Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Olympus E-M1 Mark II

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#73
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Trecand peste balansul de alb, e o diferenta dar nu foarte mare fiindca si E-5 lucreaza cu ISO ceva mai jos decat ar trebui. In schimb la 1600 EM1-2 arata semnificativ mai bine.

La workflow-ul tau ar fi o problema fiindca Olympus Viewer lucreaza cu datele din camera si n-ai cum sa sesizezi diferenta fiindca la nivel de jpg se normalizeaza.

Attached Files

  • Attached File  comp.jpg   349.93K   20 downloads


#74
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
O analiza pe datele RAW arata un peak usor mai luminos in cazul EM1_II_ISO_1600, dar si un interval mai ingust de valori.

#75
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Comparatia ta arata o diferenta infima, in timp ce DXO spune ca E-5 este cu 0.3 stopuri mai luminos decat E-M1 II la ISO-200.

Problema este  ca la ISO-400 diferenta se mareste. DXO spune ca E-5 este cu aproape jumatate de stop mai luminos decat E-M1 II. Este o diferenta care s-ar vedea lejer cu ochii liberi.

Edited by katran, 25 January 2017 - 22:51.


#76
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postdevlin2427, on 25 ianuarie 2017 - 22:33, said:

Trecand peste balansul de alb, e o diferenta dar nu foarte mare fiindca si E-5 lucreaza cu ISO ceva mai jos decat ar trebui. In schimb la 1600 EM1-2 arata semnificativ mai bine.
La workflow-ul tau ar fi o problema fiindca Olympus Viewer lucreaza cu datele din camera si n-ai cum sa sesizezi diferenta fiindca la nivel de jpg se normalizeaza.

Ar trebui sa facem o mica observatie totusi.
La mine furat inseamna cand aparatul afiseaza ISO-400, dar ofera timp de expunere corespunzator lui ISO-200.

Daca aparatul afiseaza ISO-400 si ofera timp de expunere corespunzator lui ISO-400, este mai putin relevant daca in spate este un ISO-400 nativ bine expus sau un ISO-200 nativ subexpus si apoi ridicat cu un stop.
Senzorii noi sunt mai mult sau mai putin ISO varianti.
Daca producatorul ajunge la concluzia ca ISO-200 subexpus cu 1 stop arata mai bine decat un ISO-400 bine expus, poate sa aleaga prima varianta. Este treaba lui cum isi calibreaza senzorul pentru stoarcerea lui la maxim, atata timp cat mie imi ofera aceeasi viteza.

Testul meu arata ca expunerea, parametrii  ...sunt identici la cele 2 camere. Detaliile care sunt in spate nu prea conteaza.
Cred ca pot sa concluzionez ca Olympus nu a furat nimic.

Edited by katran, 25 January 2017 - 23:57.


#77
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Am o rugaminte la tine. Daca te rog frumos, poti sa tragi un clip 4k la calitate maxima, scurt, maxim 12-15s in urmatoarele conditii?
Neaparat de pe trepied sau de pe un suport stationar, imagine statica (fara tilt, pan), la f:5,6, 5-7s la ISO 200 si 5-7S la ISO 3200, acelasi continut in cadru, iar continutul sa fie plin de detalii, indiferent ce. NR "0" (sau minim).

Daca ai timp si realizezi clipul (pot sa fie si doua separate), poti sa le urci pe un domeniu de transfer si sa pui link aici daca consideri ca intereseaza si pe altcineva, sau pe PM daca nu e relevant aici.
Multumesc!

Edited by Ramuran, 27 January 2017 - 21:55.


#78
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Sigur. O sa le fac weekendul asta.
Trebuie sa fie la lumina zilei ? Sau la lumina becului ?

#79
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Multumesc! La ce lumina iti este tie mai usor. La lumina becului ar fi mai relevant, dar poate gasesti mai greu lumina destula pentru 1/25/f:5,6/ISO200; la ISO 3200 nu sunt probleme.

#80
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Azi am iesit un pic in parc si am facut o trusa mai usoara.
Am luat cu mine vechiul 70-300mm, cel facut pentru DSLR-urile Olympus.
Rezolutia obiectivului este mediocra, obiectivul este proiectat pe vremea cand camerele aveau 10-12Mp. M-am gandit ca limiteaza la rezolutie E-M1 MK II care are 20Mp.

Se pare ca nu. Asta am reusit sa scot pe teren.
Poza originala redimensionata + decupaj 100% fara nicio editare (JPEG-ul este asa cum ar fi iesit din camera).   F/8.0   ISO-200  1/320s
Attached File  cf_01.jpg   660.69K   62 downloadsAttached File  cf_02.jpg   611.17K   64 downloads

De vizualizat la 100% pozele (au 1600x1200).

Zic ca a iesit destul de bine avand in vedere obiectivul. A nu se compara cu un 300mm F/2.8. Posted Image
Nu am sentimentul ca acest 70-300mm tine camera in loc si fac poze bune mult mai usor decat cu E-5-ul, la care trebuia sa ridic ISO ca sa stabilizez, trebuia sa fiu atent la focalizare...etc.
La subiecte fixe cu E-M1 II nu trag decat cu ISO-200 .  La E-5 merg de regula pe ISO-800. Posted Image

Edited by katran, 28 January 2017 - 20:44.


#81
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
O compartie intre E-M1 II vs X-T2 http://mirrorlesscom...ii-vs-fuji-xt2/

#82
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Lucrul la E-M1 II continua. Olympus ii va imbunatati performantele cu actualizari de firmware:

https://www.dpreview...-ii-development

"I would like to promise that we will be improving and evolving [the E-M1 Mark II] with firmware upgrades." - Mr. Takao Takasu, E-M1 Mark II Product Development

"Our [image stabilization] is becoming very, very sensitive. But we are not satisfied with the current performance and will continue to improve it." - Mr. Hisashi Takeuchi, Image Stabilization System


Adding 'Auto ISO' capability to manual video shooting
Allowing for control of autofocus racking speed while shooting video
Clarifying and enhancing customizability of continuous autofocus behavior beyond the current -2 to +2 'tight to loose' scale
Working on the AF algorithm to improve tracking performance
Enable the ability to enter playback and menus while the buffer is clearing

Edited by katran, 01 February 2017 - 21:53.


#83
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Macar si-au implementat compensarea expunerii in modul M cu ISO Auto?

#84
radu-123

radu-123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.10.2007
Salut Toni,
In primul rand, felicitari pentru achizitie! Iti urmaresc cu interes imaginile pe flickr.
As avea o intrebare, ca posesor de EM1-Mark 1: diferentele sunt notabile si merita diferenta de pret? Eu nu sunt axat in primul rand pe wildlife sau sport, mai mult portret si peisaj. Senzorul e de la Sony? E adevarat ca are avantaj 1EV la noise in low light?

As putea sa dau vechiul OMD EM1 la buy-back si sa il iau pe cel nou cu 1500 E (sunt in Germania), dar cred ca mai astept vreun an sa mai scada pretul.

Multumesc anticipat pentru impresii!

#85
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S7AP3qvP5Bs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postradu-123, on 04 februarie 2017 - 23:51, said:

Salut Toni,
In primul rand, felicitari pentru achizitie! Iti urmaresc cu interes imaginile pe flickr.
As avea o intrebare, ca posesor de EM1-Mark 1: diferentele sunt notabile si merita diferenta de pret? Eu nu sunt axat in primul rand pe wildlife sau sport, mai mult portret si peisaj. Senzorul e de la Sony? E adevarat ca are avantaj 1EV la noise in low light?

Multumesc, Radu !

Fata de E-M1 MK 1 cele mai mari diferente sunt la focalizare. Asta ar fi motivul principal ca sa faci upgrade, dar tu nu esti axat pe sport/wildlife.
Pe langa asta, avantaje pentru E-M1 MK 2 la senzor, vizor, stabilizare, autonomie si probabil fiabilitate.

Cred ca de la ISO-800 in sus, E-M1 II sta mai bine (mai putin zgomot). Dar vorbesc din amintiri, nu am facut o comparatie directa. Am folosit E-M1 MK1 acum 2 ani pentru o perioada limitata de timp (l-am imprumutat de la reprezentanta, am fost cu el in Delta...etc).
Da, senzorul de pe E-M1 II pare sa fie de la Sony (sta bine la expuneri lungi, gen ASTRO, acolo unde senzorul Panasonic de pe E-M1 MK1 scartaia rau). Eu nu fac ASTRO, doar am vazut pe undeva un test facut de unii.

Daca focalizarea mai buna nu este de interes, as spune ca nu merita sa cumperi acum E-M1 II. Poate peste 2-3 ani cand se mai ieftineste.
Diferenta la ISO mare nu o sa faca o mare diferenta in viata reala. Investitia nu se justifica dupa parerea mea. Daca as fi in locul tau, as pastra E-M1 MK1.
Cum am mai spus: cel mai tare senzor este lumina buna.

La mine a fost alta poveste - am avut E-5 care avea nu doar senzor vechi, dar si stabilizare si focalizare depasite. Iar la mine conteaza mult AF-ul si stabilizarea.
Am avut E-5-ul pentru mai mult de 5 ani. Am cumparat E-M1 II pentru urmatorii 5 ani. Evit sa schimb camera des. Cumpar rar dar bine.

@Ramuran
Imi cer scuze, n-am reusit sa fac cele 2 filmulete. Incerc sa priotitizez si sa le postez cat mai curand.

Edited by katran, 05 February 2017 - 21:12.


#87
radu-123

radu-123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.10.2007
Multumesc Toni pentru raspuns. Mai astept vreo doi ani si ma decid atunci, pretul va mai scadea probabil si mai apar diverse update-uri de firmware etc.
Lumina buna tuturor!

#88
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postbaloo2009, on 03 februarie 2017 - 17:47, said:

Macar si-au implementat compensarea expunerii in modul M cu ISO Auto?


Atat cat am testat eu, pare ca da.
Adica setezi deschiderea diafragmei, timpul de expunere, iar el regleaza automat ISO ca sa obtina expunerea corecta.
La AutoISO am setat un interval larg (pana la ISO-6400) ca sa aiba rezerva de "viteza".

Exemplu :
1. La F/9.0 si 1/1600s , AutoISO a mers pe ISO-250 in anumite conditii de lumina.
2. Am pastrat F/9.0 dar timpul de expunere l-am modificat in 1/8000s, iar AutoISO a mers pe ISO-1250 in aceleasi conditii.

Edited by katran, 11 February 2017 - 20:35.


#89
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Am intrebat daca in modul M cu  ISO Auto activat poti sa compensezi expunerea (ca in modurile PAS).
De pilda camera masoara ca ar avea nevoie de ISO 400, f/5,6, 1/250 s. Tu vrei sa folosesti acea combinatie de diafragma si timp de expunere dar vrei sa fie un pic mai intunecata poza (ISO 200) sau mai luminoasa (ISO 800) in functie de ce ai in cadru.
La Nikon merge (mai dificil la camerele care folosesc butonul de compensare a expunerii in modul M pentru modificarea diafragmei) insa la Olympus-ul pe care-l am nu este posibil deloc.

#90
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Sincer sa fiu, nici eu nu m-am prins care e butonul cu care pot compensa expunerea, dar am improvizat - m-am dus in modul A, am compensat si apoi am revenit in modul M unde s-a pastrat compensarea.
Deci se poate compensa, insa nu stiu pe ce buton se face in modul M. Poate ca trebuie sa definesti tu unul pentru ca cele 2 rotite sunt deja rezervate cu deschiderea diafragmei si cu timpul de expunere.

Daca aflu butonul, ti-l spun. Pentru moment incearca asa cum am facut eu. Sunt curios daca merge.

Edited by katran, 13 February 2017 - 00:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate