Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Echipament GPON Fiberhome AN5506-02-FG?

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#127
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Postatupi, on 27 iulie 2017 - 22:02, said:

M-a mancat si pe mine undeva sa trec la 300mbps si m-am pricopsit cu un GPON din asta blestemat. Trecerea in modul bridge mi-au facut-o rapid si fara comentarii insa observ si partea de Wifi este activa in continuare, Beleaua e ca dupa ce m-am conectat pe wifi la el cu tableta nu am reusit sa ma mai loghez nici cu credentialele originale si nici cu cele modificate de mine.
Sa mai sun o data sa le cer sa dezactiveze wifi-ul? Vad ca butonul ala hardware de pe carcasa desi zice ca ar inchide wifi-ul nu face nimic.

Daca nu accepta user-ul/parola e posibil (nu sunt sigur de asta) sa nu permita administrarea cand esti conectat prin WiFi, caz in care te conectezi prin cablu la LAN1 al GPON-ului.

Pe PC setezi manual un IP din clasa pe care o oferea GPON-ul inainte de trecerea in mod bridge (te uiti ce IP primesti cand te conectezi cu tableta), pentru ca DHCP-ul nu mai ofera IP-uri pe LAN1 fiind in mod bridge.

Edited by Master_Yoda, 28 July 2017 - 01:57.


#128
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am reusit de pe wifi pana la urma

#129
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Cum se poate activa al doilea port din router-ul FiberHome , model AN 5506-02FG. Doresc ca din LAN 1 sa alimentez un router iar din LAN 2 un PC .Multumesc!

#130
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Pot utilza combinatia : router FiberHome  - switch TP-LINK TL  -SG1005D, 5X10/100/1000 Mbps  , iar din acesta net la 3 PC-uri .WiFi utilizez din router-ul FiberHome  .Acum utilizez un router care are limitat transferul la 100Mbps si as cumpara in locul acestuia un switch .Un switch ar fi mai ieftin decat un router gigabit.Reteaua este RDS .Multumesc!


#131
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004
Am conectat un router Dlink DIR-850L la portul de retea, am oprit DHCP-ul din Dlink, dar viteza este f mica. Abonamentul e de 300Gb, iar pe Dlink, prin LAN am maxim 7Mb download si ~2Mb upload. Tot la fel si pe wireless (5G sau n). Pe wireless la GPON am cel putin 40Mb. Care sa fie problema?
Merci,
Vice.

#132
grimgringo

grimgringo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2006
Salut,
Am si eu o problema legata de router, mai precis descoperirea device-urilor in retea.
Am cuplat un HDD WD World (conectat pe primul port de retea la router) dar nu reusesc sa il gasesc de pe PC (care e conectat pe wi-fi).
De asemenea, tot de pe PC nu reusesc sa descopar Chromecast-ul din retea. De pe telefon reusesc sa il gasesc si folosesc ok.
Multumesc.

#133
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
E problema clasica pe astea. Fa sesizare la redese.

#134
grimgringo

grimgringo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2006
Am incercat sa le explic vreun sfert de ora la telefon, dar mi-au zis ca nu ofera suport pt conectarea altor device-uri in afara de PC.
Ce as putea sa le cer sa repare, mai specific?

Mersi

#135
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Fa sesizare din digicare atunci si spune-le ca nu se vad dispozitivele intre ele.

#136
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, a reusit cineva sa dezactiveze Client Isolation, sa se poata vedea dispozitivele intre ele in retea ?

#137
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da, redeseul.

#138
ma_vio

ma_vio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2017
Salut,
Am incercat azi sa schimb clasa de ip-uri a routerului din default :192.168.1.1 in 192.168.0.1 cu tot tacanul din DHCP. Am reusit dupa multe incercari si reseturi, dar, desi imi aparea ca am internet pe coneviunea wi-fi, nu se deschidea nimic.
Se poate cumva schimba clasa de ip-uri sau buna functionare depinde de cea default? Aveam un echipament caruia nu ii putea schimba ip-ul. Nu este routerul meu si am avut la dispozitie putin timp sa fac diverse incercari. Stie cineva cum se poate face sau daca merge?

#139
gabi1979ro

gabi1979ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2006
Stiti cumva cu ce OLT se conecteaza ONU-urile Fiber home ce le-ati primit?

#140
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu stim si nu vad de ce ne-ar interesa. Ont-ul trebuie folosit acolo unde a fost instalat daca aveai de gand sa il muti.

#141
gabi1979ro

gabi1979ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmar1111, on 17 februarie 2017 - 07:52, said:

Stie cineva daca se poate scapa de acest convertor FIberHome si inlocui complet cu un router de firma care face inclusiv decodarea semnalului de pe fibra ?
Din cate stiu, router-ul nu poate face decodare semnalului, dar ONT-ul o face. Cu ce te deranjeaza convertorul Fiber Home? Din ce localitate esti? Mersi.

View PostdiZy, on 09 noiembrie 2017 - 17:45, said:

Nu stim si nu vad de ce ne-ar interesa. Ont-ul trebuie folosit acolo unde a fost instalat daca aveai de gand sa il muti.

Nu am de gand sa mut niciun ONT. :-)
Daca stie cineva la ce OLT (adica, este Huawei sau Fiber Home) se conecteaza ONT-ul Fiber Home, rog sa ma ajute cu raspuns. Danke.

#142
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Cu ce te ajuta ce OLT este?

#143
livix07

livix07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2017
Am văzut că mai multe persoane au întrebat dacă router-ul FiberHome AN5506 oferit de RDS poate fi înlocuit cu an alt router. Cred că acest router este o alternativă http://www.tp-link.r...0.html#overview

Manual de utilizare în limba Engleză aici (la pagina 19 se vede spatele) http://static.tp-lin...G1530_V1_UG.pdf

Edited by livix07, 14 November 2017 - 17:30.


#144
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu poate fi inlocuit nu iti mai face sperante. Cumpara un router corespunzator si lasa echipamentul RDS in bridge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate