Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Olympus E-M1 Mark II

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am cumparat camera acum doua zile. Am tras cateva sute de cadre cu ea.
Sunt foarte multumit. Este asa cum asteptam, merita banutii. Ar fi fost o afacere proasta sa fac economie si sa cumpar vechiul E-M1 (MK I).

Primele impresii foarte pe scurt:
-focalizeaza foarte bine si repede (bate rau E-5 si E-M1 MK 1);
-stabilizarea este intr-adevar exceptionala;
-vizorul electronic este excelent. Mie nu mi s-a parut ca nu ar fi optic, iar ca senzatie este peste cel de pe E-5 (probabil din cauza ca e mai mare);
-sunt mult mai complexe meniurile (recunosc ca nu am citit inca manualul, am iesit ca floricica la pozat);
-autonomia - am facut cam 550 de poze iar bateria era la 42%. Estimez ca as face minim 900 de poze cu o baterie, poate chiar 1000 de poze daca nu frec camera prea mult. Deci autonomie foarte buna, la fel ca la DSLR-uri;
-am in sfarsit obturator electronic pentru pasari. Pe cel mecanic nu l-am folosit aproape deloc si nici nu cred ca o sa-l folosesc.

Am pus pe camera combo-ul pe care il folosesc frecvent la wildlife: 50-200 SWD + TC 2x.
Este ca si cum as avea un nou obiectiv.
Pe E-5, acest combo avea o groaza de limitari si era foarte sensibil: la focalizare, la stabilizare....etc.
Acum nu mai este nicio problema : focalizeaza foarte repede si precis, imaginile sunt stabilizate foarte bine.
Situatii in care cu E-5-ul as fi facut poze miscate, cu E-M1 MK II au iesit excelent.
Cu E5-ul nu puteam folosi combo-ul la pasari in zbor decat daca reduceam focala mult si foloseam doar punctul central. Cu E-M1 MK II nu am limitari, fac lejer BIF-uri.

M-a uimit abilitatea lui E-M1 MK II de a focaliza pe subiect chiar si atunci cand fundalul este foarte incarcat.

Si faza cea mai tare este ca nu mai trebuie sa compensez expunerea, asa cum fac la DSLR.
La E-5 trebuia sa compensez expunerea cu +0.7...+1.0 cand faceam poze in zbor (sau stateau pe crengi si aveau ca fundal cerul).
La E-M1 II tin expunerea pe zero si ies toate pozele bine expuse, si cele pe sol, si cele pe cer. Ura ! Am scapat de poze ratate din motive de expunere.

Si pentru ca am deschis acest topic o sa o fac asa cum se cuvine, cu poze.
Din pacate am tras JPEG, asa ca nu am mai bibilit prea mult pozele.
Exif-ul pozelor : F/7.0...9.0, ISO-800 si 1600, 300...400mm, facute toate cu 50-200mm + TC 2x.
Pozele astea nu vor sa dovedeasca nimic, doar ca sunt facute cu E-M1 II.

Attached File  str_01.jpg   404.78K   102 downloadsAttached File  str_02.jpg   344.85K   100 downloads
Attached File  str_03.jpg   406.19K   98 downloadsAttached File  str_04.jpg   440.82K   90 downloads
Attached File  str_05.jpg   391.61K   91 downloadsAttached File  str_06.jpg   303.07K   88 downloads
Attached File  str_07.jpg   447.06K   82 downloadsAttached File  str_08.jpg   483.07K   80 downloads
Attached File  str_09.jpg   402.89K   82 downloadsAttached File  str_10s.jpg   466.29K   70 downloads

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Sa-l folosesti cu placere :).

Dece ai avea si obturator electronic si mecanic pe aceeasi camera?

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Multumesc !
Este posibil ca obturatorul electronic ca nu fie perfect, sa fie situatii in care cel mecanic e mai bun.
Eu atat cat l-am folosit, a fost impecabil. Am facut chiar si pasari in zbor cu el.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i treaba cu obturatoarele electronice? Timpi mai scurti sau mai e si altceva?

Edited by dani.user, 14 January 2017 - 22:10.


#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sa-l stapanesti sanatos.
Unde-s facute pozele?

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Obturatoarele electronice direct pe senzor pot avea multiple avantaje.
Nu mereu sunt implementate toate...

1. sincronizare de blitz la timp mai scurt fara a recurge la speedsync care mananca mult din lumina.
De ex.1/500 se atingea de unele din primele DSLR-uri Nikon care au avut asa ceva.
Acum se poate si mai scurt de atat, in f de tehnologie oricat de scurt.
Asta permite de ex. diafragma deschisa pt controlul profunzimii de claritate, DOF mic intentionat, ziua pe lumina, cand setarea minima de iso nu ajunge. De ex la f 2.8, f 2, f 1.7, 1.4...

2. global shutter-ul e f bun la video, pt a elimina efectul de rolling shutter cu verticale balanganite la panoramare.
Din pacate nu toate camerele au implementat asa ceva, chiar si la cele putine care au obturator electronic. Poate nu e suficient sa fie electronic ca sa fie si global, sau poate ca au si alte motive mai mult sau mai putin meschine...

3. uzura mai mica la obturatorul mecanic, eventual obturator mecanic inferior pt costuri de productie reduse...

4. obturator silentios (in acest mod), la un pret mai accesibil si cu performante de silentiozitate oricum mult mai mari.
La DSLR cu oglinda e mai complicata treaba pt ca trebuie amortizata si oglinda...La mirrorless e mai simplu.

Probabil sunt si alte avantaje.

Edited by loock, 14 January 2017 - 22:31.


#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 14 ianuarie 2017 - 22:10, said:

Sa-l stapanesti sanatos.
Unde-s facute pozele?

Multumesc !
Pozele sunt facute in Bucuresti - lacul de la Straulesti, care de fapt este prelungirea vestica a lacului Herastrau.

Pentru mine marele avantaj al obturatorului electronic este ca nu mai face zgomot camera.
Restul avantajelor ma intereseaza mai putin.
Nici filmarea nu o folosesc foarte des.

Edited by katran, 14 January 2017 - 22:45.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
AF-ul nu bazaie?


View Postloock, on 14 ianuarie 2017 - 22:30, said:

Obturatoarele electronice direct pe senzor pot avea multiple avantaje.
..
2. global shutter-ul ...
Obturator electronic inseamna global shutter?

Edited by crokodilu, 14 January 2017 - 23:20.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Din cate stiu Pentax inca nu a implementat la DSLR-uri global shutter pt video, deci se pare ca cel putin d.p.d.v. practic nu sunt tocmai sinonime.
Pe de alta parte, la video in general ai 24/25/30/50/60 fps standard, deci si in plaja 1/30s - 1/500s ar fi o gama destul de buna pt video.
La timp f scurt oricum efectul de rolling shutter este mai redus, deci in plaja de mai sus e nevoia cea mai mare.
Sigur ca ar fi bun si la timpi mai scurti.
In cinematografie, cu exceptia unor secvente speciale, in general se trage cu timp destul de lung de expunere, pt ca se considera ca filmul este mai fluid, mai natural, motion blurrul si lagul dat de expunere estompand trecerea de la un cadru la altul, care la timp f scurt poate sa para prea dura, fie sacadata la 30 fps cu timp scurt, fie prea dura si taioasa la 60 fps, si de altfel daca timpul este f scurt si miscarea din cadru este si ea foarte rapida, poate sa para sacadat si la 60 fps daca tragi cu 1/4000 sau 1/8000 - mai ales cu global shutter.
Shutterul mecanic obisnuit foloseste un artificiu pt a obtine timpi scurti, respectiv baleiaza cadrul cu o fanta ingusta.
Practic timpul de expunere cu care se deplaseaza perdeaua este cel maxim de la pcsync, si difera in f de camera.
La DSLR-uri e 1/160, 1/180, 1/200, 1/250 maxim.
Inainte camerele aveau 1/30, 1/60, 1/90/100 si 1/125 era deja performanta.
Nikon a avut destul de timpuriu 1/250s la FE2, 1/200s la FM2 old si 1/250s la FM2n, si au mai fost mai tarziu si alte camere pe la Minolta cu 1/300s, insa in general pt. multe SLR-uri si 1/125s era ceva foarte deosebit.
Pt timp mai scurt shutterul mecanic foloseste o fanta din ce in ce mai ingusta, care baleiaza cadrul cu viteza posibila tehnic.
Din acest motiv, daca exista miscare in cadru, apar deformari in urma acestei esantionari...
Unele shuttere erau orizontale, altele veticale, si efectul distorsionarii apare si in f de asta.

Edited by loock, 15 January 2017 - 00:26.


#10
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Sa-l stapanesti sanatos!

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Mircea812
Multumesc !

View Postcrokodilu, on 14 ianuarie 2017 - 23:19, said:

AF-ul nu bazaie?

Face ceva zgomot doar cand face cursa ca sa ajunga acolo, pe subiect, dupa aia nu mai face zgomot.
Dar zgomotul asta nu era asa de deranjant ca cel facut de obturatorul mecanic.

Ce am mai observat...
Spre deosebire de camerele de generatie veche (gen E-5) la care stabilizatorul "misca" imaginile cand faceam pasari in zbor, acum pot lasa IS-ul activ si la pasari in zbor.
Deci nu mai trec sa schimb setari cand trec de la subiecte statice, la subiecte in miscare - nici compensarea expunerii, nici stabilizatorul.
Asta inseamna ca o sa fiu pregatit pentru orice situatie. Nu mai pierd timp sa schimb setari.

Edited by katran, 15 January 2017 - 11:18.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pare aparatul perfect :).

#13
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Felicitări! Să te bucuri de el!

#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Felicitari pentru jucaria noua. Lumina buna!

#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Multumesc !

#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
E-M1 MARK II a fost testat de DXO MARK II.
Scorurile arata un progres urias fata de celelalte camere m4/3, in special la "low light ISO".


https://www.dxomark....-D-E-M1-Mark-II

Edited by katran, 21 January 2017 - 10:42.


#17
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Uita-te la SNR si ISO.
ISO 3200 este ISO 1366. La ISO 1366 are un SNR de 29,9 dB. De pilda un dSLR (Nikon D7200) ISO 1600 este ISO 1144 si are SNR 30,7 dB. Daca faci o interpolare Olympus i-ar trebui ISO 1130 pentru SNR 30,7 dB, de aici rezulta scorul apoape identic la high ISO.
Deci au rezolvat problema zgomotului cauzat de marimea senzorului prin marirea expunerii (expunere mai mare cu 1,2 stopuri care acopera 0,8 stopuri de la marimea senzorului). Asa se ajunge ca un senzor mai mic sa concureze cu unul mai mare.
https://www.dxomark....200___1136_1020

#18
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postbaloo2009, on 21 ianuarie 2017 - 13:43, said:

...
ISO 3200 este ISO 1366. ..... De pilda un dSLR (Nikon D7200) ISO 1600 este ISO 1144 ...


Asta ce inseamna? Ca fiecare producator scoate o valoare iso din burta si de fapt iso real e altu? Cine si cum stabileste ca iso real este 1366, 1144 si nu este 1636 sau 1414, de exemplu? Nu exista un sistem de referinta standard la care se raporteaza toata lumea, producatori, testeri, vanzatori, forumisti, etc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate