.2016

View PostdiZy, on 28 martie 2018 - 15:40, said:

Il poti conecta si pe al doilea dar trebuie sa ii setezi IP fix din clasa Fiberhome-ului. Al doilea port e doar de 100 Mbps.
Si cu un switch gigabit rezolvi ieftin. Depinde cum vrei tu.

Imi poti zice cum pot seta IP fix din clasa FiberHome-ului ? Te rog frumos ! Multumesc !

#194
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HrX6RfjP8To?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la minutul 2:30.
Pui
IP 192.168.1.200
Netmask: 255.255.255.0
Gateway:192.168.1.1
Eventual si DNS 192.168.1.1

#195
deyu23

deyu23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.06.2016

View PostdiZy, on 06 aprilie 2018 - 09:58, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HrX6RfjP8To?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la minutul 2:30.
Pui
IP 192.168.1.200
Netmask: 255.255.255.0
Gateway:192.168.1.1
Eventual si DNS 192.168.1.1

ori sunt eu prea prost ori nu merge.

Poti intra putin cu TeamViewer ? cand ai timp ?
sunt foarte curios daca merge.
Te rog frumos

#196
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

View Postdeyu23, on 06 aprilie 2018 - 11:04, said:


ori sunt eu prea prost ori nu merge.
Banuiala mea e ca la unii e "activat" portul respectiv pentru Internet, la altii nu. Eu am sunat la ei mai de mult si mi-au zis clar ca nu se poate Internet decat de pe primul port, cel "rapid". Cine stie.

O sa arunc o privire pe videoclip cand ajung acasa sa vad daca e ceva diferit in el fata de cum am incercat eu cateva zile in urma si daca e, atunci incerc din nou, dar since nu prea am sperante.

Pana ala urma o sa iau un router gigabit cat de cat si Fiberhome pus in mod bridge.

#197
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De "activat" nu e activat la nimeni. Depinde ce setari au facut sau poate s-au prins ca le merge la unii si au facut modficari in firmware.

#198
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Salutare!
Ieri am instlalat abonamentul Fiberlink300 cu GPON An5506-02-FG.
Baietii care au facut instalarea mi-au spus ca il pot trece in mod Bridge numai dupa ce il resetez din buton. Ori m-au mintit ori sunt sunt habarnisti. Acum dupa ce am gasit acest topic foarte util am aflat ca trecerea Route>Bridge o pot face doar cei de la RDS. Nu inteleg de ce nu au lasat libere aceste optiuni.
Toate cele bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate