Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Echipament GPON Fiberhome AN5506-02-FG?

- - - - -
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

#109
Okylah

Okylah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2016

 brainwashed, on 07 iulie 2017 - 17:56, said:

Am facut un pic de reverse engineering si am intrat cu contul de admin. Nu sunt foarte multe in plus de configurat, setarile invizibile sunt: status fibra, status PON, setarile GPON de unde isi ia routerul configuratia la fiecare 31000 de secunde(?), setari VOIP pentru telefonie, autentificare OLT, si alte setari interne.
Ce apare in plus in schimb si ar fi util: configurare porturi LAN. Acolo se vede clar ca portul 2 nu e inclus in configuratia de server DHCP, dar e posibil ca un dispozitiv cu adresa IP statica sa poata functiona. Nu am incercat nimic inca.

Referitor la problemele de mai sus, cred ca punerea routerului 2 in DMZ e cea mai buna solutie: Application / DMZ. Probabil trebuie dezactivat si firewallul, nu am incercat inca. Daca scopul e doar torrenting, probabil activarea uPnP pe ambele routere e de ajuns.

http://imgur.com/a/AOuis
Pai si daca ai aflat contul de admin nu ni-l impartasesti si noua ? Nu de alta dar m-am saturat de incompetenta din CC. Tot ce vreau este sa il trec singur in bridge sa pot utiliza server-ul de vpn de pe celalalt router.

#110
b0by007

b0by007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.12.2014
La fel si eu.
Vreau sa-l trec in mod bridge, ca dupa 5 zile de la sesizare, mi-au trimis mesaj ca s-a rezolvat, dar tot in mod router l-au lasat.

#111
jschitt

jschitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.05.2006
+1

#112
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Anumite detalii au fost publicate pe blogul meu personal. Nu am parola de admin, doar am pacalit scripturile sa creada ca sunt autentificat ca administrator. Nu exista nici o protectie la CGI-uri si ma tem ca sute de mii de oameni vor fi expusi la un moment dat din cauza unui router total nesigur.

http://hackcorrelati...outer-hack.html

Urmati pasii de mai sus, nu e pentru oricine. Setarea de bridge se gaseste in Settings -> Wan -> Connection type. Se poate schimba din Route in Bridge. Nu am incercat sa vad care sunt efectele. Unul din efecte ar putea fi ca routerul de la Digi devine total inaccesibil, asa ca cei care incearca sper ca stiu ce sa faca mai departe.

Eu nu am stress cu astfel de probleme, oricand pot gasi cum sa resetez routerul sau sa intru pe interfata TTL, dar 99% s-ar putea sa se trezeasca cu un router din custodie 'brick'-uit.

Succes celor care incearca, dar eu zic ca e mai sigur sa va adaugati routerul in DMZ, asa cum am facut si eu. Merg torentii si SSH si tot ce trebuie in mod normal.

Ca si nota, am incercat sa fac backup la setari si nu am reusit, desi am incercat cu diverse servere FTP.

#113
tzami

tzami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.12.2008
Multumesc @brainwashed pentru tutorial, esti genial!
Am reusit sa activez si al doilea port de Lan, chiar imi era de util. Foloseam inca un switch doar pentru un port in plus ca imi trebuia la inca un calculator, acum am scapat de acest switch.

#114
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
@tzami, cum ai reusit mai exact? Si eu as vrea sa-l activez ca sa conectez un mediaplayer la el.

#115
tzami

tzami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.12.2008
Daca ai reusit sa intri in interfata de administrator din tutorialul lui @brainwashed, apoi nu mai este mare lucru de facut. Din tabul Settings>LAN>DHCP Port Binding am bifat LAN 2. Atasez niste poze sa iti dai seama.
http://imgur.com/a/Vl5yG

#116
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
E prea complicat. Ma dau batut. Nu vreau sa fac vreo prostie

#117
Okylah

Okylah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2016

 brainwashed, on 11 iulie 2017 - 17:21, said:

Anumite detalii au fost publicate pe blogul meu personal. Nu am parola de admin, doar am pacalit scripturile sa creada ca sunt autentificat ca administrator. Nu exista nici o protectie la CGI-uri si ma tem ca sute de mii de oameni vor fi expusi la un moment dat din cauza unui router total nesigur.

http://hackcorrelati...outer-hack.html

Urmati pasii de mai sus, nu e pentru oricine. Setarea de bridge se gaseste in Settings -> Wan -> Connection type. Se poate schimba din Route in Bridge. Nu am incercat sa vad care sunt efectele. Unul din efecte ar putea fi ca routerul de la Digi devine total inaccesibil, asa ca cei care incearca sper ca stiu ce sa faca mai departe.

Eu nu am stress cu astfel de probleme, oricand pot gasi cum sa resetez routerul sau sa intru pe interfata TTL, dar 99% s-ar putea sa se trezeasca cu un router din custodie 'brick'-uit.

Succes celor care incearca, dar eu zic ca e mai sigur sa va adaugati routerul in DMZ, asa cum am facut si eu. Merg torentii si SSH si tot ce trebuie in mod normal.

Ca si nota, am incercat sa fac backup la setari si nu am reusit, desi am incercat cu diverse servere FTP.
Problema mea este ca am un server VPN pe routerul personal, server devenit inaccesibil odata cu montarea chinezariei digi. Oricat am incercat sa fac forward pe porturi, sa setez ddns, sa aloc ip-uri, situatia a ramas neschimbata.Ca idee VPN-ul il folosesc pentru a accesa o centrala de alarma aflata intr-o locatie ce are doar internet mobil ( deci ip privat). Sper ca bridge-ul va rezolva problema pentru ca alta solutie nu vad.

P.S. Multumesc pentru link

Edited by Okylah, 11 July 2017 - 23:16.


#118
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006

Quote

Problema mea este ca am un server VPN pe routerul personal, server devenit inaccesibil odata cu montarea chinezariei digi. Oricat am incercat sa fac forward pe porturi, sa setez ddns, sa aloc ip-uri, situatia a ramas neschimbata.Ca idee VPN-ul il folosesc pentru a accesa o centrala de alarma aflata intr-o locatie ce are doar internet mobil ( deci ip privat). Sper ca bridge-ul va rezolva problema pentru ca alta solutie nu vad.

Daca il adaugi in DMZ ar trebui sa mearga fara forwarding sau uPNP sau alte setari suplimentare. Alternativ, verifica sa fie forward facut pe porturile corecte si sa asculte vpn-ul pe adresele IP corecte. Si eu am VPN pe routerul secundar si imi merge.

Edited by brainwashed, 11 July 2017 - 23:19.


#119
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Nu acceptati solutia DMZ, sunati la ei si cereti trecerea in mod bridge.

La fel am patit si eu (am net prin fibra optica de la Telekom). Din ce am citit pe topicul Telekom la fel se plangea lumea ca dureaza mult timp pana fac modificarile, dar probabil pentru ca au sunat multi si au cerut trecerea in mod bridge lucrurile au inceput sa se miste mai repede si cand am sunat eu mi-au facut setarile pentru mod bridge in mai putin de o zi. Deci se poate. Sunati si insistati.

#120
Okylah

Okylah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2016

 brainwashed, on 11 iulie 2017 - 23:18, said:

Daca il adaugi in DMZ ar trebui sa mearga fara forwarding sau uPNP sau alte setari suplimentare. Alternativ, verifica sa fie forward facut pe porturile corecte si sa asculte vpn-ul pe adresele IP corecte. Si eu am VPN pe routerul secundar si imi merge.
Nu stiu daca eram eu prea obosit sau pur si simplu router-ul rds are o problema dar orice am incercat nu a mers. L-am adaugat in DMZ, am verificat inca o data porturile pe care am facut forward, degeaba. Am sunat dimineata la ei si au trecut router-ul in bridge ( a durat mai putin de o ora de la sesizare pana am primit sms ca s-a rezolvat). Am refacut setarile router-ului personal si merge foarte bine ( inclusiv VPN-ul).
Multumesc pentru sugestii !

#121
south

south

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 15.01.2006
Avem niste probleme cu semnalul, asa ca mi-au luat vechiul Huawei si m-am trezit cu doua dracii d-astea de bagat in priza: fiberhome asta si teraband ?
Citesc numai lucruri bune despre el :))
In interfata de administrare vad ca nu merge sa intru cu parola de pe spate, iar la configurare au cerut sa dezactiveze wifi-ul pe el. Dar poate fi folosit in loc de routerul pe care il aveam?

Poate e cam offtopic, dar daca pe telefon am 50mbps si pe PC doar 10, ar cam trebui sa-mi schimb pocnitoarea aia de adaptor wifi de pe calculator, nu?

#122
Tulkas

Tulkas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2009
Salut.

Aceeasi problema cu routerul vietii de la RDS: vreau sa folosesc routerul meu. Am ajuns in setari la Settings -> Wan -> connection type scrie Route. Nu pot schimba in bridge pentru ca nu am optiunea in drop-down menu. Daca sun la ei, mi-l modifica ei si merge? Voi configura routerul meu cu datele de conectare si gata?

#123
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da la toate intrebarile.

#124
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
M-a mancat si pe mine undeva sa trec la 300mbps si m-am pricopsit cu un GPON din asta blestemat. Trecerea in modul bridge mi-au facut-o rapid si fara comentarii insa observ si partea de Wifi este activa in continuare, Beleaua e ca dupa ce m-am conectat pe wifi la el cu tableta nu am reusit sa ma mai loghez nici cu credentialele originale si nici cu cele modificate de mine.
Sa mai sun o data sa le cer sa dezactiveze wifi-ul? Vad ca butonul ala hardware de pe carcasa desi zice ca ar inchide wifi-ul nu face nimic.

#125
Tulkas

Tulkas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2009
Pai dacă e în modul bridge nu mai merge wifi. Acum trebuie sa îți configurezi routerul tău cu datele de logare și sa îl folosești pe ala.

#126
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

 atupi, on 27 iulie 2017 - 22:02, said:

M-a mancat si pe mine undeva sa trec la 300mbps si m-am pricopsit cu un GPON din asta blestemat. Trecerea in modul bridge mi-au facut-o rapid si fara comentarii insa observ si partea de Wifi este activa in continuare, Beleaua e ca dupa ce m-am conectat pe wifi la el cu tableta nu am reusit sa ma mai loghez nici cu credentialele originale si nici cu cele modificate de mine.
Sa mai sun o data sa le cer sa dezactiveze wifi-ul? Vad ca butonul ala hardware de pe carcasa desi zice ca ar inchide wifi-ul nu face nimic.

Wifi se opreste foarte usor. Te loghezi la router si il dezactivezi manual.

Attached Files

  • Attached File  ter.JPG   67.28K   221 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate