Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Olympus E-M1 Mark II

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
MILC-urile masoara direct pe senzor si cred ca masoara mai bine decat DSLR-urile. Daca compar E-M1 II cu E-5 se confirma chestia asta.
Astept sa prind mai multe iesiri in lumina buna. O sa fac poze si o sa revin cu noi impresii .

Astazi am mai iesit un pic la pozat. Soare deloc.

Am facut un test de stabilizare.
Obiectivele noi de la Olympus au stabilizare optica, iar body-ul stie sa foloseasca in tandem ambele tipuri de stabilizari : senzor + obiectiv. Este cazul ideal.

Eu folosesc un obiectiv vechi fara stabilizare pe care pun un teleconvertor 2x. Este vorba de 50-200mm F/2.8-3.5mm + EC-20.
Rezulta un "combo" : 100-400mm F/5.6-7.1  (200-800mm echivalent).
Cu stabilizatorul de pe senzor activ, am reusit sa fac poze clare la 1/30s si 400mm (800mm echivalent) si din mana, fara niciun truc (adica fara sa ma sprijin, fara intarziere la declansare...etc).
Am facut 6 poze : una a iesit perfect (cea pe care o pun mai jos), una a iesit acceptabil si 4 au fost miscate.

Attached File  test_stab_01.jpg   729.99K   53 downloads

Poza are exif. Vi-l spun ca sa nu mai faceti miscari suplimentare : ISO-64, 400mm (800mm echiv.), F/9.0, 1/30s, obturator electronic, subiectul a fost cam la 20...30 de metri.
Chiar daca rata reusitelor nu a fost mare, eu sunt foarte multumit ca pot sa fac poze clare la 1/30s la o focala optica de 400mm folosind doar stabilizarea de pe senzor - o stabilizare care merge cu orice obiectiv.
In viata reala pot apela la trucuri (sa declansez cu intarziere, sa ma sprijin) si pot fie sa imbunatatesc rata reusitelor, fie sa stabilizez la un timp si mai lung de expunere.

Data viitoare o sa incerc sa stabilizez la 1/15s.

Edited by katran, 22 January 2017 - 19:42.


#38
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Urmărirea subiectului de către spot-ul de măsurare e una. Din câte știu eu unele camere dSLR Nikon au această facilitate, care (cred eu) necesită senzor de măsură de mare rezoluție.

O cu totul altă chestie e decizia camerei privind expunerea măsurată cu spot, oriunde s-ar afla acesta, pe centrul cadrului sau pe AF activ. Camera va asigura o expunere medie pe zona spot măsurată. Adică dacă spot-ul e pe o lebădă cameră va expune a.î. penajul va ieși gri (tonalitate neutră). Deci va subexpune. Dacă pică pe penajul unui cormoran atunci va suprapune. Trebuie aplicat EC pentru a obține expunerea optimă. Particularitatea e aceea că la măsurare spot camera măsoară exclusiv zona respectivă și ignoră complet restul cadrului. Deci e greșit să se creadă că alegând măsurare spot subiectul va fi expus "corect". Va fi expus corect numai dacă ceea ce este acoperit de spot are (eventual mediat) o tonalitate neutră.

De aceea eram surprins că EM1-2 ar expune corect pe spot cu EC0 (sau cvasi 0) indiferent de scenă.

Din câte știu dSLR Nikon, cu senzor HiDR, au o funcție "highlight priority", care e de fapt ETTR automat. O decizie inteligentă a inginerilor Nikon. Chiar dacă o parte din cadru poate ieși subexpus senzorul permite recuperare la PP.

Nu știu dacă ML-urile au măsurare spot. La scene statice nici nu e nevoie pentru că vezi în vizor cum va arăta poza, inclusiv histograma. Poate la tracking ar fi interesantă facilitatea.

La dSLR, unde vezi abia după declanșare cum a fost expunerea, măsurarea spot e o facilitate importantă și cine cunoaște metoda de utilizare poate rezolva rapid expunerea în situații de expunere dificilă.

Edited by calexe, 22 January 2017 - 19:54.


#39
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 katran, on 22 ianuarie 2017 - 19:23, said:

Chiar daca rata reusitelor nu a fost mare, eu sunt foarte multumit ca pot sa fac poze clare la 1/30s la o focala optica de 400mm folosind doar stabilizarea de pe senzor - o stabilizare care merge cu orice obiectiv.

Chiar si cu obiective de la alta marca? (Nikon) Sunt curios daca da, cum se activeaza stabilizarea prin adaptor. Sau nu are treaba cu adaptorul?
Posted Image

Trebuie sa cercetez :)

Edited by mircea812, 22 January 2017 - 20:30.


#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Stabilizarea are legatura cu focala. Daca ai zoom si nu o poate citi e posibil sa mearga aiurea.

#41
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Din cate stiu la obiectivele manuale, se poate introduce manual focala. Este o marja generoasa de la 8mm la 1000mm.
Pe E-M1 II nu am verificat setarea asta, dar ar trebui sa fie la fel. Niste instructiuni de la Olympus, posibil sa fie mai vechi:
http://cs.olympus-im...510_1.3_ENU.pdf

Stabilizarea este pe senzor, deci nu are treaba cu adaptorul.
Ca idee, obiectivul meu vechi (de DSLR) tot cu adaptor se monteaza pe mirrorless. Este adevarat ca il recunoaste camera.

Pentru obiectivele Canon exista adaptoare care pastreaza autofocusul pe camerele mft. Unele focalizeaza foarte bine/repede, insa doar in S-AF.
De exemplu cineva a testat Sigma 150-600mm cu montura Canon pe o camera mft. Spunea ca focalizeaza suficient de repede pentru pasari in zbor, dar doar in S-AF.

Edited by katran, 22 January 2017 - 21:23.


#42
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu l-aș întreba pe prietenul ăla al tău cum pana mea îi ies poze clare la BIF cu Single AF? Bănuiesc că vorbim de BIF care NU evoluează în planul de focalizare. Nu de alta, dar mie nu-mi iese asta nici cu obiectiv de 9K lei, fără adaptoare. Ție?

#43
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Mie-mi ies lejer BIF-urile pe S-AF. Am foarte multe facute pe S-AF (ma prinde PIZ-ul cu setari de S-AF, ii dau asa).
Cred ca este si chestie de obisnuinta. Este adevarat ca este mult mai comod cu C-AF, in special la pasari rapide gen randunici/drepnele.

Un exemplu pe care l-am postat deja pe CRITICA FOTO.
Am apucat sa-i dau 2 poze pe S-AF, ambele focalizate bine, insa numai una reusita ca si compozitie.




[ https://c1.staticflickr.com/9/8375/28859196263_ccb9106256_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Western marsh harrier by Toni Genes, on Flickr


Sper sa postez in viitor si PIZ-uri facute cu E-M1 II.

Edited by katran, 22 January 2017 - 22:14.


#44
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
E clar. Se pare că inginerii Canon si Nikon s-au agitat degeaba să dezvolte algoritmi de tracking. Sper că se înțelege despre ce vorbim la tracking cu teleobiectiv, ce presupune asta dpdv timing și DoF și sper că contraexemplele nu sunt chestii pur întâmplătoare.

Mie mi asta se pare gogonată rău de tot. Scuze.

Edited by calexe, 22 January 2017 - 22:38.


#45
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu nu inteleg ce anume ti se pare gogonata ?
Nu crezi ca-mi ies BIF-urile in S-AF ?

Cu prima ocazie cand ne intalnim, pot sa-ti fac o demonstratie.
Asta daca avem subiecte, binenteles.
La S-AF problema principala este ca apuci sa faci putine poze si este posibil sa nu prinzi subiectul asa cum iti doresti - cu aripile in sus.

Edited by katran, 22 January 2017 - 22:54.


#46
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cred că nu poate ieși decât întâmplător.

Să luăm un exemplu. O pasăre care evoluează cu 10m/s (36km/h) iese din zona DoF a unei situații precum a prietenului cu gogonata în 50ms (600mm, MFT, 30m). Să admitem 100ms pentru că poate pasărea nu evoluează perpendicular pe planul senzorului. Ei, in 100ms ar trebui să se comită următoarele: fotograful ia focus (semi-apăsare declanșator de ex.), teleobiectivul mișcă lentilele, camera confirmă cu beep de focus, fotograful declanșează, mai e și un delay până când se deschide efectiv shutter-ul și se face expunerea. Toate astea in 100ms?! Să fim serioși. Știi cât e viteza medie de reacție umană la un stimul audio (beep, in cazul de față)? 170ms! Nu mai vorbim de faptul că dacă inițial subiectul era la mijlocul zonei Dof, atunci ar urma să iasă din DoF in 50ms, nu în 100ms....

(Camerele serioase fac predicție la tracking în C-AF. Algoritmii nu sunt triviali, motiv pentru care nu le iese la toți cum trebuie. Predicția se face tocmai pentru a rezolva unele din delay-urile menționate de mine mai sus.)

Mai punem la socoteală că acel Sigma 150-600 nu e printre obiectivele rapide; eu m-am convins in magazin de asta. Și mai e și pe adaptor...

Evident, sper că nu discutăm de subiecte aflate la +100m. Că poze din acelea numai echipa lui Attenborough are cu ce să le facă.

Edited by calexe, 22 January 2017 - 23:29.


#47
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pasarile care vin in mare viteza spre tine, sunt mai greu de facut. Dar ies si alea daca ai obiectiv si AF rapid.
Dar mai este un aspect : distanta pana la subiect. Daca subiectul este departe, DOF-ul este mai generos si iti ies chiar si pasarile care vin spre tine.
Daca este la cativa metri de tine, nici nu reusesti sa o mai incadrezi. Posted Image

Tot S-AF cu obiectiv lent dar la distanta mare (deci am decupat mult):
[ https://c1.staticflickr.com/6/5748/22234839673_faf480c86a_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Common buzzard in flight by Toni Genes, on Flickr


De ce nu incerci ?
Incearca o data. O sa ai o supriza.

In general BIF-urile se fac din lateral. In situatia asta, pasarea sta mai mult timp in focus.

Edited by katran, 22 January 2017 - 23:21.


#48
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Păi nu încerc pentru că dacă nu pot numără penele păsării din poza finală atunci de regulă o șterg. :)

Edited by calexe, 22 January 2017 - 23:23.


#49
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am uitat sa spun ce era mai important : uita de buton apasat la jumatate !
Sau poate il apesi asa doar ca sa vezi pasarea in vizor.

Dar cand te-ai hotarat sa faci poza, apesi butonul pana la fund. Doar asa iese poza pe S-AF.

#50
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Dacă BIF e la 100m, fie și cu focală echivalentă de 1200mm, admit că e posibil să iasă ceva. Dar aia nu mai e poză.

Dacă apeși până la capăt pe declanșator și obiectivul, eventual și cu adaptor, e cvasi-prefocalizat la distanța optimă atunci da, poate să iasă. Numai că eu numesc asta noroc chior și nu procedură.

Acuma să te mai si lauzi că merge Sigma 150-600 cu adaptor pe orice cameră vrei tu la BIF cu S-AF,  scuză-mă...

Edited by calexe, 23 January 2017 - 00:11.


#51
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cristi, pe mine ma suprinde mult discutia asta. Nu am crezut ca sunt oameni care pun la indoiala faptul ca nu s-ar putea face BIF-uri pe S-AF.
Acum poate sa fie chestie de mana, de obisnuinta sau de sistem.

Pe S-AF, singurul obiectiv cu care aveam probleme era 70-300mm - un obiectiv care focaliza lent. Trebuia sa reduc focala pe la 150...200mm ca sa fac BIF-uri. Nici in C-AF nu era bun. Obiectivul ala chiar era lent pentru pasari.

50-200 SWD este alta poveste. Este foarte rapid in lumina buna. Dar chiar si asta ia bataie rau de la noile obiective mft.
Daca Sigma aia focalizeaza repede in S-AF, eu cred ca se pot face pasari in zbor fara probleme.

Mai pun doua exemple de pasari in zbor facute pe S-AF, primul cu E-5, al doilea cu E-M1 MK 1, ambele la focale de 200mm (400mm echiv) si F/5.6. Stii pozele, dar probabil nu stii ca sunt facute pe S-AF.

[ https://c1.staticflickr.com/9/8107/8651951802_4d27e76a42_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Common House Martin / Lastunul de casa by Toni Genes, on Flickr

[ https://c1.staticflickr.com/1/350/18740231099_a4286159d7_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Swallow in flight / Randunica in zbor by Toni Genes, on Flickr

Cel cu E-5 a iesit bine.
Cel facut cu E-M1 MK1 nu a iesit perfect, dar avand in vedere ca randunica a fost la cativa metri si in mare viteza, de abia am incadrat-o....

De fapt cea mai mare problema a mea este sa tin in vizor pasarea, nu sa focalizez pe ea.
Cand ai o randunica care se misca cu mare viteza, e foarte greu sa o tii in vizor...

Pe S-AF poate sa dureze un pic pana face cursa ca sa focalizeze pe pasare, dar in momentul cand a focalizat pe ea face aproape instantaneu poza. Nu cred ca pasarea are timp sa iasa din focus.
Eu pot sa demonstrez oricand ca fac relativ usor BIF-uri pe S-AF.

C-AF-ul este mai bun din cauza ca faci mai multe cadre si ai de unde alege pozitia ideala.

Edited by katran, 23 January 2017 - 09:31.


#52
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Review ''TheCameraStoreTV'':
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JG69QUeOJpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Mircea, ai pus la fix filmul asta.
Il putem considera dedicatie speciala pentru Nicolaie.  Posted Image

Iata ce spune omul asta despre EVF  :
"smooth, very much like an optical viewfinder"

Iata ce spune omul asta despre autonomie (camera este adevarat ca e cu grip, dar tot ne putem face o idee):
-2300 shots, battery is 72% - really incredible battery life
un pic mai tarziu
-3040 shots, battery is 61%.
Inteleg ca se pot face cam 6500...7000 de cadre cu gripul montat pe camera.

La tracking omul a gasit niste probleme. Posibil sa fie asa cum spune el.
Dar ca si ceilalti care nu cunosc sistemul Olympus, are "C-AF Release priority" activ, setare care poate sa afecteze acuratetea focalizarii.

Partea de video nu am avut rabdare sa o urmaresc pentru ca nu prea ma intereseaza.

Edited by katran, 23 January 2017 - 10:57.


#54
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca mai ai E-5-ul ar fi interesant un test scurt. Intr-o camera la lumina constanta tragi un cadru cu E-5, notezi parametrii expunerii iar apoi cu aceleasi obiectiv pe Em1-2 tragi acelasi cadru cu aceeasi parametrii. In principiu ar trebui ca imaginea trasa cu Em1-2 sa fie subexpusa cu aprox un stop.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate