Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Olympus E-M1 Mark II

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#19
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Se ajunge precum refresh rate la tv-uri?  Fiecare producator cu metodele proprii de calcul si denumire ce tine mai mult de marketing de a lua ochii si fura/mintii consumatorul

Edited by cristi_cost, 21 January 2017 - 15:20.


#20
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postedri, on 21 ianuarie 2017 - 15:07, said:



Asta ce inseamna? Ca fiecare producator scoate o valoare iso din burta si de fapt iso real e altu? Cine si cum stabileste ca iso real este 1366, 1144 si nu este 1636 sau 1414, de exemplu? Nu exista un sistem de referinta standard la care se raporteaza toata lumea, producatori, testeri, vanzatori, forumisti, etc?

Exista un standard. Insa standardul lasa un parametru la indemana producatorului in ceea ce priveste acceptabil (nivelul SNR). Si exista in standard mai multe metode de definire a valorii ISO care dau valori diferite.
Nu subestimati departamentul de marketing.

#21
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postkatran, on 14 ianuarie 2017 - 21:54, said:

Am cumparat camera acum doua zile. Am tras cateva sute de cadre cu ea.
Sunt foarte multumit. Este asa cum asteptam, merita banutii. Ar fi fost o afacere proasta sa fac economie si sa cumpar vechiul E-M1 (MK I).

Primele impresii foarte pe scurt:
-focalizeaza foarte bine si repede (bate rau E-5 si E-M1 MK 1);
-stabilizarea este intr-adevar exceptionala;
-vizorul electronic este excelent. Mie nu mi s-a parut ca nu ar fi optic, iar ca senzatie este peste cel de pe E-5 (probabil din cauza ca e mai mare);
-sunt mult mai complexe meniurile (recunosc ca nu am citit inca manualul, am iesit ca floricica la pozat);
-autonomia - am facut cam 550 de poze iar bateria era la 42%. Estimez ca as face minim 900 de poze cu o baterie, poate chiar 1000 de poze daca nu frec camera prea mult. Deci autonomie foarte buna, la fel ca la DSLR-uri;
-am in sfarsit obturator electronic pentru pasari. Pe cel mecanic nu l-am folosit aproape deloc si nici nu cred ca o sa-l folosesc.

Am pus pe camera combo-ul pe care il folosesc frecvent la wildlife: 50-200 SWD + TC 2x.
Este ca si cum as avea un nou obiectiv.
Pe E-5, acest combo avea o groaza de limitari si era foarte sensibil: la focalizare, la stabilizare....etc.
Acum nu mai este nicio problema : focalizeaza foarte repede si precis, imaginile sunt stabilizate foarte bine.
Situatii in care cu E-5-ul as fi facut poze miscate, cu E-M1 MK II au iesit excelent.
Cu E5-ul nu puteam folosi combo-ul la pasari in zbor decat daca reduceam focala mult si foloseam doar punctul central. Cu E-M1 MK II nu am limitari, fac lejer BIF-uri.

M-a uimit abilitatea lui E-M1 MK II de a focaliza pe subiect chiar si atunci cand fundalul este foarte incarcat.

Si faza cea mai tare este ca nu mai trebuie sa compensez expunerea, asa cum fac la DSLR.
La E-5 trebuia sa compensez expunerea cu +0.7...+1.0 cand faceam poze in zbor (sau stateau pe crengi si aveau ca fundal cerul).
La E-M1 II tin expunerea pe zero si ies toate pozele bine expuse, si cele pe sol, si cele pe cer. Ura ! Am scapat de poze ratate din motive de expunere.

Si pentru ca am deschis acest topic o sa o fac asa cum se cuvine, cu poze.
Din pacate am tras JPEG, asa ca nu am mai bibilit prea mult pozele.
Exif-ul pozelor : F/7.0...9.0, ISO-800 si 1600, 300...400mm, facute toate cu 50-200mm + TC 2x.
Pozele astea nu vor sa dovedeasca nimic, doar ca sunt facute cu E-M1 II.

Attachment str_01.jpgAttachment str_02.jpg
Attachment str_03.jpgAttachment str_04.jpg
Attachment str_05.jpgAttachment str_06.jpg
Attachment str_07.jpgAttachment str_08.jpg
Attachment str_09.jpgAttachment str_10s.jpg

Felicitari pentru jucarie, si faine si imaginile. As avea totusi cateva lucruri de spus:

- nu ai scapat de compensarea expunerii. Unele din imaginile postate de tine sunt subexpuse. Ar fi bine totusi sa tragi raw si sa ajustezi expunerea si balansul la valori corecte, asa cum ai face cu un DSLR.

Attached File  Capture.JPG   109.01K   51 downloads

- nu ai durata de viata a bateriei ca la un DSLR, ci de vre 2-3 ori mai mica: uite un snap de la ultima n nunta, colegul cu 6D spunea ca sta chiar mai bine:

Attached File  16196441_1385877584776455_439291893_o.jpg   95.73K   58 downloads

- Kay a facut review si spunea ca vizorul nu e chiar grozav, chiar comparat cu alte vizoare electronice, (ce sa mai comparam cu vizoare optice), iar gama dinamica nu e grozava.

Daca compari camera cu DSLR-uri vechi, probabil ca sta mai bine chiar si la ISO, dar generatie/generatie va avea mereu handicapul senzorului.

Edited by nicolaie, 21 January 2017 - 15:49.


#22
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Multumesc !

Nicolaie, eu am senzatia ca vrei cu tot dinadinsul sa demonstrezi ceva si te agati de chichite.

In general, eu trag tot timpul raw. Camera fiind noua, a fost setata pe JPEG si asa am uitat-o in prima sesiune. Din cauza ca pozele au fost trase in JPEG, nu m-am mai chinuit sa mai bibilesc pozele. Nu este topic de CRITICA FOTO. Nu cred ca micile bibileli sunt importante aici.

Era cam inchisa vremea. Cand nu este soare, pozele nu ies perfect din toate punctele de vedere : WB, culori, expunere.
Iar cand ai subiecte albe, nu duci histograma prea mult in dreapta pentru ca risti sa arzi zone de pe subiect.

Compensari de +/- 0.3 mie mi se pare neglijabile si pot fi facute si acasa.
Poza aia pe care ai dat-o ca exemplu este subexpusa infim (cu -0.3 stopuri). Uite cum arata cu +0.3 la expunere si ceva "warm" in PS:
Attached File  str_03_A.jpg   806.89K   49 downloads

Referitor la baterie, conform dpreview autonomia bateriei la D500 este de 1240 de cadre, la D7200 este de 1100, la D300s este de 950.
900...1000 de cadre cat poate E-M1, este in aceeasi clasa.

Referitor la vizor, tot ce pot sa-ti spun este ca am fost sincer.
Nu l-am testat inca la panoramare extrem de rapida, gen randunici in zbor. Poate atunci postez din nou impresii.
Bine...aprecierile mele pot sa fie subiective. Cred ca e un lucru evident.

Senzorul nu mai este de mult timp un handicap la Olympus (ofera performanta similara cu APS-C-urile Canon si nu este departe de ce ofera ceilalti), iar camera are atuuri pe care nu le mai ofera nicio camera : IS exceptional, 18 fps-uri in C-AF.
FF-urile au avantajele lor, dar pentru mine un 6D castrat de multe functii este neinteresant iar avantajul pe care il are la DR/ISO mare nu compenseaza dezavantajele. Este o preferinta personala si subiectiva.

Pentru mine cel mai tare "senzor" este lumina buna. Deci lumina buna sa aveti !

Edited by katran, 21 January 2017 - 19:37.


#23
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postkatran, on 21 ianuarie 2017 - 19:07, said:

Multumesc !

Nicolaie, eu am senzatia ca vrei cu tot dinadinsul sa demonstrezi ceva si te agati de chichite.

In general, eu trag tot timpul raw. Camera fiind noua, a fost setata pe JPEG si asa am uitat-o in prima sesiune. Din cauza ca pozele au fost trase in JPEG, nu m-am mai chinuit sa mai bibilesc pozele. Nu este topic de CRITICA FOTO. Nu cred ca micile bibileli sunt importante aici.

Era cam inchisa vremea. Cand nu este soare, pozele nu ies perfect din toate punctele de vedere : WB, culori, expunere.
Iar cand ai subiecte albe, nu duci histograma prea mult in dreapta pentru ca risti sa arzi zone de pe subiect.

Compensari de +/- 0.3 mie mi se pare neglijabile si pot fi facute si acasa.
Poza aia pe care ai dat-o ca exemplu este subexpusa infim (cu -0.3 stopuri). Uite cum arata cu +0.3 la expunere si ceva "warm" in PS:
Attachment str_03_A.jpg

Referitor la baterie, conform dpreview autonomia bateriei la D500 este de 1240 de cadre, la D7200 este de 1100, la D300s este de 950.
900...1000 de cadre cat poate E-M1, este in aceeasi clasa.

Referitor la vizor, tot ce pot sa-ti spun este ca am fost sincer.
Nu l-am testat inca la panoramare extrem de rapida, gen randunici in zbor. Poate atunci postez din nou impresii.
Bine...aprecierile mele pot sa fie subiective. Cred ca e un lucru evident.

Senzorul nu mai este de mult timp un handicap la Olympus (ofera performanta similara cu APS-C-urile Canon si nu este departe de ce ofera ceilalti), iar camera are atuuri pe care nu le mai ofera nicio camera : IS exceptional, 18 fps-uri in C-AF.
FF-urile au avantajele lor, dar pentru mine un 6D castrat de multe functii este neinteresant iar avantajul pe care il are la DR/ISO mare nu compenseaza dezavantajele. Este o preferinta personala si subiectiva.

Pentru mine cel mai tare "senzor" este lumina buna. Deci lumina buna sa aveti !

Stii cum se spune, mai taie din ele. Tu ai inceput comparatia cu DSLR-urile si ti-ai glorificat camera, incercand sa o justifici. Acea imagine nu este subexpusa doar cu 0.3 si nu e singura subexpusa, si chiar daca ar fi, tu ai spus ca nu mai ai nevoie de compensarea expunerii, cum aveai cu DSLR-urile. Deci cum e, ai sau n-ai nevoie ? Ai subexpus temandu-te de DR-ul subtire de pe m43?

Referitor la baterie, spui ca obtii 900-100 de cadre si apoi compari cu cifre CIPA  pentru DSLR-uri. Stii cat are camera ta CIPA ? 440 de cadre, deci aproape de 3x mai putin ca D500. Dupa logica asta, in utilizare reala un D500 va tine probabil peste 2500 de cadre bateria, cum ti-am aratat si eu, ca presupun ca stii ce inseamna rating CIPA.

Attached File  Capture.JPG   95.19K   28 downloads

Nu ma agat de chichite, ma agat de puncte cheie din comparatia ta dintre EM12 si DSLR-uri, care nu este deloc obiectiva.

Edited by nicolaie, 21 January 2017 - 21:44.


#24
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postkatran, on 21 ianuarie 2017 - 19:07, said:


FF-urile au avantajele lor, dar pentru mine un 6D castrat de multe functii este neinteresant iar avantajul pe care il are la DR/ISO mare nu compenseaza dezavantajele. Este o preferinta personala si subiectiva.


Nici n-ai cum sa compari em1-2 cu 6d din moment ce 6d-ul are o caciula de ani in spate si e de vreo 2 ori mai ieftin. Compara cu D500 sau D750 si apoi trage concluzii.

E de inteles entuziasmul unei achizitii noi dar n-a inventat Olympus nici apa calda nici mersul pe jos.

#25
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Omul are o jucarie noua. De ce vreti sa-i stricati placerea.
Acum zgomotul de procesare este destul de bine controlat asa ca majoritatea problemelor provin dintr-o sursa asupra careia nu ai nici o putere. Asa ca atunci cand n-ai nevoie de timp de expunere extrem de scurt in conditii de iluminare scazuta Olympus este OK.
Lumina buna ca aia e cea mai buna solutie pentru fotografii bune!

#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postnicolaie, on 21 ianuarie 2017 - 21:31, said:

Deci cum e, ai sau n-ai nevoie ? Ai subexpus temandu-te de DR-ul subtire de pe m43?

Nici vorba de asa ceva. Posted Image
E-5, camera pe care o mai am inca, putem considera ca avea DR-ul subtire conform masuratorilor. Nici macar la aia nu eram atat de stresat incat sa subexpun, nici nu prea se intampla sa ard zone.

Ca sa-ti raspund la intrebare, pe E-M1 as putea sa inca sa mai fac compensari usoare ca sa obtin expuneri perfecte. Marja in care le-as face ar fi probabil pana in jumatate de stop. Consider ca aceste compensari se pot face si la editare.
Ok, pot sa le fac.
Marea mea problema la DSLR (E-5) era ca pozam pasari care stateau jos cu expunerea pe zero. In momentul cand trecea una in zbor, eu nu mai aveam timp sa compensez expunerea cu  +1.0. Cat umblam la butoane, pasarea trecea. Daca faceam poza fara sa compensez expunerea, iesea subexpusa masiv.
La fel, cand sunt extreme : subiect alb (ex. egreta), sau negru (ex. corb), DSLR-ul meu trebuie compensat masiv pe plus (la alb) si pe minus (la negru).

Ok, la E-M1 II compensarea poate fi lasata pe zero. Vor fi ceva variatii de expunere, dar mici. Le consider reglaje pe care le faci oricum la editare.
Am facut cateva sesiuni cu expunerea setata pe zero. Au iesit bine expuse pozele.


View Postnicolaie, on 21 ianuarie 2017 - 21:31, said:

Tu ai inceput comparatia cu DSLR-urile si ti-ai glorificat camera, incercand sa o justifici. .

Eu nu-mi amintesc sa fi glorificat camera in comparatie cu "DSLR-urile". Nu ca n-as face asta, dar pe topicul asta chiar n-am facut nicio referire la vreun alt DSLR decat E-5-ul meu. Te rog sa mai citesti o data comentariile mele !
E-5-ul il am de mai bine de 5 ani si il cunosc foarte bine. Sper ca imi dai voie sa fac comparatii intre cele 2 camere.  Posted Image
Am mai facut comparatii si cu E-M1 MARK I, vechiul model mirrorless pe care l-am testat.
Daca as avea D500, as compara-o si cu D500. Dar nu am.

Ok, treaba cu autonomia sper ca nu se considera "glorificare".
Daca in general DSLR-urile duc in minim 2000 de cadre, atunci retrag ce am spus referitor la baterie. Eu oricum scrisesem acolo cate cadre face, asa ca fiecare putea sa judece daca e mult sau putin.

Edited by katran, 22 January 2017 - 00:51.


#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
EM II cum expune, stie el ce vrei tu sa masori?

#28
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Eu si pe DSLR (E-5), si pe E-M1 II merg pe modul de calcul al expunerii in punct (spot).
Deci cam stie camera ce vreau sa expun bine.

Edited by katran, 22 January 2017 - 01:02.


#29
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Aici nu pușcă ceva.

Modul de măsurare spot exclude orice automatism pe orice cameră și măsoară fix zona pe care o acoperă, neținând seama de fundal sau de alte zone.

E5, BIF, EC constant +1: Sugerezi că prin EC+1 compensai cerul de nuanță deschisă. Asta poate fi valabil dacă zona spot e sensibil mai mare ca subiectul. Dar atunci măsurarea va fi imprecisă întrucât depinde de gradul de acoperire și de tonalitatea subiectului. Adică depinde de tonalitatea COMBINATĂ a ceea ce este acoperit de zona de măsurare spot.

E5, EC+1 pe subiect alb și EC-1 pe subiect negru:
Asta e absolut normal cu spot, dacă acesta acoperă o zonă de tonalitate constantă din subiect. Amplitudinea EC de numai +/-1 semnalizează însă DR mic. Mă rog, depinde de cât de alb sau negru e subiectul. La lebădă ar trebui să fie minim EC+2 pe senzorii Canon mai vechi (5D3, 7D2, etc., care au DR modest deja).

EM1-2, spot, EC cvasi 0 (+/-0,5):
Aici e ceva care nu înțeleg. N-ar trebui să se întâmple asta. E comportament specific pentru măsurare evaluativă pe camere dSLR care determină expunerea prin analiză de imagine cu senzor de măsură de rezoluție mare sau ML / unele compacte. Dar EVALUATIV, nu SPOT!


#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Nu stiu cum este la alte DSLR

View Postcalexe, on 22 ianuarie 2017 - 07:40, said:

Modul de măsurare spot exclude orice automatism pe orice cameră și măsoară fix zona pe care o acoperă, neținând seama de fundal sau de alte zone.


Nu cred ca "punctul" masoara "fix" zona pe care vrei tu sa o expui.
Eu am vazut ca si fundalul are ceva impact. Probabil ca punctul, nu este chiar punct - este un patrat care mai prinde uneori in el si ceva fundal.
Asta cel putin la DSLR-ul meu Olympus, poate si la Canon. Despre Nikon am auzit ca are un sistem de expunere foarte bun, posibil sa fie mai precis.

Cred ca cel mai bine este sa revin in perioada urmatoare cu poze facute in diverse situatii.
Le pun si fiecare poate sa traga niste concluzii.

Edited by katran, 22 January 2017 - 11:11.


#31
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
La Canon, Nikon si Pentax măsurarea spot e sigur cum am spus eu. Diferă eventual mărimea spotului. La Olympus nu știu exact, dar m-aș mira să fie altfel. Are rostul său, nu mai intru în detalii.

#32
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

View Postkatran, on 22 ianuarie 2017 - 11:03, said:


Nu cred ca "punctul" masoara "fix" zona pe care vrei tu sa o expui.
Eu am vazut ca si fundalul are ceva impact. Probabil ca punctul, nu este chiar punct - este un patrat care mai prinde uneori in el si ceva fundal.
Poate ai setat Spot + HI (highlight control pe masurarea spot).

#33
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Modul de masurare spot este de fapt o celula. La majoritatea camerelor modul spot este fix si se afla in centrul cadrului. Foarte putine sunt camerele la care celula respectiva urmareste punctul de focus. Deci daca ai setat modul de masurare spot, iar subiectul se afla inafara celulei respective atunci camera nu va masura corect expunerea. Problema devine mai dificila cand subiectul este in miscare iar fundalul este in contrast cu acesta.

#34
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce zici tu nu e valabil la DSLR-uri, care au modul special de masurare ? MILC-urile nu masoara direct pe senzor ?

#35
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Nu stiu daca MILC-urile masoara direct pe senzor, dar principiul de masurare cred ca e acelasi.

#36
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Olympus O-MD E-M1 Mark II  beneficiaza si de "AF target spot metering" (plus highlight si shadow control pe masurarea spot).

Edited by Ramuran, 22 January 2017 - 16:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate